כנס ביפיע נגד תאונות העבודה בענף הבניין – עובדי הבניין ביפיע מסרבים להמשיך ליפול מהפיגומים

עובדי הבניין ביפיע מסרבים להמשיך ליפול מהפיגומים!

כנס נגד תאונות העבודה בענף הבניין

יום שבת, 14 לאפריל בשעה 18:00 במתנ"ס יפיע

ביום שבת ה-14.4 יתקיים כנס בכפר יפיע בנושא תאונות העבודה בענף הבניין. 45% מההרוגים בתאונות עבודה בבניין הינם פלסטינים אזרחי מדינת ישראל. בשנים האחרונות נהרגו תשעה מתושבי הכפר בתאונות עבודה בבניין, ועשרות נותרו נכים. הכפר יפיע, ש-9 מתושביו נהרגו בשנים האחרונות בתאונות עבודה, ועשרות נפגעים שנותרו נכים. שנת 2018 נפתחה בתאונת העבודה הקטלנית של צעיר מהכפר, בהא כנאנה, שנהרג בתאונה בפרויקט הרכבת הקלה בפתח תקווה, בן 19 היה במותו.
מסר הכנס ברור: תאונות עבודה אינן גזירת גורל ועל כולם מוטלת האחריות לשנות את המצב. הכנס נערך בחברה הערבית, מתוך מטרה לקדם מודעות בקרב הגורמים השונים: רשויות מקומיות, מהנדסים, קבלנים מנהלי עבודה ועובדי הבניין עצמם להגדלת האחריות על הנעשה באתרי הבנייה , שינוי תרבות העבודה והטמעת שיטות והרגלים של בטיחות וזהירות.
בכנס ייקחו חלק בני משפחות של הרוגים, בהם נורה עלא א-דין, אחותו של העובד אחמד עלא א-דין, שנהרג בתאונה בשנת 2011, אשר תציג בכנס את זעקתם של משפחות הנפגעים, ואת תחושתם כי המערכת השלטונית והמשפטית מזלזלת בכבודם.
הדוברים המרכזיים בכנס, שנערך בחסות עומרן כנאנה, ראש המועצה המקומית יפיע, הם: פרופ' רוני נבון מהמכון הלאומי לחקר הבנייה בטכניון; סלים לחאם, נציג ארגון הקבלנים בצפון; עו"ד גדיר ניקולא מקו לעובד, ואסף אדיב, מנכ"ל ארגון העובדים מען, שמובילים את קמפיין "נרתמים למאבק בתאונות הבניין". בנוסף ישתתפו חברי כנסת פעילים במאבק נגד תאונות העבודה, עבד אלחכים חאג' יחיא אייל בן ראובן, ופעילי שטח.
הכנס הוא ביטוי לעניין הציבורי הנרחב בנושא כתוצאה מהקמפיין בנושא תאונות עבודה בבניין, שאתר "נרתמים" (בעברית וערבית) מהווה בו גורם מרכזי. המאבק הציבורי מציין כעת יותר משנת פעילות של "מען" עם עובדים צעירים ביפיע בשיתוף עם פרוייקט קידום הנוער. ההתגייסות של פעילים ביפיע הינה עדות להכרה הגוברת בציבור הערבי לכך שתאונות העבודה בענף הבניין הן תוצאה של תרבות עבודה קלוקלת, הנובעת מרשלנות פושעת של בעלי אינטרסים.

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

אי אפשר לדחות עוד את ההחלטה – יש להחזיר את העובדים הפלסטינים לעבודה בישראל עכשיו

מערכת הביטחון מנהלת בימים אלו דיונים קדחתניים בניסיון למנוע התלקחות בגדה המערבית. לפי ידיעה בוויינט הבוקר (יום ב' 5.2) הדיון מתמקד בשתי שאלות: האם להכניס את 100 אלף הפועלים הפלסטינים עם היתר לעבוד בישראל; והאם להתיר למתפללים מוסלמים מהגדה שיאושרו להיכנס לירושלים במהלך החג. הערכת גורמי הביטחון היא שחודש רמדאן, שיחל השנה ב-10 במרץ, עלול להיות נפיץ יותר מתמיד על רקע המלחמה בעזה, ולכן השאלות האלו מוגדרות כקריטיות.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

מתייצבים בשירות התעסוקה ולא רוצים שזכויותיכם יפגעו? חוששים להגיע לשירות התעסוקה בגלל העומס? ארגון "מען" עושה לכם סדר!

מאז 7/10, השתנו הנהלים של שירות התעסוקה. נכון להיום, שתי לשכות התעסוקה בירושלים פתוחות ומקבלות קהל ללא תור. עם זאת, לשכות התעסוקה עמוסות מאוד.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הממשלה בונה על עובדים זרים במקום פלסטינים – ורק מחמירה את הבעיה

הכתבה שפרסם היום 4.1 "כלכליסט" מבקרת בחריפות את מדיניות הממשלה בכל הקשור לנושא העובדים הפלסטינים ומדגישה כי עובדים זרים אינם יכולים להוות אלטרנטיבה לענף הבניין. כתב כלכליסט, שלמה טייטלבאום, מצטט כלכלנים וגורמים בענף הבניין שמאשרים את מה שטוען מען ארגון עובדים מזה זמן.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

חזרת העובדים הפלסטינים לישראל: צורך קיומי לישראל ולפלסטינים

עד ה-7 באוקטובר הועסקו בשוק העבודה הישראלי למעלה מ-200 אלף עובדים פלסטינים מהגדה ועזה. עבודה שהיא למעלה מ-20% מהתל"ג הפלסטיני, כ- 3.5 מליארד דולר בשנה. עם פרוץ המלחמה הוכרז בישראל מצב חירום, נאסרה כניסת פלסטינים לישראל, ונסגרו באופן מוחלט 11 מחסומים המקשרים בין הגדה המערבית לישראל. כך נותרו מאות אלפי משפחות פלסטיניות ללא מקור פרנסה במשך חודשיים וחצי, וללא אופק לחזרה לעבודה. וגם המעסיקים הישראלים מתקשים לחזור לתפקוד בלי עובדיהם.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות