עובדי ימית סינון באזור התעשיה ניצני שלום (ליד טול כרם) הצביעו פה אחד על שביתה

המפעל מעסיק 75 עובדי ייצור פלסטינים מאזור טול כרם, רבים מהם מועסקים במפעל מעל ל- 20 שנה בעבודות מתכת והנדסה מקצועיות. רוב העובדים מועסקים בשכר מינימום למרות הותק והמקצועיות שלהם, לאף אחד מהם אין קרן פנסיה, המפעל אינו משלם להם דמי הבראה, ומסרב להכנס למו"מ על הסכם קיבוצי.

אספת כללית של עובדי ימית סינון שהתקיימה ביום ג' ה- 20.10.2020 אישרה פה אחד הכרזה על סכסוך עבודה ושביתה בחברה. מען העביר את ההודעה הפורמלית על סכסוך העבודה והשביתה לממונה על יחסי העבודה במשרד העבודה באותו היום, ועותק הועבר להנהלת המפעל. לפי הודעה זו בתאריך 4.11, לאחר 15 ימי צינון שנדרשים בחוק, יפתחו העובדים בשביתה. כמובן שאם הנהלת החברה תענה לדרישות שהציגו מען והעובדים תוכל להימנע שביתה.

ימית סינון לטיפול במים בע"מ http://www.yamit-f.com הינה חברה תעשייתית ישראלית ותיקה המייצרת מסנני מים מתקדמים לחקלאות ומייצאת אותם לעולם. המפעל נמצא באזור התעשיה ניצני שלום, השוכן על גבול גדר ההפרדה בשטחה של טול כרם בגדה המערבית. המפעל מעסיק 75 עובדי ייצור פלסטינים מהסביבה. קבוצת עובדים גדולה מועסקת במפעל כבר מעל ל- 20 שנה בעבודות מתכת והנדסה מקצועיות. רוב העובדים מועסקים בשכר מינימום למרות הותק והמקצועיות שלהם, לאף אחד מהם אין קרן פנסיה, והמפעל אינו משלם להם דמי הבראה.

בשנת 2016 חתם המפעל עם עובדים ותיקים על הסכם שקבע לעובדים פיצויים על תקופת עבודה קודמת בהסתמך על חוקי העבודה הירדניים משנת 1966 – אבסורד בפני עצמו. אלא שלאחר זמן מה התברר לעובדים שהחברה מסתירה מהם היכן הופקדו כספי הפיצויים, ועלה החשש שהכספים כלל לא הופקדו או שהופקדו באופן חלקי.

על רקע חוסר הודאות לגבי תנאי העסקתם והחשש מפני פיטורים ללא פיצויים וללא פנסיה החליטו העובדים בינואר 2020 להצטרף למען – ארגון עובדים. מאז ועד היום החברה סירבה להתקדם במו"מ על הסכם קיבוצי, והפרה התחייבויות שונות כולל הסכמה לחשוף את חשבון הפיצויים משנת 2016. העובדים והארגון הפגינו סבלנות והתחשבות, וניסו לאפשר לחברה לפתוח דף חדש, אך התבדו פעם אחר פעם. במצב זה לא היה מנוס מהכרזה על סכסוך עבודה.

ח'ליל שהאב, עובד ותיק במפעל וחבר בועד העובדים, הסביר את הרקע ליציאה לשביתה, ואת הסיבה לתמיכה של כלל העובדים בהצעה: "אנחנו חשים חוסר ודאות לגבי תנאי העבודה שלנו, במיוחד בכל הנוגע להפרשות לגמל ולפיצויים שהחברה מסתירה מאתנו, ויתכן שכלל לא ביצעה. אנו מאוחדים בעמדתנו ובתמיכתנו במען, ונמשיך במאבק עד להשגת זכויותינו, כולל הסדרת השכר ותנאי העבודה."      

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

ללא עבודה, ללא משכורת, ללא פיצויים

למעלה מ-100,000 עובדים פלסטינים אינם משתכרים למחייתם למעלה מחודש ימים, בגלל המלחמה והסגר, זולת אלפים בודדים של עובדים במקומות עבודה חיוניים והתנחלויות. נוכח מצוקתם הגוברת, פנינו יחד עם קו לעובד והקליניקה לזכויות עובדים בפקולטה למשפטים באוניברסיטת ת"א לרשות האוכלוסין ולמת"ש, וביקשנו לאפשר להם למשוך סכום חד פעמי מקרן הפנסיה שלהם.

המשך
פרסומים

מען – ארגון עובדים פנה לשר הרווחה, ח"כ יעקב מרגי, וקרא לו לשים קץ לפעולות המשמעתיות נגד עו"ד ענבל חרמוני, יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים.

לכבוד שר הרווחה חה"כ יעקב מרגי לכב' מ"מ מנכ"ל משרד הרווחה מר ינון אהרוני במייל –  mankal@molsa.gov.il   א.נ.,                                                                                       

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדי ועובדות בית החולים הגריאטרי "הוד עמל" במישור אדומים התאגדו במען בדרישה להעסקה ישירה וחתימה על הסכם קיבוצי

כמחצית מעובדי ועובדות בית החולים הגריאטרי "הוד עמל" במישור אדומים התאגדו בשבוע שעבר במען – איגוד עובדים. רובם תושבי/ות הרשות הפלסטינית, המועסקים בבית החולים למעלה

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות