נשים פורצות דרך – שני סיפורים

כשברנרד שולץ, האחראי על נושא עבודה בשגרירות הגרמנית ביקש לראות מקרוב את פרוייקט "נשים ועבודה" של מען, מאד שמחתי גם באופן אישי. תאמינו או לא, אבל זהו ביקור השטח הראשון שלי כאחראית על התכניות במען מאז תחילת הקורונה. בבאקה אל-ג'רביה מתחולל נס קטן. הפרוייקט ההידרופוני שלנו, שהחל כפיילוט ב- 2019, מדביק עשרות נשים, ויש לנו רשימת המתנה ארוכה. מסתבר שימי הקורונה החשוכים דווקא עשו טוב לפרויקט ההידרופוני. כאשר נשים כלואות בבית במשך שבועות ארוכים, עם פחד וחשש מהעתיד, מה יכול להיות טוב יותר מאשר לטפח ערוגה ורטיקלית על גג הבית? לקום בבוקר ולראות את החסה הירוקה, הסלרי שפורץ לכל עבר והעגבניות המבשילות?

אבל כשהגענו לגן הילדים של ניג'מה (כוכב) כבהא בכפר ברטעה שבמשולש, הבנו שלחקלאות ההידרופונית יש גם מימד תרפויטי-חינוכי. ניג'מה מנהלת גן, הנמצא בתוך מערכת גנים של משרד החינוך, אלא שהגן שלה הוא יוצא דופן בכל קנה מידה. ניג'מה מחנכת כ- 7 ילדים מעוכבי שפה, שבסוף התהליך ישתלבו במערכת החינוך הרגילה. היא מלמדת אותם להסתקרן, לחקור, לאהוב ולשמור על הטבע. היום הם חוקרים את ההבדלים שבין הגידולים באדמה לגידולים במערכת ההידרופונית המוצבת בחצר הגן. הילדים והוריהם היו שותפים להקמת המערכת עם הצוות של מען, והם אוכלים תרתי משמע את הפירות. הסיפור של ניג'מה מדביק גנים ובתי ספר אחרים בסביבה.

לא היתה בכלל שאלה איפה נאכל צהריים. היה ברור שאצל עאידה אבו ח'לף מג'ת. לאחר התמודדות עם סיפור אישי קשה, ובעידוד פרוייקט הנשים של מען וארגון אשת חיל, עאידה רכשה מיומנויות של בישול, וביניהן טכניקה מסורתית עתיקת יומין שבה קוברים את האוכל לכמה שעות טובות באדמה. עאידה של היום היא אישה חזקה ואופטימית. בעזרת ילדיה היא גם מנהלת מסעדה בג'ת וגם מארחת קבוצות של עד 50 בני אדם בביתה. כמו שאומרים, עאידה "פתחה לנו שולחן" והיה קשה להפסיק לאכול. אם אתם בדרכים, על כביש 6, די בטלפון מקדים ואתם מסודרים. אם אתם רוצים לעשות אירוע משפחות, עם נוף משגע, עאידה תארח אתכם וגם תספר לכם את סיפורה הכובש. מטבח אום אל אמין 054-7275399.

MORE...

תעשייה וענפים אחרים

עובדי ועובדות בית החולים הגריאטרי "הוד עמל" במישור אדומים התאגדו במען בדרישה להעסקה ישירה וחתימה על הסכם קיבוצי

כמחצית מעובדי ועובדות בית החולים הגריאטרי "הוד עמל" במישור אדומים התאגדו בשבוע שעבר במען – איגוד עובדים. רובם תושבי/ות הרשות הפלסטינית, המועסקים בבית החולים למעלה

READ MORE »

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות