עתירה נגד שירות התעסוקה: מסרב לאפשר שירותים מקוונים גם בערבית, ובכך פוגע בקצבאות קיום של דוברי ערבית

במשך שנים נאבק מען-ארגון עובדים להשגת נגישות לשונית של תושבים פלסטינים בירושלים לשירותי לשכת התעסוקה שניתנים רק בשפה העברית. אולם העדר הנגישות הפך למכשול של ממש בפני אלפי דורשי עבודה עם פרוץ הקורונה.

במשך שנים נאבק מען-ארגון עובדים להשגת נגישות לשונית של תושבים פלסטינים  בירושלים לשירותי לשכת התעסוקה שניתנים רק בשפה העברית. אולם העדר הנגישות הפך למכשול של ממש בפני אלפי דורשי עבודה עם פרוץ הקורונה.

הסיבה: מאז מרץ 2020 הודיע שירות התעסוקה שהוא סוגר את סניפיו ומספק את כלל השירותים בצורה דיגיטאלית. מאחר ומילוי טפסים באתר האינטרנט, שהוא תנאי לקבלת קצבאות קיום יכול להעשות כרגע רק בשפה העברית, נמנעת בפועל מתושבים רבים האפשרות להרשם ולעדכן וכתוצאה הם עלולים לאבד את זכאותם לקצבת דמי אבטלה והבטחת הכנסה במוסד לביטוח לאומי. כך נותרו עשרות אלפי תושבים פלסטינים במזרח ירושלים בסכנה של שלילת מקור הפרנסה שלהם.

הסניף של מען –ארגון עובדים בירושלים המזרחית פועל כל התקופה בכדי לסייע לדורשי עבודה שאינם דוברי עברית להתגבר על מכשול  זה, בין היתר בסיוע פרטני, וכן באמצעות זכותון "בדרך לעבודה" – מדריך מיוחד לזכויות מובטלים בקורונה.

למרות פניות רבות שלנו לשירות התעסוקה, עד כה לא קיבלנו תגובה, ושירות התעסוקה לא פעל כדי להנגיש את שירותיו לדוברי ערבית.
בתגובה הגישה בראשית מרץ עו"ד עביר ג'ובראן דכוואר מהאגודה לזכויות האזרח עתירה משותפת למען ולאגודה נגד שירות התעסוקה. בעתירה אנחנו דורשים להנגיש את כלל השירותים לשפה הערבית.
כפי שמפורט בעתירה, למרות שעברה שנה מאז התחיל משבר הקורונה, נכשל השרות ביצירת ערוצי תקשורת עם דורשי עבודה ערבים בשפתם.
עוד התייחסנו בעתירה לעובדה שהעדר פרסומים בשפה הערבית מהווה "חוסר ההנגשה שפתית שיש בה משום פגיעה קשה בזכויות החוקתיות של התושבים הערבים לכבוד, לשפה, לקיום בכבוד ולפרטיות. לא יתכן שמחסום השפה יהווה מחסום לקבלת שירותים בסיסיים. לא ייתכן שאזרח או תושב נאלץ להיות תלוי בארגונים או בקרובי משפחה לצורך גישה לשירותים בסיסיים כאלה".
את העתירה הגשנו על רקע מידע רב שתיעדנו במסגרת עבודתנו במזרח ירושלים. לפי תעוד שאסף משרד מען בעיר ישנם מאות מקרים של תושבים פלסטינים שאינם דוברי או קוראי עברית ולמרות זאת נאלצים לתקשר בעברית עם לשכת התעסוקה. דורשי עבודה אלו עלולים כל יום לאבד את זכותם לקצבת קיום. אין ספק שרבים מהם אכן נפגעו כתוצאה מכשל זה.

בעתירה אנחנו מתארים את המצב האבסורדי שנוצר בו מען ומרכז "עטאא" (עמותה מזרח ירושלמית המסייעת לתושבים להתמצא בסבך הבירוקרטיה בנושאים שונים)  משמשים בשנה האחרונה מעין קבלני משנה של שירות התעסוקה שכן הם נאלצים להקצות משאבים יקרים כדי לטפל בפניות של אינסוף תושבים העומדים בפני שלילת קצבאות הקיום שלהם רק בשל העובדה שאינם שולטים בכתיבה וקריאה של השפה העברית.

בהתאם להחלטת בג"ץ, על שרות התעסוקה להגיב לעתירה עד ליום 18.4. 

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

אי אפשר לדחות עוד את ההחלטה – יש להחזיר את העובדים הפלסטינים לעבודה בישראל עכשיו

מערכת הביטחון מנהלת בימים אלו דיונים קדחתניים בניסיון למנוע התלקחות בגדה המערבית. לפי ידיעה בוויינט הבוקר (יום ב' 5.2) הדיון מתמקד בשתי שאלות: האם להכניס את 100 אלף הפועלים הפלסטינים עם היתר לעבוד בישראל; והאם להתיר למתפללים מוסלמים מהגדה שיאושרו להיכנס לירושלים במהלך החג. הערכת גורמי הביטחון היא שחודש רמדאן, שיחל השנה ב-10 במרץ, עלול להיות נפיץ יותר מתמיד על רקע המלחמה בעזה, ולכן השאלות האלו מוגדרות כקריטיות.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

מתייצבים בשירות התעסוקה ולא רוצים שזכויותיכם יפגעו? חוששים להגיע לשירות התעסוקה בגלל העומס? ארגון "מען" עושה לכם סדר!

מאז 7/10, השתנו הנהלים של שירות התעסוקה. נכון להיום, שתי לשכות התעסוקה בירושלים פתוחות ומקבלות קהל ללא תור. עם זאת, לשכות התעסוקה עמוסות מאוד.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הממשלה בונה על עובדים זרים במקום פלסטינים – ורק מחמירה את הבעיה

הכתבה שפרסם היום 4.1 "כלכליסט" מבקרת בחריפות את מדיניות הממשלה בכל הקשור לנושא העובדים הפלסטינים ומדגישה כי עובדים זרים אינם יכולים להוות אלטרנטיבה לענף הבניין. כתב כלכליסט, שלמה טייטלבאום, מצטט כלכלנים וגורמים בענף הבניין שמאשרים את מה שטוען מען ארגון עובדים מזה זמן.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

חזרת העובדים הפלסטינים לישראל: צורך קיומי לישראל ולפלסטינים

עד ה-7 באוקטובר הועסקו בשוק העבודה הישראלי למעלה מ-200 אלף עובדים פלסטינים מהגדה ועזה. עבודה שהיא למעלה מ-20% מהתל"ג הפלסטיני, כ- 3.5 מליארד דולר בשנה. עם פרוץ המלחמה הוכרז בישראל מצב חירום, נאסרה כניסת פלסטינים לישראל, ונסגרו באופן מוחלט 11 מחסומים המקשרים בין הגדה המערבית לישראל. כך נותרו מאות אלפי משפחות פלסטיניות ללא מקור פרנסה במשך חודשיים וחצי, וללא אופק לחזרה לעבודה. וגם המעסיקים הישראלים מתקשים לחזור לתפקוד בלי עובדיהם.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות