שירות התעסוקה מאפשר לתושבי ירושלים המזרחית לקבל שירות בלשכת התעסוקה במערב העיר

עד היום התקיימה בירושלים הפרדה בין דורשי העבודה היהודים לבין הפלסטינים תושבי ירושלים המזרחית, אשר טופלו בלשכה נפרדת בוואדי גוז'.

תקדים היסטורי במסגרת בג"צ של המוקד להגנת הפרט וארגון העובדים מען.

לכתבה בהארץ, 26.6.18

עד היום התקיימה בירושלים הפרדה בין דורשי העבודה היהודים לבין הפלסטינים תושבי ירושלים המזרחית, אשר טופלו בלשכה נפרדת בוואדי גוז'.

ביום 21.6.2018 הודיעה המדינה על ביטול ההפרדה. במסגרת תשובתה בהליך הודיעה כי "תושבי מזרח העיר זכאים לקבל שירות מלא בלשכות שירות התעסוקה הפרושות במערב העיר". הודעה זאת שמה קץ לעוול של עשרות שנים.

עוד הודיעה המדינה כי בחודשים הקרובים תיבחן השפעת ההנחיה על תפקוד הלשכות ואיכות השירות הניתן בהן מבחינת התאמת המשאבים לעלייה הצפויה במספר הפונים והפונות והצורך בתגבור כוח האדם.

עם זאת ההצהרה באה יחד עם הבהרה כי אין אפשרות למעבר של דורש עבודה מלשכה ללשכה לאחר שכבר החל הטיפול בו –וזאת ללא כל הסבר מניח את הדעת. אנו דורשים כי לצורך הקטנה מיידית בהיקף התור הבלתי אנושי הקיים בלשכה אשר בוואדי גוז' תבצע הלשכה העברה יזומה של דורשי ודורשות עבודה המתייצבות בו ללשכה אשר ברחוב יפו במערב העיר, וכי יוקצו לכך פקידים דוברי ערבית אשר יוצבו שם.

תשובת המדינה נתקבלה במסגרת עתירה שאנו מנהלים יחד עם המוקד להגנת הפרט ובייצוגה של עורכת הדין עביר ג'ובראן-דכוואר לשיפור תנאי קבלת הקהל במתחם אשר בוואדי ג'וז  במזרח העיר. המתחם מאכלס הן את לשכת האוכלוסין בירושלים המזרחית והן את שירות התעסוקה, ומתקיימים בו תנאי קבלת קהל בלתי אנושיים.

לצערנו לצד הבשורה שבהודעת המדינה, לא התקבלה תשובה ראויה לפתרון המצב הקשה אשר שורר במקום והדבר נוסף לכישלון המתמשך של המדינה לספק מענה אנושי לתושבי ירושלים המזרחית המגיעים לקבל שירותים בסיסיים כמו רישום אוכלוסין או השמה לעבודה.
יש לספק פתרונות מהותיים וארוכי טווח בהם האפשרות לתושבי ירושלים המזרחית להתייצב בכל לשכת אוכלוסין אחרת, מספר עובדים הולם במזרח ירושלים ועוד – לפרטים נוספים על תשובת המדינה ועל העתירה.

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

בסיוע מען קיבלו עובדים דמי אבטלה על חודשי המלחמה הראשונים

בחודשים האחרונים סייע משרד מען בירושלים לעשרות פונים, שעבודתם הופסקה בשל המלחמה, לקבל דמי אבטלה. בעקבות התערבות מען וגופים אחרים הסכים הביטוח הלאומי לשלם לאותם עובדים קצבאות באופן רטרואקטיבי – קרי על תקופה שקדמה ליום הגשת התביעה בפועל. בסה"כ קיבלו העובדים שפנו למען תשלומים בסכום של 1.2 מיליון ₪.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

הבחירות לוועד העובדים בעמותת יד ביד יוצאות לדרך

ביום ד' 27.3 יצאה מערכת הבחירות של ועד העובדים בעמותת יד ביד לדרך – סייעות וגננות המעון בחיפה הצביעו ובחרו פה אחד את הנציגה שלהם לועד העובדים. במהלך החודש הקרוב יערוך מען בחירות במוסדות החינוך של העמותה ברחבי הארץ. הוועד שיבחר ישתתף במו"מ על הסכם קיבוצי שלישי לעובדות ועובדי העמותה.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

משבר תעסוקתי חמור בירושלים המזרחית לקראת הרמדאן

ערב חודש הרמדאן עומדים התושבים הפלסטינים בירושלים המזרחית בפני משבר כלכלי וחברתי שהוחרף עם הגידול בשיעור של 7.6% באבטלה מאז פרוץ המלחמה. חרף המשבר הממשלה פוגעת באופן אנוש בתכנית החומש לירושלים המזרחית.
'מען – ארגון עובדים' קורא לראש העיר ולמועצת העיר הנכנסת לפעול להבטחת התקציבים לצמצום הפערים החברתיים-כלכליים בירושלים המזרחית

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות