יפיע: מפגש מרגש בין עובדים, בני נוער וקרובי משפחה של הרוגים בתאונות בניין בהצגה "מעל ומתחת לפיגום"

 

משמאל: אמיר שוקרי יעקוב ומודי קבלאווי

"מעל ומתחת לפיגום" – הצגת תאטרון של שחקן וזמר \ נגן אחד הועלתה ביום שישי 7.7 במתנ"ס הכפר יפיע בחסות אגף קידום הנוער בכפר. את הארוע פתח מנהל היחידה לקידום הנוער מונד'ר ח'טיב שברך את ארגון העובדים מען היוזם של הפרוייקט ואת קרן מנוף שתורמת לביצועו. לאחר מכן הזמין לבמה את השחקנים והודיע שמייד בתום ההצגה יערך דיון בנושא תאונות העבודה.

משמאל: מונד'ר ח'טיב מנהל יחידת קידום הנוער ביפיע; נורה עלא אדין מדריכה בקידום הנוער ואחותו של עובד בניין שנהרג בתאונה; אסף אדיב – מנכ"ל ארגון העובדים מען

אמיר שוכרי יעקוב ומודי קבלאווי – השחקן והמלווה המוסיקלי של ההצגה – העלו את ההצגה בשעה שהקהל ישב מרותק והגיב במקומות הנדרשים בצחוק או במחיאות כפיים. מייד עם תום ההצגה החל דיון, תחילה הופנו שאלות  לשחקנים ולבמאי גיא אלחנן לגבי ההצגה והסיבה לכך שהיא הוגדרה מראש כהצגה לשחקן אחד. על כך השיב הבמאי אלחנן שיש כאן נסיון לספר סיפור של צעיר אחד ולייצר הזדהות איתו כמי שהוא קורבן של מערכת שלא מבינה אותו ולא מכינה אותו לחיים ולעבודה.

בהמשך קרא המנחה מונד'ר ח'טיב לקבלן הבניין עסאם כילאני ובקש ממנו להתייחס לנושא שעלה בדיון לגבי הקושי בפיקוח והטמעת הוראות הבטיחות בקרב עובדים צעירים . בתשובה אמר כילאני כי לדעתו הבעיה כאן כפולה – מחד הרשויות לא מסייעות בהכשרת עובדים ולמעשה העובדים הצעירים שמגיעים למקום העבודה נכנסים למקום מסוכן בלי שמישהו טרח להזהיר אותם או ליידע אותם במה מדובר. מאידך הצעירים עצמם נוהגים לבלות על שעות מאוחרות ומגיעים למקום העבודה כשהם עייפים ולא מרוכזים. הם עסוקים בטלפונים שלהם ולא אחת שיחת טלפון שמגיעה ברגע קריטי יכולה לגרום לחוסר ריכוז ולתאונה כאשר העובד נמצא במקום גבוה או כאשר הוא עובד עם מכשיר חשמלי.

עשרות פוסטרים של "מעל ומתחת לפיגום" נתלו בכפר יפיע

המהנדס נאשד בשאראת חלק על הדברים שהעלה עסאם כילאני. לטענתו הבעיה היא בניהול ובדרך בה מתייחסים באתרי הבנייה לעובדים הצעירים וחסרי הנסיון. הרבה פעמים אמר בשאראת העובד מתלבט אם לבצע עבודה שנראית לו מסוכנת ולא בטוחה אבל אז נכנסת התפיסה של צעירים ערבים כגיבורים וכ"סופרמנים" והתחושה שאם יסרב או ידרוש תנאים מסויימים יראה כ"חלש" או פחדן וכתוצאה מבצע הצעיר את העבודה למרות הסכנה בה ונחשף לתאונות.

נורה עלא א-דין סיפרה על אחיה חמאדה שנהרג בתאונת עבודה בשנת 2011 שעה שעבד אצל קבלן שסלל כבישים. חמאדה נקבר למותו בחפירה שלא היו בה קירות תומכים שמחוייבים לפי חוק ולמרות זאת עד היום – שש וחצי שנים אחרי התאונה הקטלנית – עדיין לא הסתיים המשפט ועדיין לא הורשע אף אחד בגרימת המוות שלו ברשלנות פושעת. הדברים הכואבים והמרגשים של נורה המחישו כיצד פועלת המערכת שמאפשרת לקבלנים ומנהלים שהיו אחראים למותו של עובד להמשיך בעבודתם גם שנים רבות אחרי המקרה ללא עונש וללא הגנה לעובדים אחרים. נורה הזכירה בדבריה את החשש שמאפיין עובדים שנפגעים בתאונה ובני משפחותיהם – בדרך כלל אמרה עלא אדין – המעסיק הישיר של העובדים הערבים הוא קרוב משפחה או מישהו מהשכונה וישנה תפיסה שאם נגיש תביעה או תלונה זה יפגע בפרנסתו ובסוף גם בפרנסה של אנשים קרובים אלינו – התוצאה היא שעובדים נמנעים מלהתלונן או להגיש תביעות וזה הרגל רע שצריך לשנותו.

לסיכום קרא מנכ"ל מען אסף אדיב לכל הנוכחים להתגייס לפרוייקט של קידום הבטיחות ומאבק בתאונות והציע לכל מי שמעונין להיות פעיל ומעורב במאבק זה להרשם בדף של מען ולהמשיך את המאבק הלאה.

 

 

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

אי אפשר לדחות עוד את ההחלטה – יש להחזיר את העובדים הפלסטינים לעבודה בישראל עכשיו

מערכת הביטחון מנהלת בימים אלו דיונים קדחתניים בניסיון למנוע התלקחות בגדה המערבית. לפי ידיעה בוויינט הבוקר (יום ב' 5.2) הדיון מתמקד בשתי שאלות: האם להכניס את 100 אלף הפועלים הפלסטינים עם היתר לעבוד בישראל; והאם להתיר למתפללים מוסלמים מהגדה שיאושרו להיכנס לירושלים במהלך החג. הערכת גורמי הביטחון היא שחודש רמדאן, שיחל השנה ב-10 במרץ, עלול להיות נפיץ יותר מתמיד על רקע המלחמה בעזה, ולכן השאלות האלו מוגדרות כקריטיות.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

מתייצבים בשירות התעסוקה ולא רוצים שזכויותיכם יפגעו? חוששים להגיע לשירות התעסוקה בגלל העומס? ארגון "מען" עושה לכם סדר!

מאז 7/10, השתנו הנהלים של שירות התעסוקה. נכון להיום, שתי לשכות התעסוקה בירושלים פתוחות ומקבלות קהל ללא תור. עם זאת, לשכות התעסוקה עמוסות מאוד.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הממשלה בונה על עובדים זרים במקום פלסטינים – ורק מחמירה את הבעיה

הכתבה שפרסם היום 4.1 "כלכליסט" מבקרת בחריפות את מדיניות הממשלה בכל הקשור לנושא העובדים הפלסטינים ומדגישה כי עובדים זרים אינם יכולים להוות אלטרנטיבה לענף הבניין. כתב כלכליסט, שלמה טייטלבאום, מצטט כלכלנים וגורמים בענף הבניין שמאשרים את מה שטוען מען ארגון עובדים מזה זמן.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

חזרת העובדים הפלסטינים לישראל: צורך קיומי לישראל ולפלסטינים

עד ה-7 באוקטובר הועסקו בשוק העבודה הישראלי למעלה מ-200 אלף עובדים פלסטינים מהגדה ועזה. עבודה שהיא למעלה מ-20% מהתל"ג הפלסטיני, כ- 3.5 מליארד דולר בשנה. עם פרוץ המלחמה הוכרז בישראל מצב חירום, נאסרה כניסת פלסטינים לישראל, ונסגרו באופן מוחלט 11 מחסומים המקשרים בין הגדה המערבית לישראל. כך נותרו מאות אלפי משפחות פלסטיניות ללא מקור פרנסה במשך חודשיים וחצי, וללא אופק לחזרה לעבודה. וגם המעסיקים הישראלים מתקשים לחזור לתפקוד בלי עובדיהם.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות