התראה על אסון שעלול להתרחש באירועי האירוויזיון בגני התערוכה בשל התרשלות הגורמים המפקחים והתקשרות עם חברה קבלנית לבניית טריבונות שאין לה רשיון קבלן

הבוקר יום ה' 2.5 העבירו מנכ"ל ארגון העובדים מען אסף אדיב והמהנדס מוחמד ג'יוסי מכתב התראה למנכ"לי משרדי הממשלה הרלוונטיים לעירית תל אביב ולמינהל הבטיחות בו התרענו על סכנה לשלום הציבור בשל כשלים חמורים שנפלו בהקמת מתקני האירוויזיון בגני התערוכה.

הבוקר יום ה' 2.5 העבירו מנכ"ל ארגון העובדים מען אסף אדיב והמהנדס מוחמד ג'יוסי מכתב התראה למנכ"לי משרדי הממשלה הרלוונטיים לעירית תל אביב ולמינהל הבטיחות בו התרענו על סכנה לשלום הציבור בשל כשלים חמורים שנפלו בהקמת מתקני האירוויזיון בגני התערוכה. 
ממידע שהגיע אלינו לאחרונה מתברר שהחברות שבונות את המתקנים – גם את הבמה התאורה והטריבונות שיאכלסו אלפי צופים – לא מחזיקות בידן רשיון חוקי לבצע פעולות אלו. יתר על כן מדובר בשתי חברות היו אחריות על שני אסונות (המכביה ב-1997 והר הרצל ב-2012).
המכתב הופנה למנכ"ל משרד התקשורת שאחראי על תאגיד השידור – הגורם המפיק את האירוע. מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון – האחראי רשם הקבלנים. מנכ"ל משרד העבודה והרווחה האחראי על מינהל הבטיחות ובריאות הציבור. כמו כן פנינו לראש עירית תל אביב שהחוק מחייב אותה לדאוג שעבודות בנייה שנעשות בשטחה יעשו תוך מניעת סכנה לשלום הציבור. 
בסיום המכתב אנו דורשים ליזום באופן דחוף בדיקה קפדנית של כל עבודות ההקמה באתר האירוויזיון על ידי מהנדסי בטיחות מוסמכים, ולבצע תיקונים וחיזוקים ככל שנדרשים עוד לפני שהאמנים והקהל יגיעו למקום. ללא קשר ובמקביל חייב רשם הקבלנים לפתוח בהליכים משפטיים וארגוניים מול הגורמים שפעלו שלא כדין וזאת כדי לייצר הרתעה ולמנוע הישנות מקרים כאלו. 

לכב' מר בני דרייפוס, מנכ"ל משרד השיכון והבינוי

לכב' מר נתי כהן, מנכ"ל משרד התקשורת

לכב' דר' אביגדור קפלן, מנכ"ל משרד העבודה והרווחה

לכב' מר אילן אליהו, רשם הקבלנים

לכב' מר רון חולדאי, ראש עירית תל אביב יפו

לכב' מר אריק שמילוביץ, סגן מפקח עבודה ראשי – מינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית

א.נ.

הנדון  – התראה על אסון שעלול להתרחש באירועי האירוויזיון בגני התערוכה בשל התרשלות הגורמים המפקחים והתקשרות עם חברה קבלנית לבניית טריבונות שאין לה רשיון קבלן

אנחנו פונים אליכם בדחיפות כדי להתריע על כך שהחברות שמבצעות בימים אלו את בניית הטריבונות והבמה של אירוע האירוויזיון הן "ארגונית" ו"עיצוב במה" שאינן רשומות בפנקס הקבלנים ולכן אינן מורשות לבצע עבודות אלו. שתי החברות הן בבעלות משפחת לביא, ושתיהן היו מעורבות בעבר באסונות שנבעו מכשלים בבנייה.

מדובר בשתי חברות שאינן מורשות לבצע עבודות כגון טריבונות ואשר הרקורד שלהן מוכיח לכאורה את חוסר המיומנות שלהן לביצוע אותן עבודות. חברת "ארגונית" היתה אחראית בשעתו על הקמת גשר המכביה שהתמוטט בשנת 1997 וגרם למותם של 4 ספורטאים ופציעתם של 69. "עיצוב במה" היתה זו שהקימה בשנת 2012 את מתקני התאורה בהר הרצל לקראת חגיגות יום הזכרון – מתקנים שהתמוטטו וגרמו למותה של הקצינה הילה בצלאלי ז"ל שהשתתפה בהכנות לטקס.

החשש לאסון נוסף הועלה כבר בינואר השנה על ידי פרופ' רוני נבון, יו"ר הועדה המייעצת לרשם הקבלנים, שפנה למנכ"ל תאגיד השידור מר אלדד קובלנץ האחראי על הפקת האירוויזיון. פרופ' נבון  התריע  במכתב מיום 31.1.19 על הסכנה שנובעת מהתקשרות של התאגיד עם חברות אלו. יתר על כן המכתב קבע כי התקשרות כזו מהווה עבירה פלילית על חוק רישום קבלנים.

מר קובלנץ לא טרח להשיב למכתבו של פרופ' נבון. במקום זאת הוא בחר לפנות לרשם הקבלנים בבקשה להכשיר את המכרז בו זכתה חברת עיצוב במה. תשובת רשם הקבלנים היתה חד משמעית –    ע"פ חוק רישום קבלנים רק קבלן בעל רישיון הרשום בפנקס הקבלנים רשאי להקים טריבונות והיות וחברה זו אינה רשומה בפנקס הקבלנים היא אינה מורשית לבצע את העבודה. בנוסף וללא קשר פנתה לרשם הקבלנים שוב חברת ארגונית – כאמור גם היא בבעלות משפחת לביא שהיא בעליה של חברת עיצוב במה – וניסתה להרשם כקבלן רשום. בקשה זו נדחתה על ידי הרשם.

במקביל פנה פרופ' נבון גם לראש העיר תל אביב יפו מר רון חולדאי שאגף ההנדסה העירוני שלו אמור להבטיח כי עבודות בנייה שנעשות בתחום המוניציפלי שלו יעשו באופן שלא יסכן את הציבור. למרות שהפניה לראש העיר תל אביב נעשתה ב-21.2 הגיעה תשובתו רק ב-28.4, קרי אחרי שרוב העבודות כבר הושלמו. בתשובה נאמר שהנושא נבדק מול התאגיד וכי הובהר לעירייה שהדברים מתנהלים על פי הנדרש בחוק. ברור שהעירייה לא טרחה לדרוש הוכחות לכך.

על פניו ובהעדר מידע אחר מדובר כאן בהתנהלות של הרשויות השונות שנחזית להיות רשלנית וחסרת אחריות. תאגיד השידור שבאחריות שר התקשורת קיבל התרעה כי אסור לו להתקשר עם חברת עיצוב במה ולמרות זאת אפשר לה לבצע את העבודות. עירית תל אביב קיבלה התרעה על כך שבשטחה מתנהלות עבודות על ידי גורם בלתי מורשה שהיה אחראי לאסונות בעבר והפנתה את גבה לצד השני.

יותר מכל אנו תוהים מדוע רשם הקבלנים שהיה עד להתנהלות מסוכנת ובלתי חוקית זו לא הפעיל כאן את סמכותו כדי לעצור את העבודות של חברות אלו בשלב מוקדם למרות שברור שההתקשרות איתן נעשתה בניגוד לדרישות החוק ותוך הפרה של הוראותיו.

ברור לנו שברגע זה אין אפשרות לעצור את העבודה או לפרק את המתקנים שנבנו אבל כדי להבטיח מניעת אסון נדרש מכל הגורמים שאחראים על בטחון הציבור ליזום באופן דחוף בדיקה קפדנית של כל עבודות ההקמה באתר האירויזיון על ידי מהנדסי בטיחות ולבצע תיקונים וחיזוקים נדרשים עוד לפני שהאמנים והקהל יגיעו למקום. ללא קשר ובמקביל חייב רשם הקבלנים לפתוח בהליכים משפטיים וארגוניים מול החברות והגורמים שהתרשלו ופעלו בניגוד לחוק וזאת כדי למנוע הישנות מקרים כאלו.

החתומים מטה נחשפו למידע על הנושא בימים האחרונים ובצעו מספר בדיקות עם הגורמים השונים כדי לוודא את אמיתות הדברים.

ארגון העובדים מען פעיל בתחום הגנה על זכויות עובדים והמאבק בתאונות העבודה בענף הבניין מזה יותר מעשור ומתוך הכרותו העמוקה עם הכשלים של המערכת אנו רואים לנכון להתריע על סכנה זו. פעולתנו זו היא חובה ציבורית ומוסרית מהדרגה הראשונה. אנו מצפים מכל הגורמים לפעול באותה רוח כדי להבטיח שהאירוויזיון יסתיים ללא כל תקלה וללא נפגעים.

בברכה

אסף אדיב מנכ"ל ארגון העובדים מען

המהנדס מוחמד ג'יוסי  -דוקטורנט בתחום הבטיחות בענף הבניין

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

אי אפשר לדחות עוד את ההחלטה – יש להחזיר את העובדים הפלסטינים לעבודה בישראל עכשיו

מערכת הביטחון מנהלת בימים אלו דיונים קדחתניים בניסיון למנוע התלקחות בגדה המערבית. לפי ידיעה בוויינט הבוקר (יום ב' 5.2) הדיון מתמקד בשתי שאלות: האם להכניס את 100 אלף הפועלים הפלסטינים עם היתר לעבוד בישראל; והאם להתיר למתפללים מוסלמים מהגדה שיאושרו להיכנס לירושלים במהלך החג. הערכת גורמי הביטחון היא שחודש רמדאן, שיחל השנה ב-10 במרץ, עלול להיות נפיץ יותר מתמיד על רקע המלחמה בעזה, ולכן השאלות האלו מוגדרות כקריטיות.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

מתייצבים בשירות התעסוקה ולא רוצים שזכויותיכם יפגעו? חוששים להגיע לשירות התעסוקה בגלל העומס? ארגון "מען" עושה לכם סדר!

מאז 7/10, השתנו הנהלים של שירות התעסוקה. נכון להיום, שתי לשכות התעסוקה בירושלים פתוחות ומקבלות קהל ללא תור. עם זאת, לשכות התעסוקה עמוסות מאוד.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הממשלה בונה על עובדים זרים במקום פלסטינים – ורק מחמירה את הבעיה

הכתבה שפרסם היום 4.1 "כלכליסט" מבקרת בחריפות את מדיניות הממשלה בכל הקשור לנושא העובדים הפלסטינים ומדגישה כי עובדים זרים אינם יכולים להוות אלטרנטיבה לענף הבניין. כתב כלכליסט, שלמה טייטלבאום, מצטט כלכלנים וגורמים בענף הבניין שמאשרים את מה שטוען מען ארגון עובדים מזה זמן.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

חזרת העובדים הפלסטינים לישראל: צורך קיומי לישראל ולפלסטינים

עד ה-7 באוקטובר הועסקו בשוק העבודה הישראלי למעלה מ-200 אלף עובדים פלסטינים מהגדה ועזה. עבודה שהיא למעלה מ-20% מהתל"ג הפלסטיני, כ- 3.5 מליארד דולר בשנה. עם פרוץ המלחמה הוכרז בישראל מצב חירום, נאסרה כניסת פלסטינים לישראל, ונסגרו באופן מוחלט 11 מחסומים המקשרים בין הגדה המערבית לישראל. כך נותרו מאות אלפי משפחות פלסטיניות ללא מקור פרנסה במשך חודשיים וחצי, וללא אופק לחזרה לעבודה. וגם המעסיקים הישראלים מתקשים לחזור לתפקוד בלי עובדיהם.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות