עובד הבנין הפלסטיני שהושלך למותו בתל אביב קרבן של גזענות והזנחה המאפיינים את ענף הבניין

אתמול יום ב' 16.9 קרה בתל אביב פשע שנאה מזעזע. אחסאן אבו סרור, בן 54 ממחנה הפליטים עסכר ליד שכם, הושלך למות לאחר שנפצע בעת עבודתו בדרום תל אביב.

אתמול יום ב' 16.9 קרה בתל אביב פשע שנאה מזעזע. אחסאן אבו סרור, בן 54 ממחנה הפליטים עסכר ליד שכם, הושלך למות לאחר שנפצע בעת עבודתו בדרום תל אביב. עדי ראיה סיפרו כי שני אנשים גררו את העובד הפצוע מחוץ לבניין, הטילו אותו על המדרכה והסתלקו. נסיונותיהם של עוברים ושבים ושל פרמדיקים לבצע בו פעולות החיאה לא צלחו, והוא מת מפצעיו.

האירוע הזה אינו מקרה חד פעמי. רק לפני פחות משבוע (ב- 11.9) נהרג אסעד מוסטפא מחאג'נה, פועל בניין בן 55 מאום אל-פחם ממש בסמוך למקום בו הושלך אחסאן אבו סיטה אל מותו. אלפי עובדי בניין פלסטינים חסרי אשרות כניסה מועסקים ב"שחור" על ידי קבלני שיפוצים. עשרות מהם נפצעים מדי חודש במקום העבודה בלי שהדבר מטופל או מדווח ומבלי שהאחראים מובאים לדין.

בישראל נהרגים בממוצע 30 עובדי בניין בשנה ומעל ל- 6,000 נפצעים. אי אפשר להימנע מהתחושה שמשום שרובם המכריע של הפצועים וההרוגים הם ערבים או זרים, קיימת גישה מקלה ביחס לאחראים לפציעתם או מותם. כמה עשרות פקחים אינם יכולים לאכוף את תקנות הבטיחות בענף בו מועסקים מעל 200,000 עובדים בכ- 10,000 אתרי בניה, והממשלה מסרבת להגדיל את מצבת הפקחים.

ארגון העובדים מען קורא לרשויות לדאוג למתן התרי עבודה לעובדים מהשטחים, להגביר את האכיפה של חוקי הבטיחות, ולהעמיד את האחראים לדין. חייהם של פועלים שבאים לתל אביב להרויח את פת לחמם לא יהיה הפקר.

לסרטון מאת קלאודיה לוין שפורסם באתר הארץ

 

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

ללא עבודה, ללא משכורת, ללא פיצויים

למעלה מ-100,000 עובדים פלסטינים אינם משתכרים למחייתם למעלה מחודש ימים, בגלל המלחמה והסגר, זולת אלפים בודדים של עובדים במקומות עבודה חיוניים והתנחלויות. נוכח מצוקתם הגוברת, פנינו יחד עם קו לעובד והקליניקה לזכויות עובדים בפקולטה למשפטים באוניברסיטת ת"א לרשות האוכלוסין ולמת"ש, וביקשנו לאפשר להם למשוך סכום חד פעמי מקרן הפנסיה שלהם.

המשך
פרסומים

מען – ארגון עובדים פנה לשר הרווחה, ח"כ יעקב מרגי, וקרא לו לשים קץ לפעולות המשמעתיות נגד עו"ד ענבל חרמוני, יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים.

לכבוד שר הרווחה חה"כ יעקב מרגי לכב' מ"מ מנכ"ל משרד הרווחה מר ינון אהרוני במייל –  mankal@molsa.gov.il   א.נ.,                                                                                       

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדי ועובדות בית החולים הגריאטרי "הוד עמל" במישור אדומים התאגדו במען בדרישה להעסקה ישירה וחתימה על הסכם קיבוצי

כמחצית מעובדי ועובדות בית החולים הגריאטרי "הוד עמל" במישור אדומים התאגדו בשבוע שעבר במען – איגוד עובדים. רובם תושבי/ות הרשות הפלסטינית, המועסקים בבית החולים למעלה

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות