כנס האחד במאי של ארגון העובדים מען – עובדים למען זכויות אדם

כנס האחד במאי שערך ארגון העובדים מען באברהם הוסטל בתל אביב תחת הסיסמא עובדים למען זכויות אדם, התמקד במתקפה שמתנהלת כיום על זכויות האדם בישראל ובעולם. נוכח מתקפה זו קרא מען מען לארגוני עובדים, ארגונים חברתיים ועמותות המגנות על זכויות אדם להפגין סולידריות חוצה חומות לאומיות, דתיות וגזעיות, במטרה לחזק את מעמדם של העובדים, להגן על זכויותיהם ועל זכויות הארגונים הפועלים למען כבוד האדם וחרותו, ולהציב אלטרנטיבה דמוקרטית ושוויונית נגד מתקפת הימין הגזעני – לאומני – דתי באשר הוא. את הכנס הנחתה ופא טיארה, רכזת סניף מען בבאקה אל-גרביה.

ופא טיארה, רכזת סניף מען בבאקה אל-גרביה

מנכ"ל מען, אסף אדיב, הזהיר מהדהירה של הממשלה הישראלית למלחמה מול אירן, יצא נגד ההרג המתרחש בעזה והמתקפה נגד ארגונים לזכויות אדם ובתי המשפט, וקרא לשיתוף פעולה רחב נגד מגמות אלו. אדיב ציין את הסולידריות של מען עם תנועות דמוקרטיות באזור מסוריה ועד אירן ומצרים, והבהיר כי מען מתנגד הן  לדיקטטורות הרצחניות של אסד וסיסי והן לתנועות הג'יהאדיסטיות הסוניות והשיעיות שמובילות בהקצנתן למבוי סתום.

אסף אדיב – מנכ"ל מען

הנוכחות של נציגי "בצלם", של עובדים פלסטינים מהתנחלויות, של עובדות חקלאות, ניקיון וסיעוד ערביות, ביחד עם מוסיקאים ואמנים יהודים וערבים הדגישה את הקשר ההדוק שנוצר במען בין זכויות עובדים וזכויות אדם ואת הסולידריות, והעלתה על נס את האופי הייחודי של מען כארגון המחויב למאבק נגד האפליה והדיכוי בכל מקום.

עמית גילוץ, חבר ועד עובדי "בצלם" שהתאגדו לאחרונה במען, הדגיש כי מען היה הבחירה הטבעית לעובדי "בצלם" שיש בו שילוב מיוחד של עובדים ישראלים ופלסטינים במשרד ובשטח. "כאשר אנו מתאגדים", אמר גילוץ "אנו מחזקים את הקשרים ביננו אבל אנחנו צריכים ארגון שיבין את המאבק נגד הכיבוש שהוא נשמת אפה של עמותת בצלם. מען, שכמונו שותף בהתנגדות לכיבוש, היה לכן הבחירה שלנו ואנו סמוכים ובטוחים שהנהלת העמותה אכן תפעל יחד איתנו לגיבוש הסכם קיבוצי במהירות".

עמית גילוץ, חבר ועד עובדי "בצלם"

יואב גל טמיר, מסניף מען בירושלים, תיאר את המציאות המטורפת בעיר שבה יש מעל 300 אלף תושבים פלסטינים חסרי זכויות החיים בעוני ובשכונות שאין בהן תשתיות בסיסיות. גל טמיר הבהיר שהעברת השגרירות האמריקאית לירושלים אינה משנה את העובדה שמדובר בעיר חצויה ומסוכסכת שמולידה יום יום עימותים ושנאה. הוא תאר כיצד העבודה היומיומית של משרד מען במזרח ירושלים עם עובדים ומובטלים מייצרת לעומת זאת בסיס לחיים של כבוד אנושי וזכויות אדם ושוויון, וכך מהווה בסיס לקיום עתידי ובונה של ישראלים ופלסטינים בירושלים.

יואב גל טמיר, מזכיר סניף מען בירושלים

נילי גפנן, אמנית תאטרון הקרון, שעובדיו התאגדו אף הם במען לאחרונה, הקסימה את הקהל בסיפור על ג'וחא תוך גלישה בלתי מורגשת בין הערבית והעברית. כפי שאמרה גפנן, הערב הזה המחיש שמען מתאים לאמני הקרון, ושאמני הקרון מתאימים למען.

נילי גפנן – חברת ועד תאטרון הקרון

קובי הגואל, מורה בקונסרבטוריון ראש העין, ציין את יכולתו של מען לפעול בכל תחום ועם כל קבוצת עובדים בדרך הנכונה לה, תוך התייעצות ושיקול דעת, ולייצר בכל מקום את התשובה המדויקת למצב, מבלי לנקוט בריכוזיות ובקבלת החלטות מעל ראשם של העובדים כפי שנהוג במחוזות אחרים. הגואל גם תאר את מצבם העלוב של רבים מבין מורי המוסיקה במתנ"סים ומרכזי מוסיקה ברחבי הארץ וקרא להם להתאגד במען.

קובי הגואל – מורה בקונסרבטוריון ראש העין

חאתם אבו זיאדה, ראש ועד העובדים של מוסך צרפתי, ייצג באירוע קבוצה גדולה של עובדים פלסטינים בהתנחלויות שמען מייצג אותם הן כקבוצות והן כיחידים. חאתם סיפר על הנסיון של עובדי מוסך צרפתי ועל ההישגים שהיו להם כאשר חתמו על הסכם קיבוצי, וביטא את ההבנה לפיה מען הוא הכתובת הטבעית עבור העובדים הפלסטינים שמועסקים על ידי ישראלים.

חאתם אבו זיאדה – ראש ועד העובדים של מוסך צרפתי

פראנס ליבה, אמנית ומורה לצילום בבית הספר מוסררה לאמנות בירושלים, תארה את השילוב המיוחד שנוצר בבית הספר בין קבוצת המורים שהתאגדה כבר מזמן במען ובין עובדי הצוות הטכני שהיו עד כה מחוץ להסכמים והצטרפו רק לאחרונה.

פראנס ליבה – אמנית ומורה לצילום בבית הספר מוסררה לאמנות בירושלים

אמאני קעדאן, רכזת שטח של מען במשרד באקה אלגרביה, סיפרה על פרויקט "נשים ועבודה" שכולל סיוע לנשים באיתור והשתלבות בעבודות מסודרות עם שכר ותנאי עבודה על פי דין  -בחקלאות, בניקיון ובטיפול בקשישים.

אמאני קעדאן – רכזת שטח מען בבאקה אלגרביה

את הערב ליוו בקטעי נגינה נגן הסקסופון ג'ס קורן ונגן כלי הקשה קובי הגואל, שניהם מורים בקונסרבטוריון ראש העין המאוגדים במען. ליד הפסנתר התחלפו הנגן והמלחין יוסי מר חיים וזיאד אל-איובי, מלחין מזרח ירושלמי. מוחמד קאווסמה, עובד בניין מירושלים, קרא שיר על סולידריות פועלים כשברקע הפסנתר החשמלי של אל-איובי.

ג'ס קורן, קובי הגואל וזיאד אל-איובי.

 

מוחמד קאווסמה

 

יוסי מר חיים

 

עוד

כלכלה ירוקה

אחוות-נשים בראשות המלכה הדבורה ופועלותיה

הכל התחיל בשיחת טלפון. חבר משותף הציע שנדבר… ששני הפרויקטים הקהילתיים שלנו יכולים להועיל אחד לשני. וכך התחילה ידידות שממש שינתה את חיי. אביב וסרמן, מייסד "סורגות קהילה", המליץ לי בחום לדבר עם הנא תאופיק מאום אל פחם.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

הישגים משמעותיים ל'מען – ארגון עובדים' בטיפול בזכויות עובדים מאז פרוץ המלחמה

מאז פרוץ המלחמה, טיפל מען במיצוי זכויותיהם של מעל 300 מתושבי מזרח ירושלים, בתחומים כמו זכויות בעבודה, הבטחת הכנסה, דמי אבטלה, תאונות עבודה, פתיחת מחסומים וקבלת תווי מזון. את ההישגים הללו ניתן לתרגם למעל ל-3 מיליון ₪. מעל ל-40% מהפונים שקיבלו סיוע היו נשים.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדות ועובדי האגודה לזכויות האזרח הצטרפו למען

 בחודש אפריל השנה ואחרי מו"מ מהיר, החודש חתמו על הסכם קיבוצי שמשפר את שכרם (רטרואקטיבית מתחילת השנה).
"אנחנו מאוד מרוצים שהצטרפנו למשפחת מען, ומהסיוע המקצועי והטוב שקיבלנו מהם שהוביל לחתימה מהירה על הסכם.
מצפים לשנים רבות של עבודה מאורגנת המיטיבה עם העובדים והעובדות", מסרה עו"ד דבי גילד חיו, חברת ועד העובדות.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הכאוס במדיניות הישראלית לגבי העובדים הפלסטינים נחשף בישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים

ישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים הוקדשה היום לנושא העובדים הפלסטינים. אלא שהדיון בשאלה כלל לא עסק בעובדים. אף אחד לא סופר אותם. קיומם חשוב בגלל התפקיד החיוני שהם ממלאים בכלכלה הישראלית. למרות ההתעלמות מהמצב הקשה של העובדים הפלסטינים וגם התייחסות מבזה ומשפילה כלפיהם מצד חלק מהדוברים היה ברור בישיבה שנוכחותם של הפלסטינים בשוק העבודה קיימת ולא הולכת לשום מקום.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

'מען – ארגון עובדים': החלטת הממשלה לייבוא מאסיבי של עובדים הזרים היא הפקרות כלכלית, ביטחונית וחברתית. יש לבטלה ולאפשר לפלסטינים לחזור לעבודה בישראל

החלטת הממשלה מיום ד' 15.5 לאשר העסקה של 330 אלף עובדים זרים במשק נוגדת כל היגיון כלכלי; עומדת בסתירה לתכנון שוק העבודה; ופותחת את הדרך להרחבה מסוכנת של סחר בבני אדם למטרות עבודה בישראל. בנוסף, ההחלטה משקפת התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות של המשך העצירה הזמנית של העסקת עובדים פלסטינים.
החלטת הממשלה משנה לרעה, ובאופן דרמטי, את מדיניות העובדים הזרים בישראל בחמש סוגיות קריטיות:

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות