חברת החשמל מתכוננת להעביר רצועת קווי חשמל עילי ברוחב 70 מטר באדמות חקלאיות בואדי ערה

קווי המתח הגבוה יחסלו מטע זיתים אורגני המנוהל בשיתוף פעולה יהודי ערבי, ויגרמו נזק בלתי הפיך ל- 4,500 דונם של אדמה חקלאית

קווי המתח הגבוה יחסלו מטע זיתים אורגני המנוהל בשיתוף פעולה יהודי ערבי, ויגרמו נזק בלתי הפיך ל- 4,500 דונם של אדמה חקלאית

התכנון המקורי היה להעביר את הקווים באדמות מדינה בלתי מעובדות, אך בגלל התנגדות הצבא הם הוסטו לשטחים חקלאיים

מטע הזיתים האורגני המכונה "אואזיס – חקלאות אורגנית לסולידריות בין החברה הישראלית והערבית" הוא פרויקט חדשני ויחיד במינו שהוקם בדצמבר 2009, שהפך 95 דונם של אדמת בור באזור רוחא בואדי ערה למטע זיתים אורגני מודרני. הפרויקט הוא פרי של שותפות בין עמותת סינדיאנת הגליל לסחר הוגן וחברת אל-ג'וזור מכפר ערה, וזהו מטע הזיתים היחיד באזור שמטופל בשיטות אורגניות ובחקלאות אינטנסיבית. המקום היה בעבר שטח אש ולא עובד מאז 48 עד להקמת המטע.

הפרויקט מאויים על ידי תמ"א 10/ג/6, שאושרה באוקטובר 2012 העברת רצועה שרוחבה 70 מטר של קווי מתח עליון, שתוכננה לעבור על אדמות מדינה בלתי מעובדות, אך הוסטה דרומה בגלל התנגדות הצבא לתוואי המקורי. רצועת החשמל תגזול מהחלקה באופן ישיר 35 דונם המהווים למעלה משליש משטח המטע, אולם הקרינה מעמודי המתח העליון (400 קילו וולט) משפיעה על רצועה ברוחב 300 מטר, ותחבל באופיו האורגני של המטע.

בפרויקט הושקעו למעלה ממיליון שקל, בהנחת קו מים, סיקול, הנחת תשתיות והכשרת הקרקע. הפרויקט זכה להערכה רבה ולמענקים של משרד החקלאות, ומהווה אתר עליה לרגל של משלחות מהארץ ומחוץ לארץ שבאות ללמוד את סוד הצלחתו. מדי שנה מגיעים מאות מתנדבים יהודים וערבים לעבוד בהתנדבות במטע, ומקדמים חיים של דו קיום וסובלנות. צחוק הגורל הוא, שאזור שעמד בשממונו במשך עשרות שנים בגלל היותו שטח אש, יחזור ויהרס מחדש עקב התנגדות הצבא.

פגיעתה של התוכנית עצומה. אורך רצועת עמודי החשמל בואדי ערה (בקו אווירי) הוא 10 ק"מ בקו אווירי. על פי תחשיב גס, רצועת החשמל תפגע ישירות לפחות ב- 1,000 דונם, והקרינה מקווי החשמל תפגע לפחות ב- 4,000 דונם של אדמות חקלאיות נטועות בזיתים. ביום רביעי ה-26.3, עלו לירושלים עשרות בעלי קרקעות ונציגי מועצות מואדי ערה כדי להגיש ערעורים על התוכנית.

סינדיאנת הגליל עמותת אל-ג'זור ובעלי האדמות הנפגעים דורשים להחזיר את התוכנית למסלולה המקורי, ולמנוע את הפגיעה הכלכלית והסביבתית החמורה באדמות חקלאיות.

הצילו את אואזיס, נווה מדבר של גידולים אורגניים מודרניים ודו קיום באזור.

לאתר סינדיאנת הגליל, למאמרים על הפרויקט

לפרטים נוספים ולתאום ראיונות:

מיכל שורץ 050-4330067

 

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

ללא עבודה, ללא משכורת, ללא פיצויים

למעלה מ-100,000 עובדים פלסטינים אינם משתכרים למחייתם למעלה מחודש ימים, בגלל המלחמה והסגר, זולת אלפים בודדים של עובדים במקומות עבודה חיוניים והתנחלויות. נוכח מצוקתם הגוברת, פנינו יחד עם קו לעובד והקליניקה לזכויות עובדים בפקולטה למשפטים באוניברסיטת ת"א לרשות האוכלוסין ולמת"ש, וביקשנו לאפשר להם למשוך סכום חד פעמי מקרן הפנסיה שלהם.

המשך
פרסומים

מען – ארגון עובדים פנה לשר הרווחה, ח"כ יעקב מרגי, וקרא לו לשים קץ לפעולות המשמעתיות נגד עו"ד ענבל חרמוני, יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים.

לכבוד שר הרווחה חה"כ יעקב מרגי לכב' מ"מ מנכ"ל משרד הרווחה מר ינון אהרוני במייל –  mankal@molsa.gov.il   א.נ.,                                                                                       

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדי ועובדות בית החולים הגריאטרי "הוד עמל" במישור אדומים התאגדו במען בדרישה להעסקה ישירה וחתימה על הסכם קיבוצי

כמחצית מעובדי ועובדות בית החולים הגריאטרי "הוד עמל" במישור אדומים התאגדו בשבוע שעבר במען – איגוד עובדים. רובם תושבי/ות הרשות הפלסטינית, המועסקים בבית החולים למעלה

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות