עו"ד שילוני לבית הדין הארצי: "להחיל בבתי הדין לעבודה בישראל, על עובדים פלסטינים, את דיני העבודה הירדניים מ-67 שכבר לא קיימים גם בירדן – זה אבסורד"

שלושת הפועלים העותרים, ממפעל "ימית סינון" באזור התעשייה ניצני שלום
שלושת הפועלים העותרים, ממפעל "ימית סינון" באזור התעשייה ניצני שלום

בית הדין הארצי לעבודה דן אתמול, יום ג' 14.7, בערעורם של 3 עובדים פלסטינים שפוטרו ללא פיצויים וללא זכויות ממפעל ימית סינון באזור התעשיה ניצני שלום. הדיון בענינם של העובדים העלה שאלות עקרוניות ותקדימיות בקשר למעמדם של עובדים פלסטינים בהתנחלויות. השופטים דחו את החלטתם למועד יותר מאוחר.

קודם לדיון התקיימה בפתח בית הדין משמרת מחאה משותפת של 30 פעילים של ארגון העובדים מען ושל "לוחמים לשלום" בתמיכה בעובדים העותרים ובתביעה להפסיק את ההפקרות באזור התעשיה ניצני שלום. המשתתפים כפתו את עצמם בשרשרת ברזל סמלית כדי להצביע על תנאי הניצול והעבדות המתקיימים במקום ולתבוע מהרשויות ובעיקר מבית הדין לעבודה לשים למציאות זאת קץ.

עו"ד שילוני
עו"ד שילוני

שופטי בית הדין הארצי לעבודה בראשות הנשיא כבוד השופט יגאל פליטמן דנו בערעור שהוגש על ידי עו"ד אהוד שילוני בשם העובדים נגד החלטה קודמת של בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב (מנובמבר 2013) שקבע כי חוק העבודה התקף לגבי מפעל זה ושאר מפעלי אזור התעשיה נצני שלום הוא החוק הירדני כפי שחל ב5.6.67.

באולם התנהל דיון קצר, אך עקרוני.  לאור דברים שהושמעו על ידי עורכי הדין המייצגים את העובדים, היה ברור שהנושא מורכב, ונדמה היה שהשופטים יצאו בסוף הדיון עם יותר סימני שאלה מאלו שהם נכנסו אתם לאולם.

אחד הנקודות המהותיות הועלתה על ידי עו"ד אהוד שילוני, שאמר: "אני פונה אליכם בשם 3 העובדים שיושבים כאן. הוריהם עבדו במפעלי ישראלים, ולאור המצב יתכן שגם ילדיהם יעבדו שם.  מזה חמישים שנה עובדים פלסטינים אלו מתדפקים על שערי בתי הדין בתביעה לצדק ולקבל זכויותיהם ובתי הדין לעבודה בישראל אכן פותחים בפניהם את שעריהם. החוק בישראל השתנה מאז 1967. החוק בירדן שונה מאז במידה רבה, וככל הידוע הטיב מאוד את תנאי העובדים. כך הדבר גם ברשות הפלסטינית – יש חוקי עבודה  מתקדמים.

"אם בית הדין כאן יקבע היום שהחוק שלפיו הם מועסקים הוא חוק ירדני כפי שחל  בשנת 1967,  פרושו לקבוע שהמקום היחידי  בעולם שבו ישפטו לפי החוק הירדני הארכאי  הזה– יהיה בבתי הדין לעבודה בישראל.  שופטי בית הדין לעבודה בישראל אינם מכירים את החוק הירדני. האם מכאן תצא הנחייה לשפוט לפי חוק ארכאי שלא קיים עוד גם בירדן עצמה? החלטה כאן תהיה בעלת משמעות גורלית על האפשרות של בתי הדין לתת צדק לעובדים אלו – היא טובה לעובדים פלסטינים ולמעסיקים ישראלים כאחד לשפוט לפי דין אחד, המוכר לבית הדין הזה היטב, דין העבודה הישראלי".

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

הכאוס במדיניות הישראלית לגבי העובדים הפלסטינים נחשף בישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים

ישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים הוקדשה היום לנושא העובדים הפלסטינים. אלא שהדיון בשאלה כלל לא עסק בעובדים. אף אחד לא סופר אותם. קיומם חשוב בגלל התפקיד החיוני שהם ממלאים בכלכלה הישראלית. למרות ההתעלמות מהמצב הקשה של העובדים הפלסטינים וגם התייחסות מבזה ומשפילה כלפיהם מצד חלק מהדוברים היה ברור בישיבה שנוכחותם של הפלסטינים בשוק העבודה קיימת ולא הולכת לשום מקום.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

'מען – ארגון עובדים': החלטת הממשלה לייבוא מאסיבי של עובדים הזרים היא הפקרות כלכלית, ביטחונית וחברתית. יש לבטלה ולאפשר לפלסטינים לחזור לעבודה בישראל

החלטת הממשלה מיום ד' 15.5 לאשר העסקה של 330 אלף עובדים זרים במשק נוגדת כל היגיון כלכלי; עומדת בסתירה לתכנון שוק העבודה; ופותחת את הדרך להרחבה מסוכנת של סחר בבני אדם למטרות עבודה בישראל. בנוסף, ההחלטה משקפת התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות של המשך העצירה הזמנית של העסקת עובדים פלסטינים.
החלטת הממשלה משנה לרעה, ובאופן דרמטי, את מדיניות העובדים הזרים בישראל בחמש סוגיות קריטיות:

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

בסיוע מען קיבלו עובדים דמי אבטלה על חודשי המלחמה הראשונים

בחודשים האחרונים סייע משרד מען בירושלים לעשרות פונים, שעבודתם הופסקה בשל המלחמה, לקבל דמי אבטלה. בעקבות התערבות מען וגופים אחרים הסכים הביטוח הלאומי לשלם לאותם עובדים קצבאות באופן רטרואקטיבי – קרי על תקופה שקדמה ליום הגשת התביעה בפועל. בסה"כ קיבלו העובדים שפנו למען תשלומים בסכום של 1.2 מיליון ₪.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

הבחירות לוועד העובדים בעמותת יד ביד יוצאות לדרך

ביום ד' 27.3 יצאה מערכת הבחירות של ועד העובדים בעמותת יד ביד לדרך – סייעות וגננות המעון בחיפה הצביעו ובחרו פה אחד את הנציגה שלהם לועד העובדים. במהלך החודש הקרוב יערוך מען בחירות במוסדות החינוך של העמותה ברחבי הארץ. הוועד שיבחר ישתתף במו"מ על הסכם קיבוצי שלישי לעובדות ועובדי העמותה.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות