הדרך לעבודה – האפליקציה שעוזרת לנשים ערביות להיכנס לשוק העבודה

נשים ממזרח ירושלים המעוניינות לממש את זכותן לצאת לעבוד, נתקלות בקשיים רבים, החל מאי ידיעת השפה העברית, תחבורה ציבורית בלתי סדירה, מחסור במסגרות לילדים, והעדר הכשרה מקצועית מתאימה. לא פלא שאחוז המועסקות שלהן הוא הנמוך בישראל. כבר ב- 2018 אחוז המועסקות ביניהן בגילי העבודה העיקריים (25-64) ירד ל- 17,699 נשים, המהוות  25% מכלל הנשים בגילאים האלו. לא ברור כמה מהן נשארו עובדות לאחר פרוץ הסגרים, וההערכה היא כי הן אבדו כשליש ממקומות העבודה שהיו להן.

מען – ארגון עובדים [ע"ר] מפעיל זכותון אינטראקטיבי מקוון בשפה הערבית בשם "הדרך לעבודה", המסייע לנשים ממזרח ירושלים לצאת לעבודה, להכיר את זכויותיהן וחובותיהן מול מעבידים וגופים ציבוריים, ולקבל את זכויותיהן בתקופת הקורונה.

נשים ממזרח ירושלים המעוניינות לממש את זכותן לצאת לעבוד, נתקלות בקשיים רבים, החל מאי ידיעת השפה העברית, תחבורה ציבורית בלתי סדירה, מחסור במסגרות לילדים, והעדר הכשרה מקצועית מתאימה. לא פלא שאחוז המועסקות שלהן הוא הנמוך בישראל. כבר ב- 2018 אחוז המועסקות ביניהן בגילי העבודה העיקריים (25-64) ירד ל- 17,699 נשים, המהוות  25% מכלל הנשים בגילאים האלו. לא ברור כמה מהן נשארו עובדות לאחר פרוץ הסגרים, וההערכה היא כי הן אבדו כשליש ממקומות העבודה שהיו להן.

הזכותון של מען נותן לנשים אלה כלי נגיש ועדכני שמאפשר להן לצאת לעבוד ולהתפרנס. האתר ידידותי, ניתן להשתמש בו בטלפון חכם בקישור שפועל כמו אפליקציה, מה שהופך אותו לנגיש גם לנשים שאין להן מחשב. הקשר עם הנשים הינו דו צדדי מאחר שמתוך הפניות למען, כולל על ידי הקו החם בתקופת הקורונה והסדנאות שמען מפעילה, עולות שאלות חדשות הדורשות עדכון תקופתי מתמיד, כך שהוא נשאר אקטואלי ושימושי. נגישות המידע מפחיתה את תלות הנשים בגופים כמו לשכת התעסוקה והביטוח הלאומי, שהאתרים שלהם אינם פועלים בערבית, וגם הטפסים המקוונים שלהם קיימים בעיקר בעברית.

הזכותון המקוון מאפשר לנשים (וגברים) לפנות ישירות למען ולגופים ציבוריים בשאלות ובקשות לסיוע. הוא מפרט את יצירת הקשר, את שעות הקבלה, את דרך ההגעה בליווי מפות-גוגל שקיימות גם בערבית, ופרוט קווי התחבורה הציבורית ממזרח ירושלים למערבה. הוא נותן מידע על זכויות נשים עובדות בהריון או אחרי לידה וכיצד למצוא מסגרות לילדים, עם גרפיקה מאירת עיניים כאשר כל נושא מוליך לנושאי משנה רלבנטיים. הוא גם מפרט את האפשרויות לרכישת השכלה והכשרה מקצועית  במימון לשכת התעסוקה או ארגונים אחרים, כמו קורס חינמי של לשכת התעסוקה ללמידת עברית בסיסית, קישור לאתר של מרכז ריאן, הנותן קורסים של הכשרה מקצועית, וקורס משותף של מען ועמותת ריאן. הוא גם מפנה לקישורים של ארגוני זכויות, כמו "כל בזכות" – הקיים גם בשפה הערבית, בתחום הבריאות הוא משתף פעולה עם עמותת "לדעת", העוסקת בבריאות ומיניות האישה, ומידע על שירותים רפואיים במערב העיר, שבדרך כלל הם יותר איכותיים מאלו הנמצאים בירושלים המזרחית, והם ללא עלות.

בתקופת החל"ת אנשים רצו להירשם ללשכת התעסוקה אבל כל הטפסים היו בעברית. העלנו לאתר את המסמך בעברית של שירות התעסוקה עם תרגום לערבית, ולידו לינק למסמך הדיגיטלי שלהם. מי שיודעות עברית אבל לא מבינות את הטופס היטב, שולחים להן את הלינק שמאפשר להן למלא אותו, ואם הן נתקלות בבעיה, הן מתקשרות לקו החם של מען.

לדוגמא, אישה שעובדת במשרה חלקית, הוזמנה (פעם בחצי שנה) על ידי שירות התעסוקה, כדי לאשר לה לקבל קצבה. הלשכה בטלה את ההזמנה ברגע האחרון בגלל הסגר,  ולאחר מכן הודיעה לה שמאחר והיא לא התייצבה, היא לא תקבל את הקצבה. הזכותון "הדרך לעבודה" מסביר לה שהיא לא עשתה את התהליך המלא כלומר לא הגישה להגיש מסמך חתום על ידי המעביד שלה על פרטי העבודה והשכר שלה. מען שלח לה את הלינק הרלבנטי למסמך, את הטופס הנדרש בעברית עם התרגום שלו לערבית, עם הסבר שהיא צריכה לשלוח את הטופס לביטוח הלאומי. היא עושה זאת באחור בתקווה שתקבל את הקצבה, ובכל מקרה היא למדה את התהליך הנכון, ותדע מה לעשות אם זה יקרה בשנית.

דוגמא נוספת: עובדת שגרה במחנה הפליטים שועפאט וצריכה להגיע לעבודה במזרח ירושלים, מבזבזת כשעה וחצי להגיע כי היא לוקחת אוטובוס מזרח ירושלמי שנתקע בפקקים עמוסים, מה שהופך לסיוט כל בוקר. לא עלה על דעתה לתפוס אוטובוס לקו הרכבת, שמביא אותה קרוב לעבודה תוך דקות ספורות. מען שלח לה לינק שמלמד אותה למצוא איזה אוטובוסים מגיעים לרכבת ומה המסלול שלהם, בצירוף מפות גוגל בערבית, מה שמאפשר לה להגיע תוך חצי שעה.

הזכותון מאפשר לעשות סדנא על כל נושא כזה, למשל על התחבורה היעילה לעבודה. שולחים לנשים את הלינק של המפות בערבית, מבררים איך הם נוסעים, ומבקשים מהן לתעד מה למדו ואיך הסתדרו, והם משתפים את זה עם משתתפי הסדנא. העדויות האלו יעודכנו בקרוב לתוך האתר, על פי הנושאים שלהם.

"הדרך לעבודה" נכתב על ידי ארז וגנר, האחראי על סניף מען במזרח ירושלים. מעצבת אותו ורד ביתן, ומתרגם לערבית יאסר אבו ערישה. העדכונים בנושא הזכויות בעידן הקורונה קיימים בזכותון גם בעברית (ללחוץ כאן).

עוד

כלכלה ירוקה

אחוות-נשים בראשות המלכה הדבורה ופועלותיה

הכל התחיל בשיחת טלפון. חבר משותף הציע שנדבר… ששני הפרויקטים הקהילתיים שלנו יכולים להועיל אחד לשני. וכך התחילה ידידות שממש שינתה את חיי. אביב וסרמן, מייסד "סורגות קהילה", המליץ לי בחום לדבר עם הנא תאופיק מאום אל פחם.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

הישגים משמעותיים ל'מען – ארגון עובדים' בטיפול בזכויות עובדים מאז פרוץ המלחמה

מאז פרוץ המלחמה, טיפל מען במיצוי זכויותיהם של מעל 300 מתושבי מזרח ירושלים, בתחומים כמו זכויות בעבודה, הבטחת הכנסה, דמי אבטלה, תאונות עבודה, פתיחת מחסומים וקבלת תווי מזון. את ההישגים הללו ניתן לתרגם למעל ל-3 מיליון ₪. מעל ל-40% מהפונים שקיבלו סיוע היו נשים.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדות ועובדי האגודה לזכויות האזרח הצטרפו למען

 בחודש אפריל השנה ואחרי מו"מ מהיר, החודש חתמו על הסכם קיבוצי שמשפר את שכרם (רטרואקטיבית מתחילת השנה).
"אנחנו מאוד מרוצים שהצטרפנו למשפחת מען, ומהסיוע המקצועי והטוב שקיבלנו מהם שהוביל לחתימה מהירה על הסכם.
מצפים לשנים רבות של עבודה מאורגנת המיטיבה עם העובדים והעובדות", מסרה עו"ד דבי גילד חיו, חברת ועד העובדות.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הכאוס במדיניות הישראלית לגבי העובדים הפלסטינים נחשף בישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים

ישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים הוקדשה היום לנושא העובדים הפלסטינים. אלא שהדיון בשאלה כלל לא עסק בעובדים. אף אחד לא סופר אותם. קיומם חשוב בגלל התפקיד החיוני שהם ממלאים בכלכלה הישראלית. למרות ההתעלמות מהמצב הקשה של העובדים הפלסטינים וגם התייחסות מבזה ומשפילה כלפיהם מצד חלק מהדוברים היה ברור בישיבה שנוכחותם של הפלסטינים בשוק העבודה קיימת ולא הולכת לשום מקום.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

'מען – ארגון עובדים': החלטת הממשלה לייבוא מאסיבי של עובדים הזרים היא הפקרות כלכלית, ביטחונית וחברתית. יש לבטלה ולאפשר לפלסטינים לחזור לעבודה בישראל

החלטת הממשלה מיום ד' 15.5 לאשר העסקה של 330 אלף עובדים זרים במשק נוגדת כל היגיון כלכלי; עומדת בסתירה לתכנון שוק העבודה; ופותחת את הדרך להרחבה מסוכנת של סחר בבני אדם למטרות עבודה בישראל. בנוסף, ההחלטה משקפת התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות של המשך העצירה הזמנית של העסקת עובדים פלסטינים.
החלטת הממשלה משנה לרעה, ובאופן דרמטי, את מדיניות העובדים הזרים בישראל בחמש סוגיות קריטיות:

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות