לא צריך עוד אלפי 
עובדי בניין סינים

פורסם בהארץ ב 24.6.14. החלטת הממשלה מתחילת יוני להגדיל את מכסת ההיתרים לעובדים סינים בבניין מ–8,000 ל–15 אלף הוסברה על ידי משרד השיכון בצורך לספק כוח אדם מקצועי שיוכל לסייע בהורדת מחירים, בגלל עזיבה של עובדים ישראלים את הענף ואי מקצועיות של עובדים פלסטינים.

ההצדקות להחלטה להגדיל את מספר העובדים הסינים מסתירות את העובדה שחברות כוח האדם השייכות לקבלנים מעדיפות סינים

פורסם בדה מרקר ב 24.6.14

החלטת הממשלה מתחילת יוני להגדיל את מכסת ההיתרים לעובדים סינים בבניין מ–8,000 ל–15 אלף הוסברה על ידי משרד השיכון בצורך לספק כוח אדם מקצועי שיוכל לסייע בהורדת מחירים, בגלל עזיבה של עובדים ישראלים את הענף ואי מקצועיות של עובדים פלסטינים.

הסברים אלה מבוססים על מידע שגוי ומגמתי שהועבר על ידי התאחדות הקבלנים במטרה להשיג את שינוי עמדת הממשלה, ולא על נתונים אובייקטיביים (כמו דו"ח ועדת אקשטיין מ–2007 ו–2011). חוקר בכיר תיאר את הנימוקים להחלטת הממשלה כמופרכים: "קודם קובעים שצריך לאשר עוד עובדים מסין, ואז יוצרים מסד נתונים שיצדיק זאת תוך התעלמות מוחלטת ממחקרים שבנק ישראל וחוקים אחרים מפרסמים זה שנים", אמר.

ההצדקות להחלטה להגדיל את מספר העובדים הסינים מסתירות את העובדה שחברות כוח האדם השייכות לקבלנים מעדיפות סינים בגלל סכומי העתק שמשלם להם כל עובד סיני כתנאי להגיעו לישראל. סכומים אלה הוגדרו על ידי נציבות זכויות האדם של האו"ם כסחר בעבדים בהקשר להעסקת עובדים אסייתים בקטאר. רק לפני שלוש שנים אישרה הממשלה לקבלנים לייבא עובדים מבולגריה תוך הבטחת פיקוח ממשלתי למנוע גביית דמי תווך. התוצאה, הקבלנים לא ניצלו את האפשרות, למעט כמה מאות עובדים.

צילום: תומר אפלבאום
צילום: תומר אפלבאום

הטענות לגבי איכותם של העובדים הסינים ותרומתם הצפויה לפתרון המשבר בענף הנדל"ן מופרכות.

1. "עובדים סינים הם עובדים מקצועיים". האמת היא שרוב העובדים הסינים כלל לא עלו על פיגום לפני הגיעם לישראל.

2. הטענה שהפחתת העובדים הזרים אינה מביאה לגידול בעובדים הישראלים אלא צימצמה את מספרם ב–40%, אינה נכונה. לפי נתונים שפירסם בנק ישראל, בעשור שבו הופחת מספר העובדים הזרים באופן משמעותי, עלה מספר הישראלים בענף ב–40% (מ–118 אלף ב–2001 ל–166 אלף כיום).

3. הטענה שעובדים סינים ישפרו את קצב ואיכות הבנייה, גם היא משוללת יסוד. פרופ' צבי אקשטיין, שהיה המשנה לנגיד בנק ישראל, קבע ב–2011 כי הגדלת היקף העסקתם של עובדים זרים היא הגורם לפיגור הטכנולוגי והכלכלי של הענף. אקשטיין הצביע על הפער בין שיפור הפריון במגזר העסקי בכלל, שעלה ב–230% מאז 1967, לבין הגידול של 30%–60% בלבד בענף הבניין. כתוצאה, "פיגור זה של הענף מוסבר בהתמכרות של ענף הבנייה להעסקת עובדים זולים שאינם ישראלים. קודם פלסטינים, ולאחר מכן זרים", אמר אקשטיין ב–2011.

ענף הבנייה פרוץ, מנוהל בשיטות מיושנות ולקויות, למרות גלגול מיליארדים מתקציבי המדינה. אתרי הבנייה הגדולים מפוצלים בין עשרות קבלני משנה, מה שמונע הכשרת עובדים, ומעלה את שיעור תאונות העבודה. שכר העובדים נמוך מכדי למשוך עובדים לענף, אין פיקוח על בטיחות וזכויות עובדים, רמת הביצוע נמוכה ושיעור הליקויים גבוה.

החלטת הממשלה היא הזרמת מורפיום לתוך הגוף החולה במקום לטפל בבעיות היסודיות. יבוא עוד עובדים סינים רק יעמיק את המשבר. מחירי הדיור גבוהים לא בגלל היעדר עובדים סינים, אלא כי הממשלה אינה משקיעה בפיתוח מגורים לזוגות צעירים, וחיסלה את הדיור הציבורי.

על הממשלה לפעול בנחרצות כדי לפתור את מצוקת הדיור ולקדם את הטכנולוגיה של הבניין, מה שישדרג את מעמד העובדים ויתרום לפתרון בעיות תעסוקה קשות בשכבות של עובדים לא משכילים, בעיקר במגזר הערבי.

הכותב הוא מנכ"ל ארגון העובדים מען, 
המקדם עבודה בטוחה בענף הבניין

MORE...

תעשייה וענפים אחרים

עובדי ועובדות בית החולים הגריאטרי "הוד עמל" במישור אדומים התאגדו במען בדרישה להעסקה ישירה וחתימה על הסכם קיבוצי

כמחצית מעובדי ועובדות בית החולים הגריאטרי "הוד עמל" במישור אדומים התאגדו בשבוע שעבר במען – איגוד עובדים. רובם תושבי/ות הרשות הפלסטינית, המועסקים בבית החולים למעלה

READ MORE »

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות