הדרך לעבודה – האפליקציה שעוזרת לנשים ערביות להיכנס לשוק העבודה

נשים ממזרח ירושלים המעוניינות לממש את זכותן לצאת לעבוד, נתקלות בקשיים רבים, החל מאי ידיעת השפה העברית, תחבורה ציבורית בלתי סדירה, מחסור במסגרות לילדים, והעדר הכשרה מקצועית מתאימה. לא פלא שאחוז המועסקות שלהן הוא הנמוך בישראל. כבר ב- 2018 אחוז המועסקות ביניהן בגילי העבודה העיקריים (25-64) ירד ל- 17,699 נשים, המהוות  25% מכלל הנשים בגילאים האלו. לא ברור כמה מהן נשארו עובדות לאחר פרוץ הסגרים, וההערכה היא כי הן אבדו כשליש ממקומות העבודה שהיו להן.

מען – ארגון עובדים [ע"ר] מפעיל זכותון אינטראקטיבי מקוון בשפה הערבית בשם "הדרך לעבודה", המסייע לנשים ממזרח ירושלים לצאת לעבודה, להכיר את זכויותיהן וחובותיהן מול מעבידים וגופים ציבוריים, ולקבל את זכויותיהן בתקופת הקורונה.

נשים ממזרח ירושלים המעוניינות לממש את זכותן לצאת לעבוד, נתקלות בקשיים רבים, החל מאי ידיעת השפה העברית, תחבורה ציבורית בלתי סדירה, מחסור במסגרות לילדים, והעדר הכשרה מקצועית מתאימה. לא פלא שאחוז המועסקות שלהן הוא הנמוך בישראל. כבר ב- 2018 אחוז המועסקות ביניהן בגילי העבודה העיקריים (25-64) ירד ל- 17,699 נשים, המהוות  25% מכלל הנשים בגילאים האלו. לא ברור כמה מהן נשארו עובדות לאחר פרוץ הסגרים, וההערכה היא כי הן אבדו כשליש ממקומות העבודה שהיו להן.

הזכותון של מען נותן לנשים אלה כלי נגיש ועדכני שמאפשר להן לצאת לעבוד ולהתפרנס. האתר ידידותי, ניתן להשתמש בו בטלפון חכם בקישור שפועל כמו אפליקציה, מה שהופך אותו לנגיש גם לנשים שאין להן מחשב. הקשר עם הנשים הינו דו צדדי מאחר שמתוך הפניות למען, כולל על ידי הקו החם בתקופת הקורונה והסדנאות שמען מפעילה, עולות שאלות חדשות הדורשות עדכון תקופתי מתמיד, כך שהוא נשאר אקטואלי ושימושי. נגישות המידע מפחיתה את תלות הנשים בגופים כמו לשכת התעסוקה והביטוח הלאומי, שהאתרים שלהם אינם פועלים בערבית, וגם הטפסים המקוונים שלהם קיימים בעיקר בעברית.

הזכותון המקוון מאפשר לנשים (וגברים) לפנות ישירות למען ולגופים ציבוריים בשאלות ובקשות לסיוע. הוא מפרט את יצירת הקשר, את שעות הקבלה, את דרך ההגעה בליווי מפות-גוגל שקיימות גם בערבית, ופרוט קווי התחבורה הציבורית ממזרח ירושלים למערבה. הוא נותן מידע על זכויות נשים עובדות בהריון או אחרי לידה וכיצד למצוא מסגרות לילדים, עם גרפיקה מאירת עיניים כאשר כל נושא מוליך לנושאי משנה רלבנטיים. הוא גם מפרט את האפשרויות לרכישת השכלה והכשרה מקצועית  במימון לשכת התעסוקה או ארגונים אחרים, כמו קורס חינמי של לשכת התעסוקה ללמידת עברית בסיסית, קישור לאתר של מרכז ריאן, הנותן קורסים של הכשרה מקצועית, וקורס משותף של מען ועמותת ריאן. הוא גם מפנה לקישורים של ארגוני זכויות, כמו "כל בזכות" – הקיים גם בשפה הערבית, בתחום הבריאות הוא משתף פעולה עם עמותת "לדעת", העוסקת בבריאות ומיניות האישה, ומידע על שירותים רפואיים במערב העיר, שבדרך כלל הם יותר איכותיים מאלו הנמצאים בירושלים המזרחית, והם ללא עלות.

בתקופת החל"ת אנשים רצו להירשם ללשכת התעסוקה אבל כל הטפסים היו בעברית. העלנו לאתר את המסמך בעברית של שירות התעסוקה עם תרגום לערבית, ולידו לינק למסמך הדיגיטלי שלהם. מי שיודעות עברית אבל לא מבינות את הטופס היטב, שולחים להן את הלינק שמאפשר להן למלא אותו, ואם הן נתקלות בבעיה, הן מתקשרות לקו החם של מען.

לדוגמא, אישה שעובדת במשרה חלקית, הוזמנה (פעם בחצי שנה) על ידי שירות התעסוקה, כדי לאשר לה לקבל קצבה. הלשכה בטלה את ההזמנה ברגע האחרון בגלל הסגר,  ולאחר מכן הודיעה לה שמאחר והיא לא התייצבה, היא לא תקבל את הקצבה. הזכותון "הדרך לעבודה" מסביר לה שהיא לא עשתה את התהליך המלא כלומר לא הגישה להגיש מסמך חתום על ידי המעביד שלה על פרטי העבודה והשכר שלה. מען שלח לה את הלינק הרלבנטי למסמך, את הטופס הנדרש בעברית עם התרגום שלו לערבית, עם הסבר שהיא צריכה לשלוח את הטופס לביטוח הלאומי. היא עושה זאת באחור בתקווה שתקבל את הקצבה, ובכל מקרה היא למדה את התהליך הנכון, ותדע מה לעשות אם זה יקרה בשנית.

דוגמא נוספת: עובדת שגרה במחנה הפליטים שועפאט וצריכה להגיע לעבודה במזרח ירושלים, מבזבזת כשעה וחצי להגיע כי היא לוקחת אוטובוס מזרח ירושלמי שנתקע בפקקים עמוסים, מה שהופך לסיוט כל בוקר. לא עלה על דעתה לתפוס אוטובוס לקו הרכבת, שמביא אותה קרוב לעבודה תוך דקות ספורות. מען שלח לה לינק שמלמד אותה למצוא איזה אוטובוסים מגיעים לרכבת ומה המסלול שלהם, בצירוף מפות גוגל בערבית, מה שמאפשר לה להגיע תוך חצי שעה.

הזכותון מאפשר לעשות סדנא על כל נושא כזה, למשל על התחבורה היעילה לעבודה. שולחים לנשים את הלינק של המפות בערבית, מבררים איך הם נוסעים, ומבקשים מהן לתעד מה למדו ואיך הסתדרו, והם משתפים את זה עם משתתפי הסדנא. העדויות האלו יעודכנו בקרוב לתוך האתר, על פי הנושאים שלהם.

"הדרך לעבודה" נכתב על ידי ארז וגנר, האחראי על סניף מען במזרח ירושלים. מעצבת אותו ורד ביתן, ומתרגם לערבית יאסר אבו ערישה. העדכונים בנושא הזכויות בעידן הקורונה קיימים בזכותון גם בעברית (ללחוץ כאן).

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

אי אפשר לדחות עוד את ההחלטה – יש להחזיר את העובדים הפלסטינים לעבודה בישראל עכשיו

מערכת הביטחון מנהלת בימים אלו דיונים קדחתניים בניסיון למנוע התלקחות בגדה המערבית. לפי ידיעה בוויינט הבוקר (יום ב' 5.2) הדיון מתמקד בשתי שאלות: האם להכניס את 100 אלף הפועלים הפלסטינים עם היתר לעבוד בישראל; והאם להתיר למתפללים מוסלמים מהגדה שיאושרו להיכנס לירושלים במהלך החג. הערכת גורמי הביטחון היא שחודש רמדאן, שיחל השנה ב-10 במרץ, עלול להיות נפיץ יותר מתמיד על רקע המלחמה בעזה, ולכן השאלות האלו מוגדרות כקריטיות.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

מתייצבים בשירות התעסוקה ולא רוצים שזכויותיכם יפגעו? חוששים להגיע לשירות התעסוקה בגלל העומס? ארגון "מען" עושה לכם סדר!

מאז 7/10, השתנו הנהלים של שירות התעסוקה. נכון להיום, שתי לשכות התעסוקה בירושלים פתוחות ומקבלות קהל ללא תור. עם זאת, לשכות התעסוקה עמוסות מאוד.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הממשלה בונה על עובדים זרים במקום פלסטינים – ורק מחמירה את הבעיה

הכתבה שפרסם היום 4.1 "כלכליסט" מבקרת בחריפות את מדיניות הממשלה בכל הקשור לנושא העובדים הפלסטינים ומדגישה כי עובדים זרים אינם יכולים להוות אלטרנטיבה לענף הבניין. כתב כלכליסט, שלמה טייטלבאום, מצטט כלכלנים וגורמים בענף הבניין שמאשרים את מה שטוען מען ארגון עובדים מזה זמן.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

חזרת העובדים הפלסטינים לישראל: צורך קיומי לישראל ולפלסטינים

עד ה-7 באוקטובר הועסקו בשוק העבודה הישראלי למעלה מ-200 אלף עובדים פלסטינים מהגדה ועזה. עבודה שהיא למעלה מ-20% מהתל"ג הפלסטיני, כ- 3.5 מליארד דולר בשנה. עם פרוץ המלחמה הוכרז בישראל מצב חירום, נאסרה כניסת פלסטינים לישראל, ונסגרו באופן מוחלט 11 מחסומים המקשרים בין הגדה המערבית לישראל. כך נותרו מאות אלפי משפחות פלסטיניות ללא מקור פרנסה במשך חודשיים וחצי, וללא אופק לחזרה לעבודה. וגם המעסיקים הישראלים מתקשים לחזור לתפקוד בלי עובדיהם.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות