כך שופכת עיריית ירושלים את חמתה על הגויים

במוצ"ש, לקראת ערב החג השני של פסח, הופתעו בעלי הדוכנים הפלסטינים בשער יפו אשר בירושלים המזרחית כאשר פשטו פקחי העירייה על דוכניהם והחרימו את סחורותיהם בטענה כי הם אוכפים את החוק האוסר מכירת חמץ בפסח. מבצע אכיפה זה תמוה במיוחד לנוכח העובדה שהעירייה לא מקפידה לאכוף את החוק האוסר על מכירת חמץ על האוכלוסייה היהודית בעיר.

גילוי דעת של ארגון העובדים מען

מבצע החרמת הלחם מדוכנים פלסטיניים בשער יפו הוא קצה הקרחון של מדיניות ההתעמרות הכלכלית בתושביה הפלסטינים של ירושלים המזרחית, מדיניות שמטרתה הסופית הינה ייהוד ירושלים ונישול התושבים הפלסטינים בעיר מזכויותיהם.

במוצ"ש, לקראת ערב החג השני של פסח, הופתעו בעלי הדוכנים הפלסטינים בשער יפו אשר בירושלים המזרחית כאשר פשטו פקחי העירייה על דוכניהם והחרימו את סחורותיהם בטענה כי הם אוכפים את החוק האוסר מכירת חמץ בפסח. מבצע אכיפה זה תמוה במיוחד לנוכח העובדה שהעירייה לא מקפידה לאכוף את החוק האוסר על מכירת חמץ על האוכלוסייה היהודית בעיר.

איש הימין הקיצוני וחבר בהנהלת העיר, אריה קינג, העיד כי הדבר נעשה בעידודו. בדף הפייסבוק שלו כותב קינג, חבר מועצת העיר מטעם רשימת "ירושלים מאוחדת' (איחוד של רשימת 'שכונות התפר' עם פורשי 'הבית היהודי': "תודות לחברי דף הפייסבוק שלי ושתוף פעולה אינטנסיבי וישיר עם הפיקוח העירוני של עיריית ירושלים, העירייה החרימה עשרות דוכנים לממכר חמץ שהוצבו בשער יפו וסביבתו. הבטחנו לטפל בייהוד ירושלים ואנו מנסים לעמוד בהתחייבויותינו לבוחרים." רק בעקבות הביקורת שנשמעה טענה העירייה כי פינוי הדוכנים נעשה לא בשל מכירת חמץ אלא משום שלבעליהם אין רשיון.

כפי שמעיד קינג עצמו "ייהוד ירושלים" פירושו התעמרות בתושבי העיר הפלסטינים, ופגיעה במקורות פרנסתם. על פי השנתון הסטטיסטי לירושלים של מכון ירושלים לחקר ישראל http://www.jiis.org.il/?cmd=statistic.467 79.5% מתושבי ירושלים המזרחית הפלסטינים נמצאים מתחת לקו העוני; הכנסתם של תושבי ירושלים המזרחית החיים מתחת לקו העוני נמוכה ב- 50% מהכנסתה של האוכלוסייה היהודית הנמצאת מתחת לקו העוני; כאשר 85% מילדי העיר המזרחית חיים מתחת לקו העוני. התוצאה – הגירה שלילית המונית של האוכלוסייה הפלסטינית. אותם תושבים שלא מאפשרים להם לשרוד במרכז העיר המזרחית, נאלצים לעבור אל האזורים מעבר לגדר – מחנה הפליטים שועפט וכפר עקב.  שם הדיור אמנם זול יותר, אך העירייה מסרבת לספק לשכונות אלה שירותים מוניציפאליים בסיסיים כמו שירותי חרום, סניטציה, חינוך ומים זורמים.

העוני וההזנחה הקיצוניים אינם גזירת גורל, אלא מדיניות רבת שנים. ארגון העובדים מען מנהל סניף במזרח ירושלים המסייע לתושבי העיר למצות את זכויותיהם מול רשויות הממשלה והעירייה, והוא עד למדיניות זאת ולתוצאותיה. מען קורא להפסקת ההתעמרות הכלכלית באוכלוסייה הפלסטינית בירושלים המזרחית, ולניסיונות לנשל את התושבים מזכויותיהם.

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

אי אפשר לדחות עוד את ההחלטה – יש להחזיר את העובדים הפלסטינים לעבודה בישראל עכשיו

מערכת הביטחון מנהלת בימים אלו דיונים קדחתניים בניסיון למנוע התלקחות בגדה המערבית. לפי ידיעה בוויינט הבוקר (יום ב' 5.2) הדיון מתמקד בשתי שאלות: האם להכניס את 100 אלף הפועלים הפלסטינים עם היתר לעבוד בישראל; והאם להתיר למתפללים מוסלמים מהגדה שיאושרו להיכנס לירושלים במהלך החג. הערכת גורמי הביטחון היא שחודש רמדאן, שיחל השנה ב-10 במרץ, עלול להיות נפיץ יותר מתמיד על רקע המלחמה בעזה, ולכן השאלות האלו מוגדרות כקריטיות.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

מתייצבים בשירות התעסוקה ולא רוצים שזכויותיכם יפגעו? חוששים להגיע לשירות התעסוקה בגלל העומס? ארגון "מען" עושה לכם סדר!

מאז 7/10, השתנו הנהלים של שירות התעסוקה. נכון להיום, שתי לשכות התעסוקה בירושלים פתוחות ומקבלות קהל ללא תור. עם זאת, לשכות התעסוקה עמוסות מאוד.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הממשלה בונה על עובדים זרים במקום פלסטינים – ורק מחמירה את הבעיה

הכתבה שפרסם היום 4.1 "כלכליסט" מבקרת בחריפות את מדיניות הממשלה בכל הקשור לנושא העובדים הפלסטינים ומדגישה כי עובדים זרים אינם יכולים להוות אלטרנטיבה לענף הבניין. כתב כלכליסט, שלמה טייטלבאום, מצטט כלכלנים וגורמים בענף הבניין שמאשרים את מה שטוען מען ארגון עובדים מזה זמן.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

חזרת העובדים הפלסטינים לישראל: צורך קיומי לישראל ולפלסטינים

עד ה-7 באוקטובר הועסקו בשוק העבודה הישראלי למעלה מ-200 אלף עובדים פלסטינים מהגדה ועזה. עבודה שהיא למעלה מ-20% מהתל"ג הפלסטיני, כ- 3.5 מליארד דולר בשנה. עם פרוץ המלחמה הוכרז בישראל מצב חירום, נאסרה כניסת פלסטינים לישראל, ונסגרו באופן מוחלט 11 מחסומים המקשרים בין הגדה המערבית לישראל. כך נותרו מאות אלפי משפחות פלסטיניות ללא מקור פרנסה במשך חודשיים וחצי, וללא אופק לחזרה לעבודה. וגם המעסיקים הישראלים מתקשים לחזור לתפקוד בלי עובדיהם.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות