מרצים במכללות לאמנות עובדים לפי שעה בלי ביטחון תעסוקתי וללא זכויות סוציאליות

ארגון העובדים מען קורא לכם להצטרף לשורותיו ולשנות את תנאי העסקתכם. לאחר שהושגו הסכמים קיבוציים מיטיבים בבית הספר לאמנות "מוסררה" ובבית הספר לתאטרון חזותי במסגרת מען, מנהל היום ועד מורי "מנשר" מו"מ להסכם שלישי. הצטרפו גם אתם למצעד ההתאגדות של מרצים במכללות לאמנות. הגיע הזמן לשים קץ לחוסר הודאות וההשפלה שהם מנת חלקם של המרצים מדי שנה. הקמת ועד והסכם קיבוצי הם הפתרון.

votingארגון העובדים מען קורא לכם להצטרף לשורותיו ולשנות את תנאי העסקתכם. לאחר שהושגו הסכמים קיבוציים מיטיבים בבית הספר לאמנות "מוסררה" ובבית הספר לתאטרון חזותי במסגרת מען, מנהל היום ועד מורי "מנשר" מו"מ להסכם שלישי. הצטרפו גם אתם למצעד ההתאגדות של מרצים במכללות לאמנות. הגיע הזמן לשים קץ לחוסר הודאות וההשפלה שהם מנת חלקם של המרצים מדי שנה. הקמת ועד והסכם קיבוצי הם הפתרון.

מרצים לצילום, תקשורת, אנימציה, קולנוע, תאטרון, מוסיקה, אמנות פלסטית, ריקוד ומקצועות רבים נוספים מלמדים כיום בעשרות רבות של מכללות פרטיות לאמנות שהוקמו כולן במשך 25 השנים האחרונות. מדובר בכעשרת אלפים איש, בהם היוצרים החשובים והפוריים בזירה התרבותית המקומית, שזוכים להערכה בתחומם גם בזירה הבינלאומית.

אבל כאשר הם מגיעים ללמד בבתי הספר ובמכללות לאמנות הם מוגדרים כ"קבלנים" או "פרילנסרים", ומקבלים את שכרם לפי שעות לימוד בפועל. רובם מלמדים בכמה בתי ספר בעת ועונה אחת ומתרוצצים ממקום למקום בניסיון לארגן לעצמם הכנסה מינימאלית.

כל זאת ללא כל ביטחון תעסוקתי, כאשר מדי שנה מרחף סימן שאלה גדול סביב תכנית העבודה של השנה הבאה, עבורם. בבתי ספר רבים אין כל קידום. מורים מועסקים שנים ארוכות באותו שכר ללא תגמול על הישגיהם, נסיון ותרומה למערכת. אין להם הפרשה לפנסיה ואין תשלום עבור ימי מחלה, הבראה, חופש או חג. ובמקרים רבים הם אינם מועסקים במהלך חודשי הקיץ ונאלצים למצוא השלמות הכנסה ופתרונות כלכליים יצירתיים. המצב הזה משפיל ומבזה את המרצים.

כל זה קורה כאשר הממסד הפוליטי על כל מפלגות השלטון מחויב לקו כלכלי ניאו ליברלי שבשעת משבר כמו היום, צועד בברור לקראת קיצוץ כל מה שאינו רווחי ובראש ובראשונה ההקצבות לאמנות ותרבות. לא מקרה הוא שפקולטות למדעי רוח מדלדלות מתקציבים וסוגרות קורסים. בשנים הקרובות אנו צפויים לביטול תקציבי תרבות וירידה בהקצבות לבתי ספר לאמנות. תנועת המחאה החברתית שהתעוררה בישראל בקיץ 2011 הרימה את הקריאה לשינוי סדרי עדיפויות, אבל הנסיון של השנתיים האחרונות מראה שרק כוח מאורגן שפועל באופן שיטתי יכול להבטיח הישגים ברי קיימא.

את מצבם של המרצים במכללות לאמנות ואת המדיניות של הממסד ביחס לאמנות ותרבות חייבים לשנות. אין כאן גזרה משמיים. שומה על המרצים לאמנות שלמדו את הלקח לשים בצד את האשליה של עצמאות שבשיטת ההעסקה כפרילנסרים ולהבין כי הביטחון האישי והתעסוקתי שלהם תלוי בהתאגדות והסכם קיבוצי על תנאי עבודה כחוק.

בבית הספר לאמנות "מוסררה" בירושלים התאגדו 70 מרצים בשנת 2010 במסגרת ארגון העובדים מען והשיגו הסכם קיבוצי ששיפר את מעמדם ואת שכרם ויצר יציבות וביטחון כולל הפרשות לפנסיה וזכויות סוציאליות נוספות. בעקבות מורי מוסררה התאגדו המרצים בבית הספר לתאטרון חזותי שגם הם השיגו לאחרונה הסכם קיבוצי מיטיב שהעביר את כלל מורי המכללה להעסקה ביחסי עובד-מעביד עם כל הזכויות הסוציאליות הכרוכות בכך. בשתי מכללות אלו הוקם ועד מורים נבחר והוא ניהל בשיתוף עם אנשי ארגון העובדים מען את המו"מ עד להשגת ההסכם. גם במכללת מנשר לאמנות מתנהל מו"מ בין ועד עובדים שנבחר במסגרת ארגון העובדים מען ובין הנהלת המכללה לקראת השגת הסכם קיבוצי.

ארגון העובדים מען הוא גורם דינמי חדש בזירה של התאגדות עובדים בישראל. המייחד את מען הוא התייצבותו החד משמעית עם עובדים ועובדות יהודים וערבים בכל הרבדים של התעסוקה ללא הבדל ואפליה, שיתוף המורים בהליכי המו"מ, העקרון של סולידריות והחתירה לשינוי חברתי. הצטרפות למען הבטיחה למרצים במכללות שעשו זאת גב משפטי ומקצועי חזק וגם מנוף לקידום אג'נדה חברתית ומאבק נגד מגמות של הרס התרבות ומסחור החיים האמנתיים.

מרצים במכללות שעדיין לא התאגדו, זוהי פנייה אליכם. מדי שנה בחודשי הקיץ אתם עומדים שוב בפני אותה מציאות מתסכלת של חוסר ודאות: האם ירצה המנהל להעסיק אותי השנה? האם יתנו לי את הקורסים שהכנתי ועבדתי עליהם? האם יהיה לי ממה לשלם את המשכנתא ואת התשלומים לגן הילדים?

הגיע הזמן לאזור עוז ולהצטרף למסע ההתאגדות של מרצי המכללות לאמנות במען

+++++++++++++

מרצים שמועסקים במכללות לאמנות, מכללות טכנולוגיות ובתי ספר גבוהים לעיצוב יכולים לקבל מארגון העובדים מען לווי, הדרכה וסיוע בהליך הקמת ועד העובדים הראשון במקום העבודה, השתתפות בהליך המו"מ עם המעסיק עד לחתימת הסכם קיבוצי שיבטיח את זכויותיהם.

אם אתם מלמדים בבתי ספר לאמנות או במכללות הטכנולוגיות פנו עוד היום למשרדי מען הפרושים מאזור הצפון על ירושלים כולל בחיפה, תל אביב, ירושלים, באקה אלגרביה ונצרת.

ניתן לפנות במייל לכתובתנו maan@maan.org.il

לפנות טלפונית אל רכז סניף תל אביב ניר נאדר 050-6839443 או לרכז התאגדות מקצועית דני בן שמחון 050-4330039

עוד

כלכלה ירוקה

אחוות-נשים בראשות המלכה הדבורה ופועלותיה

הכל התחיל בשיחת טלפון. חבר משותף הציע שנדבר… ששני הפרויקטים הקהילתיים שלנו יכולים להועיל אחד לשני. וכך התחילה ידידות שממש שינתה את חיי. אביב וסרמן, מייסד "סורגות קהילה", המליץ לי בחום לדבר עם הנא תאופיק מאום אל פחם.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

הישגים משמעותיים ל'מען – ארגון עובדים' בטיפול בזכויות עובדים מאז פרוץ המלחמה

מאז פרוץ המלחמה, טיפל מען במיצוי זכויותיהם של מעל 300 מתושבי מזרח ירושלים, בתחומים כמו זכויות בעבודה, הבטחת הכנסה, דמי אבטלה, תאונות עבודה, פתיחת מחסומים וקבלת תווי מזון. את ההישגים הללו ניתן לתרגם למעל ל-3 מיליון ₪. מעל ל-40% מהפונים שקיבלו סיוע היו נשים.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדות ועובדי האגודה לזכויות האזרח הצטרפו למען

 בחודש אפריל השנה ואחרי מו"מ מהיר, החודש חתמו על הסכם קיבוצי שמשפר את שכרם (רטרואקטיבית מתחילת השנה).
"אנחנו מאוד מרוצים שהצטרפנו למשפחת מען, ומהסיוע המקצועי והטוב שקיבלנו מהם שהוביל לחתימה מהירה על הסכם.
מצפים לשנים רבות של עבודה מאורגנת המיטיבה עם העובדים והעובדות", מסרה עו"ד דבי גילד חיו, חברת ועד העובדות.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הכאוס במדיניות הישראלית לגבי העובדים הפלסטינים נחשף בישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים

ישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים הוקדשה היום לנושא העובדים הפלסטינים. אלא שהדיון בשאלה כלל לא עסק בעובדים. אף אחד לא סופר אותם. קיומם חשוב בגלל התפקיד החיוני שהם ממלאים בכלכלה הישראלית. למרות ההתעלמות מהמצב הקשה של העובדים הפלסטינים וגם התייחסות מבזה ומשפילה כלפיהם מצד חלק מהדוברים היה ברור בישיבה שנוכחותם של הפלסטינים בשוק העבודה קיימת ולא הולכת לשום מקום.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

'מען – ארגון עובדים': החלטת הממשלה לייבוא מאסיבי של עובדים הזרים היא הפקרות כלכלית, ביטחונית וחברתית. יש לבטלה ולאפשר לפלסטינים לחזור לעבודה בישראל

החלטת הממשלה מיום ד' 15.5 לאשר העסקה של 330 אלף עובדים זרים במשק נוגדת כל היגיון כלכלי; עומדת בסתירה לתכנון שוק העבודה; ופותחת את הדרך להרחבה מסוכנת של סחר בבני אדם למטרות עבודה בישראל. בנוסף, ההחלטה משקפת התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות של המשך העצירה הזמנית של העסקת עובדים פלסטינים.
החלטת הממשלה משנה לרעה, ובאופן דרמטי, את מדיניות העובדים הזרים בישראל בחמש סוגיות קריטיות:

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות