נשים פורצות דרך – שני סיפורים

כשברנרד שולץ, האחראי על נושא עבודה בשגרירות הגרמנית ביקש לראות מקרוב את פרוייקט "נשים ועבודה" של מען, מאד שמחתי גם באופן אישי. תאמינו או לא, אבל זהו ביקור השטח הראשון שלי כאחראית על התכניות במען מאז תחילת הקורונה. בבאקה אל-ג'רביה מתחולל נס קטן. הפרוייקט ההידרופוני שלנו, שהחל כפיילוט ב- 2019, מדביק עשרות נשים, ויש לנו רשימת המתנה ארוכה. מסתבר שימי הקורונה החשוכים דווקא עשו טוב לפרויקט ההידרופוני. כאשר נשים כלואות בבית במשך שבועות ארוכים, עם פחד וחשש מהעתיד, מה יכול להיות טוב יותר מאשר לטפח ערוגה ורטיקלית על גג הבית? לקום בבוקר ולראות את החסה הירוקה, הסלרי שפורץ לכל עבר והעגבניות המבשילות?

אבל כשהגענו לגן הילדים של ניג'מה (כוכב) כבהא בכפר ברטעה שבמשולש, הבנו שלחקלאות ההידרופונית יש גם מימד תרפויטי-חינוכי. ניג'מה מנהלת גן, הנמצא בתוך מערכת גנים של משרד החינוך, אלא שהגן שלה הוא יוצא דופן בכל קנה מידה. ניג'מה מחנכת כ- 7 ילדים מעוכבי שפה, שבסוף התהליך ישתלבו במערכת החינוך הרגילה. היא מלמדת אותם להסתקרן, לחקור, לאהוב ולשמור על הטבע. היום הם חוקרים את ההבדלים שבין הגידולים באדמה לגידולים במערכת ההידרופונית המוצבת בחצר הגן. הילדים והוריהם היו שותפים להקמת המערכת עם הצוות של מען, והם אוכלים תרתי משמע את הפירות. הסיפור של ניג'מה מדביק גנים ובתי ספר אחרים בסביבה.

לא היתה בכלל שאלה איפה נאכל צהריים. היה ברור שאצל עאידה אבו ח'לף מג'ת. לאחר התמודדות עם סיפור אישי קשה, ובעידוד פרוייקט הנשים של מען וארגון אשת חיל, עאידה רכשה מיומנויות של בישול, וביניהן טכניקה מסורתית עתיקת יומין שבה קוברים את האוכל לכמה שעות טובות באדמה. עאידה של היום היא אישה חזקה ואופטימית. בעזרת ילדיה היא גם מנהלת מסעדה בג'ת וגם מארחת קבוצות של עד 50 בני אדם בביתה. כמו שאומרים, עאידה "פתחה לנו שולחן" והיה קשה להפסיק לאכול. אם אתם בדרכים, על כביש 6, די בטלפון מקדים ואתם מסודרים. אם אתם רוצים לעשות אירוע משפחות, עם נוף משגע, עאידה תארח אתכם וגם תספר לכם את סיפורה הכובש. מטבח אום אל אמין 054-7275399.

עוד

פרויקט מזרח ירושלים

הישגים משמעותיים ל'מען – ארגון עובדים' בטיפול בזכויות עובדים מאז פרוץ המלחמה

מאז פרוץ המלחמה, טיפל מען במיצוי זכויותיהם של מעל 300 מתושבי מזרח ירושלים, בתחומים כמו זכויות בעבודה, הבטחת הכנסה, דמי אבטלה, תאונות עבודה, פתיחת מחסומים וקבלת תווי מזון. את ההישגים הללו ניתן לתרגם למעל ל-3 מיליון ₪. מעל ל-40% מהפונים שקיבלו סיוע היו נשים.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדות ועובדי האגודה לזכויות האזרח הצטרפו למען

 בחודש אפריל השנה ואחרי מו"מ מהיר, החודש חתמו על הסכם קיבוצי שמשפר את שכרם (רטרואקטיבית מתחילת השנה).
"אנחנו מאוד מרוצים שהצטרפנו למשפחת מען, ומהסיוע המקצועי והטוב שקיבלנו מהם שהוביל לחתימה מהירה על הסכם.
מצפים לשנים רבות של עבודה מאורגנת המיטיבה עם העובדים והעובדות", מסרה עו"ד דבי גילד חיו, חברת ועד העובדות.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הכאוס במדיניות הישראלית לגבי העובדים הפלסטינים נחשף בישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים

ישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים הוקדשה היום לנושא העובדים הפלסטינים. אלא שהדיון בשאלה כלל לא עסק בעובדים. אף אחד לא סופר אותם. קיומם חשוב בגלל התפקיד החיוני שהם ממלאים בכלכלה הישראלית. למרות ההתעלמות מהמצב הקשה של העובדים הפלסטינים וגם התייחסות מבזה ומשפילה כלפיהם מצד חלק מהדוברים היה ברור בישיבה שנוכחותם של הפלסטינים בשוק העבודה קיימת ולא הולכת לשום מקום.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

'מען – ארגון עובדים': החלטת הממשלה לייבוא מאסיבי של עובדים הזרים היא הפקרות כלכלית, ביטחונית וחברתית. יש לבטלה ולאפשר לפלסטינים לחזור לעבודה בישראל

החלטת הממשלה מיום ד' 15.5 לאשר העסקה של 330 אלף עובדים זרים במשק נוגדת כל היגיון כלכלי; עומדת בסתירה לתכנון שוק העבודה; ופותחת את הדרך להרחבה מסוכנת של סחר בבני אדם למטרות עבודה בישראל. בנוסף, ההחלטה משקפת התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות של המשך העצירה הזמנית של העסקת עובדים פלסטינים.
החלטת הממשלה משנה לרעה, ובאופן דרמטי, את מדיניות העובדים הזרים בישראל בחמש סוגיות קריטיות:

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות