סולידריות בינלאומית של איגודי עובדים – יש דבר כזה

למעלה מ-300 פעילים ומנהיגים של איגודים מקצועיים ותנועות חברתיות התכנסו בסוף מאי בברלין לדיון על דרכי פעולה משותפים, והתמודדות עם המשבר הקפיטליסטי, שמאיים על עובדים בכל רחבי הגלובוס. הכינוס אורגן על ידי רשת הקשר האינטרנטית של פעילי איגודי עובדים בעולם "לייבורסטארט", וזכה לאירוח בבניין החדיש ורחב המימדים של פדרציית האיגודים של עובדי השרותים והצווארון הלבן של גרמניה וורדי (VER.DI).

למעלה מ-300 פעילים ומנהיגים של איגודים מקצועיים ותנועות חברתיות התכנסו בסוף מאי בברלין לדיון על דרכי פעולה משותפים, והתמודדות עם המשבר הקפיטליסטי, שמאיים על עובדים בכל רחבי הגלובוס. הכינוס אורגן על ידי רשת הקשר האינטרנטית של פעילי איגודי עובדים בעולם "לייבורסטארט", וזכה לאירוח בבניין החדיש ורחב המימדים של פדרציית האיגודים של עובדי השרותים והצווארון הלבן של גרמניה וורדי (VER.DI).

10417828_869724529708530_5072954969580861382_n
צילם: סטיוארט אליוט

כינוס לייבורסטרט נערך השנה מייד עם סיומה של ועידת הקונפדרציה הבינלאומית של האיגודים המקצועיים ITUC שאליה הגיעו נציגי איגודים מכל העולם. כתוצאה מכך יכלו מנהיגי איגודים ופעילים רבים להשתתף בכינוס חשוב זה שלא תמיד מצליח לגייס קבוצה גדולה כל כך של פעילים ומנהיגים.

אפשר לסכם את הנושאים שעמדו על סדר היום של הכינוס בשש מילים: "איך מקדמים סולידריות בינלאומית של עובדים?". חשוב להדגיש שרשת לייבורסטרט הוא גורם מוביל בשנים האחרונות בתחום זה. כמה דוגמאות לקמפיינים עולמיים שהיא הובילה הן הקמפיין שנפתח אחרי התמוטטות בניין המתפרות בדאקה (בנגלדש) באפריל 2013 – בניין ראנה פלאזה – תאונה שבה נהרגו 1129 עובדי תפירה – רובן נשים ועוד אלפים נפצעו. לייבורסטארט היתה שותפה לקמפיין של איגודים מקצועיים בעולם שפעלו מיידית לדרוש מחברות האופנה, שמוצריהן מיוצרים שם, לקחת אחריות ולדאוג לפיצוי למשפחות הנפגעים כמו גם לדאוג לפיקוח בטיחותי על אופן הייצור כדי למנוע אסונות כאלו בעתיד. לייבורסטארט הוביל והשתתף כגורם מרכזי בשורה של קמפיינים יעילים שסייעו לבטל פיטורי פעילים איגודים מקצועיים ולחזק מאבקים ושביתות במדינות שונות כולל טורקיה, קנדה, אוסטרליה, פיג'י, קוריאה, מרוקו ועוד.

אין פלא שאת הבמה בערב הראשון כבשו קיוואנצ' אליאסיק מאיגוד עובדי התעשיה של טורקיה (DISK) שסיפר על האסון שבו נהרגו 300 כורי פחם בסומא בחודש האחרון, ועל האחריות של הממשלה הטורקית בשל תכנית ההפרטה שלה, לאסון זה. לצידו עלה וזכה לתשואות סוערות מוסטפא בורשיד ממרוקו, נציג איגוד עובדי מרכז התקשורת של המולטינשיונל הצרפתי "טוטאל" שהיה בין חמשת הפעילים שפוטרו מעבודתם לאחר הקמת האיגוד, שזכה לקמפיין תמיכה בינלאומי אדיר של לייבורסטארט.

הדיון השני במסגרת הכללית של הכינוס היה לא פחות מרשים ומרגש. על הבמה היו מירטל וויטבוי מדרום אפריקה – נציגת הפדרציה הבינלאומית של האיגודים של עובדי הסיעוד שהוקמה לאחרונה. מירטל הצליחה בנאום הקצר שלה להבהיר את האתגר הגדול שעמד בפניה ובפני חברותיה וחבריה בהקמת איגודים של עובדי סיעוד, והצלחתם הגדולה להשיג את אישורה של אמנה בינלאומית לזכויות עובדי סיעוד (אמנה 189 להגנת זכויות עובדי סיעוד). נאזמה אקטר – ממנהיגות איגוד עובדי הטקסטיל בבנגלדש שנאבק להגן ולתמוך בקרבנות האסון בראנה פלאזה ולמנוע אסונות נוספים כאלו. נציגת פדרצית האיגודים בתחום המזון והחקלאות IUF – בורצ'ו איאן מטורקיה – העלתה על סדר היום את המאבק של עובדים בכל העולם המועסקים בתנאי ניצול בחברת הענק הבינלאומית פפסי קולה שמסרבת לקיים הדברות והכרה באיגודי עובדים. אחד השיאים של הכינוס היתה העליה המפתיעה של כעשרים נהגים ועובדים בסניף ברלין של חברת השילוח הבינלאומית UPS שהיו שותפים בשנת 2010 בקמפיין מוצלח נגד פיטורי 157 פעילים איגוד מקצועיים בסניף הטורקי של החברה. הקמפיין שאותו הוביל לייבורסטרט הביא להסכם על החזרתם לעבודה וחתימה על הסכם קיבוצי ראשון לעובדים בטורקיה.

הנושא של סולידריות של עובדים על פני הגלובוס הודגש בהפגנה ססגונית של משתתפי הכינוס ועובדי רשת הסופרמרקטים הגדולה בגרמניה "אדקו". נושא ההפגנה היה הניצול של עובדי אדקו בגרמניה שמועסקים על ידי קבלי משנה, כמו גם הניצול של עובדי החקלאות בברזיל שקוטפים את התפוזים מהם מיוצר המיץ שרשת "אדקו" מוכרת לצרכנים בגרמניה. השיתוף והתאום בין איגודים בברזיל וגרמניה הוא התחום בו תורמת המסגרת של לייבורסטארט תרומה ייחודית בקישור המהיר והיעיל בין איגודים ופעילים שיושבים במרחק עשרות אלפי ק"מ האחד מהשני.

בנוסף לדיונים על נושאים בינלאומיים התקיימו בכינוס עשרות סדנאות על נושאים שונים ביניהם: אבטלת נוער באירופה, מאבקי עובדים בארצות שונות כמו סין, איראן ובעולם הערבי, זכויות עובדים ומאבקים חברתיים במדינות של הגוש הסובייטי, שיתופי פעולה בין איגודים בחברות ייצור המכוניות הרב לאומיות ועוד.

אחת הסדנאות שאותה הגיש אסף אדיב, מנכ"ל מען הציגה את האתגר הגדול של בניית איגוד מקצועי עצמאי בישראל בו נוצרת שותפות אמיתית בין יהודים וערבים.

ארגון העובדים מען הוזמן להשתתף בכינוס ולארגן סדנת דיון בכותרת "חדשות איגוד מקצועיות בישראל – עובדים יהודים וערבים משתפים פעולה". את הסדנא ערך אדיב בשתוף עם יואב טמיר, האחראי על תחום תקשורת חברתית במען. יש לציין שמען שותף פעיל ברשת לייבורסטרט ועובד בשיתוף פעולה עם הפעילים המרכזיים שלה מאז הקמתה לפני יותר מ-15 שנה. הסדנא זכתה להתעניינות של רבים. ההתערבות של מנכ"ל מען אסף אדיב בדיון המסכם של הכינוס בפני מליאת הועידה זכתה גם היא לאהדה של רבים. בדבריו קרא אדיב לתנועת הפועלים הבינלאומית לאמץ גישה פלורליסטית ולאמץ לתוכה כוחות דינמיים וחדשים. הוא גם קרא לאיגודים המקצועיים בעולם לחזור לערכים ההסטוריים של התנועה שהיתה המובילה במאבק למען צדק חברתי ושלום, ולהתייצב בראש הכוחות הדורשים לשים קץ לכיבוש של פלסטין, למען שלום במזה"ת ותמיכה בכוחות הדורשים חופש ודמוקרטיה לעם הסורי הנאבק נגד משטר רצחני ודיקטטורי.

++++++++++

סיור הסטורי ברובע קרוייצברג – המקום בו נוצרה תנועת הפועלים הגרמנית.

משתתפי הכינוס של לייבורסטרט הוזמנו לסיור מודרך באתרים הסטוריים של תנועת הפועלים בברלין. מדריך הסיור, ווין וינדיש, שחוקר את ההסטוריה של התנועות החברתיות בגרמניה, הוביל אותנו לבניין הראשון של האיגודים המקצועיים שהוקם בשנת 1900, ושימש כמרכז תרבותי וחברתי למאות אלפי פועלים שהתרכזו בשכונות הפועליות של ברלין. בין השאר הציג בפנינו המדריך תמונות של מנהיג תנועת הפועלים הגרמנית והסוציאל דמוקרטיה באותן שנים פאול סינגר. העובדה שלפני יותר ממאה שנה שימש יהודי כמנהיג נערץ של הפועלים הגרמנים, שדחו תעמולה אנטישמית של המעמדות השליטים, מבטאת פן חשוב של המסורת המפוארת של תנועה זו, שהיוותה מנוף לקידום רעיונות דמוקרטיים ומתקדמים. על רקע ההתמסדות של האיגודים המקצועיים, והריחוק שלה משכבות עניות ומנוצלות של מעמד הפועלים נתן הסיור הזדמנות להצצה לאותה רוח מיוחדת של סולידריות ששיקפה תנועה זו במאה הקודמת שחסרה כל כך היום.

14285906625_2e1314924b_z
מירטל וויטבוי מדרום אפריקה – נציגת הפדרציה הבינלאומית של האיגודים של עובדי הסיעוד. צילם: סטיוארט אליוט

 

14262678496_6804af54a9_z
נאזמה אקטר – ממנהיגות איגוד עובדי הטקסטיל בבנגלדש. צילם: סטיוארט אליוט

 

14099376069_b14ba2cf02_z
בורצ'ו איאן מטורקיה – נציגת פדרצית האיגודים בתחום המזון והחקלאות IUF. צילם: סטיוארט אליוט

 

20140524_133937
קיוואנצ' אליאסיק מאיגוד עובדי התעשיה של טורקיה (DISK) (מימין) ואסף אדיב מארגון העובדים מען. צילם: סטיוארט אליוט
yoav assaf
אסף אדיב (מימין) ויואב טמיר מארגון העובדים מען. צילם: סטיוארט אליוט

צילם: סטיוארט אליוט 

MORE...

תעשייה וענפים אחרים

עובדי ועובדות בית החולים הגריאטרי "הוד עמל" במישור אדומים התאגדו במען בדרישה להעסקה ישירה וחתימה על הסכם קיבוצי

כמחצית מעובדי ועובדות בית החולים הגריאטרי "הוד עמל" במישור אדומים התאגדו בשבוע שעבר במען – איגוד עובדים. רובם תושבי/ות הרשות הפלסטינית, המועסקים בבית החולים למעלה

READ MORE »

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות