לתת סיכוי תעסוקתי לנשים הערביות

הבעיה אינה שנשים ערביות אינן רוצות לעבוד – אלא שאין להן שום סיכוי למצוא עבודה הגונה וכדאית בשוק העבודה המדולדל, במיוחד בפריפריה

פורסם בדה מרקר, 28.3.2013

עם ההכרזה על הרכב הממשלה התחילה החגיגה במסדרונות האוצר. פקידי האוצר מכינים לשר הממונה, יאיר לפיד, תוכניות לשינויים מרחיקי לכת, שבעבר התקשו לקדמם. ככל הנראה מתכנן האוצר קיצוץ מקיף בקצבאות, במטרה להגביר את כדאיות היציאה לעבודה ולהגדיל את שיעור ההשתתפות של גברים חרדים ונשים ערביות בשוק העבודה. במקביל, פורסם ששר הכלכלה והמסחר ‏(שמו החדש של משרד התמ"ת‏), נפתלי בנט, תומך בחידוש הפעלתה של תוכנית ויסקונסין, שבוטלה לפני שלוש שנים לאחר שכשלה.

בנוגע לנשים ערביות, זהו מיחזור של שקר ישן ומכובס. במקום ליצור מקומות עבודה ביישובים הערביים, ולהפסיק את הבאת העובדים הזרים לסיעוד וחקלאות, האוצר יחזיר אותנו עשר שנים אחורה, למדיניות האכזרית של קיצוץ בקצבאות ותוכנית ויסקונסין.

באותה תקופה, כאשר טומי לפיד ישב בממשלה עם הליכוד, קוצצו הקצבאות באופן דרסטי בלי שנוצרו מקומות עבודה חדשים, ובהמשך יישמו את תוכנית ויסקונסין, שהפריטה את לשכות העבודה, במטרה להכניס מובטלים למעגל התעסוקה. התוכנית אילצה אלפי נשים וגברים לבצע עבודות דחק בלא שכר, ושללה קצבאות ממי שסירבו או לא יכלו להשתתף בעבודות הכפייה.

תוכנית ויסקונסין הכניסה מספר מצומצם של נשים ערביות למעגל העבודה, אבל רובן הועסקו בעבודות קבלן בניקיון, בשכר ירוד ובלא כל זכויות סוציאליות, ולא החזיקו מעמד בעבודה. הבעיה אינה שנשים ערביות אינן רוצות לעבוד – אלא שאין להן שום סיכוי למצוא עבודה הגונה וכדאית בשוק העבודה המדולדל, במיוחד בפריפריה.

ziraa

25 אלף עובדים זרים בחקלאות וכ-50 אלף בסיעוד מהווים משקולת אדירה על שוק העבודה בכל הקשור לנשים ערביות. נכון שנרשמה בעשור האחרון עלייה מתונה בשיעור ההשתתפות הכללי בכוח העבודה ‏(דו"ח בנק ישראל שיתפרסם בקרוב מצא עלייה של 4% בין 2002 ל-2012‏). אלא שזו הושגה בעיקר בשל העלייה ברמת ההשכלה של האוכלוסייה, כשישנו מתאם ברור בין השכלה לתעסוקה, ובין היעדר השכלה לבין אבטלה גבוהה או העסקה שמייצרת עובדים עניים.

ביישובים הערביים העוני הזה מוכפל בשל מדיניות של אפליה מבנית. חסרים בהם תשתיות בסיסיות, אין השקעה בבנייה ובעידוד אזורי תעשייה, אין בהם ומהם תחבורה למרכזי התעסוקה בערים הסמוכות, וקיים חוסר משווע במעונות ובגני ילדים – תנאי הכרחי לנשים הרוצות לעבוד. אלפי אקדמאים ערבים מודרים משוק העבודה בגלל דעות קדומות ויחס גזעני. גם בתעשיית ההיי־טק, שבה פועלות כמה עמותות לקידום הקליטה של ערבים, נקלטו עד כה רק 1,200 מועסקים ערבים ‏(פחות מ-1% מהמועסקים בענף‏).

הדיבורים על אומץ הלב ששר האוצר החדש יידרש לו כדי לבצע קיצוצים כואבים, מכוונים למטרה הלא נכונה. במקום לקצץ קצבאות של עניים, יש לעצור את הסחר במהגרי עבודה ולהדוף את הלובי של חברות כוח האדם, שאף ממשלה לא העזה עד כה להתמודד מולן.

האומץ נחוץ כדי לשים קץ לגזענות שמונעת העסקת ערבים, וכדי להיאבק בחברות הקבלניות למיניהן, שכיום משרדי הממשלה דווקא מעודדים את פעילותן. במקום למחזר את תוכנית ויסקונסין הכושלת והאכזרית, נדרשת מדיניות של השקעות מסיביות בתשתיות ביישובים הערביים ובפריפריה, פעולה ממשית ליצירת מקומות עבודה ועידוד עובדים להתאגד ולהגן על זכויותיהם.

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

בסיוע מען קיבלו עובדים דמי אבטלה על חודשי המלחמה הראשונים

בחודשים האחרונים סייע משרד מען בירושלים לעשרות פונים, שעבודתם הופסקה בשל המלחמה, לקבל דמי אבטלה. בעקבות התערבות מען וגופים אחרים הסכים הביטוח הלאומי לשלם לאותם עובדים קצבאות באופן רטרואקטיבי – קרי על תקופה שקדמה ליום הגשת התביעה בפועל. בסה"כ קיבלו העובדים שפנו למען תשלומים בסכום של 1.2 מיליון ₪.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

הבחירות לוועד העובדים בעמותת יד ביד יוצאות לדרך

ביום ד' 27.3 יצאה מערכת הבחירות של ועד העובדים בעמותת יד ביד לדרך – סייעות וגננות המעון בחיפה הצביעו ובחרו פה אחד את הנציגה שלהם לועד העובדים. במהלך החודש הקרוב יערוך מען בחירות במוסדות החינוך של העמותה ברחבי הארץ. הוועד שיבחר ישתתף במו"מ על הסכם קיבוצי שלישי לעובדות ועובדי העמותה.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

משבר תעסוקתי חמור בירושלים המזרחית לקראת הרמדאן

ערב חודש הרמדאן עומדים התושבים הפלסטינים בירושלים המזרחית בפני משבר כלכלי וחברתי שהוחרף עם הגידול בשיעור של 7.6% באבטלה מאז פרוץ המלחמה. חרף המשבר הממשלה פוגעת באופן אנוש בתכנית החומש לירושלים המזרחית.
'מען – ארגון עובדים' קורא לראש העיר ולמועצת העיר הנכנסת לפעול להבטחת התקציבים לצמצום הפערים החברתיים-כלכליים בירושלים המזרחית

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות