מען בתנופת התאגדות, קידום תעסוקת נשים ערביות, ומאבק לבטיחות עובדי הבניין

מידע על מען – יולי 2018

ארגון העובדים מען מסכם מחצית שנה ראשונה של 2018 בתנופת התאגדויות עובדים, וכן בפעילות ענפה בהגנה על זכויות עובדים ומובטלים, קידום הזדמנויות תעסוקה לנשים ערביות, ופעולה אינטנסיבית במאבק נגד תאונות העבודה בענף הבניין. בתקופה זו יזם וארגן מען שלושה כינוסים ציבוריים מרשימים.

התאגדויות עובדים במען  

בצלם: במרץ 2018 הצטרפו כ-40 עובדי עמותת בצלם לזכויות האדם בשטחים הכבושים לארגון העובדים מען וביניהם כ-10 תושבי הרשות הפלסטינית. עבור עובדי בצלם, מען מהווה כתובת טבעית להתאגדות והסדרת תנאי עבודתם ושכרם, דווקא בגלל פעילותו של מען על קו התפר של הסכסוך. בימים אלה מען מנהל מו"מ עם הנהלת העמותה לקראת הסכם קיבוצי וזאת על בסיס העקרון של שוויון בתנאים בין עובדים ישראלים ופלסטינים.

תאטרון הקרון: באפריל 2018 הצטרפו למען כ-40 אמני תאטרון הקרון. מדובר בקבוצה ייחודית של אמני תאטרון ילדים שעד כה הועסקו כספקי שירותים ולא כשכירים. בקרוב צפוי להתחיל מו"מ על הסכם קיבוצי שבין היתר יסדיר את תנאי העסקתם כעובדים ויאפשר להם לקחת חלק בקבלת החלטות שישמרו על אופיו הייחודי של התאטרון.

המוקד לפליטים ומהגרים: ביולי 2018 פנו 20 עובדי המוקד למען בבקשה להצטרף לשורותיו. המוקד הוא ארגון מוביל בתחום ההגנה על מהגרים ופליטים בישראל כולל מבקשי המקלט מאריתריאה וסודן. הנהלת המוקד נענתה לפניית מען, ומו"מ אמור להיפתח בשבועות הקרובים.

נ.א.  תעשיות מתכת: ביולי 2018 הצטרפה למען קבוצה קטנה של עובדים פלסטינים תושבי יריחו המועסקים במפעל הנמצא במישור אדומים (שטח סי). מען העביר למעסיק הודעה על היותו ארגון יציג ואנו מחכים לתגובתו.

עובדי נ.א.  תעשיות מתכת הצטרפו למען ביולי 18

עמותת יד ביד: מאז ספטמבר 2017 מתנהל מו"מ על הסכם קיבוצי בעמותה שעוסקת בחינוך דו-לשוני ומעסיקה כ-250 עובדים. זהו אתגר מורכב הן בשל מגוון התפקידים וההבדלים ביניהם,  והן בשל המרחק הגאוגרפי בין בתי הספר וגני הילדים של העמותה. אנו פועלים בקשר הדוק עם השטח ויש בעמותה עשרות מורים, גננות, סייעות ואנשי צוות שמעורבים במאמץ להגיע להסכם. מטרתנו היא להגיע להסכם עד תחילת שנת הלימודים כפי שסוכם כבר בפברואר עם הנהלת העמותה.

ראש העין – קונסרבטוריון:  שלוש שנים לאחר החתימה על הסכם קיבוצי פורץ דרך, החל מו"מ לחדשו. במסגרת המו"מ דרשנו לשלב בהסכם גם את מורי המוסיקה שעובדים בפרויקט השייך לקונסרבטוריון, במסגרתו הם מלמדים מוסיקה בבתי הספר בעיר בתכנית "בית ספר מנגן". זכויות של מורים אלה לא הוסדרו בשעתו בהסכם הראשון. הדרישה הזאת נתקלה בסירוב, ואסיפת מורים מראשית יולי קבעה שאם העירייה לא תענה לתביעתנו נפתח שוב במאבק ציבורי וסכסוך עבודה.

בית הספר לצילום ומוסיקה מוסררה:  במאי 2018 נחתם הסכם רביעי במספר עם ההנהלה. ההסכם החדש משלב עובדים עם ותק של 7 שנות עבודה בהסדר קרן השתלמות, משפר את שכר העובדים, וקובע קידום בשכר ותנאי עבודה ל- 4 עובדי הצוות המנהלי שעד כה לא נכללו בהסכם.

ביולי 2018 פנו 20 עובדי המוקד לפליטים ומהגרים למען בבקשה להצטרף לשורותיו.

פעילות ציבורית וסולידריות חברתית

בג"צ מזרח ירושלים: במרץ 2018 נערך דיון ראשון בעתירה שהגיש המוקד לזכויות הפרט ביחד עם מען נגד התנאים הבלתי אנושיים ששוררים בשער הכניסה למשרד הפנים וללשכת התעסוקה במזרח ירושלים. ראו כתבה על הדיון בבג"ץ שזכה לסיקור נרחב בתקשורת הפלסטינית.

בתגובה לעתירה הודיעה פרקליטות המדינה בסוף יוני 2018 כי לראשונה, דורשי עבודה פלסטינים מירושלים יהיו  רשאים להתייצב גם בלשכה של העיר המערבית בה יש תנאי קבלה טובים לאין שיעור. ראו מאמר בנושא.

פרויקט נשים ועבודה: ב-23.7 יקבלו 35 נשים ערביות תעודות הסמכה כמטפלות גריאטריות בבית-הספר לסיעוד בהלל יפה, ובכך יצטרפו ל- 29 נשים שכבר הוסמכו ורובן נקלטו בעבודה. הפרויקט, פרי שיתוף פעולה בין מען ומשרד הבריאות, נותן מענה חלקי על המחסור החמור בכח אדם במרכזים גריאטרים, מאפשר לנשים לשפר את מצבן הכלכלי והחברתי, וחוסך למדינה תשלומי קצבאות, במקום לייבא עובדים זרים ומנוצלים. אין ספק כי הפוטנציאל לשלוב נשים ערביות בתחום הוא רב מאד.

23.7 יקבלו 35 נשים ערביות תעודות הסמכה כמטפלות גריאטריות בבית-הספר לסיעוד בהלל יפה

כינוסים ופעילות ציבורית שיזם ארגון העובדים מען

יום האישה הבינ"ל ב-8.3 נערך בתאטרון הערבי עברי ביפו תחת הסיסמא "עוצרות את הגירוש של מבקשי המקלט". ראו קישור  לסקירה על האירוע, וכתבה מצולמת של הטלויזיה החברתית.

כנס בטיחות עובדי הבניין נערך ביפיע ב- 14.4. הכנס נערך במסגרת שיתוף פעולה בין ארגון העובדים מען וקו לעובד לשיפור האסון בתחום הבטיחות בעבודה הן בתחום החקיקה והן בתחום המודעות של קהילת עובדי הבניין, בפרויקט הממומן על ידי האיחוד האירופי. ראו סרטון הטלויזיה החברתית שהוקרן באירוע ומאמר הסוקר את הכנס.

כנס האחד במאי נערך בהוסטל אברהם בתל-אביב, תחת הכותרת "עובדים למען זכויות אדם". ראו סקירה על הכנס וכתבה של הטלויזיה החברתית..

תערוכה: תערוכתו של האמן הרב תחומי נועם תורן שהוצגה במשך חודש יוני 2018 בגלריה רו-ארט בדרום תל אביב, התמקדה בשותפות עובדים יהודית ערבית בתקופת המנדט הבריטי. התערוכה, שמען היה אחד ממקורות ההשראה שלה, ארחה דיון של סטודנטים לתואר שני במדרשה לאמנות בבית ברל עם מנכ"ל מען אסף אדיב. ראו כתבה של הטלויזיה החברתית על המפגש המיוחד הזה ברקע של התערוכה וכן מאמר על התערוכה והמשמעות שלה.

תרמו למען ותזכו לפטור ממס  

סעיף 46א: בראשית שנת 2018 הוכר מען כארגון חברתי הזכאי לקבל תרומות פטורות ממס עפ"י סעיף 46א. בעלי עסקים או חברות המעוניינים לתרום למען יוכלו לכלול את התרומה כהוצאה מוכרת פטורה ממס ראו כתבה בנושא. אנא תרמו והפיצו לתורמים פוטנציאלים. לתרומה מקוונת לחצו כאן.

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

בסיוע מען קיבלו עובדים דמי אבטלה על חודשי המלחמה הראשונים

בחודשים האחרונים סייע משרד מען בירושלים לעשרות פונים, שעבודתם הופסקה בשל המלחמה, לקבל דמי אבטלה. בעקבות התערבות מען וגופים אחרים הסכים הביטוח הלאומי לשלם לאותם עובדים קצבאות באופן רטרואקטיבי – קרי על תקופה שקדמה ליום הגשת התביעה בפועל. בסה"כ קיבלו העובדים שפנו למען תשלומים בסכום של 1.2 מיליון ₪.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

הבחירות לוועד העובדים בעמותת יד ביד יוצאות לדרך

ביום ד' 27.3 יצאה מערכת הבחירות של ועד העובדים בעמותת יד ביד לדרך – סייעות וגננות המעון בחיפה הצביעו ובחרו פה אחד את הנציגה שלהם לועד העובדים. במהלך החודש הקרוב יערוך מען בחירות במוסדות החינוך של העמותה ברחבי הארץ. הוועד שיבחר ישתתף במו"מ על הסכם קיבוצי שלישי לעובדות ועובדי העמותה.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

משבר תעסוקתי חמור בירושלים המזרחית לקראת הרמדאן

ערב חודש הרמדאן עומדים התושבים הפלסטינים בירושלים המזרחית בפני משבר כלכלי וחברתי שהוחרף עם הגידול בשיעור של 7.6% באבטלה מאז פרוץ המלחמה. חרף המשבר הממשלה פוגעת באופן אנוש בתכנית החומש לירושלים המזרחית.
'מען – ארגון עובדים' קורא לראש העיר ולמועצת העיר הנכנסת לפעול להבטחת התקציבים לצמצום הפערים החברתיים-כלכליים בירושלים המזרחית

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות