עובדי מוסך צרפתי פותחים היום בשביתה

עובדי מוסך צרפתי במישור אדומים מתאספים היום בשעה 11:00 כדי להכריז על שביתת מחאה על הכוונה לפטר את ראש ועד העובדים, חאתם אבו זיאדה, ונגד הסחבת שהמוסך נוקט במו"מ עם הועד ועם ארגון העובדים מען.

העובדים מוחים על פתיחת הליכי פיטורים נגד ראש הועד, שנראים כחלק מנסיון של ההנהלה לפרק את ההתארגנות וסרובה לחתום על הסכם קיבוצי

צרפתי_2

עובדי מוסך צרפתי במישור אדומים מתאספים היום בשעה 11:00 כדי להכריז על שביתת מחאה על הכוונה לפטר את ראש ועד העובדים, חאתם אבו זיאדה, ונגד הסחבת שהמוסך נוקט במו"מ עם הועד ועם ארגון העובדים מען. אבו זיאדה קיבל אתמול ה-21.7, הזמנה לשימוע לפני פיטורים. במהלך שנה שלמה התקיימו רק 7 פגישות בין נציגות העובדים להנהלה. נסיון הפיטורים ממחיש את העדר הנכונות מצד ההנהלה לחתום עם ועד העובדים ועם הארגון היציג, מען, על הסכם קיבוצי.

ביוני 2013 התאגדו 45 עובדים מתוך 65 עובדי מוסך צרפתי בארגון העובדים מען, שעבדו בתנאי ניצול בלתי חוקיים, ודרשו להתאים את שכרם ותנאי עבודתם לחוק. לאחר הכרזה על סכסוך עבודה ביולי 2013 והכרזה על שביתה, הסכימה ההנהלה להכנס למו"מ, שהחל באוגוסט 2013. במהלך המו"מ נענתה ההנהלה לחלק מהדרישות שהחוק מחייב אותה. היא הדפיסה לראשונה תלושי שכר לעובדים, החלה לשלם להם ב-9 לחודש במקום ב-15, ביטחה אותם בביטוח לאומי נגד תאונות עבודה, והחלה להפריש לקרן פנסיה.

אולם רבות מדרישות העובדים לא נענו. המוסך משלם לעובדים 172 ₪ ל 8 שעות עבודה, כלומר פחות משכר המינימום. עובדים רבים אינם מקבלים תגמול חוקי על נסיעות, אין תוספות ותק ומקצוע שמחויבות בהסכם הקיבוצי של ענף המוסכים, ועובדים ותיקים ומקצועיים משתכרים פחות משכר המינימום. בנוסף המוסך מפלה בין עובדים יהודים ופלסטינים ממזרח ירושלים, לבין תושבי הרשות הפלסטינית, מה שיוצר תחושה קשה של קיפוח ואפליה.

טענת הבעלים על אי התאמתו של חאתם אבו זיאדה לעבודה במוסך, לאחרי שעבד במקום במשך כ-15 שנה הנה מגוחכת. אבו זיאדה הוא מכונאי מקצועי, ומעולם לא הועלו טענות על איכות עבודתו. הוא הוכיח מנהיגות ואחריות בניהול מאבק העובדים, וזוהי הסיבה האמיתית ל"חסר התאמה" שלו.

מען שולח להנהלה מכתב התראה ודורש לעצור את הליכי הפיטורים. אם ההנהלה לא תענה, יפנה מען לערכאות משפטיות.

לקבלת ההזמנה לשימוע, מסמכים נוספים, מספר הטלפון של חאתם אבו זיאדה, וצילומים – פנו למיכל שורץ, 050-4330067

לפרטים נוספים: אסף אדיב, מנכ"ל מען, 050-4330067

 

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

אי אפשר לדחות עוד את ההחלטה – יש להחזיר את העובדים הפלסטינים לעבודה בישראל עכשיו

מערכת הביטחון מנהלת בימים אלו דיונים קדחתניים בניסיון למנוע התלקחות בגדה המערבית. לפי ידיעה בוויינט הבוקר (יום ב' 5.2) הדיון מתמקד בשתי שאלות: האם להכניס את 100 אלף הפועלים הפלסטינים עם היתר לעבוד בישראל; והאם להתיר למתפללים מוסלמים מהגדה שיאושרו להיכנס לירושלים במהלך החג. הערכת גורמי הביטחון היא שחודש רמדאן, שיחל השנה ב-10 במרץ, עלול להיות נפיץ יותר מתמיד על רקע המלחמה בעזה, ולכן השאלות האלו מוגדרות כקריטיות.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

מתייצבים בשירות התעסוקה ולא רוצים שזכויותיכם יפגעו? חוששים להגיע לשירות התעסוקה בגלל העומס? ארגון "מען" עושה לכם סדר!

מאז 7/10, השתנו הנהלים של שירות התעסוקה. נכון להיום, שתי לשכות התעסוקה בירושלים פתוחות ומקבלות קהל ללא תור. עם זאת, לשכות התעסוקה עמוסות מאוד.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הממשלה בונה על עובדים זרים במקום פלסטינים – ורק מחמירה את הבעיה

הכתבה שפרסם היום 4.1 "כלכליסט" מבקרת בחריפות את מדיניות הממשלה בכל הקשור לנושא העובדים הפלסטינים ומדגישה כי עובדים זרים אינם יכולים להוות אלטרנטיבה לענף הבניין. כתב כלכליסט, שלמה טייטלבאום, מצטט כלכלנים וגורמים בענף הבניין שמאשרים את מה שטוען מען ארגון עובדים מזה זמן.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

חזרת העובדים הפלסטינים לישראל: צורך קיומי לישראל ולפלסטינים

עד ה-7 באוקטובר הועסקו בשוק העבודה הישראלי למעלה מ-200 אלף עובדים פלסטינים מהגדה ועזה. עבודה שהיא למעלה מ-20% מהתל"ג הפלסטיני, כ- 3.5 מליארד דולר בשנה. עם פרוץ המלחמה הוכרז בישראל מצב חירום, נאסרה כניסת פלסטינים לישראל, ונסגרו באופן מוחלט 11 מחסומים המקשרים בין הגדה המערבית לישראל. כך נותרו מאות אלפי משפחות פלסטיניות ללא מקור פרנסה במשך חודשיים וחצי, וללא אופק לחזרה לעבודה. וגם המעסיקים הישראלים מתקשים לחזור לתפקוד בלי עובדיהם.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות