עובדים פלסטינים השביתו את חברת מ.ש. אלומיניום במישור אדומים, בדרישה להכיר בארגון העובדים מען

השביתה שיתקה את העבודה במפעל, הנמצא באזור התעשיה של ההתנחלויות במישור אדומים, מה שגרם להנהלה להפסיק את העבודה ולשלוח את כל העובדים לביתם לפני הזמן. צעדה של ההנהלה מוכיח את האפקטיביות של השביתה, ומהווה נצחון ראשון של העובדים במאבקם.

כעשרים פלסטינים העובדים בחברת מ.ש. אלומיניום, המאוגדים בארגון העובדים מען, ערכו שביתת אזהרה של שעתיים ביום ד', ה- 18.2.השביתה שיתקה את העבודה במפעל, הנמצא באזור התעשיה של ההתנחלויות במישור אדומים, מה שגרם להנהלה להפסיק את העבודה ולשלוח את כל העובדים לביתם לפני הזמן. צעדה של ההנהלה מוכיח את האפקטיביות של השביתה, ומהווה נצחון ראשון של העובדים במאבקם.150218 - שביתה במ.ש.אלומיניום (1)

במהלך השביתה הגיעו נציגי מען לשערי המפעל, וארגנו את משמרת השביתה של העובדים ואת אסיפת ההסברה שנערכה במקום. צוות טלויזיה מהערוץ הראשון בערבית כיסה את האירוע, ששודר במהדורת החדשות באותו הערב, וזאב שניידר מרשת ב' שידר כתבה שכללה ראיון עם מנכ"ל מען אסף אדיב.

יש לציין כי 15 יום לפני השביתה הכריז מען על סכסוך עבודה, אולם הנהלת המפעל לא נצלה את הזמן הזה כדי לפתוח מו"מ עם מען, ובמקום זה זמנה עובדים ודרשה מהם לחתום על טפסי ויתור על חברות בארגון העובדים מען, בנסיון להפחידםולרסק את תהליך ההתאגדות. מאידך טענה החברה כי מען אינו מהווה ארגון יציג במפעל, אך לא הוכיחה את טענתה, ולא דרשה מבית הדין לעבודה להוציא צו מניעה נגד השביתה.

יתר על כן, בתגובה לשאלת הכתב שניידר מרשת ב', 2 טען עו"ד ירון אלירם, בא כוחה של חברת מ.ש. אלומיניום, כי מען כלל אינו ארגון עובדים אלא תנועה פוליטית קיצונית המתנגדת לכיבוש, וככזו אין לה הרשאה חוקית להשבית מפעל, והחברה כלל אינה חייבת לפתוח מו"מ עם מען. זאת בניגוד לפסק דין של שרה ישרזדה, שופטת בית הדין לענייני עבודה בירושלים, כי מען הוא ארגון עובדים יציג (במוסך צרפתי) מסוף דצמבר.טענה זו הופכת את הטעונים על ראשם. חברת מ.ש. אלומיניום ומעסיקים ישראלים רבים באזורי ההתנחלויות מעסיקים עובדים פלסטינים בתנאי ניצול וללא תנאים סוציאליים מזה שנים ארוכות, כשהם מונעים מהם את הזכות הבסיסית המוקנית לכל עובד בעולם, להתאגד בארגון עובדים לפי בחירתו.

ארגון העובדים מען ועובדי מפעל מ.ש.אלומיניום נחושים בדעתם להמשיך במאבק זה עד להשגת הכרה בזכות ההתאגדות ובחובה של המעסיק לשאת ולתת על הסכם קיבוצי מפעלי עם ארגון העובדים.

מ.ש.אלומיניום

רקע: בתאריך 15.1.15 הודיע ארגון העובדים מען למפעל מ.ש. אלומיניום על הצטרפות 31 מעובדיו (מתוך כ-65 עובדים) לארגון העובדים, שהפך בכך לארגון היציג בחברה. העובדים החליטו להצטרף למען בשל סירוב הנהלת החברה לטפל בתלונות שלהם בנושאים שונים, כולל הטלת קנסות שרירותיים, קיזוז שעות נוספות, העדר קידום מקצועי, תשלום מופחת עבור נסיעות, וכן סירוב לפצות את העובדים על זכויות עבר שהחברה לא שילמה להם. לשם הדגמה, רק בחודש האחרון החלה החברה לבטח את העובדים בביטוח פנסיוני.

מפעל מ.ש. אלומיניום נמצא באזור התעשיה של ההתנחלויות במישור אדומים, מזרחית לירושלים.

עוד

פרויקט מזרח ירושלים

הישגים משמעותיים ל'מען – ארגון עובדים' בטיפול בזכויות עובדים מאז פרוץ המלחמה

מאז פרוץ המלחמה, טיפל מען במיצוי זכויותיהם של מעל 300 מתושבי מזרח ירושלים, בתחומים כמו זכויות בעבודה, הבטחת הכנסה, דמי אבטלה, תאונות עבודה, פתיחת מחסומים וקבלת תווי מזון. את ההישגים הללו ניתן לתרגם למעל ל-3 מיליון ₪. מעל ל-40% מהפונים שקיבלו סיוע היו נשים.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדות ועובדי האגודה לזכויות האזרח הצטרפו למען

 בחודש אפריל השנה ואחרי מו"מ מהיר, החודש חתמו על הסכם קיבוצי שמשפר את שכרם (רטרואקטיבית מתחילת השנה).
"אנחנו מאוד מרוצים שהצטרפנו למשפחת מען, ומהסיוע המקצועי והטוב שקיבלנו מהם שהוביל לחתימה מהירה על הסכם.
מצפים לשנים רבות של עבודה מאורגנת המיטיבה עם העובדים והעובדות", מסרה עו"ד דבי גילד חיו, חברת ועד העובדות.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הכאוס במדיניות הישראלית לגבי העובדים הפלסטינים נחשף בישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים

ישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים הוקדשה היום לנושא העובדים הפלסטינים. אלא שהדיון בשאלה כלל לא עסק בעובדים. אף אחד לא סופר אותם. קיומם חשוב בגלל התפקיד החיוני שהם ממלאים בכלכלה הישראלית. למרות ההתעלמות מהמצב הקשה של העובדים הפלסטינים וגם התייחסות מבזה ומשפילה כלפיהם מצד חלק מהדוברים היה ברור בישיבה שנוכחותם של הפלסטינים בשוק העבודה קיימת ולא הולכת לשום מקום.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

'מען – ארגון עובדים': החלטת הממשלה לייבוא מאסיבי של עובדים הזרים היא הפקרות כלכלית, ביטחונית וחברתית. יש לבטלה ולאפשר לפלסטינים לחזור לעבודה בישראל

החלטת הממשלה מיום ד' 15.5 לאשר העסקה של 330 אלף עובדים זרים במשק נוגדת כל היגיון כלכלי; עומדת בסתירה לתכנון שוק העבודה; ופותחת את הדרך להרחבה מסוכנת של סחר בבני אדם למטרות עבודה בישראל. בנוסף, ההחלטה משקפת התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות של המשך העצירה הזמנית של העסקת עובדים פלסטינים.
החלטת הממשלה משנה לרעה, ובאופן דרמטי, את מדיניות העובדים הזרים בישראל בחמש סוגיות קריטיות:

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות