התראה על אסון שעלול להתרחש באירועי האירוויזיון בגני התערוכה בשל התרשלות הגורמים המפקחים והתקשרות עם חברה קבלנית לבניית טריבונות שאין לה רשיון קבלן

הבוקר יום ה' 2.5 העבירו מנכ"ל ארגון העובדים מען אסף אדיב והמהנדס מוחמד ג'יוסי מכתב התראה למנכ"לי משרדי הממשלה הרלוונטיים לעירית תל אביב ולמינהל הבטיחות בו התרענו על סכנה לשלום הציבור בשל כשלים חמורים שנפלו בהקמת מתקני האירוויזיון בגני התערוכה.

הבוקר יום ה' 2.5 העבירו מנכ"ל ארגון העובדים מען אסף אדיב והמהנדס מוחמד ג'יוסי מכתב התראה למנכ"לי משרדי הממשלה הרלוונטיים לעירית תל אביב ולמינהל הבטיחות בו התרענו על סכנה לשלום הציבור בשל כשלים חמורים שנפלו בהקמת מתקני האירוויזיון בגני התערוכה. 
ממידע שהגיע אלינו לאחרונה מתברר שהחברות שבונות את המתקנים – גם את הבמה התאורה והטריבונות שיאכלסו אלפי צופים – לא מחזיקות בידן רשיון חוקי לבצע פעולות אלו. יתר על כן מדובר בשתי חברות היו אחריות על שני אסונות (המכביה ב-1997 והר הרצל ב-2012).
המכתב הופנה למנכ"ל משרד התקשורת שאחראי על תאגיד השידור – הגורם המפיק את האירוע. מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון – האחראי רשם הקבלנים. מנכ"ל משרד העבודה והרווחה האחראי על מינהל הבטיחות ובריאות הציבור. כמו כן פנינו לראש עירית תל אביב שהחוק מחייב אותה לדאוג שעבודות בנייה שנעשות בשטחה יעשו תוך מניעת סכנה לשלום הציבור. 
בסיום המכתב אנו דורשים ליזום באופן דחוף בדיקה קפדנית של כל עבודות ההקמה באתר האירוויזיון על ידי מהנדסי בטיחות מוסמכים, ולבצע תיקונים וחיזוקים ככל שנדרשים עוד לפני שהאמנים והקהל יגיעו למקום. ללא קשר ובמקביל חייב רשם הקבלנים לפתוח בהליכים משפטיים וארגוניים מול הגורמים שפעלו שלא כדין וזאת כדי לייצר הרתעה ולמנוע הישנות מקרים כאלו. 

לכב' מר בני דרייפוס, מנכ"ל משרד השיכון והבינוי

לכב' מר נתי כהן, מנכ"ל משרד התקשורת

לכב' דר' אביגדור קפלן, מנכ"ל משרד העבודה והרווחה

לכב' מר אילן אליהו, רשם הקבלנים

לכב' מר רון חולדאי, ראש עירית תל אביב יפו

לכב' מר אריק שמילוביץ, סגן מפקח עבודה ראשי – מינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית

א.נ.

הנדון  – התראה על אסון שעלול להתרחש באירועי האירוויזיון בגני התערוכה בשל התרשלות הגורמים המפקחים והתקשרות עם חברה קבלנית לבניית טריבונות שאין לה רשיון קבלן

אנחנו פונים אליכם בדחיפות כדי להתריע על כך שהחברות שמבצעות בימים אלו את בניית הטריבונות והבמה של אירוע האירוויזיון הן "ארגונית" ו"עיצוב במה" שאינן רשומות בפנקס הקבלנים ולכן אינן מורשות לבצע עבודות אלו. שתי החברות הן בבעלות משפחת לביא, ושתיהן היו מעורבות בעבר באסונות שנבעו מכשלים בבנייה.

מדובר בשתי חברות שאינן מורשות לבצע עבודות כגון טריבונות ואשר הרקורד שלהן מוכיח לכאורה את חוסר המיומנות שלהן לביצוע אותן עבודות. חברת "ארגונית" היתה אחראית בשעתו על הקמת גשר המכביה שהתמוטט בשנת 1997 וגרם למותם של 4 ספורטאים ופציעתם של 69. "עיצוב במה" היתה זו שהקימה בשנת 2012 את מתקני התאורה בהר הרצל לקראת חגיגות יום הזכרון – מתקנים שהתמוטטו וגרמו למותה של הקצינה הילה בצלאלי ז"ל שהשתתפה בהכנות לטקס.

החשש לאסון נוסף הועלה כבר בינואר השנה על ידי פרופ' רוני נבון, יו"ר הועדה המייעצת לרשם הקבלנים, שפנה למנכ"ל תאגיד השידור מר אלדד קובלנץ האחראי על הפקת האירוויזיון. פרופ' נבון  התריע  במכתב מיום 31.1.19 על הסכנה שנובעת מהתקשרות של התאגיד עם חברות אלו. יתר על כן המכתב קבע כי התקשרות כזו מהווה עבירה פלילית על חוק רישום קבלנים.

מר קובלנץ לא טרח להשיב למכתבו של פרופ' נבון. במקום זאת הוא בחר לפנות לרשם הקבלנים בבקשה להכשיר את המכרז בו זכתה חברת עיצוב במה. תשובת רשם הקבלנים היתה חד משמעית –    ע"פ חוק רישום קבלנים רק קבלן בעל רישיון הרשום בפנקס הקבלנים רשאי להקים טריבונות והיות וחברה זו אינה רשומה בפנקס הקבלנים היא אינה מורשית לבצע את העבודה. בנוסף וללא קשר פנתה לרשם הקבלנים שוב חברת ארגונית – כאמור גם היא בבעלות משפחת לביא שהיא בעליה של חברת עיצוב במה – וניסתה להרשם כקבלן רשום. בקשה זו נדחתה על ידי הרשם.

במקביל פנה פרופ' נבון גם לראש העיר תל אביב יפו מר רון חולדאי שאגף ההנדסה העירוני שלו אמור להבטיח כי עבודות בנייה שנעשות בתחום המוניציפלי שלו יעשו באופן שלא יסכן את הציבור. למרות שהפניה לראש העיר תל אביב נעשתה ב-21.2 הגיעה תשובתו רק ב-28.4, קרי אחרי שרוב העבודות כבר הושלמו. בתשובה נאמר שהנושא נבדק מול התאגיד וכי הובהר לעירייה שהדברים מתנהלים על פי הנדרש בחוק. ברור שהעירייה לא טרחה לדרוש הוכחות לכך.

על פניו ובהעדר מידע אחר מדובר כאן בהתנהלות של הרשויות השונות שנחזית להיות רשלנית וחסרת אחריות. תאגיד השידור שבאחריות שר התקשורת קיבל התרעה כי אסור לו להתקשר עם חברת עיצוב במה ולמרות זאת אפשר לה לבצע את העבודות. עירית תל אביב קיבלה התרעה על כך שבשטחה מתנהלות עבודות על ידי גורם בלתי מורשה שהיה אחראי לאסונות בעבר והפנתה את גבה לצד השני.

יותר מכל אנו תוהים מדוע רשם הקבלנים שהיה עד להתנהלות מסוכנת ובלתי חוקית זו לא הפעיל כאן את סמכותו כדי לעצור את העבודות של חברות אלו בשלב מוקדם למרות שברור שההתקשרות איתן נעשתה בניגוד לדרישות החוק ותוך הפרה של הוראותיו.

ברור לנו שברגע זה אין אפשרות לעצור את העבודה או לפרק את המתקנים שנבנו אבל כדי להבטיח מניעת אסון נדרש מכל הגורמים שאחראים על בטחון הציבור ליזום באופן דחוף בדיקה קפדנית של כל עבודות ההקמה באתר האירויזיון על ידי מהנדסי בטיחות ולבצע תיקונים וחיזוקים נדרשים עוד לפני שהאמנים והקהל יגיעו למקום. ללא קשר ובמקביל חייב רשם הקבלנים לפתוח בהליכים משפטיים וארגוניים מול החברות והגורמים שהתרשלו ופעלו בניגוד לחוק וזאת כדי למנוע הישנות מקרים כאלו.

החתומים מטה נחשפו למידע על הנושא בימים האחרונים ובצעו מספר בדיקות עם הגורמים השונים כדי לוודא את אמיתות הדברים.

ארגון העובדים מען פעיל בתחום הגנה על זכויות עובדים והמאבק בתאונות העבודה בענף הבניין מזה יותר מעשור ומתוך הכרותו העמוקה עם הכשלים של המערכת אנו רואים לנכון להתריע על סכנה זו. פעולתנו זו היא חובה ציבורית ומוסרית מהדרגה הראשונה. אנו מצפים מכל הגורמים לפעול באותה רוח כדי להבטיח שהאירוויזיון יסתיים ללא כל תקלה וללא נפגעים.

בברכה

אסף אדיב מנכ"ל ארגון העובדים מען

המהנדס מוחמד ג'יוסי  -דוקטורנט בתחום הבטיחות בענף הבניין

MORE...

תעשייה וענפים אחרים

עובדי ועובדות בית החולים הגריאטרי "הוד עמל" במישור אדומים התאגדו במען בדרישה להעסקה ישירה וחתימה על הסכם קיבוצי

כמחצית מעובדי ועובדות בית החולים הגריאטרי "הוד עמל" במישור אדומים התאגדו בשבוע שעבר במען – איגוד עובדים. רובם תושבי/ות הרשות הפלסטינית, המועסקים בבית החולים למעלה

READ MORE »

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות