שביתת ההסתדרות נגד תאונות הבניין: הצגה לתקשורת במקום צעדים משמעותיים לאיגוד עובדי הבניין

הכותרות על ההכרזה של ההסתדרות על שביתה כללית בנושא תאונות העבודה בענף הבניין עלולות לבלבל. בפועל, ההסתדרות היא שותפה שוות זכויות עם הממשלה והקבלנים ברשלנות הפושעת בענף הבניין, רשלנות שהביאה למספר בלתי נתפס של הרוגים ופצועים בתאונות עבודה. ארגוני חברה אזרחית ופעילים שהנושא קרוב לליבם, בשיתוף עם מספר עיתונאים המסורים לעניין, הם שהצליחו להביא את הנושא לראש סדר היום הציבורי בשנים האחרונות.

הכותרות על ההכרזה של ההסתדרות על שביתה כללית בנושא תאונות העבודה בענף הבניין עלולות לבלבל. בפועל, ההסתדרות היא שותפה שוות זכויות עם הממשלה והקבלנים ברשלנות הפושעת בענף הבניין, רשלנות שהביאה למספר בלתי נתפס של הרוגים ופצועים בתאונות עבודה. ארגוני חברה אזרחית ופעילים שהנושא קרוב לליבם, בשיתוף עם מספר עיתונאים המסורים לעניין, הם שהצליחו להביא את הנושא לראש סדר היום הציבורי בשנים האחרונות.

כעת מכריזה ההסתדרות על סכסוך עבודה במשק בניסיון להראות שגם לה אכפת מגורל העובדים. מדובר בהכרזה שלא מלווה בשום צעד של ממש לשיפור המצב. רק השבוע פוטרו מעבודתם 5 מנופאים שסירבו להמשיך בעבודה בתנאים של סיכון חיים בשל רוחות חזקות. קבלני הבניין וחברות כוח האדם שמפעילות את העובדים ממשיכים לעשות ככל העולה על רוחם.

ההסתדרות, שהייתה גורם דומיננטי בענף הבניין עד שנות ה-90, השלימה עם הרס העבודה המאורגנת בענף ושיתפה פעולה עם התאחדות הקבלנים כאשר הסכימה לייבוא מהגרי עבודה. ולמרות שהיא מקבלת חלק מדמי החבר שמנוכים משכרם של העובדים הפלסטינים, היא לא התגייסה מעולם להיאבק בתנאי ההעסקה המשפילים שלהם. חברות הבניין הגדולות והתאחדות הקבלנים עברו להסתמכות על שיטה הרסנית של קבלנות משנה וההסתדרות שתקה.

המפתח לשינוי בענף הבניין הוא העצמה של העובדים ומתן גיבוי למי שיסרב לעבוד בתנאי סיכון. במקביל יש להסמיך ממוני בטיחות מקרב העובדים שתהיה להם סמכות דיווח ועצירת עבודה באתרים. אם ההסתדרות רוצה לסייע לעובדי הבניין עליה להתנער מהקשר הגורדי שלה עם חברות הבניה הגדולות והתאחדות הקבלנים ולהתחיל להקשיב לעובדים בשטח.

סדנא בנושא בטיחות בעבודה שנערכה על ידי ארגון העובדים מען באתר בנייה

אלא שמסמך התביעות שהציגה ההסתדרות לקראת סכסוך העבודה מראה שאין לה כל כוונה להרגיז את הקבלנים. נעדרת ממנו כל דרישה להקמה מיידית של יחידת חקירות משטרתית ייעודית, שתאפשר איסוף ראיות והגשת תביעות פליליות נגד קבלנים רשלנים. המסמך כולל אמנם מספר דרישות שיכולות לשפר את המצב: תקן פיגומים אירופאי, הרחבת האחריות לקבלנים ויזמים, ושילוב נספח בטיחות במכרזים ממשלתיים, אך נושאים רבים נותרים מעורפלים ונותנים את התחושה שההסתדרות תסתפק בתיקונים קוסמטיים שיאפשרו לה ליצור מצג של הישגים.

בולטת בהעדרה במסמך התייחסות לדו"ח ועדת אדם שאומץ על ידי הממשלה בשנת 2014, הכולל הצעה ליצור רשות מרכזית לטיפול בנושא. במקום התביעה הזאת, מופיעה דרישה ביישנית ולא ברורה ל"הגדלת התקינה של מפקחים ומהנדסים במנהל הבטיחות". כמה מפקחים? כמה מהנדסים? כמה תקציב דורשת ההסתדרות לטובת העניין? – את אלה ההסתדרות לא מצאה לנכון לפרט.

במקום לאיים בהשבתת כל המשק, יש לפעול מול אתרי הבניין המסוכנים. כל עוד עובדי הבניין אינם מאוגדים, ואינם מקבלים גיבוי ותמיכה כאשר הם מסרבים לעבוד במקום מסוכן או ללא מינימום זכויות, לא יהיה כל שינוי. הקבלנים יודעים היטב שגם אם תהיה שביתה של הרכבות ונמל התעופה, אתרי הבניה ימשיכו לעבוד כרגיל.

כדי להביא לשינוי במצבם של עובדי הבניין ולהציל ממוות או פציעה מאות עובדים שעולים יום יום על הפיגומים ללא הגנה, לא ניתן להסתפק בצעדים תיאטרליים ובהכרזות רמות. ארגון העובדים מען מאמין שכל עובד זכאי למקום עבודה שמגן על חייו, בריאותו, זכויותיו וכבודו, וימשיך לפעול יחד עם רבים אחרים במאמץ שיטתי לחשוף את הכשלים המבניים בענף הבניין, ולשים קץ להזנחה הפושעת של עובדי בניין, ללא תלות בלאומיותם ובאזרחותם.

ארגון העובדים מען פועל בתחום עובדי הבניין ובמאבק נגד תאונות הבניין מזה יותר מעשור. מען יחד עם קו לעובד והטלויזיה החברתית הקימו את קואליציית "נרתמים – בטיחות לעובדי הבניין". בנוסף פועל מען בשיתוף פעולה עם פעילים וארגונים רבים לקידום מודעות והתאגדות של עובדי הבניין.

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

בסיוע מען קיבלו עובדים דמי אבטלה על חודשי המלחמה הראשונים

בחודשים האחרונים סייע משרד מען בירושלים לעשרות פונים, שעבודתם הופסקה בשל המלחמה, לקבל דמי אבטלה. בעקבות התערבות מען וגופים אחרים הסכים הביטוח הלאומי לשלם לאותם עובדים קצבאות באופן רטרואקטיבי – קרי על תקופה שקדמה ליום הגשת התביעה בפועל. בסה"כ קיבלו העובדים שפנו למען תשלומים בסכום של 1.2 מיליון ₪.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

הבחירות לוועד העובדים בעמותת יד ביד יוצאות לדרך

ביום ד' 27.3 יצאה מערכת הבחירות של ועד העובדים בעמותת יד ביד לדרך – סייעות וגננות המעון בחיפה הצביעו ובחרו פה אחד את הנציגה שלהם לועד העובדים. במהלך החודש הקרוב יערוך מען בחירות במוסדות החינוך של העמותה ברחבי הארץ. הוועד שיבחר ישתתף במו"מ על הסכם קיבוצי שלישי לעובדות ועובדי העמותה.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

משבר תעסוקתי חמור בירושלים המזרחית לקראת הרמדאן

ערב חודש הרמדאן עומדים התושבים הפלסטינים בירושלים המזרחית בפני משבר כלכלי וחברתי שהוחרף עם הגידול בשיעור של 7.6% באבטלה מאז פרוץ המלחמה. חרף המשבר הממשלה פוגעת באופן אנוש בתכנית החומש לירושלים המזרחית.
'מען – ארגון עובדים' קורא לראש העיר ולמועצת העיר הנכנסת לפעול להבטחת התקציבים לצמצום הפערים החברתיים-כלכליים בירושלים המזרחית

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות