עובדים פלסטינים במפעל רהיטים במישור אדומים הצטרפו לארגון העובדים מען והקימו ועד עובדים

levi13.3כלל עובדי היצור הפלסטינים ממפעל "לוי מתכת בע"מ בא.ת." במישור אדומים, 18 עובדים, בחרו אתמול (3.4) ועד, לאחר שהתאגדו בארגון העובדים מען. הועד הנבחר מורכב מ- 3 עובדים, המועסקים במפעל כעשרים שנה.

הסיבה להתארגנות היא תנאי השכר וההעסקה הקשים במפעל. שכר העובדים נמוך בהרבה משכר המינימום, ונע בין 90 ש"ח ליום עבודה לעובד חדש (10.5 שקל לשעה), עד 140-180 ש"ח לותיקים. חוק שכר המינימום מחייב את המעביד לשלם 196.50 ש"ח ליום עבודה של 8 וחצי שעות, הנהוג במפעל. העובדים אינם מקבלים תלושי שכר; הם לא נהנים מזכויות סוציאליות כמו תשלום עבור ימי חג, חופש, ימי מחלה או פנסיה, ועובדים מפוטרים באופן שרירותי ללא הודעה מראש. תנאי העבודה הם בלתי אנושיים. בחורף הגג דולף והקור בלתי נסבל, ובקיץ הטמפרטורה מגיעה ל-40 מעלות ומעלה, ואין קרור. גם הבטיחות לקויה. חדירת מי גשם לתוך אולם היצור גורמת לסכנת התחשמלות; אין כפפות, משקפי מגן או בגדי עבודה.

יש לציין כי מען פנה למעסיק בסוף פברואר והציע להפגש, אך המעסיק סרב עד כה להפגש עם נציגי מען או לאפשר להם להכנס לתחום המפעל כדי להפגש עם הפועלים ולקיים את הבחירות לועד. במידה והנהלת המפעל תסרב לפתוח במו"מ עם נציגות העובדים, ייאלץ מען לפנות לבית הדין לעבודה כדי לחייב את ההנהלה לפתוח במו"מ על הסכם קיבוצי, על פי חוק.

1levi13.3

העובדה שתנאי השכר וההעסקה במפעל אינם עולים בקנה אחד עם החוק הישראלי הינה בניגוד לבג"ץ (גבעת זאב) משנת 2007, שקבע שתנאי ההעסקה של עובדים פלסטינים בהתנחלויות יהיו על פי הדין הישראלי, אותם התנאים החלים על עובדים ישראלים.

בקיץ האחרון פנו העובדים להסתדרות, אך פנייתם לא הניבה תוצאות. הפנייה למען באה בעקבות השגים שמען השיג לעובדי מחצבת סלעית באזור התעשיה מישור אדומים.

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

בסיוע מען קיבלו עובדים דמי אבטלה על חודשי המלחמה הראשונים

בחודשים האחרונים סייע משרד מען בירושלים לעשרות פונים, שעבודתם הופסקה בשל המלחמה, לקבל דמי אבטלה. בעקבות התערבות מען וגופים אחרים הסכים הביטוח הלאומי לשלם לאותם עובדים קצבאות באופן רטרואקטיבי – קרי על תקופה שקדמה ליום הגשת התביעה בפועל. בסה"כ קיבלו העובדים שפנו למען תשלומים בסכום של 1.2 מיליון ₪.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

הבחירות לוועד העובדים בעמותת יד ביד יוצאות לדרך

ביום ד' 27.3 יצאה מערכת הבחירות של ועד העובדים בעמותת יד ביד לדרך – סייעות וגננות המעון בחיפה הצביעו ובחרו פה אחד את הנציגה שלהם לועד העובדים. במהלך החודש הקרוב יערוך מען בחירות במוסדות החינוך של העמותה ברחבי הארץ. הוועד שיבחר ישתתף במו"מ על הסכם קיבוצי שלישי לעובדות ועובדי העמותה.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

משבר תעסוקתי חמור בירושלים המזרחית לקראת הרמדאן

ערב חודש הרמדאן עומדים התושבים הפלסטינים בירושלים המזרחית בפני משבר כלכלי וחברתי שהוחרף עם הגידול בשיעור של 7.6% באבטלה מאז פרוץ המלחמה. חרף המשבר הממשלה פוגעת באופן אנוש בתכנית החומש לירושלים המזרחית.
'מען – ארגון עובדים' קורא לראש העיר ולמועצת העיר הנכנסת לפעול להבטחת התקציבים לצמצום הפערים החברתיים-כלכליים בירושלים המזרחית

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות