הסכם קיבוצי נחתם בין ארגון העובדים מען ועמותת יד ביד ערב פתיחת שנת הלימודים

ביום ה', 30.8.2018, נחתם בעמותת החינוך הדו לשוני יד ביד, הסכם קיבוצי ראשון המסדיר את תנאי ההעסקה של העובדים. ההסכם נחתם בין ארגון העובדים מען, ועד העובדים והנהלת עמותת יד ביד. חתימת ההסכם אפשרה את פתיחת שנת הלימודים בכל ששת מוסדות העמותה באופן סדיר ובאוירה חיובית. 

ביום ה', 30.8.2018, נחתם בעמותת החינוך הדו לשוני יד ביד, הסכם קיבוצי ראשון המסדיר את תנאי ההעסקה של העובדים. ההסכם נחתם בין ארגון העובדים מען, ועד העובדים והנהלת עמותת יד ביד. חתימת ההסכם אפשרה את פתיחת שנת הלימודים בכל ששת מוסדות העמותה באופן סדיר ובאוירה חיובית.

ההסכם קובע את העיקרון של השוואת תנאים של מורים, גננות וסייעות בבתי הספר והגנים של העמותה עם עובדים מקבילים במערכת הרשמית. העקרון של השוואת תנאים ייושם בכל מוסדות העמותה ללא קשר להגדרתם הפורמלית, כך שישמר השוויון בין עובדות ועובדים באותם תפקידים בכל מוסדות העמותה.

בנוסף קובע ההסכם סולם שכר שקוף לכל עובדי העמותה בתפקידים השונים, כולל עובדי הדרכה, עובדי מטה ואדמיניסטרציה, עובדות בגני הגיל הרך וסייעות הצהרונים. כל אלו אף יזכו לתוספת שכר חד פעמית של כ-3% במסגרת ההסכם.

מי שזכו בתוספות שכר משמעותיות ושיפור ממשי בתנאי העבודה הן בעיקר גננות וסייעות בגנים השייכים לעמותה. ההסכם העלה משמעותית את שכרן של העובדות בגני הגיל הרך (0-3) בשעה שבגנים אלו ברחבי הארץ קיים ג'ונגל תעסוקתי ואף בגנים המפוקחים של המדינה סובלות העובדות מתנאי העסקה קשים ומנהלות מאבק על כך.

ההסכם אף קובע מנגנון משותף למציאת פתרון להעסקה לא רצופה של סייעות הצהרונים. המטרה היא לשים קץ לחוסר הביטחון התעסוקתי של הסייעות, שמוצאות את עצמן ללא שכר בחודשי חופשת הקיץ וזאת באופן שיחלק שכרן על 12 חודשים במקום 10 עכשיו.

עובדי העמותה, המחויבים לעקרונות של שוויון, שלום ודמוקרטיה, בחרו בארגון העובדים מען לייצג אותם, בהיותו ארגון השותף לעקרונות אלה ולדרכה של העמותה.

יסמין אבו פול, גננת בגן חובה  בבית הספר גשר על הואדי של העמותה שהיתה שותפה למאבק העובדים, דיווחה על תחושה של אופטימיות ביום הראשון ללימודים, ותחושה של הישג גדול שיאפשר השמעת קולם של העובדים בעמותה.

מתן מזרחי, מורה בבית הספר התיכון בירושלים שהיה בצוות המו"מ המצומצם הגדיר את החתימה על ההסכם כיום חג: "החתימה על ההסכם היתה אחד הימים המרגשים שהיו לי ביד ביד כי הוא משקף הרבה יותר מהסדרת תנאי ההעסקה והשכר. ההסכם בשבילי הוא פסגה של סולידריות יהודית ערבית, חיזוק היסודות הדמוקרטיים בעמותה, והבטחת הצדק והשקיפות שחשוב לנו לקדם כאנשי חינוך. ההתאגדות המשותפת של יהודים וערבים היא המעשה האזרחי והחינוכי החשוב והחזק ביותר בימים הקשים האלו בהם מחוקקים חוקים שנועדו להפריד בינינו ולהעמיק את החשש וחוסר השוויון בין יהודים לערבים. לנו כעובדי יד ביד הבחירה בארגון מען היא המעשה הטבעי והנדרש, בעיקר בשל השותפות בתפיסת העולם והחתירה לצדק."

מנכ"ל עמותת יד ביד, מר דני אלעזר, אמר לאחר חתימת ההסכם "אנחנו רואים חשיבות עצומה בהעמקת יחסי האמון והשיתוף בין העובדים והעמותה, ומברכים על ההגעה להסכם קיבוצי. עם תחילת שנת הלימודים, ופתיחתו של בית הספר הדו-לשוני השישי במספר, אנחנו נושאים עינינו להמשך שיתוף פעולה פורה, למען קידום המטרות החינוכיות והחברתיות של יד ביד".

ההסכם בעמותת יד ביד הוא נדבך נוסף במערך של הסכמים קיבוציים ומו"מים שמתנהלים כיום על ידי ארגון העובדים מען בעמותות ומוסדות חברתיים, חינוכיים ותרבותיים. בכללם –  בתי הספר לאמנות מוסררה ותאטרון חזותי, הקונסרבטוריונים למוסיקה בראש העין ובמודיעין, עמותת רופאים לזכויות אדם, עמותת בצלם, מוקד לפליטים ומהגרים, ותאטרון הקרון.

מימין: גיא אלוני, עיינה ארדל, איילת רוט, דני אלעזר, אסף אדיב, מתן מזרחי ארז וגנר

 

 

 

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

אי אפשר לדחות עוד את ההחלטה – יש להחזיר את העובדים הפלסטינים לעבודה בישראל עכשיו

מערכת הביטחון מנהלת בימים אלו דיונים קדחתניים בניסיון למנוע התלקחות בגדה המערבית. לפי ידיעה בוויינט הבוקר (יום ב' 5.2) הדיון מתמקד בשתי שאלות: האם להכניס את 100 אלף הפועלים הפלסטינים עם היתר לעבוד בישראל; והאם להתיר למתפללים מוסלמים מהגדה שיאושרו להיכנס לירושלים במהלך החג. הערכת גורמי הביטחון היא שחודש רמדאן, שיחל השנה ב-10 במרץ, עלול להיות נפיץ יותר מתמיד על רקע המלחמה בעזה, ולכן השאלות האלו מוגדרות כקריטיות.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

מתייצבים בשירות התעסוקה ולא רוצים שזכויותיכם יפגעו? חוששים להגיע לשירות התעסוקה בגלל העומס? ארגון "מען" עושה לכם סדר!

מאז 7/10, השתנו הנהלים של שירות התעסוקה. נכון להיום, שתי לשכות התעסוקה בירושלים פתוחות ומקבלות קהל ללא תור. עם זאת, לשכות התעסוקה עמוסות מאוד.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הממשלה בונה על עובדים זרים במקום פלסטינים – ורק מחמירה את הבעיה

הכתבה שפרסם היום 4.1 "כלכליסט" מבקרת בחריפות את מדיניות הממשלה בכל הקשור לנושא העובדים הפלסטינים ומדגישה כי עובדים זרים אינם יכולים להוות אלטרנטיבה לענף הבניין. כתב כלכליסט, שלמה טייטלבאום, מצטט כלכלנים וגורמים בענף הבניין שמאשרים את מה שטוען מען ארגון עובדים מזה זמן.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

חזרת העובדים הפלסטינים לישראל: צורך קיומי לישראל ולפלסטינים

עד ה-7 באוקטובר הועסקו בשוק העבודה הישראלי למעלה מ-200 אלף עובדים פלסטינים מהגדה ועזה. עבודה שהיא למעלה מ-20% מהתל"ג הפלסטיני, כ- 3.5 מליארד דולר בשנה. עם פרוץ המלחמה הוכרז בישראל מצב חירום, נאסרה כניסת פלסטינים לישראל, ונסגרו באופן מוחלט 11 מחסומים המקשרים בין הגדה המערבית לישראל. כך נותרו מאות אלפי משפחות פלסטיניות ללא מקור פרנסה במשך חודשיים וחצי, וללא אופק לחזרה לעבודה. וגם המעסיקים הישראלים מתקשים לחזור לתפקוד בלי עובדיהם.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות