עובדי הבניין ביפיע מסרבים להמשיך ליפול מהפיגומים!

13 הרוגים בתאונות עבודה בשנים האחרונות הגיעו מהכפר יפיע, ואין זה מקרי שהכנס הציבורי בנושא תאונות בענף הבניין נערך שם. גם ההרוג הראשון של שנת 2018, בהא כנאנה, היה תושב  הכפר. הוא נהרג כתוצאה מנפילת מנוף נייד בפרויקט הרכבת הקלה בפתח תקווה. הכנס, שנערך ב-14 באפריל, הציב על סדר היום של הציבור הערבי את סוגיית התאונות בענף, וקרא לפעולה אקטיבית נגד הנגע הנורא.

הבחירה לערוך את הכנס בחברה הערבית – מטרתה לגייס את הקהילה כנגד התופעה שכבר הפכה למגפה בקרב ערביי ישראל: 45% מבין הנפגעים בשנים האחרונות הם תושבים ערבים; בין 12 ההרוגים עד כה בשנת 2018 – שלושה פועלים נהרגו בתאונות שהתרחשו בתוך היישובים הערבים עצמם, בפרויקטים קטנים ופרטיים שכלל לא דווחו למנהל הבטיחות.

למרות הנתונים המדאיגים והמחיר היקר שמשלמת החברה הערבית בישראל, דווקא ההנהגה הערבית נראית כמי שהנושא לא מעסיק אותה במידה מספקת. על רקע זה אימץ הכנס את הקריאה שמופנית לכל מי שעובד בבניין "ما بشتغل ع سقايل مش آمنة – حياتي اهم" (לא עולה על פיגום לא תקין  – חיי חשובים יותר). זוהי קריאה שמופנית פנימה, לרשויות המקומיות, למהנדסים, לקבלנים, למנהלי עבודה וכמובן לעובדי הבניין עצמם, ומכוונת למנוע את התאונה הבאה. הקריאה הזו שקיבלה ביטוי בדברים שהושמעו על הבמה ובדיון עם המשתתפים חשפה כי מדובר בפצע מדמם שכמעט אין משפחה ברחוב הערבי שלא סובלת ממנו.

קריאה זו אינה מחליפה את הביקורת הנוקבת על מוסדות השלטון ועל רשויות אכיפת החוק שהפקירו את עובדי הבניין. ברור שבהעדר הכשרת עובדים, ללא פיקוח אפקטיבי ובמצב בו תאונות עבודה אינן נחקרות באופן יסודי, ולא מוגשים כתבי אישום – למעשה לא קיימת מערכת אפקטיבית של חינוך והרתעה. לדוגמא, רק לאחרונה, שני קבלנים ומנהל עבודה שהתחזה הואשמו באחריות למות עובד באתר בנייה ברחובות. אעפ"י שהשופט קבע את אחריותם בשל רשלנות פושעת שגילו הוא פסק להם 6 חודשי עבודות שירות בלבד ו-7,000 ₪ קנס. כשזו העלות – הפשע משתלם.

הכנס היה יוזמה של קו לעובד, ארגון העובדים מען, והטלוויזיה החברתית במסגרת פרויקט משותף של האיחוד האירופי. הפרויקט גם מפעיל את דף הפייסבוק "נרתמים" בעברית ולידו דף בשפה הערבית שכותרתו عنوان عمال البناء. המועצה המקומית ביפיע, המתנ"ס המקומי וכן יחידת קידום הנוער בכפר היו שותפים מלאים לכנס ולהצלחתו.

אחת ממארגנות הכנס היתה נורה עלא א-דין, אחותו של העובד אחמד עלא א-דין, שנהרג בתאונת עבודה בשנת 2011. בסרט של הטלוויזיה החברתית שהוצג בכנס תיארה נורה את ההזנחה שליוותה את התאונה הקטלנית בה נהרג אחיה, שעה שתעלת עפר בתוכה עבד התמוטטה בגלל שלא הוסדרו בה מגנים ותמיכות מתאימים. נורה קראה לעובדים לעמוד על שלהם ולא להסכים לסכן את חייהם. "אין כל גבורה בסיכון חייך בעבודה לא בטוחה. לכל אחד מכם יש משפחה שמחכה לו – שמרו על עצמכם", אמרה בשם משפחות הנפגעים.

עוד מסר חשוב שהציב הכנס היה דחיית הגישה הפטאליסטית הרווחת בקרב העובדים שגורסת שתאונות עבודה הן גזירת גורל ואי אפשר למנוע אותן.

עוד דיברו בכנס: ראש המועצה המקומית, מר עומרן כנאנה; רכז היחידה לקידום הנוער, מר מונד'ר ח'טיב; מנכ"ל ארגון העובדים מען, מר אסף אדיב; גב' סלוויה מרג'יה; רכזת השטח של מען, וופא טיארה; פרופ' רוני נבון מהמכון הלאומי לחקר הבנייה בטכניון; סלים לחאם, נציג ארגון הקבלנים בצפון; עו"ד גדיר ניקולא מקו לעובד; חה"כ  עבד אלחכים חאג' יחיא, העומד בראש ועדת משנה לטיפול בתאונות העבודה בכנסת; המהנדסים מוחמד ג'יוסי ונאיל מרג'יה, שלקחו חלק בארגון הכנסענף ה

העיתונאי ותושב הכפר עודה בשאראת ניהל את הדיון שהתארך מעל למתוכנן בשל הצימאון של רבים מהנוכחים לדבר ולהתבטא.

 

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

בסיוע מען קיבלו עובדים דמי אבטלה על חודשי המלחמה הראשונים

בחודשים האחרונים סייע משרד מען בירושלים לעשרות פונים, שעבודתם הופסקה בשל המלחמה, לקבל דמי אבטלה. בעקבות התערבות מען וגופים אחרים הסכים הביטוח הלאומי לשלם לאותם עובדים קצבאות באופן רטרואקטיבי – קרי על תקופה שקדמה ליום הגשת התביעה בפועל. בסה"כ קיבלו העובדים שפנו למען תשלומים בסכום של 1.2 מיליון ₪.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

הבחירות לוועד העובדים בעמותת יד ביד יוצאות לדרך

ביום ד' 27.3 יצאה מערכת הבחירות של ועד העובדים בעמותת יד ביד לדרך – סייעות וגננות המעון בחיפה הצביעו ובחרו פה אחד את הנציגה שלהם לועד העובדים. במהלך החודש הקרוב יערוך מען בחירות במוסדות החינוך של העמותה ברחבי הארץ. הוועד שיבחר ישתתף במו"מ על הסכם קיבוצי שלישי לעובדות ועובדי העמותה.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

משבר תעסוקתי חמור בירושלים המזרחית לקראת הרמדאן

ערב חודש הרמדאן עומדים התושבים הפלסטינים בירושלים המזרחית בפני משבר כלכלי וחברתי שהוחרף עם הגידול בשיעור של 7.6% באבטלה מאז פרוץ המלחמה. חרף המשבר הממשלה פוגעת באופן אנוש בתכנית החומש לירושלים המזרחית.
'מען – ארגון עובדים' קורא לראש העיר ולמועצת העיר הנכנסת לפעול להבטחת התקציבים לצמצום הפערים החברתיים-כלכליים בירושלים המזרחית

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות