קואליצית ארגונים דורשת תנאים אנושיים לדורשי העבודה בלשכת התעסוקה בירושלים המזרחית

ביום חמישי ה- 19.12.2015 קיים ארגון העובדים מען כנס במרכז אל-ענאייה אל-אהליה במזרח ירושלים, בדרישה לשפר את תנאי קבלת הקהל הבלתי אפשריים בלשכת התעסוקה ומשרד הפנים בוואדי ג'וז.
יש לציין שקבלת קצבאות הבטחת הכנסה ואבטלה מותנה בהתייצבות בלשכת התעסוקה וקבלת כל עבודה מתאימה אשר תינתן להם, אלא שדורשי העבודה בירושלים המזרחית מתמודדים מול לשכת תעסוקה בלתי נגישה עד כדי השפלה של דורשי העבודה, הפוגעת ביכולתם לעמוד בתנאי ההתייצבות הנדרשים מהם.
בכנס השתתפו מרכז עטאא, המוקד להגנת הפרט, הקליניקה לזכויות אדם בינלאומיות באוניברסיטה העברית, חברת אינקלוז'ן להנגשה, קשר- הבית של המשפחות המיוחדות, וארגון העובדים מען. כמו כן נכחו 50 דורשי ודורשות עבודה המתייצבים מדי שבוע בלשכת התעסוקה כתנאי לקבלת קצבאות הבטחת הכנסה ודמי אבטלה.

לא יתכן שהרשויות דורשות ממקבלי קצבאות קיום ומחפשי עבודה להתייצב בלשכה אחת לשבוע, אמר יואב טמיר, מארגון העובדים מען, אך אלה נאלצים לעמוד זמן רב ללא תנאי המתנה נאותים, ולעיתים בתנאי מזג אוויר קשים, ללא הגנה מגשם, שלג או שמש קופחת, בלי שירותים, מים לשתיה, או ספסלים. עוד הצביעו המשתתפים על שני קשיים נוספים: כל הניירת בלשכת התעסוקה במזרח ירושלים הינה בעברית, וועדות הערר והוועדות הרפואיות מתקיימות בעברית וללא מתורגמן. אם קצבת הקיום של דורשי העבודה מותנית בהתייצבות אזי גם הלשכה חייבת לספק להם תנאים נאותים ומכבדים.

כמאל עבדו מחברת אינקלוז'ן סקר את תנאי ההתייצבות והגישה אל מבנה הלשכה בהשוואה לדרישות החוק, והראה כי תנאי ההנגשה בלשכה אינם עומדים בדרישת החוק, ודרך הגישה ללשכה עוברת בדרך עפר סלעית ותלולה.

עורכת הדין באנה אל-שוגרי מהמרכז לחינוך משפטי קליני של האוניברסיטה העברית  הדגישה שמדינת ישראל התחייבה במשפט זכויות האדם הבינ"ל להנגיש מוסדות ציבור הן לשונית והן פיזית, וכי ההנגשה מתחייבת מהזכות לקיום בכבוד.
עורכת הדין עביר ג'ובראן דכוור מהמוקד להגנת הפרט סקרה את העתירה שהמוקד הגיש בשנת 2012, שעניינה מציאת פתרונות לתורים הארוכים ותנאי ההמתנה הבלתי הולמים במקום בכניסה למבנה. כתוצאה מהגשת העתירה הוצאו מכונות ההתייצבות האוטומטיות אל מחוץ למבנה כדי לחסוך למבקשי העבודה את ההמתנה בתור למבנה. לפי טענת משרד הפנים ולשכת התעסוקה הצעד הקל באופן משמעותי והוריד את כמות הפונים הממתינים לכניסה. אולם לאור דיווחים מהפונים אודות התור הארוך של הממתינים, הנובע ככל הנראה מתפקוד לקוי של במכונות שהוצבו בחוץ, המוקד להגנת הפרט ימשיך לטפל בנושא.

דאוד עלאיאן ממרכז עטאא ציין בדבריו כי העובדה שרוב המסמכים כתובים בעברית מהווה מכשול, לעיתים בלתי עביר, בפני דורשי העבודה, הנאלצים להגיע למרכז עטאא העוסק במיצוי זכויות מול המוסד לביטוח לאומי, כדי להבין מה כתוב במסמך שנמסר להם או למלא טופס.

ערב הכנס שלח מר אהרון חוטובלי, מנהל מחוז ירושלים בשרות התעסוקה, תגובה לדו"ח שפרסם ארגון העובדים בסוף נובמבר העוסק בהתנהלות לשכת התעסוקה בירושלים המזרחית ותנאי ההתיצבות בה, בשם "דחיית תביעות לקצבאות קיום בירושלים המזרחית :מעגל הקסמים" והבטיח לבנות סכך מעל למכונות ההתייצבות לא יאוחר מסוף חודש דצמבר  2015 ועמד בהבטחתו. ארגון העובדים מען בוחן האם הסוכך מספק מענה לבעיית הגשם.

הארגונים החליטו לקיים מעקב על תנאי הנגישות בלשכה התעסוקה, מעקב שימשך עד שתהפוך למקום נגיש לציבור אותו הוא משרת.

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

אי אפשר לדחות עוד את ההחלטה – יש להחזיר את העובדים הפלסטינים לעבודה בישראל עכשיו

מערכת הביטחון מנהלת בימים אלו דיונים קדחתניים בניסיון למנוע התלקחות בגדה המערבית. לפי ידיעה בוויינט הבוקר (יום ב' 5.2) הדיון מתמקד בשתי שאלות: האם להכניס את 100 אלף הפועלים הפלסטינים עם היתר לעבוד בישראל; והאם להתיר למתפללים מוסלמים מהגדה שיאושרו להיכנס לירושלים במהלך החג. הערכת גורמי הביטחון היא שחודש רמדאן, שיחל השנה ב-10 במרץ, עלול להיות נפיץ יותר מתמיד על רקע המלחמה בעזה, ולכן השאלות האלו מוגדרות כקריטיות.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

מתייצבים בשירות התעסוקה ולא רוצים שזכויותיכם יפגעו? חוששים להגיע לשירות התעסוקה בגלל העומס? ארגון "מען" עושה לכם סדר!

מאז 7/10, השתנו הנהלים של שירות התעסוקה. נכון להיום, שתי לשכות התעסוקה בירושלים פתוחות ומקבלות קהל ללא תור. עם זאת, לשכות התעסוקה עמוסות מאוד.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הממשלה בונה על עובדים זרים במקום פלסטינים – ורק מחמירה את הבעיה

הכתבה שפרסם היום 4.1 "כלכליסט" מבקרת בחריפות את מדיניות הממשלה בכל הקשור לנושא העובדים הפלסטינים ומדגישה כי עובדים זרים אינם יכולים להוות אלטרנטיבה לענף הבניין. כתב כלכליסט, שלמה טייטלבאום, מצטט כלכלנים וגורמים בענף הבניין שמאשרים את מה שטוען מען ארגון עובדים מזה זמן.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

חזרת העובדים הפלסטינים לישראל: צורך קיומי לישראל ולפלסטינים

עד ה-7 באוקטובר הועסקו בשוק העבודה הישראלי למעלה מ-200 אלף עובדים פלסטינים מהגדה ועזה. עבודה שהיא למעלה מ-20% מהתל"ג הפלסטיני, כ- 3.5 מליארד דולר בשנה. עם פרוץ המלחמה הוכרז בישראל מצב חירום, נאסרה כניסת פלסטינים לישראל, ונסגרו באופן מוחלט 11 מחסומים המקשרים בין הגדה המערבית לישראל. כך נותרו מאות אלפי משפחות פלסטיניות ללא מקור פרנסה במשך חודשיים וחצי, וללא אופק לחזרה לעבודה. וגם המעסיקים הישראלים מתקשים לחזור לתפקוד בלי עובדיהם.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות