תערוכת לחם ושושנים 10 – מכירת יצירות אמנות עבור פרויקט 'נשים ועבודה'

סופ"ש 28-26 בנובמבר 2015, במכללת שנקר – בנין עלית, ז'בוטינסקי 8, רמת-גן

פתיחה: חמישי 26.11 בשעה 20:00 | שישי 09:00 – 15:00 | שבת 19:00 – 23:00

מאג'ידה חלבי, הרקדנים, 2015
מאג'ידה חלבי, הרקדנים, 2015

בתערוכת "לחם ושושנים" יימכרו עבודות של טובי האמנים בישראל, וההכנסות יוקדשו לפתיחת מקומות עבודה לנשים ערביות בהעסקה ישירה ושכר הוגן, ולהעצמה אישית, חברתית ותרבותית, במסגרת פרויקט "נשים ועבודה "של ארגון העובדים מען. כאשר הממשלה עוסקת בהפרד-ומשול, בהסתה, ובהעדפת בעלי ההון על פני העובדים – זוהי הפגנת סולידריות בין יהודים וערבים. "בימים כאלו, כשהחושך נמצא בכל פינה, "לחם ושושנים" הוא הכרח שאי אפשר בלעדיו״ אומר האמן גידי רובין.

השנה התערוכה מתקיימת בשיתוף פעולה עם סטודנטים מקורס אוצרות במחלקה לאמנות רב תחומית במכללת שנקר.

 לארי אברמסון, impression de soleil, 2015
לארי אברמסון, impression de soleil, 2015

אמנים רבים פועלים להצלחתה של התערוכה, בהם: מיכל נאמן, אניסה אשקר, לארי אברמסון, סיגלית לנדאו, שריף ואכד, ציבי גבע, אסד עזי, עדו בראל, אשרף פואח'רי, דגנית ברסט, ארם גרשוני, כרים אבו שקרה, יורם קופרמינץ, פואד אגבאריה, זויה צ'רקסקי ורבים אחרים.

על השאלה מדוע הוא מארח את התערוכה אומר ראש המחלקה לאמנות רב-תחומית בשנקר, פרופ' לארי אברמסון: "כמחנך, אני שמח שהשנה זכינו לארח את התערוכה בגלריה של המחלקה לאמנות רב-תחומית בשנקר, ולהנחיל לתלמידינו את הערך החשוב של מעורבות חברתית פעילה. כאמן, תערוכת לחם ושושנים מזמנת לי הזדמנות לצאת לרגע מעולם האמנות הסגור בתוך עצמו, ולגעת בחיים עצמם. התערוכה זוכה לתמיכה לא רק מציבור האמנים התורמים יצירות לטובת המיזם, אלא גם מציבור שוחרי התרבות הרוכשים יצירות אמנות מקוריות, וכך משלבים הבעת אמון באמנות עם תיקון חברתי ממשי."

אניסה אשקר, סוס כתום, 2013
אניסה אשקר, סוס כתום, 2013

סוהא אבו חוסיין בת 42 ואם לארבעה ילדים מבאקה אל-גרביה היא אחת הנשים הנהנות מהפרויקט. היא עבדה באופטיקה 8 שנים, כשנולדו הילדים היא הפסיקה לעבוד, ומשרצתה לחזור לתחום לא מצאה עבודה. סוהא רצתה לעשות הסבה לחינוך אבל לא היה לה  איך לממן את הלימודים. כשהיא ראתה מודעת "דרושות עובדות חקלאות" שפרסם ארגון העובדים מען היא נרשמה והתחילה להשתתף בפגישות ההעצמה השבועיות ובארועים חברתיים. לפני שנה היא אזרה אומץ והתחילה לעבוד בחקלאות, מה שעד אז פסלה על הסף. לאחרונה נמצאה לה עבודה קבועה בבית אריזה לירקות, היא לומדת יום בשבוע, צופה בשיעורים מצולמים בשאר הימים, והיא בעיצומה של שנה ב'. "העבודה בבית האריזה קשה, אבל יש לי ביטחון כלכלי ואני מעיזה להגשים חלומות. החיים שלי קבלו משמעות חדשה, ויש לי למה לצפות", היא אומרת.

מירי נשרי, מוטלת בספק, 2015
מירי נשרי, מוטלת בספק, 2015

גרי גולדשטיין: "אני משתתף בתערוכה כבר מספר שנים מתוך הערכה למלאכה החשובה שנעשית על ידי המארגנים בנושא עבודה מאורגנת, שמסייעת לעובדים מסקטורים שונים, מעובדות חקלאות ועד מרצים. דברי ההערכה מכוונים גם לעבודה החינוכית החשובה בקרב בני נוער ובוגרים, יהודים ופלסטינים."

ענבל מנדס-פלור אומרת: "כאמנית אני שואפת להיות חלק מהשיח האמנותי הציבורי. הזהות שלי כאשה וכאם היא מרכיב חשוב בעבודה שלי, ומתוך האישי אני נוגעת בנושאים חברתיים".

יואב וייס: "אמנות היא כלי פוליטי. לחם ושושנים מאפשרת לאמנות שאינה פוליטית במוצהר, לשרת את החברה באופן ישיר, על כך אני אסיר תודה."

אודות הפרויקט:

ארגון העובדים מען וסינדיאנת הגליל לסחר הוגן מקדמים תעסוקה הוגנת של נשים ערביות אל מול מדיניות ההזנחה של ממשלת ישראל. למעלה ממחצית מהאזרחים הערבים בישראל חיים מתחת לקו העוני, והסיבה הראשית לכך היא שכ- 75% מהנשים הערביות אינן עובדות. מען מנהל קמפיין להשמת נשים ערביות במקומות עבודה, ומוביל את ההתנגדות למדיניות הממשלה, המייבאת אלפי עובדים זרים לענף החקלאות בתנאי ניצול במקום לאפשר לנשים ערביות להתפרנס בכבוד ולצאת ממעגל העוני.

 

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

בסיוע מען קיבלו עובדים דמי אבטלה על חודשי המלחמה הראשונים

בחודשים האחרונים סייע משרד מען בירושלים לעשרות פונים, שעבודתם הופסקה בשל המלחמה, לקבל דמי אבטלה. בעקבות התערבות מען וגופים אחרים הסכים הביטוח הלאומי לשלם לאותם עובדים קצבאות באופן רטרואקטיבי – קרי על תקופה שקדמה ליום הגשת התביעה בפועל. בסה"כ קיבלו העובדים שפנו למען תשלומים בסכום של 1.2 מיליון ₪.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

הבחירות לוועד העובדים בעמותת יד ביד יוצאות לדרך

ביום ד' 27.3 יצאה מערכת הבחירות של ועד העובדים בעמותת יד ביד לדרך – סייעות וגננות המעון בחיפה הצביעו ובחרו פה אחד את הנציגה שלהם לועד העובדים. במהלך החודש הקרוב יערוך מען בחירות במוסדות החינוך של העמותה ברחבי הארץ. הוועד שיבחר ישתתף במו"מ על הסכם קיבוצי שלישי לעובדות ועובדי העמותה.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

משבר תעסוקתי חמור בירושלים המזרחית לקראת הרמדאן

ערב חודש הרמדאן עומדים התושבים הפלסטינים בירושלים המזרחית בפני משבר כלכלי וחברתי שהוחרף עם הגידול בשיעור של 7.6% באבטלה מאז פרוץ המלחמה. חרף המשבר הממשלה פוגעת באופן אנוש בתכנית החומש לירושלים המזרחית.
'מען – ארגון עובדים' קורא לראש העיר ולמועצת העיר הנכנסת לפעול להבטחת התקציבים לצמצום הפערים החברתיים-כלכליים בירושלים המזרחית

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות