יצירתיות ושיטות חדשות לארגון עובדים בארה"ב

פרופ' גורדון לאפר, מומחה לענייני עבודה, משאים ומתנים והתארגנויות בלתי שגרתיות הגיע לארץ להרצות באוניברסיטה העברית במחלקה החדשה לנושא עבודה.

פרופ' גורדון לאפר, מומחה לענייני עבודה, משאים ומתנים והתארגנויות בלתי שגרתיות הגיע לארץ להרצות באוניברסיטה העברית במחלקה החדשה לנושא עבודה. הוא נפגש עם ארגוני עובדים ביניהם עם ארגון העובדים מען שהזמין אותו להרצות בפני פעיליו. לאפר ציין שחוקי העבודה בארה"ב מאד נוקשים וזכות השביתה מוקנית לעובדים רק כאשר המעסיק עובר על החוק. הזכות לכפות על מעסיק מו"מ להסכם קיבוצי אינה מעוגנת בחוק. משום כך על ארגוני עובדים לעתים קרובות ייצר לחץ על המעסיק מכיוונים שונים כך שהוא יידחק לקיר ויאות להדבר עם נציגי העובדים.

לאפר התמקד במאבק שאליו הוזמן על ידי איגוד המלונאים בהוואי. לאחר שהעובדים נהנו מהסכם קיבוצי ענפי החליטו בעלי המלונות להפר את ההסכם ולאלץ כל מלון להגיע להסכם לבדו. המאבק, באחד מבתי המלונות החלשים יותר, נמשך כמה שנים שבמהלכו מיפו לאפר וחברי האיגוד את כל הגורמים השותפים ביצירת הרווחים של המלון כמו: סוכנויות נסיעות, חברות תעופה, קבוצות תיירות ממוקדות, עד שהצליחו לייצר מספיק גורמי לחץ שיכפו על המעסיק –להכנס למו"מ. הצלחת המקרה הובילה לשיפור במצבם של יתר עובדי המלונות.

בהתייחסו למצב בישראל ציין לאפר שחוקי העבודה עדיפים על אלו הנהוגים בארה"ב ורמת ההתארגנות בישראל מפתיעה אך ציין גם שהתופעה המאסיבית של עובדי הקבלן, וה"פרילנסרים" כביכול מדאיגה מאד.

20141121_125059

20141121_122820

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

ללא עבודה, ללא משכורת, ללא פיצויים

למעלה מ-100,000 עובדים פלסטינים אינם משתכרים למחייתם למעלה מחודש ימים, בגלל המלחמה והסגר, זולת אלפים בודדים של עובדים במקומות עבודה חיוניים והתנחלויות. נוכח מצוקתם הגוברת, פנינו יחד עם קו לעובד והקליניקה לזכויות עובדים בפקולטה למשפטים באוניברסיטת ת"א לרשות האוכלוסין ולמת"ש, וביקשנו לאפשר להם למשוך סכום חד פעמי מקרן הפנסיה שלהם.

המשך
פרסומים

מען – ארגון עובדים פנה לשר הרווחה, ח"כ יעקב מרגי, וקרא לו לשים קץ לפעולות המשמעתיות נגד עו"ד ענבל חרמוני, יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים.

לכבוד שר הרווחה חה"כ יעקב מרגי לכב' מ"מ מנכ"ל משרד הרווחה מר ינון אהרוני במייל –  mankal@molsa.gov.il   א.נ.,                                                                                       

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדי ועובדות בית החולים הגריאטרי "הוד עמל" במישור אדומים התאגדו במען בדרישה להעסקה ישירה וחתימה על הסכם קיבוצי

כמחצית מעובדי ועובדות בית החולים הגריאטרי "הוד עמל" במישור אדומים התאגדו בשבוע שעבר במען – איגוד עובדים. רובם תושבי/ות הרשות הפלסטינית, המועסקים בבית החולים למעלה

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות