עובדים פלסטינים בנגריה במישור אדומים פותחים בשביתה. תובעים לבטל פיטורי 16 עובדים על רקע התאגדות במען

ביום ב' 28.10 יפתחו 50 עובדי נגרית "מ.ל. דלת עץ" במישור אדומים בשביתה וזאת לאחר שכשליש מבין העובדים קיבלו מהיום למחר זימונים לשימוע לקראת פיטורים. עובדי נגרית מ.ל. דלת עץ התאגדו בארגון העובדים מען בראשית ספטמבר. בראשית אוקטובר, לאחר שהארגון הכריז על סכסוך עבודה, ניאותה ההנהלה להיכנס למו"מ קיבוצי עם הארגון, במהלך שהסתבר בדיעבד כמצג שווא בלבד.

ההנהלה זימנה ביום ה' 24.10 13 עובדים לשימוע לפני פיטורים, כולם חברים במען, בהם עובדים שמועסקים בחברה 5 שנים, ופיטרה 4 עובדים נוספים אף ללא שימוע. בזימונים טוענת החברה לצמצומים, והם נמסרו לעובדי הנגריה בסוף יום העבודה של ה-24.10 והם זומנו לשימוע ביום א' 27.10 – באופן שלא מותיר לעובדים להיות מיוצגים כראוי, ובניגוד לדין.

למרות מצג השווא של ניהול מו"מ בתום לב, לא מצאה החברה לנכון לידע את ארגון העובדים על הכוונה לבצע צמצומים, ולא הציגה נתונים שמצדיקים צעד כה דרסטי שבו מפטרים שליש מעובדי הייצור במפעל כולל עובדים ותיקים מאד. יתר על כן העילה המוצהרת לפיטורים עומדת בסתירה מוחלטת לכך שביצוע הפיטורים והשימועים נעשה במחטף במטרה למנוע ייצוג הולם של העובדים.

יש לציין כי על פי דין מעסיק מחויב להיוועץ בארגון העובדים היציג לגבי הצורך בפיטורי צמצום, ולשתף אותו בנתונים רלוונטיים. דבר מכל החובות האלו לא בוצע על ידי הנהלת מ.ל. דלת עץ.

הרוב המכריע של עובדי הנגריה הם תושבי הרשות הפלסטינית. שכר העובדים, בהם עובדים ותיקים ומקצועיים, נותר בגובה שכר המינימום. העובדים מתלוננים על יחס פוגעני מצד המעסיק ששיאו פיטורים שרירותיים. מסיבות אלו ומתוך רצון לייצר ערוץ של הדברות ולהגן על עצמם מפני שרירות לב החליטו העובדים בחודש ספטמבר האחרון להתאגד בשורות מען.

המעסיק התעלם בשלב הראשון מפניות מען ואיים בפיטורי עובדים בודדים ביניהם מובילי ההתאגדות. כאשר מען הכריז על סכסוך עבודה והתריע שפיטורי עובדים יביא לפנייה לבית הדין יצר הודיעה החברה שתיכנס למו"מ קיבוצי.

אלא שהפיטורים הסיטונאיים של שליש מעובדי הנגריה רוקנו את הבטחות החברה מכל תוכן. פיטורים אלו מהווים סטירת לחי למען כאשר מטרתם הברורה היא להראות לעובדים שהתאגדותם בארגון עובדים רק מזיקה להם וכי המעסיק הוא כל יכול.

במצב דברים זה לא נותרה לעובדים אופציה זולת הפעלת נשק השביתה וזאת במטרה להבהיר למעסיק כי אין בכוונתם לשתוק לנוכח הניסיון שלו לרסק את כוחם ואת תביעותיהם הלגיטימיות באמצעות פיטורים.

השביתה שהוכרזה הערב היא בבחינת שביתת אזהרה של 3 ימים בסיומה – יום ה' 31.10 – יחזרו העובדים לעבודה סדירה. ככל שהמעסיק יתמיד בניסיונות הפיטורים השרירותיים שלו, יפעלו מען והעובדים באמצעים שונים כולל שביתה נוספת כדי להביא את המעסיק לשולחן המו"מ.

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

בסיוע מען קיבלו עובדים דמי אבטלה על חודשי המלחמה הראשונים

בחודשים האחרונים סייע משרד מען בירושלים לעשרות פונים, שעבודתם הופסקה בשל המלחמה, לקבל דמי אבטלה. בעקבות התערבות מען וגופים אחרים הסכים הביטוח הלאומי לשלם לאותם עובדים קצבאות באופן רטרואקטיבי – קרי על תקופה שקדמה ליום הגשת התביעה בפועל. בסה"כ קיבלו העובדים שפנו למען תשלומים בסכום של 1.2 מיליון ₪.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

הבחירות לוועד העובדים בעמותת יד ביד יוצאות לדרך

ביום ד' 27.3 יצאה מערכת הבחירות של ועד העובדים בעמותת יד ביד לדרך – סייעות וגננות המעון בחיפה הצביעו ובחרו פה אחד את הנציגה שלהם לועד העובדים. במהלך החודש הקרוב יערוך מען בחירות במוסדות החינוך של העמותה ברחבי הארץ. הוועד שיבחר ישתתף במו"מ על הסכם קיבוצי שלישי לעובדות ועובדי העמותה.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

משבר תעסוקתי חמור בירושלים המזרחית לקראת הרמדאן

ערב חודש הרמדאן עומדים התושבים הפלסטינים בירושלים המזרחית בפני משבר כלכלי וחברתי שהוחרף עם הגידול בשיעור של 7.6% באבטלה מאז פרוץ המלחמה. חרף המשבר הממשלה פוגעת באופן אנוש בתכנית החומש לירושלים המזרחית.
'מען – ארגון עובדים' קורא לראש העיר ולמועצת העיר הנכנסת לפעול להבטחת התקציבים לצמצום הפערים החברתיים-כלכליים בירושלים המזרחית

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות