35 נשים ערביות עוברות קורס הכשרה לעבודה בבתי אבות בהלל יפה

35 נשים ערביות מאזור המשולש הצפוני החלו ללמוד בתוכנית הכשרה למטפלות במוסדות גריאטרים ותשושי נפש ב-9 ליולי. הקורס התאפשר הודות לשיתוף פעולה בין ארגון העובדים מען ובין משרד הבריאות, בשיתוף עם בית הספר לסיעוד ע"ש פט מתיוס של בית החולים הלל יפה, והמרכז הגריאטרי דורות בנתניה. המשתתפות מגיעות מבאקה אל-גרביה, כפר קרע, ערה וערערה, כפרי זמר וג'סר אל-זרקא. את עבודת הגיוס ולווי המשתתפות לקחו על עצמן ופא טיארה ואמאני קעדאן, מרכזות פרויקט "נשים ועבודה" של ארגון העובדים מען בבאקה אל-גרביה.

תוכנית ההכשרה כוללת 72 שעות תאורטיות (14 פגישות) בהלל יפה, ו- 48 שעות של התנסות מעשית (8 פגישות) במרכזים גריאטרים בנתניה ובפרדס חנה. ההרצאות ניתנות בשפה הערבית על ידי צוות של מדריכים מוסמכים ומנוסים בפיקוח תמר וכטר מבית הספר האקדמאי לסיעוד של הלל יפה. המסיימות את הקורס בהצלחה תקבלנה תעודה ממשרד הבריאות, ותופננה לעבודה במוסדות גריאטרים באיזור מגוריהן.

המשתתפות הביעו התלהבות רבה מההזדמנות שהקורס פותח בפניהן, ומהרמה הגבוהה שלו. אחת המשתתפות אמרה בתום הפגישה השניה: "הפגישה אתמול היתה מצויינת. חזרתי הבית עם אנרגיות גבוהות ומצב רוח מרומם. נגשתי מיד לאמי הקשישה ושוחחתי אתה לאור מה שלמדתי בקורס על רגשות הקשישים ועל הפחדים שלהם. זה עזר לי להתקרב אליה. אני מצפה בכליון עיניים להתחיל לעבוד וליישם את כל מה שאני לומדת בהכשרה, כי התחום הזה קרוב ללבי. אני מודה לצוות מען שעודד אותי להצטרף לקורס, אני מרגישה שאני לומדת בו המון, למרות שזו רק ההתחלה".

ראשיתה של היוזמה בפניה של ארגון העובדים מען בפברואר השנה לועדת הרווחה של הכנסת בראשותו של אלי אלאלוף, שדנה במחסור בעובדים גריאטרים, ובאפשרות להביא עובדים זרים לעבודה בבתי אבות. בפגישה השניה בועדת הרווחה שדנה בנושא זה ושהתקיימה ב- 21 למרץ, השתתפה נציגת מען, שהציעה אלטרנטיבה להבאת עובדים זרים, והיא הכשרת נשים ערביות לסיעוד ושילובן בעבודה.

צפי הלל, ממונה ארצית מטעם משרד הבריאות על יישום הסטנדרטים בגריאטריה שנכחה בישיבת הכנסת, נענתה לאתגר, ביקרה במשרד מען בבאקה אל-גרביה והתרשמה מהעבודה הנעשית שם. כך הוחלט שצוות מען יקיים ראיונות עם נשים בגילאי 18-50, ויגייס את הרציניות מתוכן לקורס.

לאור ההצלחה בגיוס מספר גדול של נשים בתקופה קצרה לקורס הראשון, מתוכנן קורס נוסף שיחל בספטמבר הקרוב. לקורס הבא כבר נרשמו יותר מ-20 נשים שהשמועה עליו הגיעה לאזניהן, למרות שהוא עדין לא פורסם.

כתבה: אמאני קעדאן

 

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

ללא עבודה, ללא משכורת, ללא פיצויים

למעלה מ-100,000 עובדים פלסטינים אינם משתכרים למחייתם למעלה מחודש ימים, בגלל המלחמה והסגר, זולת אלפים בודדים של עובדים במקומות עבודה חיוניים והתנחלויות. נוכח מצוקתם הגוברת, פנינו יחד עם קו לעובד והקליניקה לזכויות עובדים בפקולטה למשפטים באוניברסיטת ת"א לרשות האוכלוסין ולמת"ש, וביקשנו לאפשר להם למשוך סכום חד פעמי מקרן הפנסיה שלהם.

המשך
פרסומים

מען – ארגון עובדים פנה לשר הרווחה, ח"כ יעקב מרגי, וקרא לו לשים קץ לפעולות המשמעתיות נגד עו"ד ענבל חרמוני, יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים.

לכבוד שר הרווחה חה"כ יעקב מרגי לכב' מ"מ מנכ"ל משרד הרווחה מר ינון אהרוני במייל –  mankal@molsa.gov.il   א.נ.,                                                                                       

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדי ועובדות בית החולים הגריאטרי "הוד עמל" במישור אדומים התאגדו במען בדרישה להעסקה ישירה וחתימה על הסכם קיבוצי

כמחצית מעובדי ועובדות בית החולים הגריאטרי "הוד עמל" במישור אדומים התאגדו בשבוע שעבר במען – איגוד עובדים. רובם תושבי/ות הרשות הפלסטינית, המועסקים בבית החולים למעלה

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות