שיתוף פעולה מתהדק בין מען ובין איגודים מקצועיים בבריטניה

משלחת של ארגון העובדים מען שכללה את שני מנהיגים בולטים של האיגוד, אסף אדיב וופא טיארה, ביקרה בחודש נובמבר האחרון בבריטניה וזאת בהזמנה של האיגוד המקצועי של עובדי הכבאות FBU הבריטי. נציגי מען הוזמנו להשתתף בסמינר לימודי שארגן איגוד FBU בהשתתפות כ-65 מפעילי האיגוד בעיר שפילד במרכז בריטניה.

משלחת של ארגון העובדים מען שכללה את שני מנהיגים בולטים של האיגוד, אסף אדיב וופא טיארה, ביקרה בחודש נובמבר האחרון בבריטניה וזאת בהזמנה של האיגוד המקצועי של עובדי הכבאות FBU הבריטי. נציגי מען הוזמנו להשתתף בסמינר לימודי שארגן איגוד FBU בהשתתפות כ-65 מפעילי האיגוד בעיר שפילד במרכז בריטניה. בנוסף קיימו נציגי מען סדרת פגישות בלונדון עם נציגי מספר איגודים מקצועיים אחרים כולל הפדרציה של האיגודים הבריטית TUC, איגוד עובדי הממשלה UNISON ואיגוד עובדי התחבורה RMT. זאת בנוסף לפגישות עם גורמים נוספים.

הסמינר של איגוד הכבאים מכונס מדי שנה בטירה כפרית שנמצאת בבעלות האיגודים המקצועיים. מפגש של עשרות פעילי שטח לשבוע של דיונים והרצאות מאפשר לאיגוד להעלות את רמת המודעות וההבנה של מנהיגי השטח שלו למגוון של נושאים: למציאות הכלכלית החדשה, להסטוריה של מאבקי עובדים בבריטניה, להכרת המציאות הבינלאומית וכן לדיון רציני באסטרטגיות וטקטיקות של האיגוד הנאבק כיום מול ממשלה ימנית אנטי חברתית וגל של ראקציה פוליטית, שמתבטא בעלית כוחם של כוחות המתנגדים למהגרים ולזרים בכלל.

with matt and dave
וופא טיארה ואסף אדיב עם מאט ראק, מזכ"ל FBU ודייב גרין מזכיר ארגוני של האיגוד

במסגרת זו הוזמנו נציגי מען להרצות ולהוביל דיון על הנסיון המיוחד של בניית איגוד עובדים המשתף עובדים יהודים וערבים בשורותיו. הדברים שהציגו וופא טיארה ואסף אדיב לוו בסרט דוקומנטרי קצר על המאבק של העובדים הפלסטינים במוסך צרפתי וכללו הסבר על דרך הפעולה של מען והקשיים איתם הוא מתמודד. ההרצאה עוררה דיון ער עם המשתתפים שגילו אהדה רבה מאד למען שאותו זיהו כמה מהם בדבריהם כמודל של העתיד המשותף של יהודים וערבים בישראל ופלסטין.

בפגישה שקיימו נציגי מען עם מנהיגי איגוד FBU, המזכ"ל מאט ראק והמזכיר הארצי דייב גרין, הבהירו האחרונים שהחלטתם להזמין את נציגי מען להעמקת ההכרות בין האיגודים היתה תוצאה של רצונם להבין לעומק את המציאות הפוליטית של הסכסוך הישראלי פלסטיני, באופן שיאפשר להם לאמץ עמדות מאוזנות. איגוד ה-FBU רואה עצמו מחוייב הסטורית בבריטניה ובמדיניות החוץ שלו לקו של קידמה חברתית וסוציאליזם ולתמיכה במאבקים לשחרור לאומי. בתור שכזה הוא תומך באופן חד משמעי במאבק הפלסטיני לעצמאות לאומית ונגד הכיבוש הישראלי של השטחים. מאידך בשל היותו איגוד אינטרנציונליסטי המתנגד לאפליה גזעית ודעות קדומות חותרים מנהיגי האיגוד לקדם פעולה שמסייעת לכוחות מתקדמים בתוך ישראל ולשיתוף פעולה יהודי ערבי להתחזק על חשבון מגמות של הסתגרות ושנאה לאומית.

כאמור כלל הביקור של נציגי מען גם פגישות עם נציג המחלקה הבינלאומית של TUC (פדרצית האיגודים המקצועיים הבריטית) מר שון במפורד, נשיא איגוד עוברי התחבורה RMT מר פיטר פינקני וכן עם מר דן נילסן, נציג איגוד עובדי המגזר הציבורי בשוודיה שהגיע למפגש זה במיוחד ללונדון. פגישה חשובה נוספת שקיימו נציגי מען היתה עם המזכיר הבינלאומי של איגוד עובדי הממשלה UNISON מר ניק קרוק ועמיתתו גב' מיירין פאוור. חשוב לציין שבין ארגון העובדים מען ובין איגוד UNISON נוצרו יחסי אמון ושיתוף פעולה מזה מספר שנים ויחסים עמוקים וחיוביים אלו קיבלו ביטוי בפגישה אוהדת שהתקיימה בבניין החדש של האיגוד במרכז לונדון.

מפגש מיוחד נוסף שקיימו נציגי מען היה עם ארגון CAFOD המשוייך לכנסיה הקתולית בבריטניה ואשר איתו מקיים מען מזה מספר שנים קשר הדוק של שיתוף פעולה בקידום פרוייקט לעידוד תעסוקת נשים ערביות בישראל. וופא טיארה ספרה לקבוצה גדולה של פעילי הארגון על העבודה שהיא וחברותיה עושות בתחום התעסוקה והעלאת המודעות של נשים ערביות לכוחן ויכולתן.

with dan nielsen
פגישה עם דן נילסן, האחראי על יחסים בינלאומיים באיגוד עובדי המדינה השוודי VISION

עוד פגישה בעלת משמעות רבה היתה עם מר דייב ספונר ממרכז המחקר והמידע על האיגודים המקצועיים במנצ'סטר (GLI). דייב ספונר הוא פעיל איגודים מקצועיים ותיק שהיה במשך שנים רבות בתפקידים מרכזיים בתנועת הפועלים העולמית והוא מקדם היום דרך המרכז שהוא עומד בראשו חשיבה דינמית וכוונים אנטי קפיטליסטיים בתוך תנועת האיגוד המקצועי. בפגישה עימו ביטא מר ספונר את הערכתו הרבה ללארגון העובדים מען ופעילותו היחודית בתחום של שותפות עובדים יהודים וערבים בישראל.

הביקור הזה משקף קפיצת מדרגה בקשר ושיתוף הפעולה בין מען ובין האיגודים המקצועיים הבריטיים שממשיכים להיות דוגמא לפעילים ומנהיגי עובדים בעולם בשל המסורת רבת השנים של תנועת העבודה הבריטית והנסיון הרב שלהם. בחודשים הקרובים צפוי ביקור של נציגי האיגודים האלו בישראל ובפלסטין דבר שיאפשר לפעילים ומנהיגים בריטיים להכיר מקרוב את מען ואת המציאות בתוכה אנו בונים את האיגוד שלנו.

National school guest speakers 3
וופא טיארה מספרת לכינוס הפעילים של FBU על מאבקן של נשים ערביות לעבודה הוגנת ושוויון בישראל

 

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

בסיוע מען קיבלו עובדים דמי אבטלה על חודשי המלחמה הראשונים

בחודשים האחרונים סייע משרד מען בירושלים לעשרות פונים, שעבודתם הופסקה בשל המלחמה, לקבל דמי אבטלה. בעקבות התערבות מען וגופים אחרים הסכים הביטוח הלאומי לשלם לאותם עובדים קצבאות באופן רטרואקטיבי – קרי על תקופה שקדמה ליום הגשת התביעה בפועל. בסה"כ קיבלו העובדים שפנו למען תשלומים בסכום של 1.2 מיליון ₪.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

הבחירות לוועד העובדים בעמותת יד ביד יוצאות לדרך

ביום ד' 27.3 יצאה מערכת הבחירות של ועד העובדים בעמותת יד ביד לדרך – סייעות וגננות המעון בחיפה הצביעו ובחרו פה אחד את הנציגה שלהם לועד העובדים. במהלך החודש הקרוב יערוך מען בחירות במוסדות החינוך של העמותה ברחבי הארץ. הוועד שיבחר ישתתף במו"מ על הסכם קיבוצי שלישי לעובדות ועובדי העמותה.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

משבר תעסוקתי חמור בירושלים המזרחית לקראת הרמדאן

ערב חודש הרמדאן עומדים התושבים הפלסטינים בירושלים המזרחית בפני משבר כלכלי וחברתי שהוחרף עם הגידול בשיעור של 7.6% באבטלה מאז פרוץ המלחמה. חרף המשבר הממשלה פוגעת באופן אנוש בתכנית החומש לירושלים המזרחית.
'מען – ארגון עובדים' קורא לראש העיר ולמועצת העיר הנכנסת לפעול להבטחת התקציבים לצמצום הפערים החברתיים-כלכליים בירושלים המזרחית

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות