אנו הנשים הערביות לא באנו לעולם רק בשביל לעבוד בניקיון

ראיון עם חנין קשאווי, ירושלים המזרחית, 2020.

נשות ירושלים המזרחית סובלות מהדרה חריפה משוק העבודה– העדר השכלה ושליטה בשפה העברית, העדר מסגרות לגיל הרך, תחבורה ציבורית דלה ומנותקת מהתחבורה הציבורית של מערב העיר, ומכשולים נוספים הניצבים בפניהן כחומה בלתי עבירה ודנים אותן ואת כלל אוכלוסיית ירושלים המזרחית לעוני חריף.
טרם פרוץ מגפת הקורונה, 19% בלבד מתושבות ירושלים המזרחית (בגילאי העבודה)  השתתפו בכוח העבודה. מגפת הקורונה פגעה אנושות בקבוצה זו, שליש מהן איבדו את מקום עבודתן
ולא ברור עדין כמה מהן הצליחו לחזור לעבודה. מול מציאות קשה זו עומדות נשים מעוררות השראה אשר נאבקות יום יום להתקדם לתעסוקה הוגנת ולייצר מציאות שוויונית.  מען – ארגון עובדים ניצב אתם, ומסייע במיצוי זכויות, ליווי תעסוקתי והכשרת מפיצות זכויות בקרבן. חנין קשאווי היא אחת מהנשים הפעילות בסניף ירושלים המזרחית של מען – ארגון עובדים, וזה הסיפור שלה:

"שמי חנין קשאווי, אני בת 47 ומתגוררת עם בן זוגי ושני ילדי (בני 14 ו- 18) בכפר עקב שמעבר לגדר ההפרדה ומחסום קלנדיה. בן זוגי הוא תושב הגדה, ולצערי עד היום לא הצלחתי לסדר לו תושבות ישראלית או איחוד משפחות, ולכן הוא מתקשה למצוא עבודה ואני המפרנסת העיקרית.

"אני עובדת כמלווה בהסעות של תלמידי חינוך מיוחד הנוסעים מכפר עקב ל- 6 בתי ספר בירושלים. הליווי לא פשוט כי הילדים מתמודדים עם קשיים גדולים ואני צריכה לאסוף כל אחד מביתו, לסייע להם להגיע לבתי הספר שלהם עד 7:40, תוך יצירת קשר עם ההורים והמורים. אני מתחילה מ- 6:15 עד 7:40 בבוקר, מלווה כל ילד לבית הספר שלו, חוזרת הביתה, ויוצאת מהבית שוב ב-11.30 כדי להחזיר את הילדים לבתיהם בין-12:45 ל- 14:10.

"כך יוצא שאני צריכה לעבור את מחסום קלנדיה 4 פעמים ביום, וזה לא קל. בבוקר הנהג מחזיר אותי למחסום, ומשם אין תחבורה ואני ממשיכה ברגל הביתה כרבע שעה. בצהריים אני לוקחת אוטובוס בנקודת האיסוף בשועפט כדי לעבור את המחסום, ואם אין אוטובוס מכפר עקב אני עוברת ברגל מחסום וגשר ארוך, מה שגוזל הרבה זמן.

"מאז 2017 אני מועסקת דרך תאגיד 'לביא' הקשור לעיריית ירושלים. השכר בדרך כלל בסדר, בין 4,700 ל- 5,000 ש' לחודש, ואני מקבלת גם מעט הבטחת הכנסה. לצערי בגלל הקורונה יש פחות בתי ספר פתוחים ופחות שעות נוספות, כך שההכנסה ירדה. אני נוהגת לרשום את שעות העבודה שלי ובודקת שהשכר משולם כסדרו. קרה שאחד מבתי הספר לא רשם לי את כל שעות העבודה והוריד לי אלף שקל בטעות, אבל כשהראיתי להם את רישום שעות העבודה, הם החזירו לי  את מלא הכסף. השנה, מאחר והייתי בחל"ת ממרץ עד אוגוסט, לא קבלתי את דמי ההבראה ואני מסדרת את זה עכשיו.  

"הייתי רוצה לעבוד בעבודה שדורשת יותר השכלה ומאפשרת לי להתפרנס יותר טוב. אני מאוד אוהבת ללמוד, ויש לי כשרון ויכולת. סיימתי תיכון עם בגרות ירדנית (תווג'יה) ואחר כך למדתי מנהל עסקים ב-YMCA. לפני שש שנים למדתי מזכירות באמצעות שירות התעסוקה במכללת סכנין במשך שנה (עם תעודה), ובשנה השנייה למדתי לקרוא ולכתוב עברית וגם קצת לדבר. אחרי הלימודים הייתי מובטלת כשנתיים. קיוויתי ששירות התעסוקה ימצא לי עבודה טובה, אבל  השירות מציע מעט מאוד עבודות במערב ירושלים, וסרבו לקבל אותי שם כי העברית שלי לא מספיק טובה. יוצא שבדרך כלל הלשכה שולחת אותנו בעיקר לניקיון בלי קשר ליכולות שלנו, וזה מקומם. אנחנו הנשים הערביות לא באנו לעולם רק בשביל לעבוד בניקיון! את העבודה בליווי מצאתי בכוחות עצמי ב-2017. לכן הצטרפתי לקבוצות מפיצות הזכויות של מען.

"אני מאוד אוהבת ללמוד דברים חדשים. בשנה שעברה למדתי להיות שף במסעדה כי אני רוצה להתקדם, אבל בלי עברית אי אפשר למצוא עבודה. לצערי מערכת החינוך שלנו מאוד חלשה, ובמיוחד בלימוד עברית. פניתי להירשם ללמוד עברית במרכז בשיח' ג'ראח ששירות התעסוקה מפנה אליו, אבל הקורס מוגבל למובטלות ולא קבל אותי. הייתי רוצה שגם הבנים שלי ילמדו עברית ולהמשיך ללמוד באוניברסיטה העברית כדי שיוכלו להתקדם. הבעיה היא שמשרד החינוך לא מתקצב בתי ספר שמלמדים תווג'יה, לכן הרבה תלמידים נכשלים בעברית, שונאים את השפה, ונרתעים מללמוד באוניברסיטה העברית, וזה חבל מאוד. בכל זאת אני לא מתכוונת לוותר, ולמצוא דרך ללמוד עברית ולהתקדם."

להצטרפות לצוות מפיצות הזכויות של מען במזרח ירושלים, שלחי לנו הודעה ב-וואטסאפ: 053-9353073

לזכותון של מען "הדרך לעבודה" http://thewaytowork.site/

עדות זו הינה חלק ממערכה של עמותת "עיר עמים" ומען – ארגון עובדים, לעקוב אחר יישום החלטת הממשלה 3790 ל"צמצום פערים חברתיים כלכליים ופיתוח כלכלי במזרח ירושלים", ולקדם את המודעות למצבן ומאבקן של נשות ירושלים המזרחית בקרב הציבור ובקרב מקבלי ההחלטות. ממשלת ישראל אמצה את ההחלטה בשנת 2018, וקבעה תכנית חומש לשיקום ירושלים המזרחית, שמקצה חלק משמעותי מתקציבה למען שילובן של נשים בעבודה.

לתוכנית המעקב אחר החלטה 3790  https://www.ir-amim.org.il/he/node/2450

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

בסיוע מען קיבלו עובדים דמי אבטלה על חודשי המלחמה הראשונים

בחודשים האחרונים סייע משרד מען בירושלים לעשרות פונים, שעבודתם הופסקה בשל המלחמה, לקבל דמי אבטלה. בעקבות התערבות מען וגופים אחרים הסכים הביטוח הלאומי לשלם לאותם עובדים קצבאות באופן רטרואקטיבי – קרי על תקופה שקדמה ליום הגשת התביעה בפועל. בסה"כ קיבלו העובדים שפנו למען תשלומים בסכום של 1.2 מיליון ₪.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

הבחירות לוועד העובדים בעמותת יד ביד יוצאות לדרך

ביום ד' 27.3 יצאה מערכת הבחירות של ועד העובדים בעמותת יד ביד לדרך – סייעות וגננות המעון בחיפה הצביעו ובחרו פה אחד את הנציגה שלהם לועד העובדים. במהלך החודש הקרוב יערוך מען בחירות במוסדות החינוך של העמותה ברחבי הארץ. הוועד שיבחר ישתתף במו"מ על הסכם קיבוצי שלישי לעובדות ועובדי העמותה.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

משבר תעסוקתי חמור בירושלים המזרחית לקראת הרמדאן

ערב חודש הרמדאן עומדים התושבים הפלסטינים בירושלים המזרחית בפני משבר כלכלי וחברתי שהוחרף עם הגידול בשיעור של 7.6% באבטלה מאז פרוץ המלחמה. חרף המשבר הממשלה פוגעת באופן אנוש בתכנית החומש לירושלים המזרחית.
'מען – ארגון עובדים' קורא לראש העיר ולמועצת העיר הנכנסת לפעול להבטחת התקציבים לצמצום הפערים החברתיים-כלכליים בירושלים המזרחית

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות