תאונת המשאית הקטלנית תוצאה של הזנחה ואנרכיה בענף התובלה

בעקבות תאונת המשאית המחרידה בנשר, שנהרגו בה 6 בני אדם, הזדרזו הכל להאשים את הש.ג., והצביעו על כך שהנהג ביצע עבירות תנועה רבות. אבל האחראים לתאונות המחרידות הנגרמות ע"י משאיות הם בראש ובראשונה בעלי חברות התובלה העוברים על הוראות הבטיחות.

truck

בעקבות תאונת המשאית המחרידה בנשר, שנהרגו בה 6 בני אדם, הזדרזו הכל להאשים את הש.ג., והצביעו על כך שהנהג ביצע עבירות תנועה רבות. אבל האחראים לתאונות המחרידות הנגרמות ע"י משאיות הם בראש ובראשונה בעלי חברות התובלה, המחצבות והמפעלים, שלוחצים על הנהגים להעמיס מעל המותר, ועוברים על הוראות הבטיחות; מבנה הענף, שבו קציני הבטיחות מועסקים על ידי בעלי החברות, שמעלימים עין מתקלות ועברות ונותנים תעודות הכשר לרכבים בלחץ הבעלים; ומשרד התחבורה, שמעלים עין ממצב של הזנחה פושעת ואנרכיה בענף התובלה, ואינו דואג לאכיפה.

ארגון העובדים מען שמאגד נהגי משאיות קובע שמדובר בתאונה שאפשר היה למנוע. במשרדי מען הצטברו עדויות רבות של נהגים על כך, כי רשמית הם מוחתמים על טופס המזהיר אותם לא להעמיס מעל התקנות, ובפועל דורשים מהם להעמיס מעל התקן. אין זה נדיר שקציני בטיחות ידחו טענותיו נהגים אודות מעצורים לא תקינים או צמיגים במצב קשה, ישלחו אותם לעבודה למרות הסיכונים, וידרשו מהנהגים לשתוק. זאת בנוסף לדרישה מנהגים לעבוד שעות ארוכות מהמותר. אחרי הכל הם מקבלים את משכורותיהם מבעלי החברות, וגם הם חוששים למשרתם. אך כאשר נהגים מתאגדים ומנסים להקים ועד במטרה לשים גבולות להתנהלות זו, הם נתקלים בפיטורים שרירותיים ואיומים.

במקום לטפל במערכת המושחתת והרקובה נוח לכולם להפיל את הבעיה על הנהג. אולם ללא טיפול שורש בענף, התאונה הבאה היא רק שאלה של זמן. השאלה היא איפה משרד התחבורה? איפה אגף הפיקוח? צריך לעשות טיפול שורש בענף התובלה וליצור סטנדרטים מחמירים של בטיחות שעות עבודה ופיקוח. שינוי עמוק ביחס אל הנהגים ובמעמדם חייב לעמוד במרכז המהפכה שענף התובלה צריך לעבור. רק נהגים שמועסקים בשכר הוגן, בתנאים בטיחותיים ובשעות עבודה על פי החוק, יכולים למנוע את המשך התאונות.

 

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

אי אפשר לדחות עוד את ההחלטה – יש להחזיר את העובדים הפלסטינים לעבודה בישראל עכשיו

מערכת הביטחון מנהלת בימים אלו דיונים קדחתניים בניסיון למנוע התלקחות בגדה המערבית. לפי ידיעה בוויינט הבוקר (יום ב' 5.2) הדיון מתמקד בשתי שאלות: האם להכניס את 100 אלף הפועלים הפלסטינים עם היתר לעבוד בישראל; והאם להתיר למתפללים מוסלמים מהגדה שיאושרו להיכנס לירושלים במהלך החג. הערכת גורמי הביטחון היא שחודש רמדאן, שיחל השנה ב-10 במרץ, עלול להיות נפיץ יותר מתמיד על רקע המלחמה בעזה, ולכן השאלות האלו מוגדרות כקריטיות.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

מתייצבים בשירות התעסוקה ולא רוצים שזכויותיכם יפגעו? חוששים להגיע לשירות התעסוקה בגלל העומס? ארגון "מען" עושה לכם סדר!

מאז 7/10, השתנו הנהלים של שירות התעסוקה. נכון להיום, שתי לשכות התעסוקה בירושלים פתוחות ומקבלות קהל ללא תור. עם זאת, לשכות התעסוקה עמוסות מאוד.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הממשלה בונה על עובדים זרים במקום פלסטינים – ורק מחמירה את הבעיה

הכתבה שפרסם היום 4.1 "כלכליסט" מבקרת בחריפות את מדיניות הממשלה בכל הקשור לנושא העובדים הפלסטינים ומדגישה כי עובדים זרים אינם יכולים להוות אלטרנטיבה לענף הבניין. כתב כלכליסט, שלמה טייטלבאום, מצטט כלכלנים וגורמים בענף הבניין שמאשרים את מה שטוען מען ארגון עובדים מזה זמן.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

חזרת העובדים הפלסטינים לישראל: צורך קיומי לישראל ולפלסטינים

עד ה-7 באוקטובר הועסקו בשוק העבודה הישראלי למעלה מ-200 אלף עובדים פלסטינים מהגדה ועזה. עבודה שהיא למעלה מ-20% מהתל"ג הפלסטיני, כ- 3.5 מליארד דולר בשנה. עם פרוץ המלחמה הוכרז בישראל מצב חירום, נאסרה כניסת פלסטינים לישראל, ונסגרו באופן מוחלט 11 מחסומים המקשרים בין הגדה המערבית לישראל. כך נותרו מאות אלפי משפחות פלסטיניות ללא מקור פרנסה במשך חודשיים וחצי, וללא אופק לחזרה לעבודה. וגם המעסיקים הישראלים מתקשים לחזור לתפקוד בלי עובדיהם.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות