ההסתדרות חתמה על הסכם קיבוצי נגד עובדי הבניין

ההסתדרות, שמסרבת לנקוט כל יוזמה לביטול השיטה המעוותת הזאת, מסכימה עכשיו לניכוי מאות ₪ משכר אותם עובדים. זהו עוול גלוי ובוטה שאין להשלים עמו.

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, הצהיר בחודשים האחרונים מול כל מיקרופון שהופנה אליו על דאגתו לעובדי הבניין. הוא אף הכריז על שביתה כללית במשק למענם.

עכשיו מפרסם גלובס  שבעוד הוא ממשיך לפזר הצהרות למען העובדים, הוא ניהל משא ומתן עם התאחדות הקבלנים ואף חתם על הסכם קיבוצי שמכוון נגד העובדים.לפי ידיעה שפורסמה אתמול (27.11), חתמה ההסתדרות עם התאחדות בוני הארץ על הסכם קיבוצי שיאפשר לקבלנים לגבות קנסות בגובה של עד 3 ימי עבודה, שיכולים להגיע למאות ₪ מעובד שלא ימלא אחר הוראות הבטיחות.

החוק אוסר על מעסיקים לנכות משכר העובד דבר, אלא אם כן הוא הוסמך לכך בהסכם קיבוצי. כשארגון עובדים מגיע להישגים כלכליים משמעותיים לעובדים, יכול להיות היגיון לתת "בתמורה" הסכמה לניכוי קנסות משכר העובדים, בתנאים ובשיעורים סבירים.

כיצד יכולה ההסתדרות להסביר הסכם קיבוצי שאין בו כל הישג לעובדים אלא רק עוד דרך לשלוח יד לשכרם הזעום? כידוע, רבים מעובדי הבניין הם עובדים פלסטינים תושבי הגדה המערבית, שנאלצים לשלם מדי חודש אלפי ₪ ל"מאכערים" שפועלים תוך העלמת עין מצד הרשויות. ההסתדרות, שמסרבת לנקוט כל יוזמה לביטול השיטה המעוותת הזאת, מסכימה עכשיו לניכוי מאות ₪ משכר אותם עובדים. זהו עוול גלוי ובוטה שאין להשלים עמו.

העיוות כאן בולט שכן הקבלנים אינם נושאים בכל נטל כלכלי על עבירות חמורות שמסכנות חיי אדם. מתוך מיליוני שקלים של קנסות שהוטלו עד היום על ידי משרד העבודה בשל ליקויי בטיחות, שילמו הקבלנים אלפים בודדים בלבד, לאחר מאבקים משפטיים ארוכים.

יישום כללי בטיחות באתרי עבודה צריך להתחיל מהיזמים והקבלנים. מי שמאפשר העסקה של עובדים ללא אמצעי הגנה ומסרב לעצור עבודה כאשר אמצעים כאלו אינם הוא הקבלנים ועליהם צריך להטיל פיקוח וקנסות.

ההסכם הקיבוצי החדש עושה פלסתר מהמושג הסכם קיבוצי ומחובתו של איגוד מקצועי לייצג נאמנה את העובדים. ענף הבניין מתנהל מזה שנים בשיטה של העסקה דרך קבלני משנה. התוצאה היא עובדים שחשופים לניצול קשה, ללא יציבות בעבודה, מבלי שנערכה להם הכשרה ראויה, ותוך פגיעה בשכרם ובזכויות להן הם זכאים. ההסתדרות, שאיגדה בעבר את הרוב המכריע של עובדי הבניין, נתנה ידה להרס העבודה המאורגנת בענף בשני העשורים האחרונים, ואפשרה מעבר לשיטה ההרסנית של קבלנות המשנה. הקשר הסימביוטי שלה עם התאחדות הקבלנים מונע ממנה לערער על המצב הקיים.

לעומתה פועל ארגון העובדים מען מזה שנים בשטח באופן שיטתי ועיקש כדי לקדם התאגדות ומודעות של עובדי הבניין לזכויותיהם, ולצורך להילחם בתאונות העבודה. מען ממלא תפקיד מרכזי בקואליציה ארגונים פעילים וגופים שנאבקת מול ההזנחה הפושעת של עובדי הבניין. זוהי עבודה של בנית כוח איגוד מקצועי פאר אקסלנס. במאבק הזה לא ראינו מעולם את ההסתדרות שמעדיפה לסגור עסקאות עם הממשלה והקבלנים ולקבל כותרות ללא קשר ומעל ראשם של פועלי הבניין.

כך קרה עכשיו בהסכם המביש עם הקבלנים נגד העובדים וכך היה בהסכם שחתמה ההסתדרות עם משרדי האוצר והעבודה לפני שבועיים. אולי עדיף שההסתדרות תסיר ידיה מעובדי הבניין ומטיפול בענף שדומה שהיא פועלת בו רק מתוך אינטרסים צרים ופוליטיים, ללא כל הבנה של המציאות בשטח ושל צרכיהם של העובדים.

בתמונה – עובדי בניין פלסטינים באתר בנין ברמת גן בתום הדרכת בטיחות של ארגון העובדים מען. עובדים פלסטינים משלמים אלפי ₪ בחודש למאכרים בלי שההסתדרות תפעל בעניין

 

 

 

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

הכאוס במדיניות הישראלית לגבי העובדים הפלסטינים נחשף בישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים

ישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים הוקדשה היום לנושא העובדים הפלסטינים. אלא שהדיון בשאלה כלל לא עסק בעובדים. אף אחד לא סופר אותם. קיומם חשוב בגלל התפקיד החיוני שהם ממלאים בכלכלה הישראלית. למרות ההתעלמות מהמצב הקשה של העובדים הפלסטינים וגם התייחסות מבזה ומשפילה כלפיהם מצד חלק מהדוברים היה ברור בישיבה שנוכחותם של הפלסטינים בשוק העבודה קיימת ולא הולכת לשום מקום.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

'מען – ארגון עובדים': החלטת הממשלה לייבוא מאסיבי של עובדים הזרים היא הפקרות כלכלית, ביטחונית וחברתית. יש לבטלה ולאפשר לפלסטינים לחזור לעבודה בישראל

החלטת הממשלה מיום ד' 15.5 לאשר העסקה של 330 אלף עובדים זרים במשק נוגדת כל היגיון כלכלי; עומדת בסתירה לתכנון שוק העבודה; ופותחת את הדרך להרחבה מסוכנת של סחר בבני אדם למטרות עבודה בישראל. בנוסף, ההחלטה משקפת התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות של המשך העצירה הזמנית של העסקת עובדים פלסטינים.
החלטת הממשלה משנה לרעה, ובאופן דרמטי, את מדיניות העובדים הזרים בישראל בחמש סוגיות קריטיות:

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

בסיוע מען קיבלו עובדים דמי אבטלה על חודשי המלחמה הראשונים

בחודשים האחרונים סייע משרד מען בירושלים לעשרות פונים, שעבודתם הופסקה בשל המלחמה, לקבל דמי אבטלה. בעקבות התערבות מען וגופים אחרים הסכים הביטוח הלאומי לשלם לאותם עובדים קצבאות באופן רטרואקטיבי – קרי על תקופה שקדמה ליום הגשת התביעה בפועל. בסה"כ קיבלו העובדים שפנו למען תשלומים בסכום של 1.2 מיליון ₪.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

הבחירות לוועד העובדים בעמותת יד ביד יוצאות לדרך

ביום ד' 27.3 יצאה מערכת הבחירות של ועד העובדים בעמותת יד ביד לדרך – סייעות וגננות המעון בחיפה הצביעו ובחרו פה אחד את הנציגה שלהם לועד העובדים. במהלך החודש הקרוב יערוך מען בחירות במוסדות החינוך של העמותה ברחבי הארץ. הוועד שיבחר ישתתף במו"מ על הסכם קיבוצי שלישי לעובדות ועובדי העמותה.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות