כך שופכת עיריית ירושלים את חמתה על הגויים

במוצ"ש, לקראת ערב החג השני של פסח, הופתעו בעלי הדוכנים הפלסטינים בשער יפו אשר בירושלים המזרחית כאשר פשטו פקחי העירייה על דוכניהם והחרימו את סחורותיהם בטענה כי הם אוכפים את החוק האוסר מכירת חמץ בפסח. מבצע אכיפה זה תמוה במיוחד לנוכח העובדה שהעירייה לא מקפידה לאכוף את החוק האוסר על מכירת חמץ על האוכלוסייה היהודית בעיר.

גילוי דעת של ארגון העובדים מען

מבצע החרמת הלחם מדוכנים פלסטיניים בשער יפו הוא קצה הקרחון של מדיניות ההתעמרות הכלכלית בתושביה הפלסטינים של ירושלים המזרחית, מדיניות שמטרתה הסופית הינה ייהוד ירושלים ונישול התושבים הפלסטינים בעיר מזכויותיהם.

במוצ"ש, לקראת ערב החג השני של פסח, הופתעו בעלי הדוכנים הפלסטינים בשער יפו אשר בירושלים המזרחית כאשר פשטו פקחי העירייה על דוכניהם והחרימו את סחורותיהם בטענה כי הם אוכפים את החוק האוסר מכירת חמץ בפסח. מבצע אכיפה זה תמוה במיוחד לנוכח העובדה שהעירייה לא מקפידה לאכוף את החוק האוסר על מכירת חמץ על האוכלוסייה היהודית בעיר.

איש הימין הקיצוני וחבר בהנהלת העיר, אריה קינג, העיד כי הדבר נעשה בעידודו. בדף הפייסבוק שלו כותב קינג, חבר מועצת העיר מטעם רשימת "ירושלים מאוחדת' (איחוד של רשימת 'שכונות התפר' עם פורשי 'הבית היהודי': "תודות לחברי דף הפייסבוק שלי ושתוף פעולה אינטנסיבי וישיר עם הפיקוח העירוני של עיריית ירושלים, העירייה החרימה עשרות דוכנים לממכר חמץ שהוצבו בשער יפו וסביבתו. הבטחנו לטפל בייהוד ירושלים ואנו מנסים לעמוד בהתחייבויותינו לבוחרים." רק בעקבות הביקורת שנשמעה טענה העירייה כי פינוי הדוכנים נעשה לא בשל מכירת חמץ אלא משום שלבעליהם אין רשיון.

כפי שמעיד קינג עצמו "ייהוד ירושלים" פירושו התעמרות בתושבי העיר הפלסטינים, ופגיעה במקורות פרנסתם. על פי השנתון הסטטיסטי לירושלים של מכון ירושלים לחקר ישראל http://www.jiis.org.il/?cmd=statistic.467 79.5% מתושבי ירושלים המזרחית הפלסטינים נמצאים מתחת לקו העוני; הכנסתם של תושבי ירושלים המזרחית החיים מתחת לקו העוני נמוכה ב- 50% מהכנסתה של האוכלוסייה היהודית הנמצאת מתחת לקו העוני; כאשר 85% מילדי העיר המזרחית חיים מתחת לקו העוני. התוצאה – הגירה שלילית המונית של האוכלוסייה הפלסטינית. אותם תושבים שלא מאפשרים להם לשרוד במרכז העיר המזרחית, נאלצים לעבור אל האזורים מעבר לגדר – מחנה הפליטים שועפט וכפר עקב.  שם הדיור אמנם זול יותר, אך העירייה מסרבת לספק לשכונות אלה שירותים מוניציפאליים בסיסיים כמו שירותי חרום, סניטציה, חינוך ומים זורמים.

העוני וההזנחה הקיצוניים אינם גזירת גורל, אלא מדיניות רבת שנים. ארגון העובדים מען מנהל סניף במזרח ירושלים המסייע לתושבי העיר למצות את זכויותיהם מול רשויות הממשלה והעירייה, והוא עד למדיניות זאת ולתוצאותיה. מען קורא להפסקת ההתעמרות הכלכלית באוכלוסייה הפלסטינית בירושלים המזרחית, ולניסיונות לנשל את התושבים מזכויותיהם.

עוד

פרויקט מזרח ירושלים

הישגים משמעותיים ל'מען – ארגון עובדים' בטיפול בזכויות עובדים מאז פרוץ המלחמה

מאז פרוץ המלחמה, טיפל מען במיצוי זכויותיהם של מעל 300 מתושבי מזרח ירושלים, בתחומים כמו זכויות בעבודה, הבטחת הכנסה, דמי אבטלה, תאונות עבודה, פתיחת מחסומים וקבלת תווי מזון. את ההישגים הללו ניתן לתרגם למעל ל-3 מיליון ₪. מעל ל-40% מהפונים שקיבלו סיוע היו נשים.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדות ועובדי האגודה לזכויות האזרח הצטרפו למען

 בחודש אפריל השנה ואחרי מו"מ מהיר, החודש חתמו על הסכם קיבוצי שמשפר את שכרם (רטרואקטיבית מתחילת השנה).
"אנחנו מאוד מרוצים שהצטרפנו למשפחת מען, ומהסיוע המקצועי והטוב שקיבלנו מהם שהוביל לחתימה מהירה על הסכם.
מצפים לשנים רבות של עבודה מאורגנת המיטיבה עם העובדים והעובדות", מסרה עו"ד דבי גילד חיו, חברת ועד העובדות.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הכאוס במדיניות הישראלית לגבי העובדים הפלסטינים נחשף בישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים

ישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים הוקדשה היום לנושא העובדים הפלסטינים. אלא שהדיון בשאלה כלל לא עסק בעובדים. אף אחד לא סופר אותם. קיומם חשוב בגלל התפקיד החיוני שהם ממלאים בכלכלה הישראלית. למרות ההתעלמות מהמצב הקשה של העובדים הפלסטינים וגם התייחסות מבזה ומשפילה כלפיהם מצד חלק מהדוברים היה ברור בישיבה שנוכחותם של הפלסטינים בשוק העבודה קיימת ולא הולכת לשום מקום.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

'מען – ארגון עובדים': החלטת הממשלה לייבוא מאסיבי של עובדים הזרים היא הפקרות כלכלית, ביטחונית וחברתית. יש לבטלה ולאפשר לפלסטינים לחזור לעבודה בישראל

החלטת הממשלה מיום ד' 15.5 לאשר העסקה של 330 אלף עובדים זרים במשק נוגדת כל היגיון כלכלי; עומדת בסתירה לתכנון שוק העבודה; ופותחת את הדרך להרחבה מסוכנת של סחר בבני אדם למטרות עבודה בישראל. בנוסף, ההחלטה משקפת התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות של המשך העצירה הזמנית של העסקת עובדים פלסטינים.
החלטת הממשלה משנה לרעה, ובאופן דרמטי, את מדיניות העובדים הזרים בישראל בחמש סוגיות קריטיות:

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

מעכשיו גם עובדים תושבי הרשות הפלסטינית יוכלו לגשת למידע האישי שלהם באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעות ומסמכים, ככל מבוטח ישראלי

לא כך היה עד לאחרונה עבור עובדים תושבי הרשות הפלסטינית שמועסקים בישראל. עובדים אלו לא יכלו לייצר קוד משתמש ולא נפתח להם אזור אישי במוסד לביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה. התוצאה היתה עיכובים של חודשים ושנים בטיפול בתביעות ופעמים רבות דחיית תביעות מוצדקות בשל העדר תקשורת.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות