בחסות המלחמה בעזה – משטרת מעלה אדומים שללה היתר עבודה ליו"ר ועד העובדים במוסך צרפתי במהלך ניסיון התארגנות, באמצעות תיק ביטחוני פיקטיבי

משטרת מעלה אדומים שללה היום את היתר העבודה של יו"ר ועד עובדי מוסך צרפתי, חאתם אבו זיאדה, שמועסק במוסך במשך 17 שנים, בעקבות תלונות שווא של המעסיק.

משטרת מעלה אדומים שללה היום את היתר העבודה של יו"ר ועד עובדי מוסך צרפתי, חאתם אבו זיאדה, שמועסק במוסך במשך 17 שנים, בעקבות תלונות שווא של המעסיק. לאחר שהמוסך ניסה לסכל את התארגנות העובדים במהלך השנה האחרונה ולהימנע מהסכם קיבוצי, ולאחר שניסה לפטר את יו"ר הוועד בשבוע שעבר ונתקל בהתנגדות העובדים שפתחו בשביתה, העלה המוסך נגד יו"ר הוועד טענות חסרות שחר חדשות מכל הבא ליד, תוך ניצול ציני של המצב הביטחוני ושל עובדת היותו עובד פלסטיני. כך טען המוסך כי יו"ר הוועד מחבל במכוניות צבאיות שנמצאות בטיפול במוסך, כי הוא איים על עובדים בזמן השביתה, ואף הציג עצמו כקצין בביטחון המסכל הפלסטיני. יו"ר הוועד הכחיש האשמות אלו מכל מכל והסביר לחוקרי המשטרה כי התלונה נגדו הוגשה על ידי מנהלי מוסך צרפתי בגלל תפקידו המרכזי בארגון העובדים.

צרפתי_2

יש לציין כי ההחלטה לצאת לשביתה אומצה על ידי כלל עובדי צרפתי שמאורגנים במען וזאת באסיפה והצבעה דמוקרטית שבה היתה הסכמה פה אחד של העובדים על כך שהפגיעה בחברם ובהתארגנות חמורה ויש לפתוח בשביתה. אלא שלמרות השביתה החוקית פעלה הנהלת המוסך בכל יכולתה כדי לשבור את השביתה ובין השאר גויסו עובדים חלופיים. כמו כן, בכל פעם שהגיע פעיל של ארגון העובדים מען למשמרת השביתה מחוץ למוסך, התייצבו תוך זמן קצר נציגים של ועד התעשיינים במישור אדומים שאיימו על פעילי ארגון העובדים באלימות (בידי מען עדויות מצולמות לכך).

במקום להגן על זכות העובדים לקיים משמרת שביתה, משטרת מעלה אדומים עשתה יד אחת עם המעסיק, נענתה לדרישות הבריוניות של ועד התעשיינים, ועצרה בשבוע שעבר שני פעילי מען כולל מנכ"ל הארגון, בטענות מופרכות של הסתת פלסטינים, ואף אסרה על העובדים במשמרת השביתה לעמוד מול שער המוסך ביומיים האחרונים של השביתה.

אתמול יום ד' 30.7 הגיע סיור משטרתי למוסך צרפתי וביקש מהעובדים מידע על איומים שהופנו כלפיהם, כביכול, בעת השביתה על ידי מנכ"ל ארגון העובדים ויו"ר הוועד. על אף שהעובדים הכחישו קיומם של איומים מסוג זה והבהירו כי השביתה הוכרזה על ידי העובדים בשל תביעות השכר שלהם וכי האיגוד וועד העובדים מייצגים אותם מרצונם במאמץ להשיג הסכם שכר ותנאי עבודה טובים יותר, לא חדלה המשטרה מפעולותיה אלה וזימנה הבוקר את יו"ר הוועד לחקירה.

עתה מגיעה התערבות המשטרה לשיאה עם ביטול היתר העבודה של יו"ר ועד העובדים. נזכיר כי ההאשמות הביטחוניות נגד חאתם אבו זיאדה הועלו לראשונה בדיון המשפטי שנערך ביום א' 27.7 בבית הדין האזורי לעבודה בירושלים בבקשה בסכסוך קיבוצי שהגיש ארגון העובדים נגד ניסיון ההנהלה לשבור את השביתה ולפטר את יו"ר הועד. האשמות אלו לא הופיעו כלל במכתב הזימון לשימוע שניתן לו שבוע קודם לכן.

מדובר בעובד שהועסק במוסך צרפתי כמכונאי מקצועי במשך 17 שנה. האם לא ברור שעובד שהיה כל השנים אזרח שליו שומר חוק הפך באחת ל"סיכון בטחוני" בדיוק ברגע שהוא נבחר לראש ועד ונאבק על זכויות חבריו שהועסקו בתת תנאים?

חשוב להזכיר כי כל עובד שמועסק באזורי התעשיה של ההתנחלויות כמו מישור אדומים חייב לשאת עליו אישור עבודה בתוקף של המינהל האזרחי הישראלי, אישור המחודש כל 4 חודשים. ארגון העובדים מען נתקל לא אחת בשימוש שעושים בעלי עסקים ישראלים באיום של שלילת האישור כדי להשתיק עובדים שתובעים את זכויותיהם. עתה ברור כיצד עובדת השיטה – המעסיק מגיע למסקנה שהעובד "הרים את הראש" יתר על המידה. הוא ממציא אשמות ביטחוניות נגדו, והזרוע המבצעת – המשטרה, אכן מבצעת ושוללת ממנו את ההיתר. כל כך נקי וכל כך ציני.

ארגון העובדים מען ועובדי מוסך צרפתי נחושים בדעתם להיאבק נגד הרדיפה השרירותית של יו"ר ועד העובדים חאתם אבו זיאדה.

מען יפעל במישור המשפטי והציבורי וגם במסגרת הבינלאומית של איגודי עובדים, ארגון העבודה הבינלאומי ומחלקת העבודה של הOECD כדי לבטל את האשמות נגד מנהיג העובדים הפלסטינים.

אנו קוראים לאיגודים מקצועיים וארגוני זכויות אדם להתייצב בתמיכה בזכות העובדים הפלסטינים במישור אדומים להתאגד באיגוד בו בחרו ולדרוש זכויותיהם ללא רדיפה.

 

עוד

פרויקט מזרח ירושלים

הישגים משמעותיים ל'מען – ארגון עובדים' בטיפול בזכויות עובדים מאז פרוץ המלחמה

מאז פרוץ המלחמה, טיפל מען במיצוי זכויותיהם של מעל 300 מתושבי מזרח ירושלים, בתחומים כמו זכויות בעבודה, הבטחת הכנסה, דמי אבטלה, תאונות עבודה, פתיחת מחסומים וקבלת תווי מזון. את ההישגים הללו ניתן לתרגם למעל ל-3 מיליון ₪. מעל ל-40% מהפונים שקיבלו סיוע היו נשים.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדות ועובדי האגודה לזכויות האזרח הצטרפו למען

 בחודש אפריל השנה ואחרי מו"מ מהיר, החודש חתמו על הסכם קיבוצי שמשפר את שכרם (רטרואקטיבית מתחילת השנה).
"אנחנו מאוד מרוצים שהצטרפנו למשפחת מען, ומהסיוע המקצועי והטוב שקיבלנו מהם שהוביל לחתימה מהירה על הסכם.
מצפים לשנים רבות של עבודה מאורגנת המיטיבה עם העובדים והעובדות", מסרה עו"ד דבי גילד חיו, חברת ועד העובדות.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הכאוס במדיניות הישראלית לגבי העובדים הפלסטינים נחשף בישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים

ישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים הוקדשה היום לנושא העובדים הפלסטינים. אלא שהדיון בשאלה כלל לא עסק בעובדים. אף אחד לא סופר אותם. קיומם חשוב בגלל התפקיד החיוני שהם ממלאים בכלכלה הישראלית. למרות ההתעלמות מהמצב הקשה של העובדים הפלסטינים וגם התייחסות מבזה ומשפילה כלפיהם מצד חלק מהדוברים היה ברור בישיבה שנוכחותם של הפלסטינים בשוק העבודה קיימת ולא הולכת לשום מקום.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

'מען – ארגון עובדים': החלטת הממשלה לייבוא מאסיבי של עובדים הזרים היא הפקרות כלכלית, ביטחונית וחברתית. יש לבטלה ולאפשר לפלסטינים לחזור לעבודה בישראל

החלטת הממשלה מיום ד' 15.5 לאשר העסקה של 330 אלף עובדים זרים במשק נוגדת כל היגיון כלכלי; עומדת בסתירה לתכנון שוק העבודה; ופותחת את הדרך להרחבה מסוכנת של סחר בבני אדם למטרות עבודה בישראל. בנוסף, ההחלטה משקפת התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות של המשך העצירה הזמנית של העסקת עובדים פלסטינים.
החלטת הממשלה משנה לרעה, ובאופן דרמטי, את מדיניות העובדים הזרים בישראל בחמש סוגיות קריטיות:

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות