יום האשה הבינלאומי: נשים יוצרות שינוי

היתה זו אסיפה יוצאת דופן שאורגנה על ידי ארגון העובדים מען וסינדיאנת הגליל. הנשים שהשתתפו בכינוס, שציין את יום האשה הבינ"ל במתנ"ס בבאקה אל-גרביה ב- 7 למרץ, היו נלהבות וגאות, ולא לשווא. מדובר בארגונים של נשים עובדות ויוצרות, מהגליל, מהמשולש ומהגדה המערבית שלקחו את גורלן בידיהן, ובאמצעות העבודה והיצירה שינו את חייהן וחיי סביבתן.

היתה זו אסיפה יוצאת דופן שאורגנה על ידי ארגון העובדים מען וסינדיאנת הגליל. הנשים שהשתתפו בכינוס, שציין את יום האשה הבינ"ל במתנ"ס בבאקה אל-גרביה ב- 7 למרץ, היו נלהבות וגאות, ולא לשווא. מדובר בארגונים של נשים עובדות ויוצרות, מהגליל, מהמשולש ומהגדה המערבית שלקחו את גורלן בידיהן, ובאמצעות העבודה והיצירה שינו את חייהן וחיי סביבתן. בנוסף נכחו תומכות רבות של מען ושל סינדיאנה. את ארגון הערב לקחו על עצמן החברות המסורות של פורום הנשים של מען, וכל המופיעות תרמו מזמנן ומכשרונם בהתנדבות!

קהל גדול של נשים עובדות ויוצרות
קהל גדול של נשים עובדות ויוצרות

 

הנחתה את הכינוס ופא טיארה, האחראית על פרויקט "נשים וחקלאות" של מען, שהסבירה את מטרות הפרויקט וכיצד הוא עובד, ובירכה באופן מיוחד את עובדות החקלאות שהגיעו לכינוס. כמו כן שלחה טיארה ברכה מיוחדת לנשים הסוריות הסובלות כבר 4 שנים ממשטר הדמים של אסד, והודתה לחברות פורום הנשים שתרמו מכספן לילדי סוריה באמצעות הוועד לסיוע הומניטרי לעם הסורי.

זמרת השירה העממית, מאריה אבו ואסל
זמרת השירה העממית, מאריה אבו ואסל

הזמרת העממית מאריה אבו ואסל, ששלבה במילות שיריה ברכות למשתתפות ולשותפות היהודית ערבית, הלהיבה את הנשים שהצטרפו לשירתה בקולן, במחיאות כפים ובתיפוף,  לאורך כל הארוע.

ראשונת הדוברות היתה נג'את אבו סאע, ממקימות "העמותה לפיתוח נשים בכפר" מהכפר סיידא, נפת טול כרם. כ-70 נשים פעילות בעמותה בסיידא, והן עוסקות בהכשרת חלקת אדמה של 4 דונם לחקלאות, גידול עשבי תבלין וירקות אורגניים, הפקת שמנים וסבונים מצמחי תבלין ומכירתן. כמו כן יש להם כוורות, והן קבלו הכשרה לגדל דבורים, ולרדות דבש.

הקהל נסחף
הקהל נסחף

עביר מוואסי, חברה בפורום הנשים של מען, ספרה כיצד החליטה לצאת לעבוד מחוץ לבית, ואיך העבודה שינתה את חייה ואת חיי בני המשפחה, לא רק כלכלית אלא גם חברתית. היא הרחיבה את מעגל מכריה, פגשה יהודים ולמדה שגם הם בני אדם כמוה ולא צריך לפחד מהם, והפכה לאשה עצמאית שתורמת לבית ושותפה להחלטות שנלקחות בו. היא לא החמיצה את ההזדמנות לקרא ליושבות באולם לא לחשוש מהקשיים ולצאת לעבודה כדי לתרום לעצמן ולחברה.

הנדיה סלימאן מהכפר בועיינה נוג'ידאת שבגליל, ספרה כיצד קבוצת נשים החליטה לקחת יוזמה והקימה עמותה בשם "פנינת העמק" שמייצרת עבודות יד כמו קליעת סלים, עבודות בחרוזים וברקמה, והקימה מרכז מבקרים. הודות למרכז, הכפר המנומנם שהיה מחוץ למסלולי התיירות הגלילית מושך כיום מאות תיירים בשנה, מה שמוכיח שגם נשים מבוגרות חסרות השכלה גבוהה ומקצוע יכולות לשנות את חייהן ואת חייה הכפר כולו. כמו כן דברו חנאן מנאדרה זעבי ומונה נחלה בשם סינדיאנת הגליל, והנא תוופיק מנחת פגישות ההעצמה של פורום הנשים של מען.

שאם אבו מוך, הצגת יחיד המתמודדת באומץ עם מצב האשה הערביה
שאם אבו מוך, הצגת יחיד המתמודדת באומץ עם מצב האשה הערביה

לדור הצעיר היה תפקיד חשוב באסיפה. משוררת צעירה בשם אריג' אבו מוך קראה שיר שכתבה ובו קראה לנשים למרוד נגד מצבן ולהשתחרר, בלווי נגן העוד אמיר ערו, מעמותת אבתיאסמה (חיוך). השחקנית העולה שאם אבו מוך הציגה הצגת יחיד על גורלה של צעירה שזמן לא רב לאחר שהקימה משפחה מוצאת את עצמה גרושה, ועל התנכרות החברה אליה. ההופעות עוררו התרגשות רבה בקהל.

לפני שמאריה אבו ואסל סיימה את הערב בשיר נוסף, חולקו תעודות הוקרה לנציגות הארגונים ולאמניות שהופיעו.

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

בסיוע מען קיבלו עובדים דמי אבטלה על חודשי המלחמה הראשונים

בחודשים האחרונים סייע משרד מען בירושלים לעשרות פונים, שעבודתם הופסקה בשל המלחמה, לקבל דמי אבטלה. בעקבות התערבות מען וגופים אחרים הסכים הביטוח הלאומי לשלם לאותם עובדים קצבאות באופן רטרואקטיבי – קרי על תקופה שקדמה ליום הגשת התביעה בפועל. בסה"כ קיבלו העובדים שפנו למען תשלומים בסכום של 1.2 מיליון ₪.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

הבחירות לוועד העובדים בעמותת יד ביד יוצאות לדרך

ביום ד' 27.3 יצאה מערכת הבחירות של ועד העובדים בעמותת יד ביד לדרך – סייעות וגננות המעון בחיפה הצביעו ובחרו פה אחד את הנציגה שלהם לועד העובדים. במהלך החודש הקרוב יערוך מען בחירות במוסדות החינוך של העמותה ברחבי הארץ. הוועד שיבחר ישתתף במו"מ על הסכם קיבוצי שלישי לעובדות ועובדי העמותה.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

משבר תעסוקתי חמור בירושלים המזרחית לקראת הרמדאן

ערב חודש הרמדאן עומדים התושבים הפלסטינים בירושלים המזרחית בפני משבר כלכלי וחברתי שהוחרף עם הגידול בשיעור של 7.6% באבטלה מאז פרוץ המלחמה. חרף המשבר הממשלה פוגעת באופן אנוש בתכנית החומש לירושלים המזרחית.
'מען – ארגון עובדים' קורא לראש העיר ולמועצת העיר הנכנסת לפעול להבטחת התקציבים לצמצום הפערים החברתיים-כלכליים בירושלים המזרחית

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות