42 פועלי בניין מירושלים המזרחית ומכפר קרע עברו השתלמות בנושא הבטיחות

בשני ימי הדרכה בנושא בטיחות שנערכו בשבוע האחרון ביזמת ארגון העובדים מען, השתתפו 42 פועלי בניין, שלראשונה בחייהם קבלו הדרכה בתחום חיוני ומציל חיים זה. ימי העיון נערכו בירושלים ובכפר קרע, בהדרכת חסן שולי, ממונה בטיחות מוסמך מהכפר כאבול שבגליל.  

בשני ימי הדרכה בנושא בטיחות שנערכו בשבוע האחרון ביזמת ארגון העובדים מען, השתתפו 42 פועלי בניין, שלראשונה בחייהם קבלו הדרכה בתחום חיוני ומציל חיים זה. ימי העיון נערכו בירושלים ובכפר קרע, בהדרכת חסן שולי, ממונה בטיחות מוסמך מהכפר כאבול שבגליל.

לפי הסטטיסטיקה של השנים האחרונות, שיעור העובדים ממזרח ירושלים הנפגעים בתאונות עבודה גבוה פי 12 משאר העובדים בישראל. למצב זה התייחסו מנכ"ל מען אסף אדיב, ורכז מען בירושלים ארז וגנר, בדברי הפתיחה ל-21 העובדים שהשתתפו בהשתלמות. יום ההדרכה נערך באולם של "העמותה לקידום חברתי" בשכונת שייח' ג'ראח ב-26.9. מתגובות המשתתפים ניכר שהמידע שהוצג בפניהם היה חדש עבורם ובעל חשיבות גבוהה.

hasan shuli qara

גם ביום ההדרכה שנערך ל-21 עובדים בכפר קרע במשולש בשבת ה-28.9 , התברר שרוב המשתתפים עובדים בתנאים בלתי בטיחותיים המסכנים את חייהם, וכי רובם לא היו מודעים להוראות הבטיחות. ההדרכה נערכה במתנ"ס המקומי בחסות משותפת של ארגון מען ומועצת כפר קרע, ובהשתתפות מהא זחאלקה מסאלחה, האחראית על אגף הבטיחות במועצה המקומית כפר קרע, וופא טיארה, רכזת מען באזור המשולש.

ענף הבניין הוא המסוכן מכל ענפי העבודה, וגורם כל שנה ללמעלה ממחצית מתאונות העבודה הקטלניות (כ-30 בשנה), ולאלפי פצועים, שחלקם נותרים נכים לשארית חייהם. אף על פי כן, רוב הקבלנים אינם עומדים בתקני הבטיחות, אם מתוך רשלנות או מתוך רצון לחסוך בהוצאות. תאונות אינן קורות הם נגרמות. אין מספיק פקחים בתחום הבניה, והמערכת המשפטית אינה ממצה את הדין עם האחראים לתאונות.

המפגשים הם חלק מתוכנית שנתית שארגון העובדים מען מקיים בשיתוף ובמימון של קרן "מנוף" של הביטוח הלאומי, במטרה להפחית את תאונות העבודה בענף הבנין. במסגרת התוכנית יתקימו עשרות פגישות עם עובדי בנין בישובים הערבים ו-15 ימי עיון לעובדים בהדרכת חסן שולי. בנוסף, מדריכי בטיחות של מען יערכו 25 מפגשי הדרכה בבתי ספר תיכוניים ערביים בנושא בטיחות בעבודה. במקביל יושק קמפיין הסברה ציבורי במטרה להעלות את מודעות העובדים לבטיחות.

לפרטים: דני בן שמחון, 050-4330039,

רכז שטח של ארגון העובדים מען באזור חיפה והצפון

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

אי אפשר לדחות עוד את ההחלטה – יש להחזיר את העובדים הפלסטינים לעבודה בישראל עכשיו

מערכת הביטחון מנהלת בימים אלו דיונים קדחתניים בניסיון למנוע התלקחות בגדה המערבית. לפי ידיעה בוויינט הבוקר (יום ב' 5.2) הדיון מתמקד בשתי שאלות: האם להכניס את 100 אלף הפועלים הפלסטינים עם היתר לעבוד בישראל; והאם להתיר למתפללים מוסלמים מהגדה שיאושרו להיכנס לירושלים במהלך החג. הערכת גורמי הביטחון היא שחודש רמדאן, שיחל השנה ב-10 במרץ, עלול להיות נפיץ יותר מתמיד על רקע המלחמה בעזה, ולכן השאלות האלו מוגדרות כקריטיות.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

מתייצבים בשירות התעסוקה ולא רוצים שזכויותיכם יפגעו? חוששים להגיע לשירות התעסוקה בגלל העומס? ארגון "מען" עושה לכם סדר!

מאז 7/10, השתנו הנהלים של שירות התעסוקה. נכון להיום, שתי לשכות התעסוקה בירושלים פתוחות ומקבלות קהל ללא תור. עם זאת, לשכות התעסוקה עמוסות מאוד.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הממשלה בונה על עובדים זרים במקום פלסטינים – ורק מחמירה את הבעיה

הכתבה שפרסם היום 4.1 "כלכליסט" מבקרת בחריפות את מדיניות הממשלה בכל הקשור לנושא העובדים הפלסטינים ומדגישה כי עובדים זרים אינם יכולים להוות אלטרנטיבה לענף הבניין. כתב כלכליסט, שלמה טייטלבאום, מצטט כלכלנים וגורמים בענף הבניין שמאשרים את מה שטוען מען ארגון עובדים מזה זמן.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

חזרת העובדים הפלסטינים לישראל: צורך קיומי לישראל ולפלסטינים

עד ה-7 באוקטובר הועסקו בשוק העבודה הישראלי למעלה מ-200 אלף עובדים פלסטינים מהגדה ועזה. עבודה שהיא למעלה מ-20% מהתל"ג הפלסטיני, כ- 3.5 מליארד דולר בשנה. עם פרוץ המלחמה הוכרז בישראל מצב חירום, נאסרה כניסת פלסטינים לישראל, ונסגרו באופן מוחלט 11 מחסומים המקשרים בין הגדה המערבית לישראל. כך נותרו מאות אלפי משפחות פלסטיניות ללא מקור פרנסה במשך חודשיים וחצי, וללא אופק לחזרה לעבודה. וגם המעסיקים הישראלים מתקשים לחזור לתפקוד בלי עובדיהם.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות