35 נשים ערביות עוברות קורס הכשרה לעבודה בבתי אבות בהלל יפה

35 נשים ערביות מאזור המשולש הצפוני החלו ללמוד בתוכנית הכשרה למטפלות במוסדות גריאטרים ותשושי נפש ב-9 ליולי. הקורס התאפשר הודות לשיתוף פעולה בין ארגון העובדים מען ובין משרד הבריאות, בשיתוף עם בית הספר לסיעוד ע"ש פט מתיוס של בית החולים הלל יפה, והמרכז הגריאטרי דורות בנתניה. המשתתפות מגיעות מבאקה אל-גרביה, כפר קרע, ערה וערערה, כפרי זמר וג'סר אל-זרקא. את עבודת הגיוס ולווי המשתתפות לקחו על עצמן ופא טיארה ואמאני קעדאן, מרכזות פרויקט "נשים ועבודה" של ארגון העובדים מען בבאקה אל-גרביה.

תוכנית ההכשרה כוללת 72 שעות תאורטיות (14 פגישות) בהלל יפה, ו- 48 שעות של התנסות מעשית (8 פגישות) במרכזים גריאטרים בנתניה ובפרדס חנה. ההרצאות ניתנות בשפה הערבית על ידי צוות של מדריכים מוסמכים ומנוסים בפיקוח תמר וכטר מבית הספר האקדמאי לסיעוד של הלל יפה. המסיימות את הקורס בהצלחה תקבלנה תעודה ממשרד הבריאות, ותופננה לעבודה במוסדות גריאטרים באיזור מגוריהן.

המשתתפות הביעו התלהבות רבה מההזדמנות שהקורס פותח בפניהן, ומהרמה הגבוהה שלו. אחת המשתתפות אמרה בתום הפגישה השניה: "הפגישה אתמול היתה מצויינת. חזרתי הבית עם אנרגיות גבוהות ומצב רוח מרומם. נגשתי מיד לאמי הקשישה ושוחחתי אתה לאור מה שלמדתי בקורס על רגשות הקשישים ועל הפחדים שלהם. זה עזר לי להתקרב אליה. אני מצפה בכליון עיניים להתחיל לעבוד וליישם את כל מה שאני לומדת בהכשרה, כי התחום הזה קרוב ללבי. אני מודה לצוות מען שעודד אותי להצטרף לקורס, אני מרגישה שאני לומדת בו המון, למרות שזו רק ההתחלה".

ראשיתה של היוזמה בפניה של ארגון העובדים מען בפברואר השנה לועדת הרווחה של הכנסת בראשותו של אלי אלאלוף, שדנה במחסור בעובדים גריאטרים, ובאפשרות להביא עובדים זרים לעבודה בבתי אבות. בפגישה השניה בועדת הרווחה שדנה בנושא זה ושהתקיימה ב- 21 למרץ, השתתפה נציגת מען, שהציעה אלטרנטיבה להבאת עובדים זרים, והיא הכשרת נשים ערביות לסיעוד ושילובן בעבודה.

צפי הלל, ממונה ארצית מטעם משרד הבריאות על יישום הסטנדרטים בגריאטריה שנכחה בישיבת הכנסת, נענתה לאתגר, ביקרה במשרד מען בבאקה אל-גרביה והתרשמה מהעבודה הנעשית שם. כך הוחלט שצוות מען יקיים ראיונות עם נשים בגילאי 18-50, ויגייס את הרציניות מתוכן לקורס.

לאור ההצלחה בגיוס מספר גדול של נשים בתקופה קצרה לקורס הראשון, מתוכנן קורס נוסף שיחל בספטמבר הקרוב. לקורס הבא כבר נרשמו יותר מ-20 נשים שהשמועה עליו הגיעה לאזניהן, למרות שהוא עדין לא פורסם.

כתבה: אמאני קעדאן

 

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

אי אפשר לדחות עוד את ההחלטה – יש להחזיר את העובדים הפלסטינים לעבודה בישראל עכשיו

מערכת הביטחון מנהלת בימים אלו דיונים קדחתניים בניסיון למנוע התלקחות בגדה המערבית. לפי ידיעה בוויינט הבוקר (יום ב' 5.2) הדיון מתמקד בשתי שאלות: האם להכניס את 100 אלף הפועלים הפלסטינים עם היתר לעבוד בישראל; והאם להתיר למתפללים מוסלמים מהגדה שיאושרו להיכנס לירושלים במהלך החג. הערכת גורמי הביטחון היא שחודש רמדאן, שיחל השנה ב-10 במרץ, עלול להיות נפיץ יותר מתמיד על רקע המלחמה בעזה, ולכן השאלות האלו מוגדרות כקריטיות.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

מתייצבים בשירות התעסוקה ולא רוצים שזכויותיכם יפגעו? חוששים להגיע לשירות התעסוקה בגלל העומס? ארגון "מען" עושה לכם סדר!

מאז 7/10, השתנו הנהלים של שירות התעסוקה. נכון להיום, שתי לשכות התעסוקה בירושלים פתוחות ומקבלות קהל ללא תור. עם זאת, לשכות התעסוקה עמוסות מאוד.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הממשלה בונה על עובדים זרים במקום פלסטינים – ורק מחמירה את הבעיה

הכתבה שפרסם היום 4.1 "כלכליסט" מבקרת בחריפות את מדיניות הממשלה בכל הקשור לנושא העובדים הפלסטינים ומדגישה כי עובדים זרים אינם יכולים להוות אלטרנטיבה לענף הבניין. כתב כלכליסט, שלמה טייטלבאום, מצטט כלכלנים וגורמים בענף הבניין שמאשרים את מה שטוען מען ארגון עובדים מזה זמן.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

חזרת העובדים הפלסטינים לישראל: צורך קיומי לישראל ולפלסטינים

עד ה-7 באוקטובר הועסקו בשוק העבודה הישראלי למעלה מ-200 אלף עובדים פלסטינים מהגדה ועזה. עבודה שהיא למעלה מ-20% מהתל"ג הפלסטיני, כ- 3.5 מליארד דולר בשנה. עם פרוץ המלחמה הוכרז בישראל מצב חירום, נאסרה כניסת פלסטינים לישראל, ונסגרו באופן מוחלט 11 מחסומים המקשרים בין הגדה המערבית לישראל. כך נותרו מאות אלפי משפחות פלסטיניות ללא מקור פרנסה במשך חודשיים וחצי, וללא אופק לחזרה לעבודה. וגם המעסיקים הישראלים מתקשים לחזור לתפקוד בלי עובדיהם.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות