עובדי בית האריזה "תמר טוב" בבקעת הירדן מתאגדים במען – ארגון עובדים כדי לתבוע זכויותיהם, טוענים שהחברה מעסיקה אותם ללא תלושי שכר ב-12 שקלים לשעה ובלי זכויות סוציאליות.

ביום א' 13.12 הודיע מען – ארגון עובדים לבית האריזה "תמר טוב" על הפיכתו לארגון היציג בה, לאחר שבימים שקדמו לכך הצטרפו למען 63 עובדים ועובדות פלסטינים המועסקים בבית האריזה שבבקעת הירדן בגדה המערבית.

מען קרא לחברה לפתוח עמו במו"מ קיבוצי.

בבית האריזה "תמר טוב" עובדים למעלה ממאה עובדים, כשליש מהם נשים, רובם תושבי הכפרים והערים באזור עמק הירדן צפונית ליריחו. חלקם עובדים שם יותר מחמש שנים. העובדים טוענים שהם לא מקבלים תלושי שכר, ומקבלים שכר שעתי של 12 ש"ח בשעה, וללא זכויות סוציאליות כמו חופשת מחלה, חגים או פיצוי על העדרות בשל תאונת עבודה.

מטרת ההתאגדות מבחינת העובדים ברורה: הם רוצים שיפור בשכרם וכינון יחסי עבודה כדין. הפועלים נחושים להמשיך בהליך ההתאגדות ורואים במען כתובת אמינה שתסייע להם להשיג את זכויותיהם. גם לאחר שהכריז מען על יציגות, ממשיכים עובדים להצטרף לארגון.

כדאי להזכיר שבמהלך השנים האחרונות פרסמה העיתונות המקומית והעולמית תחקירים על ניצול עובדים פלסטינים המועסקים על ידי התנחלויות בעמק הירדן. במקרים אחדים הוגשו תביעות לבתי הדין לעבודה נגד תנאי העסקה משפילים. אולם זוהי הפעם הראשונה שעובדים פלסטינים בענף החקלאות בבקעת הירדן נוקטים בצעד של התאגדות כדי לשפר את תנאי עבודתם באמצעות הסכם קיבוצי.

מען – ארגון עובדים פותח את שורותיו לעובדים ועובדות אמיצים אלו, רואה באמון שהם מעניקים לו כאחריות ואתגר גדולים, וישקיע במערכה זו את כל ניסיונו. מען פועל בכל מקום מתוך ההנחה שהדרך של הסכם קיבוצי מהווה מנוף לשיפור תנאי העבודה ושכר העובדים, ובמקביל לייצר יחסי עבודה תקינים ושקופים שיצרו יציבות וביטחון תעסוקתי במקום העבודה

חברי ועד העובדים של תמר טוב ופעיל מען

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

אי אפשר לדחות עוד את ההחלטה – יש להחזיר את העובדים הפלסטינים לעבודה בישראל עכשיו

מערכת הביטחון מנהלת בימים אלו דיונים קדחתניים בניסיון למנוע התלקחות בגדה המערבית. לפי ידיעה בוויינט הבוקר (יום ב' 5.2) הדיון מתמקד בשתי שאלות: האם להכניס את 100 אלף הפועלים הפלסטינים עם היתר לעבוד בישראל; והאם להתיר למתפללים מוסלמים מהגדה שיאושרו להיכנס לירושלים במהלך החג. הערכת גורמי הביטחון היא שחודש רמדאן, שיחל השנה ב-10 במרץ, עלול להיות נפיץ יותר מתמיד על רקע המלחמה בעזה, ולכן השאלות האלו מוגדרות כקריטיות.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

מתייצבים בשירות התעסוקה ולא רוצים שזכויותיכם יפגעו? חוששים להגיע לשירות התעסוקה בגלל העומס? ארגון "מען" עושה לכם סדר!

מאז 7/10, השתנו הנהלים של שירות התעסוקה. נכון להיום, שתי לשכות התעסוקה בירושלים פתוחות ומקבלות קהל ללא תור. עם זאת, לשכות התעסוקה עמוסות מאוד.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הממשלה בונה על עובדים זרים במקום פלסטינים – ורק מחמירה את הבעיה

הכתבה שפרסם היום 4.1 "כלכליסט" מבקרת בחריפות את מדיניות הממשלה בכל הקשור לנושא העובדים הפלסטינים ומדגישה כי עובדים זרים אינם יכולים להוות אלטרנטיבה לענף הבניין. כתב כלכליסט, שלמה טייטלבאום, מצטט כלכלנים וגורמים בענף הבניין שמאשרים את מה שטוען מען ארגון עובדים מזה זמן.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

חזרת העובדים הפלסטינים לישראל: צורך קיומי לישראל ולפלסטינים

עד ה-7 באוקטובר הועסקו בשוק העבודה הישראלי למעלה מ-200 אלף עובדים פלסטינים מהגדה ועזה. עבודה שהיא למעלה מ-20% מהתל"ג הפלסטיני, כ- 3.5 מליארד דולר בשנה. עם פרוץ המלחמה הוכרז בישראל מצב חירום, נאסרה כניסת פלסטינים לישראל, ונסגרו באופן מוחלט 11 מחסומים המקשרים בין הגדה המערבית לישראל. כך נותרו מאות אלפי משפחות פלסטיניות ללא מקור פרנסה במשך חודשיים וחצי, וללא אופק לחזרה לעבודה. וגם המעסיקים הישראלים מתקשים לחזור לתפקוד בלי עובדיהם.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות