אחרי 50 שנים של ניהול כספים בעייתי, יועברו כספי הפנסיה של העובדים הפלסטינים בישראל לניהול קרן עמיתים באפריל 2023, תוך שמירה על ערך החסכונות וניהול שקוף שיאפשר לעובדים לעקוב אחר ההפרשות של מעסיקיהם

הודעה משותפת של קו לעובד ומען בשאלת העברת קרן הפנסיה של העובדים הפלסטינים לחברת עמיתים

קו לעובד ומען פנו למדור התשלומים (מת"ש) בדרישה להאריך את פרק הזמן ליישום השינוי ולנהל הסברה מקיפה בקרב העובדים הפלסטינים שהם בעלי החסכונות בקרן באופן שיאפשר להם ללמוד את המצב החדש ולפעול בהתאם

לפי ההודעה של עו"ד ענבל משש, מנהלת מת"ש, יועברו כל כספי החסכונות הפנסיוניים של העובדים הפלסטינים המועסקים בישראל מאחריות מת"ש לחברת עמיתים וזאת החל מיום 1.4.2023.

מדובר בצעד חשוב, שנעשה בעקבות ביקורת חריפה שנמתחה על הדרך בה נוהלו כספי הפנסיה של העובדים במשך יותר מחמישים שנה. במקום החזקת הכספים באופן סגור וסודי ובלי להעניק לעובדים ריביות ופיצוי על עליית המדד, מבטיח ההסדר החדש ניהול מקצועי ושקוף בדומה לזה שממנו נהנים עובדים בישראל.

מען – ארגון עובדים, וקו לעובד, רואים את העברת החסכונות של העובדים הפלסטינים לחברת עמיתים בחיוב. עם זאת הארגונים מגלים דאגה מכך ששינוי דרמטי כזה מתבצע בחופזה, בלי שנעשתה עבודת הסברה וחשיפה של ההסדרים החדשים לעובדים בעלי החסכונות. התוצאה היא גל של שמועות שאינן נכונות, שבעקבותיהן מבקשים עובדים רבים למשוך את כספיהם לאלתר, דבר שיגרום להם להפסד כספי משמעותי.

ההסדר החדש דורש עדיין הבהרות לגבי התקנון של הקרן החדשה, דרכי ההצטרפות אליה וכן האופן בו ניתן יהיה למשוך את הכספים עם סיום העבודה. יחד עם זאת ולפי הנתונים שיש בידינו ניתן לומר כי:

  1. חברת עמיתים היא חברה ותיקה לניהול פנסיוני שתחת שליטתה נמצאים חסכונות של עובדים בישראל בסדר גודל של מאות מיליארדי שקלים. עובדה זאת מבטיחה לעובדים ניהול מקצועי ויעיל ושמה קץ לאי הודאות שהייתה קיימת לגבי עתיד החסכונות.
  2. עם העברת החסכונות לחברת עמיתים יוכל כל עובד פלסטיני שיש לו חסכון לעקוב באמצעות אתר החברה אחר חסכונותיו והאופן בו המעסיק מפריש לו את הכספים, וכן יובטח לו שכספו יישא רווחים וריביות. הקרן תגבה דמי ניהול, כנהוג בכל קרנות הפנסיה.
  3. אנו מצרים על כך שההודעה על השינוי החשוב נעשתה בחופזה וקוראים למת"ש להאריך את התקופה שנקבעה למשיכת החסכונות על ידי העובדים שאינם מעוניינים בהעברת חסכונותיהם לעמיתים אחרי התאריך שנקבע 29.12.22. בנושא זה הפנו מען וקו לעובד מכתב בהול לעו"ד משש.
  4. במכתב ששלחו קו לעובד ומען לעו"ד משש תבעו הארגונים לשים קץ לאיחור הבלתי נסבל בשחרור כספים של עובדים פלסטינים שסיימו את עבודתם והגישו בקשות לקבלת חסכונותיהם. לפי המידע שבידינו, מאז חודש אפריל 2022 לא הועברו כספים לעובדים כולל אלו ששחרור הכספים שלהם אושר על ידי מת"ש.
  5. קו לעובד ומען פעילים בשטח ונמצאים בקשר הדוק עם עובדים פלסטינים ועם הרשויות. הארגונים ימשיכו לפעול יחד להבטיח כי המעבר לחברת עמיתים יעשה באופן נכון וכי ההבטחה שצעד זה ישים קץ להזנחה ולניהול הכושל של כספי החסכונות הפנסיוניים של העובדים הפלסטינים אכן תקוים. אנו מפרסמים הודעה זו גם בשפה הערבית כחלק מהמאמץ של שני הארגונים להנגיש מידע לעובדים באופן שיבטיח את זכויותיהם.

עוד

פרויקט מזרח ירושלים

הישגים משמעותיים ל'מען – ארגון עובדים' בטיפול בזכויות עובדים מאז פרוץ המלחמה

מאז פרוץ המלחמה, טיפל מען במיצוי זכויותיהם של מעל 300 מתושבי מזרח ירושלים, בתחומים כמו זכויות בעבודה, הבטחת הכנסה, דמי אבטלה, תאונות עבודה, פתיחת מחסומים וקבלת תווי מזון. את ההישגים הללו ניתן לתרגם למעל ל-3 מיליון ₪. מעל ל-40% מהפונים שקיבלו סיוע היו נשים.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדות ועובדי האגודה לזכויות האזרח הצטרפו למען

 בחודש אפריל השנה ואחרי מו"מ מהיר, החודש חתמו על הסכם קיבוצי שמשפר את שכרם (רטרואקטיבית מתחילת השנה).
"אנחנו מאוד מרוצים שהצטרפנו למשפחת מען, ומהסיוע המקצועי והטוב שקיבלנו מהם שהוביל לחתימה מהירה על הסכם.
מצפים לשנים רבות של עבודה מאורגנת המיטיבה עם העובדים והעובדות", מסרה עו"ד דבי גילד חיו, חברת ועד העובדות.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הכאוס במדיניות הישראלית לגבי העובדים הפלסטינים נחשף בישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים

ישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים הוקדשה היום לנושא העובדים הפלסטינים. אלא שהדיון בשאלה כלל לא עסק בעובדים. אף אחד לא סופר אותם. קיומם חשוב בגלל התפקיד החיוני שהם ממלאים בכלכלה הישראלית. למרות ההתעלמות מהמצב הקשה של העובדים הפלסטינים וגם התייחסות מבזה ומשפילה כלפיהם מצד חלק מהדוברים היה ברור בישיבה שנוכחותם של הפלסטינים בשוק העבודה קיימת ולא הולכת לשום מקום.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

'מען – ארגון עובדים': החלטת הממשלה לייבוא מאסיבי של עובדים הזרים היא הפקרות כלכלית, ביטחונית וחברתית. יש לבטלה ולאפשר לפלסטינים לחזור לעבודה בישראל

החלטת הממשלה מיום ד' 15.5 לאשר העסקה של 330 אלף עובדים זרים במשק נוגדת כל היגיון כלכלי; עומדת בסתירה לתכנון שוק העבודה; ופותחת את הדרך להרחבה מסוכנת של סחר בבני אדם למטרות עבודה בישראל. בנוסף, ההחלטה משקפת התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות של המשך העצירה הזמנית של העסקת עובדים פלסטינים.
החלטת הממשלה משנה לרעה, ובאופן דרמטי, את מדיניות העובדים הזרים בישראל בחמש סוגיות קריטיות:

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות