עובדי הבניין ביפיע מסרבים להמשיך ליפול מהפיגומים!

13 הרוגים בתאונות עבודה בשנים האחרונות הגיעו מהכפר יפיע, ואין זה מקרי שהכנס הציבורי בנושא תאונות בענף הבניין נערך שם. גם ההרוג הראשון של שנת 2018, בהא כנאנה, היה תושב  הכפר. הוא נהרג כתוצאה מנפילת מנוף נייד בפרויקט הרכבת הקלה בפתח תקווה. הכנס, שנערך ב-14 באפריל, הציב על סדר היום של הציבור הערבי את סוגיית התאונות בענף, וקרא לפעולה אקטיבית נגד הנגע הנורא.

הבחירה לערוך את הכנס בחברה הערבית – מטרתה לגייס את הקהילה כנגד התופעה שכבר הפכה למגפה בקרב ערביי ישראל: 45% מבין הנפגעים בשנים האחרונות הם תושבים ערבים; בין 12 ההרוגים עד כה בשנת 2018 – שלושה פועלים נהרגו בתאונות שהתרחשו בתוך היישובים הערבים עצמם, בפרויקטים קטנים ופרטיים שכלל לא דווחו למנהל הבטיחות.

למרות הנתונים המדאיגים והמחיר היקר שמשלמת החברה הערבית בישראל, דווקא ההנהגה הערבית נראית כמי שהנושא לא מעסיק אותה במידה מספקת. על רקע זה אימץ הכנס את הקריאה שמופנית לכל מי שעובד בבניין "ما بشتغل ع سقايل مش آمنة – حياتي اهم" (לא עולה על פיגום לא תקין  – חיי חשובים יותר). זוהי קריאה שמופנית פנימה, לרשויות המקומיות, למהנדסים, לקבלנים, למנהלי עבודה וכמובן לעובדי הבניין עצמם, ומכוונת למנוע את התאונה הבאה. הקריאה הזו שקיבלה ביטוי בדברים שהושמעו על הבמה ובדיון עם המשתתפים חשפה כי מדובר בפצע מדמם שכמעט אין משפחה ברחוב הערבי שלא סובלת ממנו.

קריאה זו אינה מחליפה את הביקורת הנוקבת על מוסדות השלטון ועל רשויות אכיפת החוק שהפקירו את עובדי הבניין. ברור שבהעדר הכשרת עובדים, ללא פיקוח אפקטיבי ובמצב בו תאונות עבודה אינן נחקרות באופן יסודי, ולא מוגשים כתבי אישום – למעשה לא קיימת מערכת אפקטיבית של חינוך והרתעה. לדוגמא, רק לאחרונה, שני קבלנים ומנהל עבודה שהתחזה הואשמו באחריות למות עובד באתר בנייה ברחובות. אעפ"י שהשופט קבע את אחריותם בשל רשלנות פושעת שגילו הוא פסק להם 6 חודשי עבודות שירות בלבד ו-7,000 ₪ קנס. כשזו העלות – הפשע משתלם.

הכנס היה יוזמה של קו לעובד, ארגון העובדים מען, והטלוויזיה החברתית במסגרת פרויקט משותף של האיחוד האירופי. הפרויקט גם מפעיל את דף הפייסבוק "נרתמים" בעברית ולידו דף בשפה הערבית שכותרתו عنوان عمال البناء. המועצה המקומית ביפיע, המתנ"ס המקומי וכן יחידת קידום הנוער בכפר היו שותפים מלאים לכנס ולהצלחתו.

אחת ממארגנות הכנס היתה נורה עלא א-דין, אחותו של העובד אחמד עלא א-דין, שנהרג בתאונת עבודה בשנת 2011. בסרט של הטלוויזיה החברתית שהוצג בכנס תיארה נורה את ההזנחה שליוותה את התאונה הקטלנית בה נהרג אחיה, שעה שתעלת עפר בתוכה עבד התמוטטה בגלל שלא הוסדרו בה מגנים ותמיכות מתאימים. נורה קראה לעובדים לעמוד על שלהם ולא להסכים לסכן את חייהם. "אין כל גבורה בסיכון חייך בעבודה לא בטוחה. לכל אחד מכם יש משפחה שמחכה לו – שמרו על עצמכם", אמרה בשם משפחות הנפגעים.

עוד מסר חשוב שהציב הכנס היה דחיית הגישה הפטאליסטית הרווחת בקרב העובדים שגורסת שתאונות עבודה הן גזירת גורל ואי אפשר למנוע אותן.

עוד דיברו בכנס: ראש המועצה המקומית, מר עומרן כנאנה; רכז היחידה לקידום הנוער, מר מונד'ר ח'טיב; מנכ"ל ארגון העובדים מען, מר אסף אדיב; גב' סלוויה מרג'יה; רכזת השטח של מען, וופא טיארה; פרופ' רוני נבון מהמכון הלאומי לחקר הבנייה בטכניון; סלים לחאם, נציג ארגון הקבלנים בצפון; עו"ד גדיר ניקולא מקו לעובד; חה"כ  עבד אלחכים חאג' יחיא, העומד בראש ועדת משנה לטיפול בתאונות העבודה בכנסת; המהנדסים מוחמד ג'יוסי ונאיל מרג'יה, שלקחו חלק בארגון הכנסענף ה

העיתונאי ותושב הכפר עודה בשאראת ניהל את הדיון שהתארך מעל למתוכנן בשל הצימאון של רבים מהנוכחים לדבר ולהתבטא.

 

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

ללא עבודה, ללא משכורת, ללא פיצויים

למעלה מ-100,000 עובדים פלסטינים אינם משתכרים למחייתם למעלה מחודש ימים, בגלל המלחמה והסגר, זולת אלפים בודדים של עובדים במקומות עבודה חיוניים והתנחלויות. נוכח מצוקתם הגוברת, פנינו יחד עם קו לעובד והקליניקה לזכויות עובדים בפקולטה למשפטים באוניברסיטת ת"א לרשות האוכלוסין ולמת"ש, וביקשנו לאפשר להם למשוך סכום חד פעמי מקרן הפנסיה שלהם.

המשך
פרסומים

מען – ארגון עובדים פנה לשר הרווחה, ח"כ יעקב מרגי, וקרא לו לשים קץ לפעולות המשמעתיות נגד עו"ד ענבל חרמוני, יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים.

לכבוד שר הרווחה חה"כ יעקב מרגי לכב' מ"מ מנכ"ל משרד הרווחה מר ינון אהרוני במייל –  mankal@molsa.gov.il   א.נ.,                                                                                       

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדי ועובדות בית החולים הגריאטרי "הוד עמל" במישור אדומים התאגדו במען בדרישה להעסקה ישירה וחתימה על הסכם קיבוצי

כמחצית מעובדי ועובדות בית החולים הגריאטרי "הוד עמל" במישור אדומים התאגדו בשבוע שעבר במען – איגוד עובדים. רובם תושבי/ות הרשות הפלסטינית, המועסקים בבית החולים למעלה

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות