לשכת התעסוקה במזרח ירושלים מכשילה דורשי עבודה פלסטינים באופן שיטתי המוביל לשלילת זכותם לקצבאות

151007 - ביקור בלשכת התעסוקה (2)
לשכת התעסוקה במזרח ירושלים, 7 לאוקטובר

בחודשים האחרונים זורמים לסניף ארגון העובדים מען בירושלים תלונות רבות וקשות שחושפות התנהלות פוגענית של לשכת התעסוקה במזרח העיר שתוצאתה שלילת קצבאות מדורשי עבודה פלסטינים. כך זה עובד: לשכת התעסוקה מפנה דורשי עבודה לחברת הנקיון ש.א יובל בע"מ, חברת הנקיון מסרבת לקלוט אותם לעבודה ומסרבת לציין על גבי טופס ההפניה שאינה מעוניינת בהם, ולשכת התעסוקה רושמת לדורשי העבודה סירוב בלתי מנומק בניגוד לתקנות, ובכך מובילה לשלילת קצבתם.

להלן 3 מקרים לדוגמא.

  1. אברהים הופנה על ידי שירות התעסוקה ביום שני ה-26.10 אל חברת הנקיון ש.א יובל. מאחר ואברהים כבר הופנה לאותה חברה לפני שנה, וכבר אז לאחר שטרטרה אותו סירבה לקלוט אותו לעבודה, הוא פנה למען כדי לסייע לו. עוד באותו היום דיבר נציג מען עם מנהל החברה, שמואל, שסירב בתוקף לזמן את אברהים לראיון עבודה, והבהיר כי כלל אינו זקוק לעובדים ולא פנה ללשכה ואף אין לו קשר עם לשכת התעסוקה. יחד עם זאת סרב במפורש למלא את טופס ההפניה של אברהים בהתאם או בכלל. מען דורש מלשכת העבודה למחוק את ההפניה לעבודה בחברת הנקיון בטרם ירשם לו סירוב.
  2. ב- 3.9 נערך לס' ראיון עבודה בחברת ש.א. יובל שהתקיים בתוך לשכת התעסוקה. במהלך הראיון השיבה ס' לשאלות המראיין ניר כי היא מעוניינת לעבוד, אין לה מגבלה רפואית, יש לה ילדים אבל היא יכולה לעבוד בכל שעה שתידרש. בתום הראיון לקח ממנה המראיין את הטפסים והודיע לה כי יתקשר להודיע לה האם היא התקבלה לעבודה. ס' המתינה לטלפון, ולאחר שבוע, ב- 9.9 הודיע לה פקיד לשכת התעסוקה והאחראי על ועדות הערר יעקב בניאשווילי שקצבתה תישלל מאחר והיא סירבה לעבוד. למרות דרישתה הוא לא נתן לה הסבר או הנמקה לרישום הסירוב, וגם לא סיפק לה טופס המנמק את הסיבות לסירוב, כנדרש במקרים אלה על פי נהלי שירות התעסוקה.

מען הגיש ערר בעניינה, דרש את מחיקת הסירוב והבהיר כי ס' מעוניינת לעבוד וממתינה לעבודה. בוועדת הערר אשר התקיימה ב- 19.10 נדהם נציג מען יואב טמיר לגלות כי לא היתה בתיק כל ראיה המצדיקה רישום סירוב, וגם לא היה טופס המדווח על השיחה עם המעסיק, כנדרש. כאשר שאל טמיר את בניאשווילי כיצד רשם לה סירוב ללא טופס ובניגוד לנהלים, ענה לו למרבית התדהמה, כי "הנהלים לא חלים במזרח ירושלים". זוהי למעשה הודאה שלשכת התעסוקה נוקטת במדיניות מפלה כלפי תושבי ירושלים הפלסטינים, והם לא זכאים לזכויות המגיעות לכלל דורשי העבודה בישראל.

  1. דורשת העבודה כ' הופנתה אף היא לחברת ש.א יובל בע"מ. היא רואיינה על ידי חברת הנקיון בלשכת התעסוקה ב- 12.10, וגם לה הורו להמתין לטלפון ולקחו ממנה את טופס ההפניה. כ' המתינה עד בוש, ופנתה למען, שמצדו פנה אל משה בקר מנהל לשכת התעסוקה ב- 13.10, ודרש לקבלה לעבודה. לאחר יומיים התקשר אל כ' פקיד של הלשכה ושאל אותה האם היא רוצה לעבוד ומתי, והיא ענתה כי היא מעוניינת לעבוד בבקרים. הפקיד הבטיח לדבר אתה למחרת, אך לא חזר אליה.
    כאשר הגיעה כ' אל לשכת התעסוקה ב- 21.10 בישר לה בניאשווילי כי נרשם לה סירוב, ושוב סירב לספק לה טופס רישום סירוב מנומק.

עוד

כלכלה ירוקה

אחוות-נשים בראשות המלכה הדבורה ופועלותיה

הכל התחיל בשיחת טלפון. חבר משותף הציע שנדבר… ששני הפרויקטים הקהילתיים שלנו יכולים להועיל אחד לשני. וכך התחילה ידידות שממש שינתה את חיי. אביב וסרמן, מייסד "סורגות קהילה", המליץ לי בחום לדבר עם הנא תאופיק מאום אל פחם.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

הישגים משמעותיים ל'מען – ארגון עובדים' בטיפול בזכויות עובדים מאז פרוץ המלחמה

מאז פרוץ המלחמה, טיפל מען במיצוי זכויותיהם של מעל 300 מתושבי מזרח ירושלים, בתחומים כמו זכויות בעבודה, הבטחת הכנסה, דמי אבטלה, תאונות עבודה, פתיחת מחסומים וקבלת תווי מזון. את ההישגים הללו ניתן לתרגם למעל ל-3 מיליון ₪. מעל ל-40% מהפונים שקיבלו סיוע היו נשים.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדות ועובדי האגודה לזכויות האזרח הצטרפו למען

 בחודש אפריל השנה ואחרי מו"מ מהיר, החודש חתמו על הסכם קיבוצי שמשפר את שכרם (רטרואקטיבית מתחילת השנה).
"אנחנו מאוד מרוצים שהצטרפנו למשפחת מען, ומהסיוע המקצועי והטוב שקיבלנו מהם שהוביל לחתימה מהירה על הסכם.
מצפים לשנים רבות של עבודה מאורגנת המיטיבה עם העובדים והעובדות", מסרה עו"ד דבי גילד חיו, חברת ועד העובדות.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הכאוס במדיניות הישראלית לגבי העובדים הפלסטינים נחשף בישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים

ישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים הוקדשה היום לנושא העובדים הפלסטינים. אלא שהדיון בשאלה כלל לא עסק בעובדים. אף אחד לא סופר אותם. קיומם חשוב בגלל התפקיד החיוני שהם ממלאים בכלכלה הישראלית. למרות ההתעלמות מהמצב הקשה של העובדים הפלסטינים וגם התייחסות מבזה ומשפילה כלפיהם מצד חלק מהדוברים היה ברור בישיבה שנוכחותם של הפלסטינים בשוק העבודה קיימת ולא הולכת לשום מקום.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

'מען – ארגון עובדים': החלטת הממשלה לייבוא מאסיבי של עובדים הזרים היא הפקרות כלכלית, ביטחונית וחברתית. יש לבטלה ולאפשר לפלסטינים לחזור לעבודה בישראל

החלטת הממשלה מיום ד' 15.5 לאשר העסקה של 330 אלף עובדים זרים במשק נוגדת כל היגיון כלכלי; עומדת בסתירה לתכנון שוק העבודה; ופותחת את הדרך להרחבה מסוכנת של סחר בבני אדם למטרות עבודה בישראל. בנוסף, ההחלטה משקפת התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות של המשך העצירה הזמנית של העסקת עובדים פלסטינים.
החלטת הממשלה משנה לרעה, ובאופן דרמטי, את מדיניות העובדים הזרים בישראל בחמש סוגיות קריטיות:

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות