זהירות – תיקונים בתקנות רישום קבלנים יגבירו את תאונות העבודה

ביום ה' 14.7 פנה אסף אדיב בשם הקואליציה למאבק בתאונות בניין, למנכ"ל משרד השיכון מר אשל ארמוני, שעומד בראש מועצת הקבלנים בדרישה לעכב אישור התקנות החדשות לרישום הקבלנים, ולאפשר דיון ציבורי רחב בשינויים המוצעים בתקנות. להלן נוסח המכתב שהועבר גם ליו"ר איגוד המהנדסים מר דני מריאן, ליו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת חה"כ אלי אלאלוף וכן לראש מנהל הבטיחות גב' ורדה אדוארדס

הנדון – תיקונים מוצעים בתקנות רישום קבלנים

אנו מבקשים לפנות אליך וזאת לאור האזהרה של מומחים כי השינוי הצפוי להיות נידון בקרוב בתקנות הקבלנים יביא לעלייה מסוכנת בתאונות בבניין.
על פי המידע שבידינו ביום ד' 20.7.16 אמורה מועצת הקבלנים לאשר שינויים בתקנות הקבלנים שלהם משמעות גורלית על עתיד ענף הבנייה ורמת האיכות והבטיחות בו. מועצת הקבלנים, שבראשה אתה עומד, הינה הגוף הקובע בכל הקשור לחוקים ותקנות שמסדירים את עבודת קבלני הבניין. התיקונים המוצעים כעת בתקנות שהונחו על שולחן המועצה הוגדרו כ"הקלות בנטל הרגולטורי" ומכוונות לזרז ההליכים לאישור וביצוע פרוייקטים למגורים. בפועל עולה כי מדובר בתיקונים שמסירים מגבלות חוקיות הקיימות היום על ביצוע עבודות בניין. בין השינויים הבולטים שנראים על פניו כבלתי סבירים – הקלת המעבר של קבלנים לסווג גבוה יותר וכן ביטול כמעט מוחלט של החובה בפיקוח של מהנדס בפרוייקטים שונים.

לתיקונים אלו מתנגדים באופן נחרץ איגוד המהנדסים ומומחים רבים אחרים. לטענתם ההקלות המוצעות יגרמו לירידה משמעותית באיכות הבנייה וכן לפגיעה אנושה בתחום הבטיחות. התוצאה הישירה קובעים אנשי המקצוע הבכירים תהיה יותר תאונות עבודה, יותר פגיעה בעובדים ובבטיחותם וירידה וסיכון של הסובבים והדיירים העתידיים של הבנינים שאותם בונים הקבלנים.

הקואליציה למאבק בתאונות בניין שהוקמה בסוף השנה שעברה התריעה שוב ושוב על ההפקרות ששוררת בענף הבנייה וכתוצאה ממנה על העליה המדאיגה בתאונות בניין. רק מתחילת שנה זו נהרגו 20 עובדים בתאונות בניין – זאת בשעה שהממוצע הרב שנתי הוא כ-30 עובדים (קרי עליה של 30% בתאונות קטלניות במחצית הראשונה של שנת 2016).

הקואליציה למאבק בתאונות בניין מצטרפת לקריאת אנשי המקצוע המובילים ודורשת לפתוח את הדיון על התיקונים בתקנות הקבלנים וכן בחוק רישום קבלנים. אנו רואים כבלתי אחראי להתעלם מאזהרותיהם של אנשי המקצוע הבכירים ודורשים לדחות את ההחלטה בשינויים המוצעים וכך לאפשר לחוקרים, ממוני בטיחות, נציגי עובדים וארגוני חברה אזרחית ללמוד את השינויים ולהביע את עמדתם קודם לגיבוש סופי של התקנות.

אנו דורשים לפרסם בציבור את טיוטת התיקונים המוצעים בתקנות ובחוק, כך שיתאפשר לאנשי מקצוע ומשפטנים להעיר הערות. מפאת המשמעויות החמורות שיש לשינויים המוצעים יש לקיים הליך של שימוע ציבורי לפני אימוץ שינויים אלו.

לתגובתך נחכה.
בברכה
אסף אדיב – מנכ"ל ארגון העובדים מען

עוד

כלכלה ירוקה

אחוות-נשים בראשות המלכה הדבורה ופועלותיה

הכל התחיל בשיחת טלפון. חבר משותף הציע שנדבר… ששני הפרויקטים הקהילתיים שלנו יכולים להועיל אחד לשני. וכך התחילה ידידות שממש שינתה את חיי. אביב וסרמן, מייסד "סורגות קהילה", המליץ לי בחום לדבר עם הנא תאופיק מאום אל פחם.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

הישגים משמעותיים ל'מען – ארגון עובדים' בטיפול בזכויות עובדים מאז פרוץ המלחמה

מאז פרוץ המלחמה, טיפל מען במיצוי זכויותיהם של מעל 300 מתושבי מזרח ירושלים, בתחומים כמו זכויות בעבודה, הבטחת הכנסה, דמי אבטלה, תאונות עבודה, פתיחת מחסומים וקבלת תווי מזון. את ההישגים הללו ניתן לתרגם למעל ל-3 מיליון ₪. מעל ל-40% מהפונים שקיבלו סיוע היו נשים.

המשך
תעשייה וענפים אחרים

עובדות ועובדי האגודה לזכויות האזרח הצטרפו למען

 בחודש אפריל השנה ואחרי מו"מ מהיר, החודש חתמו על הסכם קיבוצי שמשפר את שכרם (רטרואקטיבית מתחילת השנה).
"אנחנו מאוד מרוצים שהצטרפנו למשפחת מען, ומהסיוע המקצועי והטוב שקיבלנו מהם שהוביל לחתימה מהירה על הסכם.
מצפים לשנים רבות של עבודה מאורגנת המיטיבה עם העובדים והעובדות", מסרה עו"ד דבי גילד חיו, חברת ועד העובדות.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הכאוס במדיניות הישראלית לגבי העובדים הפלסטינים נחשף בישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים

ישיבת ועדת הכנסת לעובדים זרים הוקדשה היום לנושא העובדים הפלסטינים. אלא שהדיון בשאלה כלל לא עסק בעובדים. אף אחד לא סופר אותם. קיומם חשוב בגלל התפקיד החיוני שהם ממלאים בכלכלה הישראלית. למרות ההתעלמות מהמצב הקשה של העובדים הפלסטינים וגם התייחסות מבזה ומשפילה כלפיהם מצד חלק מהדוברים היה ברור בישיבה שנוכחותם של הפלסטינים בשוק העבודה קיימת ולא הולכת לשום מקום.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

'מען – ארגון עובדים': החלטת הממשלה לייבוא מאסיבי של עובדים הזרים היא הפקרות כלכלית, ביטחונית וחברתית. יש לבטלה ולאפשר לפלסטינים לחזור לעבודה בישראל

החלטת הממשלה מיום ד' 15.5 לאשר העסקה של 330 אלף עובדים זרים במשק נוגדת כל היגיון כלכלי; עומדת בסתירה לתכנון שוק העבודה; ופותחת את הדרך להרחבה מסוכנת של סחר בבני אדם למטרות עבודה בישראל. בנוסף, ההחלטה משקפת התעלמות מוחלטת מההשלכות החמורות של המשך העצירה הזמנית של העסקת עובדים פלסטינים.
החלטת הממשלה משנה לרעה, ובאופן דרמטי, את מדיניות העובדים הזרים בישראל בחמש סוגיות קריטיות:

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות