הוכרז סכסוך עבודה במפעל ג'אנה בנצרת עילית

janaאתמול, יום ד' ה- 13.3 הכריז ארגון העובדים 'מען' על סכסוך עבודה במפעל "ג'אנה תעשיות משקאות בע"מ”, המייצר משקאות קלים, חטיפים קפואים וקרמבו באזור התעשייה בנצרת עלית.

עובדי המפעל, המונים 25 יהודים וערבים, שרובם משתכרים שכר מינימום, פנו למען ב- 2012 לאחר שהתברר להם שההפרשות הפנסיוניות שנוכו משכרם מאז 2008 נשארו בכיסו של המעסיק, דבר המהווה לכאורה עברה פלילית. המפעל לא משלם תוספת ותק, ותשלומים על ימי חופש, מחלה, חג והבראה משולמים באופן בלתי סדיר ושרירותי.

תנאי העבודה, כפי שמתאר נציג ועד העובדים, בלתי נסבלים ובניגוד לחוק: "על 12 שעות עבודה יש הפסקה אחת, השירותים מלוכלכים, המחסן משמש גם כחדר אוכל וגם כחדר הלבשה, הבטיחות לקויה, הגג דולף, אין חימום בחורף או קירור בקיץ, המקום חשוך, והרעש מחריש אזנים".

כאמור, ביוני האחרון התאגדו העובדים במען, והקימו ועד. עם פתיחת המו"מ הודיעה הנהלת המפעל כי בכוונתה לפעול על פי חוק, להפריש לפנסיה, לפצות את העובדים על כספים המגיעים להם, ולשפר את התנאים הפיזיים והבטיחותיים במפעל. אולם, מאז החל המו"מ ביולי האחרון, קיימה ההנהלה רק שלוש פגישות בנושא, ומאז הפגישה האחרונה בפברואר שהופסקה באופן חד צדדי על ידה, לא נקבע מועד נוסף לדיון. התחושה של העובדים ושל מען היא שההנהלה גוררת רגליים במו"מ ומנסה להרויח זמן כדי לייאש את העובדים ולדחוף אותם לוותר על ההתאגדות ועל הועד.

לאור זאת, ב- 13.3 שלח דני בן שמחון, רכז ארגון העובדים מען, הודעה על סכסוך עבודה לממונה על יחסי העבודה במשרד התמ"ת בחיפה והצפון. על פי החוק, מייד אחרי חופשת הפסח יוכלו העובדים להפעיל אמצעים ארגוניים, כולל שביתה ועיצומים, כדי להכריח את הנהלת המפעל לקיים מו"מ רציף ורציני ולהענות לתביעות הצודקות של העובדים.

לפרטים נוספים,

מיכל שורץ, דוברת

טל' נייד: 050-4330067

עוד

עובדים ועובדות פלסטינים

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.

קו לעובד ומען לרשות האוכלוסין: יש לאפשר לעובדים הפלסטינים, שפרנסתם נגדעה לפני 4 חודשים, למשוך את כספם מקרן הפנסיה מבלי שההיתר שלהם יתבטל.
Kav LaOved – קו לעובד ומען, ארגוני זכויות עובדים, פנו לרשות האוכלוסין – האחראית על העסקת עובדים פלסטינים – בבקשה לנקוט בצעדים שיקלו על סבלם של העובדים מחד וימנעו כאוס בשוק העבודה מאידך. הפנייה הציעה פתרון יצירתי למצב אבסורדי: מצד אחד הממשלה מונעת כניסת עובדים פלסטינים, ומאידך מונעת מהם אפשרות לפדות את חסכונותיהם הפנסיוניים בקרן עמיתים.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

אי אפשר לדחות עוד את ההחלטה – יש להחזיר את העובדים הפלסטינים לעבודה בישראל עכשיו

מערכת הביטחון מנהלת בימים אלו דיונים קדחתניים בניסיון למנוע התלקחות בגדה המערבית. לפי ידיעה בוויינט הבוקר (יום ב' 5.2) הדיון מתמקד בשתי שאלות: האם להכניס את 100 אלף הפועלים הפלסטינים עם היתר לעבוד בישראל; והאם להתיר למתפללים מוסלמים מהגדה שיאושרו להיכנס לירושלים במהלך החג. הערכת גורמי הביטחון היא שחודש רמדאן, שיחל השנה ב-10 במרץ, עלול להיות נפיץ יותר מתמיד על רקע המלחמה בעזה, ולכן השאלות האלו מוגדרות כקריטיות.

המשך
פרויקט מזרח ירושלים

מתייצבים בשירות התעסוקה ולא רוצים שזכויותיכם יפגעו? חוששים להגיע לשירות התעסוקה בגלל העומס? ארגון "מען" עושה לכם סדר!

מאז 7/10, השתנו הנהלים של שירות התעסוקה. נכון להיום, שתי לשכות התעסוקה בירושלים פתוחות ומקבלות קהל ללא תור. עם זאת, לשכות התעסוקה עמוסות מאוד.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

הממשלה בונה על עובדים זרים במקום פלסטינים – ורק מחמירה את הבעיה

הכתבה שפרסם היום 4.1 "כלכליסט" מבקרת בחריפות את מדיניות הממשלה בכל הקשור לנושא העובדים הפלסטינים ומדגישה כי עובדים זרים אינם יכולים להוות אלטרנטיבה לענף הבניין. כתב כלכליסט, שלמה טייטלבאום, מצטט כלכלנים וגורמים בענף הבניין שמאשרים את מה שטוען מען ארגון עובדים מזה זמן.

המשך
עובדים ועובדות פלסטינים

חזרת העובדים הפלסטינים לישראל: צורך קיומי לישראל ולפלסטינים

עד ה-7 באוקטובר הועסקו בשוק העבודה הישראלי למעלה מ-200 אלף עובדים פלסטינים מהגדה ועזה. עבודה שהיא למעלה מ-20% מהתל"ג הפלסטיני, כ- 3.5 מליארד דולר בשנה. עם פרוץ המלחמה הוכרז בישראל מצב חירום, נאסרה כניסת פלסטינים לישראל, ונסגרו באופן מוחלט 11 מחסומים המקשרים בין הגדה המערבית לישראל. כך נותרו מאות אלפי משפחות פלסטיניות ללא מקור פרנסה במשך חודשיים וחצי, וללא אופק לחזרה לעבודה. וגם המעסיקים הישראלים מתקשים לחזור לתפקוד בלי עובדיהם.

המשך

אנא כתבו את שמכם המלא, טלפון ותיאור קצר של נושא הפנייה, ונציג\ה של מען יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

رجاءً اكتبوا اسمكم الكامل، الهاتف، ووصف قصير حول موضوع توجهكم، ومندوب عن نقابة معًا سيعاود الاتصال بكم لاحقًا
כארגון שמחויב לזכויות עובדים ללא הבדלי דת, גזע, לאום, מגדר או מקצוע - דמוקרטיה היא נשמת אפינו.
מען מתנגד בחריפות לחוקי ההפיכה המשטרית שממשלתם הקיצונית של נתניהו, לוין, בן גביר וסמוטריץ' מנסה לכפות.

ללא דמוקרטיה אין זכויות עובדים,
כשם שארגון עובדים לא יכול להתקיים תחת דיקטטורה.

רק ניצחון המחנה הדמוקרטי יאפשר לפתח דיון בשאלה הפלסטינית, ולהגיע לפתרון אלטרנטיבי לכיבוש ולאפרטהייד, תוך הבטחת זכויות אדם ואזרח לכל, ישראלים ופלסטינים כאחד. כל עוד משטר האפרטהייד מתקיים, המחנה הדמוקרטי לא יצליח להביס את הפשיסטים הישראלים. לכן מען פועל לצרף את החברה הערבית והפלסטינית למחאה.

אנו מזמינים אותך:

לצעוד איתנו בהפגנות ולבנות אלטרנטיבה איגוד מקצועית, יהודית-ערבית דמוקרטית בישראל. הצטרפו היום לקבוצת הווטסאפ השקטה שלנו "צועדות/צועדים עם מען במחאה"

להצטרף למען ולאגד עובדים במקום העבודה שלך . קראו כאן איך מתאגדים במען.

לעקוב אחרי העבודה של מען ברשתות החברתיות