רפורמת המס המוצעת בתקציב 2015: הממשלה מקדמת ניצול יתר של עובדים זרים ומשאירה עובדים ישראלים בעוני ואבטלה

העלאת שעור האגרות והמס על עובדים זרים בהצעת התקציב לשנת 2015 מכשירה את המשך היבוא של עובדים זרים, ותשאיר את עובדות החקלאות ופועלי הבניין באבטלה.

נייר עמדה של ארגון העובדים מען לוועדת עובדים זרים של הכנסת המתכנסת היום

העלאת שעור האגרות והמס על עובדים זרים בהצעת התקציב לשנת 2015 מכשירה את המשך היבוא של עובדים זרים, ותשאיר את עובדות החקלאות ופועלי הבניין באבטלה.

– האגרה שתוטל על עובדים זרים לא תייקר את עבודתם אלא תפגע בשכרם הנמוך ממילא.

– קידום קליטת ישראלים בשוק העבודה מצריך להפסיק לייבא עובדים בכבילה, ולתת סיוע למעסיקים שקולטים עובדים מקומיים.

– כריכת העסק המשגשג והנגוע בשחיתות של יבוא עובדים זרים, עם נושא הפליטים ומבקשי המקלט, היא פופוליסטית ודמגוגית.

בידה האחת הממשלה מציעה להגדיל את האגרה המוטלת על מעסיקי מבקשי מקלט בשעור של 10% מעל לזו המוטלת על מעסיקי עובדים זרים ברשיון, ולבטל את הזיכוי ממס שקבלו עד עתה עובדים זרים ברשיון בענפי הבניין והחקלאות.

בידה השניה הממשלה ממשיכה להתיר העסקה של יותר מ-25 אלף עובדים זרים בחקלאות (המהווים 60% מכח העבודה בענף) ומגדילה מחדש את מכסת העובדים הזרים בבניין מ-5,000 ל-15,000. התוצאה – פועלות חקלאות ועובדי בנין ישארו מובטלים.

ארגון העובדים מען נאבק מזה תשע שנים לקדם תעסוקה של נשים ערביות חסרות מקצוע בחקלאות, אך נתקל שוב ושוב במשקים חקלאיים הרוויים בעובדים תאילנדים זולים, המשתלמים יותר לחקלאים. מען הצליח עד כה לשלב מאות נשים ערביות במשקים חקלאיים שבעליהם הסכימו לשלם שכר חוקי, ויצאו נשכרים. אך עדין אלפי נשים ערביות שמחפשות עבודה באופן נואש ומתדפקות על משרדי מען, נותרות ללא מענה או נאלצות להסתפק בעבודות זמניות. דור שלם של צעירים ערבים שלא נקלטו בתחום הבניין, יושבים באפס מעשה ונותרו ללא עתיד. התוצאה היא אבטלה ועוני בישובים ערביים, המלווים בהתבדלות ותסכול.

עשרות דוחות וועדות חקירה ובדיקה של בנק ישראל, של משרד האוצר, ושל ארגון המדינות המפותחות, קבעו כי על הממשלה לשים קץ לתעשיית של ייבוא עובדים זרים בכבילה כדי לפתוח את שוק העבודה בפני עובדים מקומיים מהפריפריה, בעיקר ברחוב הערבי. אלא שהממשלות האחרונות העדיפו קשרים מושחתים ואינטרסים צרים של הלובי החקלאי ושל חברות כוח האדם העושות רווחי עתק מניצול של עובדים זרים בכבילה.

אין לכרוך את הבעיה זו עם הבעיה של מבקשי מקלט. קליטתם של פליטים בשוק העבודה הישראלי היא פתרון אנושי שמאפשר להם להתפרנס בכבוד, במקום לכלאם בכלא "פתוח" על לא עוול בכפם. יש להפסיק את יבוא העובדים הזרים ולעודד את שוק העבודה המקומי.

syndiana

לפרטים: מיכל שורץ, דוברת ארגון העובדים מען, 050-4330067

 

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

ללא עבודה, ללא משכורת, ללא פיצויים

למעלה מ-100,000 עובדים פלסטינים אינם משתכרים למחייתם למעלה מחודש ימים, בגלל המלחמה והסגר, זולת אלפים בודדים של עובדים במקומות עבודה חיוניים והתנחלויות. נוכח מצוקתם הגוברת, פנינו יחד עם קו לעובד והקליניקה לזכויות עובדים בפקולטה למשפטים באוניברסיטת ת"א לרשות האוכלוסין ולמת"ש, וביקשנו לאפשר להם למשוך סכום חד פעמי מקרן הפנסיה שלהם.

המשך
פרסומים

מען – ארגון עובדים פנה לשר הרווחה, ח"כ יעקב מרגי, וקרא לו לשים קץ לפעולות המשמעתיות נגד עו"ד ענבל חרמוני, יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים.

לכבוד שר הרווחה חה"כ יעקב מרגי לכב' מ"מ מנכ"ל משרד הרווחה מר ינון אהרוני במייל –  mankal@molsa.gov.il   א.נ.,                                                                                       

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדי ועובדות בית החולים הגריאטרי "הוד עמל" במישור אדומים התאגדו במען בדרישה להעסקה ישירה וחתימה על הסכם קיבוצי

כמחצית מעובדי ועובדות בית החולים הגריאטרי "הוד עמל" במישור אדומים התאגדו בשבוע שעבר במען – איגוד עובדים. רובם תושבי/ות הרשות הפלסטינית, המועסקים בבית החולים למעלה

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות