מען אינו חברת ביטוח אלא ארגון עובדים שמבוסס על עקרון הסולידריות

אנחנו בארגון העובדים מען מאמינים שאסור לנו להיות רק חברת ביטוח שדואגת לחבריה – אנו מאמינים שיש לנו משימה נוספת – לחנך את ציבור העובדים בישראל להיות סולידרי. לחנך את העובדים בישראל להתנגד לגזענות, להתנגד לאפליה מכל סוג. אנו בונים איגוד של עובדים שלא מוכנים להיות אדישים לסבלו של הזולת ושנלחם לשבור קירות של דעות קדומות.

דברים שנשא אסף אדיב מנכ"ל מען, בפנל על עובדים פלסטינים בירושלים ובהתנחלויות 1.6.15

אסף אדיב, מנכ"ל מען
אסף אדיב, מנכ"ל מען

אנו מתאספים כאן ביום לדון בשאלה שאף אחד לא רוצה לדבר עליה בישראל. כולם רוצים לראות בישראל מדינה דמוקרטית "נורמלית" שמנהלת את עניני אזרחיה תוך דו שיח פנימי ואיזונים בין הגורמים השונים בחברה.

אלא שליד הממשלה והבחירות ובית המשפט העליון מתקיים כאן משטר כיבוש אלים כבר כמעט 50 שנה שבאמצעותו מדוכא עם שלם – מליונים מבני העם הפלסטיני חיים כאן לידינו וכל מה שכל כך פשוט עבורנו להשגה – הופך עבורם לסיוט.

תושב יריחו, או שכם או טולכרם שלא לדבר על עזה אינו יכול לנסוע בחופשיות לבקר חברים או קרובים או לטייל. כל תזוזה כרוכה בסיכון ובעיכובים אין סופיים במחסומים. כל חייל בן 19 במחסום, כל רב"ט במשרד הקישור, כל קצין זוטר במנהל האזרחי מקבל לידיו סמכויות לקבוע גורלות של אנשים.

אנחנו בארגון העובדים מען מאמינים שאסור לנו להיות רק חברת ביטוח שדואגת לחבריה – אנו מאמינים שיש לנו משימה נוספת – לחנך את ציבור העובדים בישראל להיות סולידרי. לחנך את העובדים בישראל להתנגד לגזענות, להתנגד לאפליה מכל סוג. אנו בונים איגוד של עובדים שלא מוכנים להיות אדישים לסבלו של הזולת ושנלחם לשבור קירות של דעות קדומות.

כשהגענו למוסך צרפתי והתייצבנו עם העובדים הפלסטינים לתבוע יחד איתם את זכויותיהם היה נסיון לעשות דה לגיטימציה של מען. היה נסיון לעשות שימוש בכל האמצעים של הפללה והשמצה והפחדה כדי שהעובדים יסוגו ויבינו שהכיבוש חזק יותר ואין כל סיכוי להלחם נגדו.

אלא שלהפתעתם של המעסיקים הברית בין העובדים ובין מען היתה חזקה מהם. מצאנו בין העובדים של סלעית, וצרפתי, ולוי מתכת ואקסטל ואלומיניום קונסטרקשן וימית סינון ואחרים עובדים פלסטינים שגאים להצטרף למען ומבינים שיש כאן ברית אמיצה של שוויון אמיתי וסיכוי לתת תשובה דמוקרטית ואמיתית לגזענים והמסיתים.

למען יש תפקיד מוביל באזורים האלו שעד כה שום ארגון עובדים ישראלי לא פועל בהם אבל אנחנו פועלים בשיתוף עם הרבה גורמים ותנועות וארגונים אחרים שמקדמים אג'נדה של זכויות אדם וזכויות עובדים ותושבים ולכן גם יזמנו את הפאנל הזה היום. אנו מאמינים שחייב להווצר שיתוף פעולה רחב של כל מי ששותף בישראל לחזון של שלום אמת עם העם הפלסטיני שיהיה הפעם מבוסס גם על שינוי מלמטה ולא יסתפק בסידורים קוסמטיים ולמראית עין כמו אלו שהושגו לפני יותר מ-20 שנה באוסלו.

ארגון העובדים מען פעיל כאן כמו שהוא פעיל במקומות אחרים מתוך הבנה לכך שישנו צמא גדול של עובדים להתאגדות – לא על חשבון ובמקום מישהו אחר שכבר קיים אלא כארגון עובדים יצירתי שרואה עצמו מוביל אג'נדה מתקדמת. כך אנו פועלים לקידום התאגדות והעצמה של נשים ערביות בתוך הישובים הערביים בישראל מול ניצול והדרה והדחקה של שאיפותיהן ורצונן בשוויון. כך אנו משמשים גורם שפועל עם עובדים צעירים שמועסקים בחנויות ומוסדות בבעלות ערבית ואשר מעסיקים עובדים ובעיקר עובדות בשכר עלוב תוך ניצול מצב של אבטלה קיצונית.

שימו לב שככל שארגונים בעלי אופי יותר ממסדי מדירים רגליים מאזורים אלו וממוסדות תרבות יותר קטנים הרי ארגון העובדים מען יכול למלא כאן תפקיד מוביל ולהפוך לגורם חשוב ביותר עבור עשרות ומאות אלפי עובדים ללא הגנה איגוד מקצועית.

הייחוד של מען הוא שמדובר בארגון שמאחד בשורותיו מורים למוזיקה ואמנות שיש להם מעמד בחברה הישראלית יחד עם עובדות חסרות השכלה ברחוב הערבי ועובדים פלסטינים בהתנחלויות – יש כאן שילוב שיוצר בפני עצמו מודעות חדשה – הוויה חדשה של שותפות יהודית ערבית בדרך לשינוי חברתי שורשי שמבוסס על יסוד השוויון.

ארגון העובדים מען היה וימשיך להיות מקום בו יהודים וערבים – ישראלים ופלסטינים – עובדי כפיים ובוגרי אוניברסיטאות, נשים וגברים צעירים ומבוגרים – יכולים להרגיש שהם בבית. אנחנו כאן כבר 15 שנה ונמשיך להיות כאן כדי לאתר כל גורם שמוכן לשתף פעולה בצד הפלסטיני והישראלי למען עתיד משותף ולמען זכויות עובדים.

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

בסיוע מען קיבלו עובדים דמי אבטלה על חודשי המלחמה הראשונים

בחודשים האחרונים סייע משרד מען בירושלים לעשרות פונים, שעבודתם הופסקה בשל המלחמה, לקבל דמי אבטלה. בעקבות התערבות מען וגופים אחרים הסכים הביטוח הלאומי לשלם לאותם עובדים קצבאות באופן רטרואקטיבי – קרי על תקופה שקדמה ליום הגשת התביעה בפועל. בסה"כ קיבלו העובדים שפנו למען תשלומים בסכום של 1.2 מיליון ₪.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

הבחירות לוועד העובדים בעמותת יד ביד יוצאות לדרך

ביום ד' 27.3 יצאה מערכת הבחירות של ועד העובדים בעמותת יד ביד לדרך – סייעות וגננות המעון בחיפה הצביעו ובחרו פה אחד את הנציגה שלהם לועד העובדים. במהלך החודש הקרוב יערוך מען בחירות במוסדות החינוך של העמותה ברחבי הארץ. הוועד שיבחר ישתתף במו"מ על הסכם קיבוצי שלישי לעובדות ועובדי העמותה.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

משבר תעסוקתי חמור בירושלים המזרחית לקראת הרמדאן

ערב חודש הרמדאן עומדים התושבים הפלסטינים בירושלים המזרחית בפני משבר כלכלי וחברתי שהוחרף עם הגידול בשיעור של 7.6% באבטלה מאז פרוץ המלחמה. חרף המשבר הממשלה פוגעת באופן אנוש בתכנית החומש לירושלים המזרחית.
'מען – ארגון עובדים' קורא לראש העיר ולמועצת העיר הנכנסת לפעול להבטחת התקציבים לצמצום הפערים החברתיים-כלכליים בירושלים המזרחית

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות