יום האשה הבינלאומי: נשים יוצרות שינוי

היתה זו אסיפה יוצאת דופן שאורגנה על ידי ארגון העובדים מען וסינדיאנת הגליל. הנשים שהשתתפו בכינוס, שציין את יום האשה הבינ"ל במתנ"ס בבאקה אל-גרביה ב- 7 למרץ, היו נלהבות וגאות, ולא לשווא. מדובר בארגונים של נשים עובדות ויוצרות, מהגליל, מהמשולש ומהגדה המערבית שלקחו את גורלן בידיהן, ובאמצעות העבודה והיצירה שינו את חייהן וחיי סביבתן.

היתה זו אסיפה יוצאת דופן שאורגנה על ידי ארגון העובדים מען וסינדיאנת הגליל. הנשים שהשתתפו בכינוס, שציין את יום האשה הבינ"ל במתנ"ס בבאקה אל-גרביה ב- 7 למרץ, היו נלהבות וגאות, ולא לשווא. מדובר בארגונים של נשים עובדות ויוצרות, מהגליל, מהמשולש ומהגדה המערבית שלקחו את גורלן בידיהן, ובאמצעות העבודה והיצירה שינו את חייהן וחיי סביבתן. בנוסף נכחו תומכות רבות של מען ושל סינדיאנה. את ארגון הערב לקחו על עצמן החברות המסורות של פורום הנשים של מען, וכל המופיעות תרמו מזמנן ומכשרונם בהתנדבות!

קהל גדול של נשים עובדות ויוצרות
קהל גדול של נשים עובדות ויוצרות

 

הנחתה את הכינוס ופא טיארה, האחראית על פרויקט "נשים וחקלאות" של מען, שהסבירה את מטרות הפרויקט וכיצד הוא עובד, ובירכה באופן מיוחד את עובדות החקלאות שהגיעו לכינוס. כמו כן שלחה טיארה ברכה מיוחדת לנשים הסוריות הסובלות כבר 4 שנים ממשטר הדמים של אסד, והודתה לחברות פורום הנשים שתרמו מכספן לילדי סוריה באמצעות הוועד לסיוע הומניטרי לעם הסורי.

זמרת השירה העממית, מאריה אבו ואסל
זמרת השירה העממית, מאריה אבו ואסל

הזמרת העממית מאריה אבו ואסל, ששלבה במילות שיריה ברכות למשתתפות ולשותפות היהודית ערבית, הלהיבה את הנשים שהצטרפו לשירתה בקולן, במחיאות כפים ובתיפוף,  לאורך כל הארוע.

ראשונת הדוברות היתה נג'את אבו סאע, ממקימות "העמותה לפיתוח נשים בכפר" מהכפר סיידא, נפת טול כרם. כ-70 נשים פעילות בעמותה בסיידא, והן עוסקות בהכשרת חלקת אדמה של 4 דונם לחקלאות, גידול עשבי תבלין וירקות אורגניים, הפקת שמנים וסבונים מצמחי תבלין ומכירתן. כמו כן יש להם כוורות, והן קבלו הכשרה לגדל דבורים, ולרדות דבש.

הקהל נסחף
הקהל נסחף

עביר מוואסי, חברה בפורום הנשים של מען, ספרה כיצד החליטה לצאת לעבוד מחוץ לבית, ואיך העבודה שינתה את חייה ואת חיי בני המשפחה, לא רק כלכלית אלא גם חברתית. היא הרחיבה את מעגל מכריה, פגשה יהודים ולמדה שגם הם בני אדם כמוה ולא צריך לפחד מהם, והפכה לאשה עצמאית שתורמת לבית ושותפה להחלטות שנלקחות בו. היא לא החמיצה את ההזדמנות לקרא ליושבות באולם לא לחשוש מהקשיים ולצאת לעבודה כדי לתרום לעצמן ולחברה.

הנדיה סלימאן מהכפר בועיינה נוג'ידאת שבגליל, ספרה כיצד קבוצת נשים החליטה לקחת יוזמה והקימה עמותה בשם "פנינת העמק" שמייצרת עבודות יד כמו קליעת סלים, עבודות בחרוזים וברקמה, והקימה מרכז מבקרים. הודות למרכז, הכפר המנומנם שהיה מחוץ למסלולי התיירות הגלילית מושך כיום מאות תיירים בשנה, מה שמוכיח שגם נשים מבוגרות חסרות השכלה גבוהה ומקצוע יכולות לשנות את חייהן ואת חייה הכפר כולו. כמו כן דברו חנאן מנאדרה זעבי ומונה נחלה בשם סינדיאנת הגליל, והנא תוופיק מנחת פגישות ההעצמה של פורום הנשים של מען.

שאם אבו מוך, הצגת יחיד המתמודדת באומץ עם מצב האשה הערביה
שאם אבו מוך, הצגת יחיד המתמודדת באומץ עם מצב האשה הערביה

לדור הצעיר היה תפקיד חשוב באסיפה. משוררת צעירה בשם אריג' אבו מוך קראה שיר שכתבה ובו קראה לנשים למרוד נגד מצבן ולהשתחרר, בלווי נגן העוד אמיר ערו, מעמותת אבתיאסמה (חיוך). השחקנית העולה שאם אבו מוך הציגה הצגת יחיד על גורלה של צעירה שזמן לא רב לאחר שהקימה משפחה מוצאת את עצמה גרושה, ועל התנכרות החברה אליה. ההופעות עוררו התרגשות רבה בקהל.

לפני שמאריה אבו ואסל סיימה את הערב בשיר נוסף, חולקו תעודות הוקרה לנציגות הארגונים ולאמניות שהופיעו.

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

אי אפשר לדחות עוד את ההחלטה – יש להחזיר את העובדים הפלסטינים לעבודה בישראל עכשיו

מערכת הביטחון מנהלת בימים אלו דיונים קדחתניים בניסיון למנוע התלקחות בגדה המערבית. לפי ידיעה בוויינט הבוקר (יום ב' 5.2) הדיון מתמקד בשתי שאלות: האם להכניס את 100 אלף הפועלים הפלסטינים עם היתר לעבוד בישראל; והאם להתיר למתפללים מוסלמים מהגדה שיאושרו להיכנס לירושלים במהלך החג. הערכת גורמי הביטחון היא שחודש רמדאן, שיחל השנה ב-10 במרץ, עלול להיות נפיץ יותר מתמיד על רקע המלחמה בעזה, ולכן השאלות האלו מוגדרות כקריטיות.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

מתייצבים בשירות התעסוקה ולא רוצים שזכויותיכם יפגעו? חוששים להגיע לשירות התעסוקה בגלל העומס? ארגון "מען" עושה לכם סדר!

מאז 7/10, השתנו הנהלים של שירות התעסוקה. נכון להיום, שתי לשכות התעסוקה בירושלים פתוחות ומקבלות קהל ללא תור. עם זאת, לשכות התעסוקה עמוסות מאוד.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הממשלה בונה על עובדים זרים במקום פלסטינים – ורק מחמירה את הבעיה

הכתבה שפרסם היום 4.1 "כלכליסט" מבקרת בחריפות את מדיניות הממשלה בכל הקשור לנושא העובדים הפלסטינים ומדגישה כי עובדים זרים אינם יכולים להוות אלטרנטיבה לענף הבניין. כתב כלכליסט, שלמה טייטלבאום, מצטט כלכלנים וגורמים בענף הבניין שמאשרים את מה שטוען מען ארגון עובדים מזה זמן.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

חזרת העובדים הפלסטינים לישראל: צורך קיומי לישראל ולפלסטינים

עד ה-7 באוקטובר הועסקו בשוק העבודה הישראלי למעלה מ-200 אלף עובדים פלסטינים מהגדה ועזה. עבודה שהיא למעלה מ-20% מהתל"ג הפלסטיני, כ- 3.5 מליארד דולר בשנה. עם פרוץ המלחמה הוכרז בישראל מצב חירום, נאסרה כניסת פלסטינים לישראל, ונסגרו באופן מוחלט 11 מחסומים המקשרים בין הגדה המערבית לישראל. כך נותרו מאות אלפי משפחות פלסטיניות ללא מקור פרנסה במשך חודשיים וחצי, וללא אופק לחזרה לעבודה. וגם המעסיקים הישראלים מתקשים לחזור לתפקוד בלי עובדיהם.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות