דף מידע על פעילות ארגון העובדים מען # 2 – דצמבר 2014

דף מידע על פעילות ארגון העובדים מען בחודש דצמבר 2014 - התארגנויות עובדים במוסך צרפתי במישור אדומים, בתי ספר לאומנות, כנס נשים בעבודה, תערוכת לחם ושושנים ועוד.
  • בוטל איסור הכניסה של יו"ר ועד העובדים הפלסטינים במוסך צרפתי לאזור התעשיה מישור אדומים. המערכה לאלץ את המוסך להחזירו לעבודה עדיין לפנינוב-30 בנובמבר הודיעה פרקליטות המדינה על ביטול צו איסור הכניסה של חאתם אבו זיאדה לאזור התעשיה מישור אדומים, בתגובה לעתירה שהוגשה על ידי ארגון העובדים מען ואבו זיאדה, יו"ר ועד עובדי מוסך צרפתי. זהו הישג חשוב במאבק נגד נסיון להפליל מנהיג עובדים: היתר העבודה נשלל מאבו זיאדה עקב תלונת שווא שהגישו נגדו מנהלי המוסך במטרה לשבור את התארגנות העובדים. כמו כן התקבלה הודעה מהמשטרה  על סגירת התיק נגד אבו זיאדה. למרות זאת מנהלי צרפתי אינם דורשים אישור כניסה עבורו ובכך הם מונעים את חזרתו למקום עבודתו. באסיפת עובדים שקיים מען ב-4.12 עם רוב מכריע של עובדי המוסך התחייבו העובדים לעמוד לצידו של חברם אם מוסך צרפתי יעמוד בסירובו.

ביום א' 7.12.14 התקיים בבית הדין האזורי לעבודה בירושלים דיון בתביעה של ארגון מען להחזיר את אבו זיאדה מיידית לעבודה ולחייב את מוסך צרפתי להכיר במען כארגון עובדים יציג במוסך. מנהלי מוסך צרפתי הופיעו בדיון בעמדה עוינת למען, והודיעו שאינם מוכנים להכיר בו כארגון יציג בשל עמדתו השוללת את הכיבוש. בית הדין קבע פרק זמן קצר לסיכומים, והשופטת שרה ברוינר ישרזדה הודיעה שתיתן את החלטתה בשתי הסוגיות בהקדם. פסק דין בענין צפוי במהלך דצמבר. אנו צופים מאבק קשה בשבועות הקרובים.

מען הפיק סרטון של 6 דקות באנגלית ועברית בשם "פרשת חאתם" כחלק מהקמפיין להגנתו וחשיפת ציד המכשפות נגדו. לקישור לסרט. לעדכונים מפורטים על מהלך המאבק באתר מען.

  • פריצת דרך במו"מ על הסכם קיבוצי במרכז למוסיקה בראש העיןלאחר מאבק קשה שבמהלכו הוכרזה שביתה, ביום א' ה- 30.11 הושגה פריצת דרך במו"מ על הסכם קיבוצי במרכז המוסיקה של ראש העין. אבן הנגף האחרונה להשגת ההסכם היתה סרובה של הנהלת מרכז המוסיקה לקדם מורים ותיקים מעבר לדרגה של 20 שנות ותק. כבר היום 8 מורים מתוך 26 המורים מלמדים מעל ל- 20 שנה ומספרם היה עולה עם השנים. כאשר נציגי מרכז המוסיקה הסכימו לתביעה זו נפתחה הדרך להסכם. בדצמבר אמורים היועצים המשפטיים של שני הצדדים לנסח את סעיפי ההסכם הסופי. מורי מרכז המוסיקה יכונסו בימים הקרובים להצביע על עקרונות ההסכם, לאחר שאושרו על ידי ועד העובדים וארגון העובדים.
  • בית הספר מנשר – לקראת פסיקת בית דין הדיון האחרון בבקשתו של ארגון העובדים מען להכיר בו כארגון יציג בבית הספר מנשר התקיים ב- 5.11, כאשר השופטת קרן כהן קבעה כי על הצדדים להגיש סיכומיהם תוך 21 יום כל אחד, ואז תנתן החלטה. יש לציין שבקשת מען להכיר בו כארגון יציג בתיק זה הינה בעלת משמעות תקדימית, שכן מכללת מנשר טענה כי מען אבד את מעמדו כשהוא מסתמך על תחלופה מהירה של כוח העבודה, ועל הודעות של מספר מורים על ביטול חברותם בארגון (למרות שמען טען כי ככל שהיו מכתבי ביטולים של חברות הם לא תקפים שכן נעשו בלחץ של מנהל מנשר שאסור על פי חוק). על פי פסיקות קודמות, היום הקובע ליציגות של ארגון עובדים הוא היום בו הוגשו רשימות העובדים שהצטרפו לארגון העובדים, בתנאי והם מהווים מעל לשליש ממספר המועסקים במקום. אם בית המשפט יקבל את טענות הנהלת מנשר, יהיה בהחלטה משום עידוד למעסיקים ללחוץ על עובדיהם לבטל את חברותם בארגון העובדים, ולפעול לשינוי מצבת כוח האדם כדרך לחסל התאגדות עובדים ראשונית בחצרם.
  • דו"ח מען על העוני בירושלים המזרחית זכה לתהודה רחבהדו"ח שפרסם ארגון העובדים מען על העוני במזרח ירושלים תחת הכותרת "ירושלים המזרחית – אסון חברתי כלכלי" זכה לתפוצה נרחבת בעיתונות. הדו"ח צוין במאמר של דרור פויר במוסף גלובס ב- 31.10, ובכתבו של ניר חסון בעיתון הארץ ב- 1.12. צוות של הערוץ הראשון ביקר  במחנה שועפט בלווית אנשי מען ושידר כתבה "במבט שני" ב-10.12. גם העיתונאי הותיק חיים יבין שעורך סרט על ירושלים התלווה לצוות מען לביקור בשועפט ואמור לשלב הצילומים בסדרה שהוא שוקד עליה. בנוסף פורסם מאמר במגזין השמאל האמריקאי "דה ניישן" (4.11) ובאתרים נוספים. על רקע המתיחות הקשה בירושלים בחודשים האחרונים שכללה הסלמה של האלימות ישנה הכרה של יותר ויותר גורמים כי כדי להגיע לפתרון של שלום ובטחון יש לשנות מהיסוד את המציאות הכלכלית חברתית הקטסטרופלית בה חיים רוב התושבים הפלסטינים במזרח העיר.
  • סניף מען במזרח ירושלים החל בחודשים האחרונים לערוך מפגשים עם נשים פלסטיניות בהדרכתה סוג'וד סולימאן, תוך הסתייעות בזכותון יעודי שמען פרסם לגבי זכויות נשים בעבודה. במהלך דצמבר העבירה סולימאן סדנאות לקבוצות נשים בכפר עקב, בבית חנינא ובואדי ג'וז. במקביל ממשיך הסניף בפעילות עניפה לסיוע לעובדים ולמובטלים. עקב שביתה ארוכה של לשכת התעסוקה פעל הסניף בשבוע הראשון של דצמבר לפתור בעיות שהתעוררו לגבי מאות מובטלים.
  • ·        כינוס בכפר קרע דן בבעיות התעסוקה של נשים ערביותכ-150 עובדות חקלאות, מובטלות, נציגי משרדי ממשלה וארגוני החברה האזרחית גדשו את מתנ"ס אל-חווארנה בכפר קרע ביום ב' ה- 15.12 בכינוס שיזם ארגון העובדים מען בנושא תעסוקת נשים ערביות ושילובן בשוק העבודה. בכינוס שזכה לברכתו של ראש המועצה המקומית בכפר קרע, נידונו דרכים לקדם פתרונות תעסוקה לנשים ערביות שסובלות משעור אבטלה גבוה או שכלל אינן עובדות. השתתפו נציגים של משרדי ממשלה: גל יעקבי, מנהלת פרויקטים ותשתיות תעסוקה לחברה הערבית, משרד הכלכלה; סלימה מוסטפא סלימאן, מנהלת אזור הצפון ברשות לפיתוח כלכלי במגזר הערבי, משרד ראש הממשלה; וג'מאל מדלג', משרד החקלאות. כמו כן דברה נציגת עמותת סיכוי. ארגון העובדים מען מפעיל מזה 9 שנים פרויקט של שילוב נשים ערביות חסרות מקצוע בענף החקלאות. הצלחת הפרויקט מוכיחה שהמחסום העיקרי לתעסוקת נשים הוא העדר מקומות עבודה, בין היתר עקב ייבוא מהגרי עבודה זולים, מדיניות הממשלה.
  • תערוכת "לחם ושושנים" – 800 יצירות אמנות שנתרמו למען פרוייקט נשים ועבודה של מעןהתערוכה שמאורגנת בשותפות בין מען ובין עמותת סינדיאנת הגליל תערך זו השנה ה-9  בסופשבוע של ה 26-27 לדצמבר במתחם קסטיאל As Is, בתל אביב. מאות אמנים יהודים וערבים תורמים מיצירותיהם למטרה חשובה זו ומבטאים בכך את תמיכתם במערכה של מען לקידום תעסוקה הוגנת של נשים ערביות, שרק 27% מהן משולבות בשוק העבודה. קבוצות של נשים המשתתפות בפרוייקט מהמשולש והצפון יגיעו ליום התערוכה וישתתפו בטקס הפתיחה.
  • ·         ביקור נציגי מען בבריטניה – חיזוק הקשר עם איגודים מקצועיים בעולם

ביקור שערכו נציגי ארגון העובדים מען בבריטניה בחודש נובמבר שיקף את התחזקות מעמדו של מען בעולם כארגון עובדים שזוכה לתמיכה והערכה. נציגי מען הוזמנו להשתתף בסמינר של פעילי האיגוד המקצועי של עובדי הכבאות הבריטים FBU והציגו שם את הנסיון היחודי של מען כארגון יהודי ערבי שמתמודד מול מציאות פוליטית מורכבת ומקוטבת.

***

מי שעדיין לא ביקר בדף הפייסבוק של מען מתבקש לעשות זאת ולשתף משם את הדף ואת חדשות מען השוטפות. כל "לייק" למען הוא תוספת כוח ועוד צינור להרחבת שורותינו והעצמת כוחנו.

נשמח לשמוע מכם תגובות והצעות לשיפור.

בברכה

אסף אדיב -מנכ"ל ארגון העובדים מען

עוד

פרויקט מזרח ירושלים

הישגים משמעותיים ל'מען – ארגון עובדים' בטיפול בזכויות עובדים מאז פרוץ המלחמה

מאז פרוץ המלחמה, טיפל מען במיצוי זכויותיהם של מעל 300 מתושבי מזרח ירושלים, בתחומים כמו זכויות בעבודה, הבטחת הכנסה, דמי אבטלה, תאונות עבודה, פתיחת מחסומים וקבלת תווי מזון. את ההישגים הללו ניתן לתרגם למעל ל-3 מיליון ₪. מעל ל-40% מהפונים שקיבלו סיוע היו נשים.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדות ועובדי האגודה לזכויות האזרח הצטרפו למען

 בחודש אפריל השנה ואחרי מו"מ מהיר, החודש חתמו על הסכם קיבוצי שמשפר את שכרם (רטרואקטיבית מתחילת השנה).
"אנחנו מאוד מרוצים שהצטרפנו למשפחת מען, ומהסיוע המקצועי והטוב שקיבלנו מהם שהוביל לחתימה מהירה על הסכם.
מצפים לשנים רבות של עבודה מאורגנת המיטיבה עם העובדים והעובדות", מסרה עו"ד דבי גילד חיו, חברת ועד העובדות.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הכאוס במדיניות הישראלית לגבי העובדים הפלסטינים נחשף בישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים

ישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים הוקדשה היום לנושא העובדים הפלסטינים. אלא שהדיון בשאלה כלל לא עסק בעובדים. אף אחד לא סופר אותם. קיומם חשוב בגלל התפקיד החיוני שהם ממלאים בכלכלה הישראלית. למרות ההתעלמות מהמצב הקשה של העובדים הפלסטינים וגם התייחסות מבזה ומשפילה כלפיהם מצד חלק מהדוברים היה ברור בישיבה שנוכחותם של הפלסטינים בשוק העבודה קיימת ולא הולכת לשום מקום.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

'מען – ארגון עובדים': החלטת הממשלה לייבוא מאסיבי של עובדים הזרים היא הפקרות כלכלית, ביטחונית וחברתית. יש לבטלה ולאפשר לפלסטינים לחזור לעבודה בישראל

החלטת הממשלה מיום ד' 15.5 לאשר העסקה של 330 אלף עובדים זרים במשק נוגדת כל היגיון כלכלי; עומדת בסתירה לתכנון שוק העבודה; ופותחת את הדרך להרחבה מסוכנת של סחר בבני אדם למטרות עבודה בישראל. בנוסף, ההחלטה משקפת התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות של המשך העצירה הזמנית של העסקת עובדים פלסטינים.
החלטת הממשלה משנה לרעה, ובאופן דרמטי, את מדיניות העובדים הזרים בישראל בחמש סוגיות קריטיות:

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות