דף מידע על פעילות ארגון העובדים מען # 2 – דצמבר 2014

דף מידע על פעילות ארגון העובדים מען בחודש דצמבר 2014 - התארגנויות עובדים במוסך צרפתי במישור אדומים, בתי ספר לאומנות, כנס נשים בעבודה, תערוכת לחם ושושנים ועוד.
  • בוטל איסור הכניסה של יו"ר ועד העובדים הפלסטינים במוסך צרפתי לאזור התעשיה מישור אדומים. המערכה לאלץ את המוסך להחזירו לעבודה עדיין לפנינוב-30 בנובמבר הודיעה פרקליטות המדינה על ביטול צו איסור הכניסה של חאתם אבו זיאדה לאזור התעשיה מישור אדומים, בתגובה לעתירה שהוגשה על ידי ארגון העובדים מען ואבו זיאדה, יו"ר ועד עובדי מוסך צרפתי. זהו הישג חשוב במאבק נגד נסיון להפליל מנהיג עובדים: היתר העבודה נשלל מאבו זיאדה עקב תלונת שווא שהגישו נגדו מנהלי המוסך במטרה לשבור את התארגנות העובדים. כמו כן התקבלה הודעה מהמשטרה  על סגירת התיק נגד אבו זיאדה. למרות זאת מנהלי צרפתי אינם דורשים אישור כניסה עבורו ובכך הם מונעים את חזרתו למקום עבודתו. באסיפת עובדים שקיים מען ב-4.12 עם רוב מכריע של עובדי המוסך התחייבו העובדים לעמוד לצידו של חברם אם מוסך צרפתי יעמוד בסירובו.

ביום א' 7.12.14 התקיים בבית הדין האזורי לעבודה בירושלים דיון בתביעה של ארגון מען להחזיר את אבו זיאדה מיידית לעבודה ולחייב את מוסך צרפתי להכיר במען כארגון עובדים יציג במוסך. מנהלי מוסך צרפתי הופיעו בדיון בעמדה עוינת למען, והודיעו שאינם מוכנים להכיר בו כארגון יציג בשל עמדתו השוללת את הכיבוש. בית הדין קבע פרק זמן קצר לסיכומים, והשופטת שרה ברוינר ישרזדה הודיעה שתיתן את החלטתה בשתי הסוגיות בהקדם. פסק דין בענין צפוי במהלך דצמבר. אנו צופים מאבק קשה בשבועות הקרובים.

מען הפיק סרטון של 6 דקות באנגלית ועברית בשם "פרשת חאתם" כחלק מהקמפיין להגנתו וחשיפת ציד המכשפות נגדו. לקישור לסרט. לעדכונים מפורטים על מהלך המאבק באתר מען.

  • פריצת דרך במו"מ על הסכם קיבוצי במרכז למוסיקה בראש העיןלאחר מאבק קשה שבמהלכו הוכרזה שביתה, ביום א' ה- 30.11 הושגה פריצת דרך במו"מ על הסכם קיבוצי במרכז המוסיקה של ראש העין. אבן הנגף האחרונה להשגת ההסכם היתה סרובה של הנהלת מרכז המוסיקה לקדם מורים ותיקים מעבר לדרגה של 20 שנות ותק. כבר היום 8 מורים מתוך 26 המורים מלמדים מעל ל- 20 שנה ומספרם היה עולה עם השנים. כאשר נציגי מרכז המוסיקה הסכימו לתביעה זו נפתחה הדרך להסכם. בדצמבר אמורים היועצים המשפטיים של שני הצדדים לנסח את סעיפי ההסכם הסופי. מורי מרכז המוסיקה יכונסו בימים הקרובים להצביע על עקרונות ההסכם, לאחר שאושרו על ידי ועד העובדים וארגון העובדים.
  • בית הספר מנשר – לקראת פסיקת בית דין הדיון האחרון בבקשתו של ארגון העובדים מען להכיר בו כארגון יציג בבית הספר מנשר התקיים ב- 5.11, כאשר השופטת קרן כהן קבעה כי על הצדדים להגיש סיכומיהם תוך 21 יום כל אחד, ואז תנתן החלטה. יש לציין שבקשת מען להכיר בו כארגון יציג בתיק זה הינה בעלת משמעות תקדימית, שכן מכללת מנשר טענה כי מען אבד את מעמדו כשהוא מסתמך על תחלופה מהירה של כוח העבודה, ועל הודעות של מספר מורים על ביטול חברותם בארגון (למרות שמען טען כי ככל שהיו מכתבי ביטולים של חברות הם לא תקפים שכן נעשו בלחץ של מנהל מנשר שאסור על פי חוק). על פי פסיקות קודמות, היום הקובע ליציגות של ארגון עובדים הוא היום בו הוגשו רשימות העובדים שהצטרפו לארגון העובדים, בתנאי והם מהווים מעל לשליש ממספר המועסקים במקום. אם בית המשפט יקבל את טענות הנהלת מנשר, יהיה בהחלטה משום עידוד למעסיקים ללחוץ על עובדיהם לבטל את חברותם בארגון העובדים, ולפעול לשינוי מצבת כוח האדם כדרך לחסל התאגדות עובדים ראשונית בחצרם.
  • דו"ח מען על העוני בירושלים המזרחית זכה לתהודה רחבהדו"ח שפרסם ארגון העובדים מען על העוני במזרח ירושלים תחת הכותרת "ירושלים המזרחית – אסון חברתי כלכלי" זכה לתפוצה נרחבת בעיתונות. הדו"ח צוין במאמר של דרור פויר במוסף גלובס ב- 31.10, ובכתבו של ניר חסון בעיתון הארץ ב- 1.12. צוות של הערוץ הראשון ביקר  במחנה שועפט בלווית אנשי מען ושידר כתבה "במבט שני" ב-10.12. גם העיתונאי הותיק חיים יבין שעורך סרט על ירושלים התלווה לצוות מען לביקור בשועפט ואמור לשלב הצילומים בסדרה שהוא שוקד עליה. בנוסף פורסם מאמר במגזין השמאל האמריקאי "דה ניישן" (4.11) ובאתרים נוספים. על רקע המתיחות הקשה בירושלים בחודשים האחרונים שכללה הסלמה של האלימות ישנה הכרה של יותר ויותר גורמים כי כדי להגיע לפתרון של שלום ובטחון יש לשנות מהיסוד את המציאות הכלכלית חברתית הקטסטרופלית בה חיים רוב התושבים הפלסטינים במזרח העיר.
  • סניף מען במזרח ירושלים החל בחודשים האחרונים לערוך מפגשים עם נשים פלסטיניות בהדרכתה סוג'וד סולימאן, תוך הסתייעות בזכותון יעודי שמען פרסם לגבי זכויות נשים בעבודה. במהלך דצמבר העבירה סולימאן סדנאות לקבוצות נשים בכפר עקב, בבית חנינא ובואדי ג'וז. במקביל ממשיך הסניף בפעילות עניפה לסיוע לעובדים ולמובטלים. עקב שביתה ארוכה של לשכת התעסוקה פעל הסניף בשבוע הראשון של דצמבר לפתור בעיות שהתעוררו לגבי מאות מובטלים.
  • ·        כינוס בכפר קרע דן בבעיות התעסוקה של נשים ערביותכ-150 עובדות חקלאות, מובטלות, נציגי משרדי ממשלה וארגוני החברה האזרחית גדשו את מתנ"ס אל-חווארנה בכפר קרע ביום ב' ה- 15.12 בכינוס שיזם ארגון העובדים מען בנושא תעסוקת נשים ערביות ושילובן בשוק העבודה. בכינוס שזכה לברכתו של ראש המועצה המקומית בכפר קרע, נידונו דרכים לקדם פתרונות תעסוקה לנשים ערביות שסובלות משעור אבטלה גבוה או שכלל אינן עובדות. השתתפו נציגים של משרדי ממשלה: גל יעקבי, מנהלת פרויקטים ותשתיות תעסוקה לחברה הערבית, משרד הכלכלה; סלימה מוסטפא סלימאן, מנהלת אזור הצפון ברשות לפיתוח כלכלי במגזר הערבי, משרד ראש הממשלה; וג'מאל מדלג', משרד החקלאות. כמו כן דברה נציגת עמותת סיכוי. ארגון העובדים מען מפעיל מזה 9 שנים פרויקט של שילוב נשים ערביות חסרות מקצוע בענף החקלאות. הצלחת הפרויקט מוכיחה שהמחסום העיקרי לתעסוקת נשים הוא העדר מקומות עבודה, בין היתר עקב ייבוא מהגרי עבודה זולים, מדיניות הממשלה.
  • תערוכת "לחם ושושנים" – 800 יצירות אמנות שנתרמו למען פרוייקט נשים ועבודה של מעןהתערוכה שמאורגנת בשותפות בין מען ובין עמותת סינדיאנת הגליל תערך זו השנה ה-9  בסופשבוע של ה 26-27 לדצמבר במתחם קסטיאל As Is, בתל אביב. מאות אמנים יהודים וערבים תורמים מיצירותיהם למטרה חשובה זו ומבטאים בכך את תמיכתם במערכה של מען לקידום תעסוקה הוגנת של נשים ערביות, שרק 27% מהן משולבות בשוק העבודה. קבוצות של נשים המשתתפות בפרוייקט מהמשולש והצפון יגיעו ליום התערוכה וישתתפו בטקס הפתיחה.
  • ·         ביקור נציגי מען בבריטניה – חיזוק הקשר עם איגודים מקצועיים בעולם

ביקור שערכו נציגי ארגון העובדים מען בבריטניה בחודש נובמבר שיקף את התחזקות מעמדו של מען בעולם כארגון עובדים שזוכה לתמיכה והערכה. נציגי מען הוזמנו להשתתף בסמינר של פעילי האיגוד המקצועי של עובדי הכבאות הבריטים FBU והציגו שם את הנסיון היחודי של מען כארגון יהודי ערבי שמתמודד מול מציאות פוליטית מורכבת ומקוטבת.

***

מי שעדיין לא ביקר בדף הפייסבוק של מען מתבקש לעשות זאת ולשתף משם את הדף ואת חדשות מען השוטפות. כל "לייק" למען הוא תוספת כוח ועוד צינור להרחבת שורותינו והעצמת כוחנו.

נשמח לשמוע מכם תגובות והצעות לשיפור.

בברכה

אסף אדיב -מנכ"ל ארגון העובדים מען

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

אי אפשר לדחות עוד את ההחלטה – יש להחזיר את העובדים הפלסטינים לעבודה בישראל עכשיו

מערכת הביטחון מנהלת בימים אלו דיונים קדחתניים בניסיון למנוע התלקחות בגדה המערבית. לפי ידיעה בוויינט הבוקר (יום ב' 5.2) הדיון מתמקד בשתי שאלות: האם להכניס את 100 אלף הפועלים הפלסטינים עם היתר לעבוד בישראל; והאם להתיר למתפללים מוסלמים מהגדה שיאושרו להיכנס לירושלים במהלך החג. הערכת גורמי הביטחון היא שחודש רמדאן, שיחל השנה ב-10 במרץ, עלול להיות נפיץ יותר מתמיד על רקע המלחמה בעזה, ולכן השאלות האלו מוגדרות כקריטיות.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

מתייצבים בשירות התעסוקה ולא רוצים שזכויותיכם יפגעו? חוששים להגיע לשירות התעסוקה בגלל העומס? ארגון "מען" עושה לכם סדר!

מאז 7/10, השתנו הנהלים של שירות התעסוקה. נכון להיום, שתי לשכות התעסוקה בירושלים פתוחות ומקבלות קהל ללא תור. עם זאת, לשכות התעסוקה עמוסות מאוד.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הממשלה בונה על עובדים זרים במקום פלסטינים – ורק מחמירה את הבעיה

הכתבה שפרסם היום 4.1 "כלכליסט" מבקרת בחריפות את מדיניות הממשלה בכל הקשור לנושא העובדים הפלסטינים ומדגישה כי עובדים זרים אינם יכולים להוות אלטרנטיבה לענף הבניין. כתב כלכליסט, שלמה טייטלבאום, מצטט כלכלנים וגורמים בענף הבניין שמאשרים את מה שטוען מען ארגון עובדים מזה זמן.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

חזרת העובדים הפלסטינים לישראל: צורך קיומי לישראל ולפלסטינים

עד ה-7 באוקטובר הועסקו בשוק העבודה הישראלי למעלה מ-200 אלף עובדים פלסטינים מהגדה ועזה. עבודה שהיא למעלה מ-20% מהתל"ג הפלסטיני, כ- 3.5 מליארד דולר בשנה. עם פרוץ המלחמה הוכרז בישראל מצב חירום, נאסרה כניסת פלסטינים לישראל, ונסגרו באופן מוחלט 11 מחסומים המקשרים בין הגדה המערבית לישראל. כך נותרו מאות אלפי משפחות פלסטיניות ללא מקור פרנסה במשך חודשיים וחצי, וללא אופק לחזרה לעבודה. וגם המעסיקים הישראלים מתקשים לחזור לתפקוד בלי עובדיהם.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות