"מיה מזון" במישור אדומים נקנסה בסך 200 אלף ₪ בשל פגיעה בעובדיה הפלסטינים הפעילים בארגון מען

בפס"ד מפורט של נשיא ביה"ד האזורי לעבודה בירושלים, השופט אייל אברהמי, מיום 31.8, נקבע כי החברה הפרה את החוק, פגעה בעובדים המזוהים עם ההתארגנות באמצעות שיבוץ פעילי התאגדות במשמרות ערב קשות, העברת עובד מתפקידו הקבוע מזה שנים כמפעיל מכונה לתפקידי ניקיון וסבלות, ואף העסיקה מספר רב של עובדי קבלן – בניגוד להתחייבויותיה כלפי הארגון. בית-הדין הורה לחברה להפסיק את ההתנכלות לעובדים שהצטרפו למען, להפסיק את העסקת עובדי הקבלן, להשיב את העובדים שהועברו מתפקידם לתפקידיהם הקודמים, ולפצות את הארגון בגין פגיעות אלה בסכום של 200,000 ₪.

בית-הדין התייחס לעובדה שהחברה לא למדה את הלקח מפסה"ד הקודם של השופט דניאל גולדברג מנובמבר 2019, בו נקבע שפיטרה והשעתה פעילי התאגדות שלא כדין. פסה"ד אז הטיל על החברה  פיצוי לדוגמא של 160 אלף ₪.  

השופט אברהמי ציטט מעדותו המהימנה של איש ועד העובדים, בילאל יוסף, והסתמך עליה כאשר קבע שהחברה התנכלה לעובדים רק בשל הקשר שלהם למען.

העובד מ.ס. הוא פעיל התארגנות מרכזי, ומראשוני העובדים להצטרף למען, ואחד העובדים שהחברה החלה להתנכל לו כבר לפני חודשים ארוכים, למרות שעבד 14 שנה בחברה. בימיה הראשונים של ההתאגדות, באוגוסט 2019, הוא זומן לשימוע אך לבסוף לא הושעה. באוקטובר 2019 פיטרה אותו החברה בטענה שחיבל במזיד באחת ממכונות הייצור. מען פנה לבית-הדין לעבודה נגד פיטוריו, ובהמשך נשלח העובד לבדיקת פוליגרף ונמצא דובר אמת. אלא שבמקום להחזירו לתפקידו הקודם, הוא שובץ בעבודות סבלות וניקיון, מחוץ לשטח המפעל, ללא התחשבות בתנאי מזג האוויר. בית-הדין קבע שהשיבוץ החדש נעשה על רקע התארגנות, וחייב את החברה להחזיר את מ.ס. לעמדת העבודה ליד המכונה בה עבד עד אוקטובר 2019.

עובדי חברת מיה תעשיות מזון הצטרפו לארגון העובדים מען באוגוסט 2019, ותיארו  העסקה פוגענית ללא תלושי שכר וללא פיצוי על מחלה, תאונות עבודה וזכויות רבות אחרות. לאחר פסה"ד בחודש נובמבר שקבע שמען הוא הארגון היציג בחברה החל מו"מ בין הצדדים שהתנהל בחלקו בחסות הליך גישור שהובילה השופטת בדימוס אורנית אגסי. אלא שמו"מ זה התפוצץ בסופו של דבר בשל יחסה השלילי של החברה. בימים הקרובים צפוי ביה"ד לתת פס"ד נוסף בבקשה שהוגשה על ידי מען וזאת עקב סירוב החברה לשלם פיצויי פיטורים ל-21 עובדים החברים במען, שפוטרו בפיטורי צמצום.

עוד

פרויקט מזרח ירושלים

הישגים משמעותיים ל'מען – ארגון עובדים' בטיפול בזכויות עובדים מאז פרוץ המלחמה

מאז פרוץ המלחמה, טיפל מען במיצוי זכויותיהם של מעל 300 מתושבי מזרח ירושלים, בתחומים כמו זכויות בעבודה, הבטחת הכנסה, דמי אבטלה, תאונות עבודה, פתיחת מחסומים וקבלת תווי מזון. את ההישגים הללו ניתן לתרגם למעל ל-3 מיליון ₪. מעל ל-40% מהפונים שקיבלו סיוע היו נשים.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדות ועובדי האגודה לזכויות האזרח הצטרפו למען

 בחודש אפריל השנה ואחרי מו"מ מהיר, החודש חתמו על הסכם קיבוצי שמשפר את שכרם (רטרואקטיבית מתחילת השנה).
"אנחנו מאוד מרוצים שהצטרפנו למשפחת מען, ומהסיוע המקצועי והטוב שקיבלנו מהם שהוביל לחתימה מהירה על הסכם.
מצפים לשנים רבות של עבודה מאורגנת המיטיבה עם העובדים והעובדות", מסרה עו"ד דבי גילד חיו, חברת ועד העובדות.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הכאוס במדיניות הישראלית לגבי העובדים הפלסטינים נחשף בישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים

ישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים הוקדשה היום לנושא העובדים הפלסטינים. אלא שהדיון בשאלה כלל לא עסק בעובדים. אף אחד לא סופר אותם. קיומם חשוב בגלל התפקיד החיוני שהם ממלאים בכלכלה הישראלית. למרות ההתעלמות מהמצב הקשה של העובדים הפלסטינים וגם התייחסות מבזה ומשפילה כלפיהם מצד חלק מהדוברים היה ברור בישיבה שנוכחותם של הפלסטינים בשוק העבודה קיימת ולא הולכת לשום מקום.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

'מען – ארגון עובדים': החלטת הממשלה לייבוא מאסיבי של עובדים הזרים היא הפקרות כלכלית, ביטחונית וחברתית. יש לבטלה ולאפשר לפלסטינים לחזור לעבודה בישראל

החלטת הממשלה מיום ד' 15.5 לאשר העסקה של 330 אלף עובדים זרים במשק נוגדת כל היגיון כלכלי; עומדת בסתירה לתכנון שוק העבודה; ופותחת את הדרך להרחבה מסוכנת של סחר בבני אדם למטרות עבודה בישראל. בנוסף, ההחלטה משקפת התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות של המשך העצירה הזמנית של העסקת עובדים פלסטינים.
החלטת הממשלה משנה לרעה, ובאופן דרמטי, את מדיניות העובדים הזרים בישראל בחמש סוגיות קריטיות:

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות