לשכת התעסוקה במזרח ירושלים מכשילה דורשי עבודה פלסטינים באופן שיטתי המוביל לשלילת זכותם לקצבאות

151007 - ביקור בלשכת התעסוקה (2)
לשכת התעסוקה במזרח ירושלים, 7 לאוקטובר

בחודשים האחרונים זורמים לסניף ארגון העובדים מען בירושלים תלונות רבות וקשות שחושפות התנהלות פוגענית של לשכת התעסוקה במזרח העיר שתוצאתה שלילת קצבאות מדורשי עבודה פלסטינים. כך זה עובד: לשכת התעסוקה מפנה דורשי עבודה לחברת הנקיון ש.א יובל בע"מ, חברת הנקיון מסרבת לקלוט אותם לעבודה ומסרבת לציין על גבי טופס ההפניה שאינה מעוניינת בהם, ולשכת התעסוקה רושמת לדורשי העבודה סירוב בלתי מנומק בניגוד לתקנות, ובכך מובילה לשלילת קצבתם.

להלן 3 מקרים לדוגמא.

  1. אברהים הופנה על ידי שירות התעסוקה ביום שני ה-26.10 אל חברת הנקיון ש.א יובל. מאחר ואברהים כבר הופנה לאותה חברה לפני שנה, וכבר אז לאחר שטרטרה אותו סירבה לקלוט אותו לעבודה, הוא פנה למען כדי לסייע לו. עוד באותו היום דיבר נציג מען עם מנהל החברה, שמואל, שסירב בתוקף לזמן את אברהים לראיון עבודה, והבהיר כי כלל אינו זקוק לעובדים ולא פנה ללשכה ואף אין לו קשר עם לשכת התעסוקה. יחד עם זאת סרב במפורש למלא את טופס ההפניה של אברהים בהתאם או בכלל. מען דורש מלשכת העבודה למחוק את ההפניה לעבודה בחברת הנקיון בטרם ירשם לו סירוב.
  2. ב- 3.9 נערך לס' ראיון עבודה בחברת ש.א. יובל שהתקיים בתוך לשכת התעסוקה. במהלך הראיון השיבה ס' לשאלות המראיין ניר כי היא מעוניינת לעבוד, אין לה מגבלה רפואית, יש לה ילדים אבל היא יכולה לעבוד בכל שעה שתידרש. בתום הראיון לקח ממנה המראיין את הטפסים והודיע לה כי יתקשר להודיע לה האם היא התקבלה לעבודה. ס' המתינה לטלפון, ולאחר שבוע, ב- 9.9 הודיע לה פקיד לשכת התעסוקה והאחראי על ועדות הערר יעקב בניאשווילי שקצבתה תישלל מאחר והיא סירבה לעבוד. למרות דרישתה הוא לא נתן לה הסבר או הנמקה לרישום הסירוב, וגם לא סיפק לה טופס המנמק את הסיבות לסירוב, כנדרש במקרים אלה על פי נהלי שירות התעסוקה.

מען הגיש ערר בעניינה, דרש את מחיקת הסירוב והבהיר כי ס' מעוניינת לעבוד וממתינה לעבודה. בוועדת הערר אשר התקיימה ב- 19.10 נדהם נציג מען יואב טמיר לגלות כי לא היתה בתיק כל ראיה המצדיקה רישום סירוב, וגם לא היה טופס המדווח על השיחה עם המעסיק, כנדרש. כאשר שאל טמיר את בניאשווילי כיצד רשם לה סירוב ללא טופס ובניגוד לנהלים, ענה לו למרבית התדהמה, כי "הנהלים לא חלים במזרח ירושלים". זוהי למעשה הודאה שלשכת התעסוקה נוקטת במדיניות מפלה כלפי תושבי ירושלים הפלסטינים, והם לא זכאים לזכויות המגיעות לכלל דורשי העבודה בישראל.

  1. דורשת העבודה כ' הופנתה אף היא לחברת ש.א יובל בע"מ. היא רואיינה על ידי חברת הנקיון בלשכת התעסוקה ב- 12.10, וגם לה הורו להמתין לטלפון ולקחו ממנה את טופס ההפניה. כ' המתינה עד בוש, ופנתה למען, שמצדו פנה אל משה בקר מנהל לשכת התעסוקה ב- 13.10, ודרש לקבלה לעבודה. לאחר יומיים התקשר אל כ' פקיד של הלשכה ושאל אותה האם היא רוצה לעבוד ומתי, והיא ענתה כי היא מעוניינת לעבוד בבקרים. הפקיד הבטיח לדבר אתה למחרת, אך לא חזר אליה.
    כאשר הגיעה כ' אל לשכת התעסוקה ב- 21.10 בישר לה בניאשווילי כי נרשם לה סירוב, ושוב סירב לספק לה טופס רישום סירוב מנומק.

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

בסיוע מען קיבלו עובדים דמי אבטלה על חודשי המלחמה הראשונים

בחודשים האחרונים סייע משרד מען בירושלים לעשרות פונים, שעבודתם הופסקה בשל המלחמה, לקבל דמי אבטלה. בעקבות התערבות מען וגופים אחרים הסכים הביטוח הלאומי לשלם לאותם עובדים קצבאות באופן רטרואקטיבי – קרי על תקופה שקדמה ליום הגשת התביעה בפועל. בסה"כ קיבלו העובדים שפנו למען תשלומים בסכום של 1.2 מיליון ₪.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

הבחירות לוועד העובדים בעמותת יד ביד יוצאות לדרך

ביום ד' 27.3 יצאה מערכת הבחירות של ועד העובדים בעמותת יד ביד לדרך – סייעות וגננות המעון בחיפה הצביעו ובחרו פה אחד את הנציגה שלהם לועד העובדים. במהלך החודש הקרוב יערוך מען בחירות במוסדות החינוך של העמותה ברחבי הארץ. הוועד שיבחר ישתתף במו"מ על הסכם קיבוצי שלישי לעובדות ועובדי העמותה.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

משבר תעסוקתי חמור בירושלים המזרחית לקראת הרמדאן

ערב חודש הרמדאן עומדים התושבים הפלסטינים בירושלים המזרחית בפני משבר כלכלי וחברתי שהוחרף עם הגידול בשיעור של 7.6% באבטלה מאז פרוץ המלחמה. חרף המשבר הממשלה פוגעת באופן אנוש בתכנית החומש לירושלים המזרחית.
'מען – ארגון עובדים' קורא לראש העיר ולמועצת העיר הנכנסת לפעול להבטחת התקציבים לצמצום הפערים החברתיים-כלכליים בירושלים המזרחית

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות