ניצול עובדים פלסטינים: המעסיק טען שאין לו כסף בגלל הקורונה, ולבסוף הודה – לא מתכוון לשלם לעובדים כי הם פלסטינים

יצא המרצע מהשק: במשך 11 חודשים דחתה חברת ימית סינון את תביעות העובדים הפלסטינים לשיפור בתנאי השכר והעבודה , תוך שהיא "תופסת טרמפ" על משבר הקורונה. עכשיו הסביר בעל החברה שהאפליה בין עובדים ישראלים ופלסטינים בחברתו היא תוצאה של אמונתו לפיה ארץ ישראל שייכת לעם ישראל. "אני לא מוכן שעובד פלסטיני יקשר למדינת  ישראל בכל דרך שהיא. אם החוק מתישהו יחייב אותי, אפסיק להעסיק אותם".   

עובדי מפעל ימית סינון באזור התעשיה "ניצני שלום" פתחו ביום חמישי 31.12 בשביתה כללית וזאת לאחר שמעסיקם, הבעלים והמנהל של החברה, מר עופר תלמי, סירב לכל דרישותיהם לשיפור בתנאי השכר וההעסקה. 75 עובדי הייצור הפלסטינים במפעל הם תושבי טולכרם והסביבה, שהתאגדו בראשית שנת 2020 במען-ארגון עובדים, ודרשו הסכם קיבוצי שישים קץ לשיטת העסקה פוגענית שמונעת מהם כל ביטחון תעסוקתי ומשאירה אותם ברמות שכר ירודות.

אחרי 11 חודשים של דחיות וסירוב לגלות את עמדתה ביחס לתביעות העובדים בתירוץ של משבר הקורונה, העבירה הנהלת החברה בסוף דצמבר האחרון את תשובותיה על טיוטת ההסכם הקיבוצי. תשובות אלו היו בעצם "לא" רבתי לכל דרישות העובדים. לא רק ששכרם לא ישופר אלא שהם נדרשים להסכים להפחתת שכר של עובדים ותיקים. עובדים שלא יסכימו הוזמנו לקבל פיטורים.

כאשר מען והעובדים פתחו בשביתה הודיע מנהל החברה במייל ששלח ביום 2.1 למנכ"ל מען כי הסיבה לסירוב היא בעצם אידיאולוגית. לפי מנהל החברה: "משום שלעובדים אין תעודת זהות ישראלית והם בהגדרה שלהם לא עובדי חוץ כמו העובדים מתאילנד או ממדינות אחרות… עובדים  בחברה שבבעלותי של מי שיודע שארץ ישראל שייכת לעם ישראל ואני לא מוכן שעובד פלסטינאי יקשר למדינת ישראל בכל דרך שהיא. אם החוק מתישהו יחייב אותי אפסיק להעסיק אותם".

אמירות אלו חיזקו את נחישותם של העובדים להמשיך בשביתה. עמדת מען וועד העובדים היא שלא תהיה חזרה לעבודה לפני חתימה על הסכם קיבוצי.

ליותר פרטים ותאום ראיונות עם העובדים אפשר לדבר עם יואב גל טמיר דובר מען 050-7859475

רקע – מאבק עובדי ימית סינון למען בטחון תעסוקתי ושכר הוגן

מפעל הייצור של חברת ימית סינון ממוקם באזור התעשיה הישראלי ניצני שלום הסמוך לגדר ההפרדה בתוך תחומה של העיר הפלסטינית טולכרם. במשך כמעט שלושה עשורים מועסקים במפעל עובדי ייצור שכולם תושבי הרשות הפלסטינית. רובם של עובדים אלו, חלקם הגדול עובדים מקצועיים ומיומנים, מקבלים עד היום שכר מינימום ללא כל אפשרות לקידום. אין להם קרן פנסיה ואפילו הפרשות לקרן פיצויים של החברה שהיו בעבר הופסקו לפני עשר שנים. העובדים אינם מקבלים תשלום עבור דמי  הבראה. החברה עומדת על כך שכל הסכם עם העובדים  יתבסס על הסכמים אישיים משנת 2016 שמבוססים על החוק הירדני משנת 1966  – הסכמים עליהם חתמו העובדים מבלי שהיו מיוצגים על ידי ארגון עובדים או בכלל.

בינואר 2020 התאגדו העובדים – כל עובדי היצור חתמו על טפסי הצטרפות במען – בדרישה לשיפור שכר, פנסיה, הבראה והסדרת יחסי העבודה בהסכם קיבוצי. בתגובה לפניית מען על כך שהוא הפך לארגון יציג הסכימה ההנהלה לקיים ישיבה ראשונה של מו"מ בחודש פברואר 2020. בפגישה זו הוצגו תביעות העובדים וההנהלה רשמה בפניה את הנושאים שעלו וביקשה שהות לשקול את תשובתה. בהמשך נדחו ישיבות המו"מ עקב משבר הקורונה ורק בקייץ חודשו.

בחודש ספטמבר 2020 סוכם בין הצדדים כי במסגרת הכניסה למו"מ אינטנסיבי יעביר הארגון טיוטת הסכם קיבוצי וכך היה. אבל המו"מ נעצר שוב והפעם בטענה לקשיים כלכליים גדולים שנובעים מהקורונה. גם הסכמות-ביניים עם החברה שהושגו במטרה לייצר אמון הופרו פעם אחר פעם.

בנובמבר 2020 הכריז מען על סכסוך עבודה וקיים שביתת אזהרה של יומיים. בהמשך החודש נפתחה שביתת אזהרה נוספת במהלכה גייסה החברה עובדים חלופיים והדבר גרר עתירה של מען לבית הדין לעבודה נגד הפרת החוק. שני הצדדים נפגשו ב-16.11 בבית הדין לעבודה בירושלים והגיעו להסכמות על קידום המו"מ וחזרה לעבודה סדירה.

רק בסוף דצמבר 2020 ולאחר דיון נוסף בבית הדין העבירה החברה את תגובתה לטיוטת ההסכם הקיבוצי. תגובה זו הוותה סירוב גורף לכל תביעות העובדים, ואף כללה איום בהורדות שכר לעובדים ותיקים תוך הודעה כי מי שלא יסכים יפוטר.

כאמור בתגובה לעמדה שלילית זו הוכרזה שביתה כללית שבעקבותיה כתב מנהל החברה את הודעת המייל שלו שהבהירה כי מדובר בסירוב אידיאולוגי ולא על רקע מצב כלכלי, וכי האפליה בין עובדים פלסטינים וישראלים היא עקרונית עבורו.

מען-ארגון עובדים חרט על דגלו את עקרון השוויון בין כל העובדים ובני האדם ללא תלות בלאום, אזרחות, דת או מגדר. עמדת הארגון שנתמכת באופן נחרץ על ידי כל עובדי המפעל היא שאין לקבל בשום אופן אפליה ממוסדת כפי שמייחל לה מר תלמי. אנו קוראים לציבור בישראל ובעולם להתקומם נגד גישות נלוזות אלו ולתמוך במאבקם הצודק של עובדי ימית סינון.

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

בסיוע מען קיבלו עובדים דמי אבטלה על חודשי המלחמה הראשונים

בחודשים האחרונים סייע משרד מען בירושלים לעשרות פונים, שעבודתם הופסקה בשל המלחמה, לקבל דמי אבטלה. בעקבות התערבות מען וגופים אחרים הסכים הביטוח הלאומי לשלם לאותם עובדים קצבאות באופן רטרואקטיבי – קרי על תקופה שקדמה ליום הגשת התביעה בפועל. בסה"כ קיבלו העובדים שפנו למען תשלומים בסכום של 1.2 מיליון ₪.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

הבחירות לוועד העובדים בעמותת יד ביד יוצאות לדרך

ביום ד' 27.3 יצאה מערכת הבחירות של ועד העובדים בעמותת יד ביד לדרך – סייעות וגננות המעון בחיפה הצביעו ובחרו פה אחד את הנציגה שלהם לועד העובדים. במהלך החודש הקרוב יערוך מען בחירות במוסדות החינוך של העמותה ברחבי הארץ. הוועד שיבחר ישתתף במו"מ על הסכם קיבוצי שלישי לעובדות ועובדי העמותה.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

משבר תעסוקתי חמור בירושלים המזרחית לקראת הרמדאן

ערב חודש הרמדאן עומדים התושבים הפלסטינים בירושלים המזרחית בפני משבר כלכלי וחברתי שהוחרף עם הגידול בשיעור של 7.6% באבטלה מאז פרוץ המלחמה. חרף המשבר הממשלה פוגעת באופן אנוש בתכנית החומש לירושלים המזרחית.
'מען – ארגון עובדים' קורא לראש העיר ולמועצת העיר הנכנסת לפעול להבטחת התקציבים לצמצום הפערים החברתיים-כלכליים בירושלים המזרחית

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות