140 עובדי "יהודה רשתות" ו"סיגמא" באשדוד שבתו היום

רוצים לשאת ולתת עם ההנהלה על הסכם קיבוצי, ולשים קץ להשפלה
רוצים לשאת ולתת עם ההנהלה על הסכם קיבוצי, ולשים קץ להשפלה

הבקר, בשעה 6:30, התייצבו 70 עובדי המפעלים יהודה רשתות וסיגמא למשמרת שביתה מול שערי המפעל באזור התעשיה הצפוני של  אשדוד. שביתת האזהרה תמשך 31 שעות, עד יום ב', ה- 10.10 בשעה 6.30 בבוקר. הסיבה לשביתה היא סרובה של הנהלת יהודה רשתות להכיר בהתאגדות העובדים, ולפתוח במו"מ עם ארגון העובדים היציג – מען. זאת על רקע הורדות שכר, התעמרות בעובדים וזלזול בצרכיהם.

ההתגייסות הרחבה למשמרת השביתה, גם מצדם של עובדים שסיימו משמרת לילה ובאו, ועובדים של משמרת הצהרים שהגיעו, מראה על נכונות העובדים לעמוד על שלהם ולשים קץ למצב של ניצול והשפלה. לדברי איציק סבח, ממארגני ההתאגדות:

"כל העובדים ללא יוצא מן הכלל שובתים, למעט מספר קטן של עובדי קבלן. השביתה של יום שלם מהווה פגיעה של ממש בתהליך הייצור – ברור לי שהזמנות לא יוכלו לצאת בגלל שאנו שובתים. אולי עכשיו ההנהלה תבין שבמקום לשלם מאות אלפי שקלים לחברת עורכי דין שמייעצת להם איך להלחם בעובדים, כדאי שהיא תשלם את הסכום הזה לעובדים, שמשקיעים את החיים ואת הנשמה במפעל. החברה טוענת שאין לה כסף ושנתאזר בסבלנות, ובאותה שעה מוציאה לנו את העיניים עם המכוניות החדשות שהיא קנתה למנהלים, וגם מכונה חדשה למפעל. למנהלים ולמכונות יש לה כסף, אבל לא לעובדים. זה הולך להשתנות מעכשיו."

כשבעים עובדים הגיעו למשמרת השביתה, כל 140 העובדים שבתו
כשבעים עובדים הגיעו למשמרת השביתה, כל 140 העובדים שבתו

מבהיר את מצבם של העובדים ומה באמת הם רוצים, דודי צמיר, מוועד הפעולה של העובדים:

"היום עשינו את הצעד הראשון בדרך חדשה, והבהרנו שיש לנו קווים אדומים. התארגנו כי אכפת לנו מהעבודה. הרבה עובדים איכותיים עזבו, והעבודה נופלת על הוותיקים שנאלצים לעבוד על כמה מכונות בבת אחת. אנחנו רוצים לשפר, לייצר יותר ולייעל, אבל ההנהלה לא מקשיבה לנו. בשנים האחרונות הם נתנו לנו תוספות שכר בשביל הפרוטוקול, אבל בטלו תוספו אחרות, ובסופו של דבר המשכורת הלכה וירדה. אנשים צריכים לעבוד 16-17 שעות ביום וגם בשבתות ובחגים כדי להגיע ל- 7,000 שקל, שגם עם זה קשה לפרנס משפחה.  זה מנוגד לחוק, ולטבע האדם, וכבר קרה שעובד שחזר הביתה אחרי 16 שעות עבודה עשה תאונה. אבל כשהוא התלונן להנהלה הציעו לו להגיש מכתב התפטרות אם זה לא מתאים לו".

מוסיף שי אברהם, מוועד הפעולה: "ההנהלה צריכה להבין שלא לעולם חוסן, שמנו קץ לעבדות, ולא ניתן להפוך אותנו לרובוטים. כל מה שמעניין את ההנהלה הוא הייצור, ולא איך אנחנו מפרנסים משפחה. לא ניתן להם להשתמש בנו ולזרוק אחרי השימוש".

בתגובה למכתב שהופץ לעובדים ששבתו אומר מזכ"ל הארגון, אסף אדיב: "ההנהלה רומזת במכתבה שכל מי ששבת, כלומר כל העובדים, לא ישובצו לעבודה שוב. זהו למעשה איום מוסווה בפיטורים, דבר המהווה עבירה על החוק. מען מבהירה להנהלה שאיומים יענו בתביעה משפטית. חבל שההנהלה בוחרת בדרך של עימות, אומר אדיב, "למען ולעובדים אין עניין בשביתה, אלא בהדברות לטובת כל הצדדים."

רקע:

ההנהלה מסרבת להכיר במען כארגון הייציג, למרות ש- 119 עובדים מתוך 140 חתמו על טופסי הצטרפות למען, הרבה מעבר לשליש הנדרש בחוק כדי לבסס מעמד של ארגון יציג. למרות שחברת "יהודה רשתות" היא חברה רווחית והינה אחת החברות המובילות בישראל לייצור רשתות ברזל לבנין ומוצרי ברזל, סובלים העובדים במפעל משכר נמוך והעדר כל אופק התקדמות. העובדים מתלוננים על יחס משפיל וכן על קיצוץ ובשכר ובתנאים בשנה האחרונה.

כבר במחצית אוגוסט הודיע מען להנהלת המפעל כי הוא הארגון היציג בחברה ודרש לפתוח במו"מ, אך הנהלת המפעל חכתה חודש כדי להגיד שהיא אינה מכירה בו. לאור זאת הכריז מען ב- 22.9 על סכסוך עבודה בחברה. מאחר וההנהלה לא נצלה את 15 ימי הצינון הקבועים בחוק להדבר עם מען והעובדים, העובדים פתחו בשביתה.

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

בסיוע מען קיבלו עובדים דמי אבטלה על חודשי המלחמה הראשונים

בחודשים האחרונים סייע משרד מען בירושלים לעשרות פונים, שעבודתם הופסקה בשל המלחמה, לקבל דמי אבטלה. בעקבות התערבות מען וגופים אחרים הסכים הביטוח הלאומי לשלם לאותם עובדים קצבאות באופן רטרואקטיבי – קרי על תקופה שקדמה ליום הגשת התביעה בפועל. בסה"כ קיבלו העובדים שפנו למען תשלומים בסכום של 1.2 מיליון ₪.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

הבחירות לוועד העובדים בעמותת יד ביד יוצאות לדרך

ביום ד' 27.3 יצאה מערכת הבחירות של ועד העובדים בעמותת יד ביד לדרך – סייעות וגננות המעון בחיפה הצביעו ובחרו פה אחד את הנציגה שלהם לועד העובדים. במהלך החודש הקרוב יערוך מען בחירות במוסדות החינוך של העמותה ברחבי הארץ. הוועד שיבחר ישתתף במו"מ על הסכם קיבוצי שלישי לעובדות ועובדי העמותה.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

משבר תעסוקתי חמור בירושלים המזרחית לקראת הרמדאן

ערב חודש הרמדאן עומדים התושבים הפלסטינים בירושלים המזרחית בפני משבר כלכלי וחברתי שהוחרף עם הגידול בשיעור של 7.6% באבטלה מאז פרוץ המלחמה. חרף המשבר הממשלה פוגעת באופן אנוש בתכנית החומש לירושלים המזרחית.
'מען – ארגון עובדים' קורא לראש העיר ולמועצת העיר הנכנסת לפעול להבטחת התקציבים לצמצום הפערים החברתיים-כלכליים בירושלים המזרחית

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות